argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: поредното безумие във ФМИ  (Прочетена 3289 пъти)

seltika

  • Гост
поредното безумие във ФМИ
« -: 11.06.2010, 14:43:15 »

Здравейте колеги. Въпреки че едва ли ще има много смисъл да го пиша, но поне ще си излея душата. Днес трябваше да се представят разни презентации докато се стигна до една групичка от турци. До тука няма проблем, всички сме свикнали да чуваме доста често турска реч във факултета, макар че и това ми е малко странно турците да идват да учат тук от самосебе си. Та се оказа, че колежката (нищо против нея, беше доста хубава даже) е трети или четвърти курс, но не може да пише на български и искаше да представя презентацията на английски. Някой може ли да ми обясни това момиче как си е взимало изпитите до сега или има да влачи около 20 изпита ?
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #1 -: 11.06.2010, 14:52:17 »

Това не е безумие.Това е ужас!Преди няколко години извиках майката на една туркиня от Истамбул  да превежда на дъщеря си на изпита по висша математика 1 част.Горкото момиче ,задачите ги беше решила перфектно ,но не знае да говори български.Не знам колко са и писали,но след това настоявах майката да остане поне 1 година в БГ за да научи дъщеря си на български.Това са последиците от голямата екскурзия.Май ще трябва преподавателите да научат английски  ,за да разберат какво приказва българския студент изселил се преди 18 -20 години от БГ в Турция и отново завърнал се към корените си!.Хи-хи-хи
Активен
Всичко е любов

seltika

  • Гост
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #2 -: 11.06.2010, 14:54:31 »

Това не е безумие.Това е ужас!Преди няколко години извиках майката на една туркиня от Истамбул  да превежда на дъщеря си на изпита по висша математика 1 част.Горкото момиче ,задачите ги беше решила перфектно ,но не знае да говори български.Не знам колко са и писали,но след това настоявах майката да остане поне 1 година в БГ за да научи дъщеря си на български.Това са последиците от голямата екскурзия.Май ще трябва преподавателите да научат английски  ,за да разберат какво приказва българския студент изселил се преди 18 -20 години от БГ в Турция и отново завърнал се към корените си!.Хи-хи-хи

Абе да се намери производна, екстремум - не се иска много български. Но по Дискретна математика, където трябва да твориш доказателства...
Активен

boh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
  • турбу идиот
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #3 -: 14.06.2010, 20:01:44 »

за чуждестранни студенти не се ли изисвка една година подготовка по български език?
ако не се лъжа  гърците учат български и тогава почват специалността си. наблюдавал съм един грък който се размоташе с учебници от малките класове. в кафенето една от персонала говореше с него на гръцки. тази година вече си говори български.
Активен
пръвуписан селянин, трол, ламер, ФМИст (за жалост/радост)

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #4 -: 14.06.2010, 20:15:40 »

Изисква се!

Но това не са чуждестранни студенти - това са българи с двойно гражданство, живяли и израснали в друга държава. Има разлика. Те си имат и българско гражданство и паспорт/лична карта, само че.... не знаят български език добре. Но като български граждани не подлежат на изучаване на БГ език. Проблемът е генерален, не е само наш. Идете в САЩ в Уичита, Канзас (пример давам, понеже имам познати там) - има родени там, 20-21 годишни - не знаят английски, само испански (с мексикански диалект) - затова в банките има гишета на испански език (и не само в банките).
Активен

Христо Христов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • Memento mori - Помни ,че си смъртен!
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #5 -: 15.06.2010, 02:55:57 »

Съжалявам Светльо , но тези идват само за кетапа и въобще не им пука ,че не знаят езика лошото е друго ,че утре след 5 години в България им дават граждаство , а от там и паспорт и утре като отидат в Европа пишат ,че са български граждани. Има и нещо друго ,че факултета печели от тях ,защото плащат по високи такси от другите студенти.
Относно това което е в САЩ не го сравнявай с България ,защото раликата огромна!
Активен
Една страна, един народ. България силна като лъв ,вечна като Ботев и Левски

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #6 -: 15.06.2010, 12:12:02 »

Не бъркай чистите турци и араби с тези с вече налично двойно гражданство.

Нали им преподавам. Имат си адресна регистрация в Асеновградско, Свиленградско и т.н. Те си имат БГ паспорт и гражданство. Идват тук и плащат такса, каквато и ние.

Активен

Христо Христов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • Memento mori - Помни ,че си смъртен!
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #7 -: 15.06.2010, 13:23:49 »

Странно ,но това са същите благодарение на които ДПС печели изборите. Добре да речем ,че са с двойно гражданство , защо не знаят езика? Кой им позволява да учат в български университет като не знаят езика. По скоро проблема ни е в държавата и в малоумното ѝ управление. И още нещо защо не учат в Турция , защо когато отидат в Германия знаят езика идеално , а в БГ не? Истината е следната ,че ако сложат един езиков тест за вход или ще научат езика или ще спрат да учат тука.  Вкрайна сметка излиза ,че не уважават държавата , която им дава диплома за завъшено образование.
Активен
Една страна, един народ. България силна като лъв ,вечна като Ботев и Левски

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #8 -: 15.06.2010, 14:06:47 »

Така е - затова и темата се казва Безумие. Но, реално погледнато - нямаме законово право да им правим входящ езиков тест, нали? Така че, само може да си движим вятъра в гората с приказките си.
Активен

Христо Христов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • Memento mori - Помни ,че си смъртен!
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #9 -: 16.06.2010, 01:16:13 »

Всъщност се замислих и друго матурите са начин те да бъдат спряни. Примерно , ако в закона пише - ако не си държал матура нямаш право да учиш в университет и готово и това да важи за всички без изключение. Общо взето си мисля ,че е вярно това ,че ние си приказваме , но кой ли ни слуша :-(. Дано след години да не обсъждаме подобни въпроси. Данооо ,дано.
Активен
Една страна, един народ. България силна като лъв ,вечна като Ботев и Левски

Predator

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #10 -: 16.06.2010, 07:52:58 »

Така е, но какво ще стане с тези, които не са държали матури просто защото не е имало такива. Ако не ме лъже паметта първите, които имаха матури бяха 89 набор :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #11 -: 16.06.2010, 11:03:00 »

Ами... Например, държиш приравнителна матурка по български език задължително? Ех, мечтиии.
Активен

seltika

  • Гост
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #12 -: 16.06.2010, 12:31:00 »

Тук според мен идва въпросът - защо изобщо съществува нещото двойно гражданство. Според мен или си българин или си търчин или си американец или си руснак. Прави впечатление, че такива хора изкуствено се вкарват. Кой човек без да знае езика отива да взима кетап от университет в дадена държава ?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #13 -: 17.06.2010, 10:27:49 »

Гражданството е получаване на определен вид права. Това не е пряко зависимо с това какъв език говориш, какви обичаи имаш, каква вяра изповядваш, къде си роден и т.н. Относно английския не зная какво толкова ви жегва това - английския е официален език на ЕС и като така и в България. По-скоро е срамно за нас, ако той не върви масово. Аз в не англоговоряща държава се оправях дълго време на английски и дори защитих дис. на английски.
Относно турския език - нещата обаче изглеждат по съвсем различен начин.
Активен

seltika

  • Гост
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #14 -: 17.06.2010, 10:52:36 »

Гражданството е получаване на определен вид права. Това не е пряко зависимо с това какъв език говориш, какви обичаи имаш, каква вяра изповядваш, къде си роден и т.н. Относно английския не зная какво толкова ви жегва това - английския е официален език на ЕС и като така и в България. По-скоро е срамно за нас, ако той не върви масово. Аз в не англоговоряща държава се оправях дълго време на английски и дори защитих дис. на английски.
Относно турския език - нещата обаче изглеждат по съвсем различен начин.

Никой не казва, че е лошо да се презентира на английски. Как са се взимали изпити без български питам аз.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #15 -: 17.06.2010, 16:25:38 »

Наско, на теб ти е било разрешено да го направиш на английски език от самото начало. За нормални, редовни студенти в ПУ/ФМИ не е позволено официално. Някои лекции, някои презентации - може, но не и да не можеш да говориш на български хич - не за друго, ами как си се подготвял за изпита, най-малкото? Да, ще кажеш - с учебници на турски или на английски...

Ето, в новоизлюпеният Пернишки Университет, си казват че уж 2/3 от лекциите щели да се водят на английски език - пълна глупост?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #16 -: 17.06.2010, 22:21:39 »

Мммда, прави сте че ако официално (по правило) се обучава само на български не е правилно и се получава интересно.
Активен

code_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #17 -: 18.06.2010, 05:19:15 »

Здравейте,
Прочетох темата и се заитересувах. Между другото без да се заяждам обаче в САЩ хората дуржат SAT които им е вход за университета в които имам както математика така и английски а ако студента иска да учи биология или химия има си други SAT-a но по принцип без значения дали дуржиш SAT-I или SAT-II винаги имаш и част английски които трябва да покриеш.
P.S. Извинявам се ако имам правописни грешки се пак съм във ФМИ  :hihi:
отделен е въпроса за магистратурите и за кандидатстваненето за тях но да не задълбочавам че ще ви доскучее  :-)
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re:поредното безумие във ФМИ
« Отговор #18 -: 18.06.2010, 14:32:10 »

Здравейте,
Прочетох темата и се заитересувах. Между другото без да се заяждам обаче в САЩ хората дуржат SAT които им е вход за университета в които имам както математика така и английски а ако студента иска да учи биология или химия има си други SAT-a но по принцип без значения дали дуржиш SAT-I или SAT-II винаги имаш и част английски които трябва да покриеш.
P.S. Извинявам се ако имам правописни грешки се пак съм във ФМИ  :hihi:
отделен е въпроса за магистратурите и за кандидатстваненето за тях но да не задълбочавам че ще ви доскучее  :-)
Ами аз съм кандидаствала за там- SAT 1- има четене, граматика и математика, естествено изпита е изцяло на английски, докато SAT 2 има най-различни предмети като химия, биология, мат 1, мат 2, литература, физика, но пак са си на английски изцяло. Ако държиш SAT2, задължително държиш и SAT1.
Активен