Note: This is an archived topic. It is read-only.
  Argon Bulletin Board
  ping
  mail.pu.acad.bg

UBBFriend: Email This Page to Someone!

profile | register | preferences | faq | search



This topic was originally posted in this forum: ping
Author Topic:   mail.pu.acad.bg
ksx
Administrator
posted 10-08-2004 13:49     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
Машината, която работи като mail ПУ има следните данни:
Celeron (Mendocino)
cpu: 333 MHz
cache size: 128 KB
ram: 128 MB
hdd: 10 GB + 20 GB (обновен преди година - две).
Обслужва около 720 потребители - може би около половината от тях са активни. Преди време пуснах услугата за web проверка на пощата, която натоварва допълнително сървъра, а преди няколко месеца и спам защита, като бъдещ план е и антивирусна защита...

Оттук нататък задачата ми е да правя mail server с тези изисквания с персонален компютър от преди 5-6 години, смешно, а?

Идват следните 2 основни варианта:

ПРАВЯ ГО, което ми коства време, много време да наблюдавам и следя дали работи коректно, като в резултат потребителите ме псуват, защо вкарвам ограничения или работи безогледно бавно... т.е. инвестирам нерви и труд в замяна на посредствени резултати

ПРАВЯ ГО С НОВА МАШИНА, която трябва да се закупи от ПУ и нещата заспиват за следващите поне 2 години, варианти за upgrade няма да приема, както и за по-нататъшна подръжка на тази машина...

Пощата е услуга с най-висок приоритет по Интернет, а за един университет, това е задължение...

very sorry dear users, but please contact not your system administrator! Please contact your university administration ;-)... or enjoy without mail

S.Naimov
Junior Member
posted 10-08-2004 14:11     Click Here to See the Profile for S.Naimov     
I vse pak kakvi sa pop 3 i SMTP sarvarite na uni-plovdiv?


shark
Editor
posted 10-08-2004 14:17     Click Here to See the Profile for shark   Click Here to Email shark     
Абсолютно същата е и ситуацията с главния веб сървер на ПУ - www.pu.acad.bg!
Там е много зле положението, PIII-500MHz, 256 MB SDRAM, Windows 2000 Adv. Server.

Много се извинявам, но просто всичките ми опити да оптимизирам се провалиха. Претоварен е със заявки, а и се ползва едновременно и за веб сървер и за database сървер за студентската база данни. Наблюдавам постоянен суоп. Абсурд. С 512 или 768 MB ще живне, но и процесора е слаб. За ново ПК нямало пари, а и да имало, вече се прави задължително търг, 1 месец срок и т.н. и т.н. и отиде лятото.

ksx
Administrator
posted 10-08-2004 14:17     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
pop3: mail.pu.acad.bg
smtp: mail.pu.acad.bg, no samo ot mrejite na PU, ot Internet ne stava da se polzva za relay


ilia
Editor
posted 10-08-2004 14:43     Click Here to See the Profile for ilia   Click Here to Email ilia     
Ot Bio-fuck-a nastroikite na POP3 i Smtp systo kucat. Az moga da si proveriavam postata viv Virgina Tech, no ne ot PU. Shit D
quote:
Originally posted by ksx:
pop3: mail.pu.acad.bg
smtp: mail.pu.acad.bg, no samo ot mrejite na PU, ot Internet ne stava da se polzva za relay



ksx
Administrator
posted 10-08-2004 14:50     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
не съм казал, че с пръдня може да се прави боя, по-скоро обратното го знаете като поговорка... в този смисъл не изключвам отклонения и от нормалната работа и на останалите сървъри, макар че в момента на оплакването pop3 достъпа до mail.pu.acad.bg е нормален, поща по smtp също се получава нормално...

сравнението между американската с българска техника е толкова безмислено колкото сравнението на българските жени с американките ;-)....

emil
Editor
posted 10-08-2004 16:24     Click Here to See the Profile for emil   Click Here to Email emil     
quote:
Originally posted by ksx:
сравнението между американската с българска техника е толкова безмислено колкото сравнението на българските жени с американките ;-)....

Според мен по-правилно е: сравнението между американската с българска техника е толкова безмислено колкото сравнението на американките с българските жени.

И Наско, за да не ме обвииш, че се заяждам или че не поствам по-темата ето ти едно предложение: спри да влагаш нерви и труд в тази техника. Проблемите традиционно се решават когато ножът опре до кокала. Така, че остави го да опре. Не казвам да зарежеш поддръжката на mail сървъра, защото това вероятно влиза в задълженията ти, но не се впрягай повече отколкото би го направил за нормалнa машина.

Вероятно част от хората от които зависи отпускането на средства за нова техника също ползват e-mail-а на ПУ.



Tania
Member
posted 10-08-2004 16:35     Click Here to See the Profile for Tania   Click Here to Email Tania     
quote:
Originally posted by ksx:
сравнението между американската с българска техника е толкова безмислено колкото сравнението на българските жени с американките ;-)....

quote:
Originally posted by emil
Според мен по-правилно е: сравнението между американската с българска техника е толкова безмислено колкото сравнението на американките с българските жени.

emil - всеки с мнението си.

ksx - едва ли има смисъл да си "тровиш" живота, като работиш по вариант № 1, след като е възможен и вариант № 2.

p.s. Имам ли право да вземам отношение по въпроса?


[This message has been edited by Tania (edited 10-08-2004).]

[This message has been edited by Tania (edited 10-08-2004).]

lyubo
Junior Member
posted 10-08-2004 16:37     Click Here to See the Profile for lyubo   Click Here to Email lyubo     
Здравейте,
аз съм Любо един от админите на ФМИ. Та значе, искам да споделя че през последните дни сайта на ПУ-то се държи меко казано неадекватно - аз не познавам човек, който да е успял да види класирането на кандидат-студентите онлайн. Даже като парадокс от два дена се обаждат родители на нашия външен телефон и питат какво да правят, тъй като са от друг град и по друг начин не могат да проверят класирането, а отгоре на всичко телефоните давали постаянно заето. Мисълта ми е, че не може така да се продължава.
Ако проблема е в техниката то веднага би трябвало да се информира по-горна инстанция в университета и въпроса да се реши, защото така университета се злепоставя ужасно много.


shark
Editor
posted 11-08-2004 16:00     Click Here to See the Profile for shark   Click Here to Email shark     
Любо, проверяват си ги доста хора оценките.
Натиснах 'отговорните хора' и купиха RAM.
Сега работи на моменти сървера.
Проблема е, че Грозданка, която прави класирането и която прави и страницата за проверката на резултатите, търчи като луда по етажите да маха вируси и да оправя компютрите на инспекторките, което пък е още по-важно, за да могат приетите за студенти да могат да се запишат.

Ако имате време, помогнете й. Аз бях там, опитах да понастроя сървера, но не можах да избегна претоварването и тази грешка 500.

P.S. Проблема е решен донякъде. Оптимизирахме сайта. Дано издържи на напъна! Сега работи горе-долу свестно. Имаше неоптимални SQL заявки и се претоварваше/

[This message has been edited by shark (edited 12-08-2004).]

ilia
Editor
posted 27-08-2004 15:39     Click Here to See the Profile for ilia   Click Here to Email ilia     
Здравейте.

Какво става с mail-сървъра? Има ли шанс скоро да тръгне web-проверката? Днес отказа и изпращането на емаили през POP. Това временно ли е или просто показва че машинката продължава да издъхва?

ksx
Administrator
posted 27-08-2004 15:45     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
По принцип в центъра, където се намира издъхващия mail.pu.acad.bg няма UPS, а днес нямаше и ток - това отговаря на въпросите ти, иначе по принцип pop3/smtp работи. WEB проверката ще е активна с новия сървър - кога, не знам?


snow
Junior Member
posted 01-09-2004 16:09     Click Here to See the Profile for snow   Click Here to Email snow     
Мом4ета, май ви е много спама и не можете да се справите с него и затова няма е-майл, за срам и позор. Е, казват, 4е на калпавия водолаз и водораслите му пре4ат.
Извинявайте, ако има нещо, но силно страдаме от липсата на ПУ-мейла. Хората от света ни 4акат да им отговаряме ма писмата. Добре, 4е останалите сървъри работят без да ни притесняват с проблемите си.

Успех на вси4ки ви,

snow


ksx
Administrator
posted 01-09-2004 16:40     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
Hi snow,
проблема много точно съм описал в пъврия си пост, ако си си направил труда да го прочетеш, а и за пръв път от теб научавам, че спирането на web server (web service) може да предотврати спама :) интересно...
Ясно ми е, че след въвеждането на web based mail много потребители започнаха да разчитат на него и с право в момента негодуват за спирането му... Сравнението с калпавия водолаз не отнасяй към администратора, а към администрацията...


Filltr
unregistered
posted 05-10-2004 16:22           
Pichove mai ste obarkali OS i na dvata servera ... Ima si instrumenti za vsiaka rabota Mashinite ne sa nai silnite deto sam vijdal ama stavat za prednaznachenieto si ...


К
unregistered
posted 07-10-2004 09:33           
quote:
Originally posted by ksx:
pop3: mail.pu.acad.bg
smtp: mail.pu.acad.bg, no samo ot mrejite na PU, ot Internet ne stava da se polzva za relay


За мое учудване SMTP проработи съвсем нормално от домашния ми компютър



;-)
unregistered
posted 10-12-2004 16:14           
Любопитно ми е какъв webmail се ползва? mail server си е нещо което си го е имало винаги и не виждам при 300 активни потребители с по 10 писма на ден 3000-4000 писма на ден да претоварват сървъра. Но ако в пикови моменти има по 500 на час и webmail обработва заявките за по 15-20 сек картинката е ясна. Това е смешно просто - такова нещо се върви нормално на машина с пъти по-ниски параметри.


ilia
Editor
posted 08-01-2005 23:08     Click Here to See the Profile for ilia   Click Here to Email ilia     
Здравейте,

От няколко дни на webmail страницата се мъдри гордо изписано с червени букви съобщение за подобрената защита от вируси и спам.

Може ли някой да ми обясни ако това е така как след 05.01. съм получил около 15 spam емаила "Paste"-ва последния по-долу, а колеги с които заедно пишем статии и проекти се оплакват че не могат да ми пратят последните редакция (в pdf формат?!?!).

Не ми казвайте че в attachmant-а е имало вирус. И тук в USA имаме антивирусни програми!

Въобще идеята да се трият БЕЗ никакво известие до потребителя емеили за които има подозрения че са с вирус е абсолютно безотговорна!!! Поне да има съобщение кой е изпратил емаила!!!!!!!!

Ето един емаил които според вас не е спам и няма вируси
Subject: Increase the volume of your ejaculation

Heya!
Has your cum ever dribbled and you wish it had shot out?
Have you ever wanted to impress your girl with a huge cumshot?

SPUR-M is the only site to offer an all natural male enhancement
formula that is proven to increase your sperm volume by up to 500%.
Our highly potent, volume enhancing formula will give our results
in days and comes with an impressive 100% guarantee.

Imagine the difference (look and feel) between dribbling your cum
compared to shooting out burst after burst. Try SPUR-M now! and
with our money back guarantee you have absolutely nothing to lose!

Look here: http://bp2-rx.com/enter.php

No thanks: http://bp2-rx.com/rr.php

Download this as a file

[This message has been edited by ilia (edited 09-01-2005).]

ksx
Administrator
posted 10-01-2005 10:44     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
Hi ilia,

Може ли някой да ми обясни ако това е така как след 05.01. съм получил около 15 spam емаила
разбира се! Никоя спам защита не е перфектна, но ако искаш да пробваме да я махна за ч ден да видим колко спамчета ще получиш, в добавка спама по адрес може да се филтрува, ако някой преди това е репортувал за него и го е идентифицирал като спам - в противен случай по кой критерии да се категоризира като спам. Сигурен съм че някой би приел поща на тема Increase the volume of your ejaculation като най-важната за месеца или подобна за виагра... така че нещата са доста относителни.... Ако общата спам защита не ти/ви харесва персонално можете да си инсталирате собствена, която да е по-добра и работи само за вашия адрес.

Въобще идеята да се трият БЕЗ никакво известие до потребителя емеили за които има подозрения че са с вирус е абсолютно безотговорна!!!
Може би на пръв поглед е така, но когато получиш 1 тон обратни репорти, че от твоя адрес са се изпращали вируси, за които нямаш нищо общо (а репортите се връщат при теб), може би ще се замислиш над крайната си оценка по-горе извлечена от 1:1 сравнението ти между USA и BG. Подобен случай има в момента в Биологически факултет и "хората пищят", как предполагаш да действам в тези 2 напълно противоречиви ситуации, или би се оправдал, че в Америка не е така?! Е сори в БГ е така....

Ок ако мнението на Илия се потвърди от повече потребители ще обсъдим компромисен вариант.

Поздрави......

shark
Editor
posted 10-01-2005 11:31     Click Here to See the Profile for shark   Click Here to Email shark     
Няма идеална анти-СПАМ защита!

Няма 100% доволни потребители!

Това, което е инсталирано в момента, е добро решение засега.

Базирана на съдържание анти-СПАМ защита + BULK фолдър ще е още по-голям кошмар.

Лично аз, с нежелание, последната година си изместих всичката лична кореспонденция към платен емайл в dir.bg и съм много доволен засега. Служебната си е през pu.acad.bg, разбира се (голяма част).

За това, как е на ЗАПАД - моля, не се палете. Там в повечето случай са много по-зле. Или админите са некадърни или не се съобразяват с потребителите. Моля, да не се разгаря дискусия По Света и У Нас!

Който има конкретни забележки и предложения - тук или пряко на Атанас Терзийски. Всичко друго е хабене на място в форума и време на посетителите му! Както обикновено!

emil
Editor
posted 10-01-2005 16:59     Click Here to See the Profile for emil   Click Here to Email emil     
Да, идеална защита от спам няма.

Ще дам пример с един майл сървър, върху който имам преки наблюдения. Сървъра е много слабо натоварен - в момента има само около 20тина акаунта. Ето статистиката му за последните 7 дни:

- Viruses found: 421
- Spam accepted: 158
- Spam refused: 430

И това при смешен брой акаунти. Като се умножи по 10, 20, 30 или колкото трябва може да се види приблизително долната граница на боклука, който вероятно се излива до mail.pu.acad.bg.

Т.е. при текущите настройки на сървъра, който давам като пример, само около 15,66% от идентифицирания боклук стига до пощенските кутии. Сървъра е с тези настройки повече от година и досега не се е случвало идентифициран spam да се окаже полезен mail. Затова обмислям да го конфигурирам така, че да няма приет идентифициран спам въобще.

Въпреки добрата защита обаче днес успяха да се промъкнат два mail-a, които ми обещаваха милиони долари и не бяха маркирани като спам. Така, че идеалната защита се постига само по един начин - никога на никого не казвай e-mail адреса си и не го публикувай никъде! Супер просто и ефективно нали

Наско, ако имаш подобна статистика може да я постенш за да се види ефективността на spam защитата.

quote:
Въобще идеята да се трият БЕЗ никакво известие до потребителя емеили за които има подозрения че са с вирус е абсолютно безотговорна!!! Поне да има съобщение кой е изпратил емаила!!!!!!!!

Определно и аз смятах така докато не започнаха да се получават по 10-20 известия на ден за писма с вируси. Особено гадно беше когато плъзнаха едни гнусни червеи и се саморазпращаха наляво и надясно с текст, че са update от Microsoft. Тогава аз получавах над 100 майл-а на ден. От тогава съм спрял известяването и съм супер доволен (останалите 20тина потребители също ).

А неполучаването на e-mail-и може да се дължи и на пълна пощенска кутия. Не знам дали mail.pu.acad.bg има ограничение за размера на пощенските кутии.

ksx
Administrator
posted 10-01-2005 18:39     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
Ето ви извадка от едно писмо до мен:


...
Pisha ti i vav vruzka s problem, kojto vaznikna v postata mi ta 23.12 okolo 2.30-3.30 pm. Izrazjavashe se v nalichieto na ogromen broj pisma, saobstavasti mi, che ot e-maila mi e izprateno message s virus. Na den poluchavam okolo 80-100 s podoben subject, koito direktno trija. Prosto ne znam kakvo da pravja. Oste poveche, che ne iskam da pritesnjavam i drugi hora, koito ochevidno poluchavat E-mail- i ot moja adres.
...

Обяснението:
X от някъде си (свтовната мрежа) изпраща вирус до Y със e-mail на по-горе цитираната жертва в заглавната си част. Y от своя страна установява наличието на вирус в пощата, разбира се не я приема и културно известява за изпращането на вирус изпащача - т.е. X, само че в случая вирусните репорти от Y не отиват при гадняра X, а при нашата жертва от ПУ, oт чието име спами X. Гнусното в случая е, че X не праща писма само до Y, а и до Y1, Y2, Y3... Yn, които на свой ред учтиво предупреждават X т.е. нищо неподозиращия PU user за вирус пращан от него.... и какво да направи бедния админ на жертвата в този случай????... може би да пусне репорта за да си отмъсти поне на някой друг...,

Сори Илия, но намирам за напълно безполезно известяването, че съм изпратил вирус или че на мен се опитват да ми пратят писмо с вирус, което е отказано...

Емо, ще идеята за статистика е добра, ще помисля по въпроса и скоро ще я обявя ;-) само за инфо последните най-популярни вируси за mail.pu.acad.bg са: Worm.Mydoom.I, Worm.SomeFool.P, Worm.Bagle.Z и Worm.SomeFool.Gen-2.

ilia
Editor
posted 10-01-2005 20:05     Click Here to See the Profile for ilia   Click Here to Email ilia     
O.K. za tova che niama 100% spam zastita sym syglasen s vas, no za emailite v po-dalechno moje bi ima smisyl da se polisli za nesto kato safe list, koito vseki potrebitel da ima. Promerno horata v spisyka mi ot X1 do X20 sa takiva s koito redovno poddyrjam vryzka i za tiah pone da ima vyzmojnost da polucha syobstenie che sa i pratili email, koito e iztrit zastoto e imal virus. Pyk dori da me zarinat 20 syobstenia. vse pak niama da sa 100 nali

Vse pak neka obyrna vnimanie che emailite, koito ne dostignaha do men chrez pu.acad.bg, a ot alternativni kutii, niamaha virusii pak biaha iztriti???
Vyzmojno li e fakta che se prastat do 5-6 adresa ednovremenno da e aktiviralo spam zastitata?



blackpearl
Junior Member
posted 02-02-2005 22:13     Click Here to See the Profile for blackpearl   Click Here to Email blackpearl     
dobre de , az sega kato vuneshen kak primerno da si naprawa e-mail na neshtosi@pu.acad.bg?


ksx
Administrator
posted 03-02-2005 10:52     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
;-) кой е казал, че външни хора могат да си правят регистрация?...
ако си студент към ПУ - разбира се няма проблеми


Burberry
Junior Member
posted 07-03-2005 23:54     Click Here to See the Profile for Burberry   Click Here to Email Burberry     
<BLOCKQUOTE><font size="1" face="">quote:</font><HR><font face="" size="2">Originally posted by ksx:
;-) кой е казал, че външни хора могат да си правят регистрация?...
ако си студент към ПУ - разбира се няма проблеми
</font><HR></BLOCKQUOTE> az sum student na uni-to.iskam mail,s koi da govorq.malko nahalno se poluchi

[This message has been edited by Burberry (edited 07-03-2005).]

ksx
Administrator
posted 08-03-2005 10:17     Click Here to See the Profile for ksx   Click Here to Email ksx     
mi govori s men kato nachalo q: 17672467


All times are Europe, Plovdiv

This is an ARCHIVED topic. You may not reply to it!
Hop to:

Contact Us | Faculty of Chemistry

Powered by Infopop www.infopop.com © 2000
Ultimate Bulletin Board 5.47c