argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: стандарти-изпит  (Прочетена 3282 пъти)

kayora

  • Гост
стандарти-изпит
« -: 13.01.2009, 12:05:57 »

    Здравейте колеги.
Има ли някой който се е явявал на изпит по счетоводни стандарти при доц.Велков.Нека каже какво представлява изпита т.е. знам че е тест но от колко въпроса е,въпросите само затворени ли са или има и отворени,въобще всичко което  можете да споделите за изпита.Предварително благодаря.
p.s.
достатъчно ли е да се готвим само от учебника на доц.Велков.
Активен

vaska_n

  • Гост
Re: стандарти-изпит
« Отговор #1 -: 14.01.2009, 16:38:03 »

Колежке, и на мен ми предстои да се явявам при Велков, но също не знам много за формата на изпита. Чух че давал към 30 въпросчета, някои с леки задачи към тях. Оценките обаче си ги пишел малко като Славенков, ако се сещаш...т.е. накъдето му сочи китката като ти хване листчето :wink:
Последното и най-обнадеждаващо, което прочетох за него, беше, че от 200 души пуснал 20... :-( Ма нали знаеш как си говорят повечето колеги-все едно всички преподаватели са страшилища) :-P
Активен

ivi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re: стандарти-изпит
« Отговор #2 -: 14.01.2009, 17:36:44 »

Наистина е така на първата дата по Стандарти от 200, не 20 , а 15 колеги си взеха изпита миналта година!За мое голямо щастие и аз бях сред тези 15!Желая успех и късмет на всички, на които им предстои явяване на Стандартите! :y:
Активен

dimitrova_k841

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re: стандарти-изпит
« Отговор #3 -: 14.01.2009, 22:02:52 »

Ivi, радвам се, че си го взела този труден изпит. Но поне кажи какво представлява и на какво трябва да наблягаме най-вече. Че материала не е малко - МСС и НСС.
Активен

ivi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re: стандарти-изпит
« Отговор #4 -: 15.01.2009, 17:38:47 »

Според мен първо трябва да се мине целия материал да се прочетат и МСС и НСС (повечето съвпадат), така че не са толкова много.Второ гледаш какво си маркирала на лекции, това което е дал Велков се пада 100%. И едновремено с плана който имаш от лекции наблягаш върху разгледаните стандарти вече по-задълбочено.Като ги четеш с разбиране и ги прилагаш в отделни примерни ситуации.Така хем знаеш какво се разглежда в дадения стандарт, хем можеш да го приложиш практически!
Велков дава да се ползват всички стандарти на изпита, но без тълкуванията им!Изпитът е тест.има и изчислителни задачи и теоритични въпроси.Дава и задача за консолидация, която не е сложна стига да знаеш как се прави!Последаната задача не е задължителна, но ако я решиш носи бонус-1точка(добавя се единица към оценката от теста, която трябва да е минимум 3).На вас ще ви е по-лесен изпита, защото разглеждате само новите изменените стандарти, а ние миналата година - и старите и новите учихме!
Дано съм била полезна и изчерпателна!Желая на всички успех! :-) :y: :-)
Активен

ivi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re: стандарти-изпит
« Отговор #5 -: 15.01.2009, 17:45:22 »

Ето и конспект по Стандарти, за тези които го нямат!

Конспект по „Счетоводни стандарти”
(съкратен вариант)

1.   Причини за разработване и утвърждаване на счетоводни стандарти.
2.   Финансово (нормативно-регламентирано) счетоводство и управленско (вътрешно) счетоводство.
3.   Потребители на информацията от финансовите отчети.
4.   Структура и класификация на Международните и Националните счетоводни стандарти.
5.   Утвърждаване и прилагане на Международните и Националните счетоводни стандарти.
6.   Съдържание на счетоводния стандарт.
7.   Изготвяне и представяне на финансови отчети. Елементи на финансовия отчет. Особености при изготвяне на финансовите отчети:
•   (МСС и НССМСП 1) система от принципи, определящи процедурите и подходите при изготвяне на финансовите отчети;
•   изготвяне на счетоводен баланс;
•   изготвяне на отчет за приходите и разходите: съвместно прилагане на принципите за текущо начисляване и съпоставимост между приходи и разходи – суми с корективен характер;
•   изготвяне на отчета за собствения капитал – структура и съдържание;
•   приложение към финансовия отчет – съставни елементи;
•   (МСС и НССМСП 7) отчет за паричните потоци – предназначение, структура и съдържание, пряк и косвен метод;
•   (МСС и НССМСП 27) изготвяне на консолидиран финансов отчет – таблица за елиминиране.
8.   Особености при отчитане на активите в предприятието:
•   (МСС и НССМСП 2) отчитане на материалните запаси: определение на материален запас, признаване и оценка на материален запас, методи за изписване на материален запас, момент на възникване на разход от използване на материалния запас;
•   (МСС и НССМСП 16) отчитане на дълготрайните материални активи: определяне на ДМА, признаване и оценка на ДМА, последваща оценка на ДМА – препоръчителен и алтернативен подход, особености на отчетността при преоценка по алтернативния подход;
•   (МСС и НССМСП 36) обезценка на активи – причини за възникване на обезценка, определяне и използване на възстановителната стойност при обезценка на дълготрайните активи;
•   (МСС и НССМСП 41) отчитане на биологичните активи и селскостопанската продукция – справедлива стойност.
9.   Счетоводна политика и отчитане на промените в счетоводната политика и на грешките (МСС и НССМСП 8)
10.   Отчитане на коригиращите и некоригиращите събития МСС и НССПСП 10)
Активен

nasko67

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 112
Re: стандарти-изпит
« Отговор #6 -: 15.01.2009, 20:08:16 »

Проверете какво има на сайта на доц. Велков: http://minvelkov.com/
Активен