argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Професията ви ...?  (Прочетена 4987 пъти)

Lady_Sunny

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Професията ви ...?
« -: 02.08.2008, 15:26:33 »

Изключително се интересувам в момента какво точно да запиша и какво ще ми помогне да се реализирам. Искам да запиша магистратура, може и 2 и 3, но да ми помогнат да се реализирам. Но предполагам, че е най-добре да е само една, но да е точната. Интересно ми е да разбера ВИЕ какво работите или искате да работите и с какво Ви помага или ще Ви помогне специалността, която сте избрали да се реализирате в тази област, която Ви интересува.
А за тези който работят искам да попитам каква длъжност заемате на работното си място, каква специалност изисква това работно място, удовлетворени ли сте от работата, в какво се състои тя и отговаря ли на заплащането, което получавате?
Това смятам, че са въпроси, които вълнуват всеки настоящ и бъдещ студент - Каква точно професия да избера и как ще се реализирам?
В този ред на мисли ще се представя аз най-напред, защото все някой трябва да е първи и да даде кураж и на останалите да се престрашат и запишат  :bravo:
Имам бакалавърска степен Учител по математика и информатика. Завърших 2006, а от 2005 работя като учител по Информатика и информационни технологии. Да бъдеш учител си е голяма отговорност, от теб зависи какво ще научиш новите поколения и какво ще им остане полезно и за напред, за което да имаш принос. Но за да бъдеш учител не е само до образувание, а до призвание. Не на всеки се отдава да бъде учител, да има респект пред учениците, а също така добър учител се става с много опит, постоянство и тактичност. ПУ-то ми помогна да бъда добър учител, макар и да завърших задочна форма на обучение. Не смятам, че е от значение формата на обучение, а желанието за осъвършенстване на знанията.
Даже може да кажа, че макар и да съм не до там добра учителка, понеже нямам достатъчно опит и стаж, вече имам изнесени открите уроци пред други колеги от областта, които макар и с много по-големия опит, който имат, ми гласуваха възхищение и признателност, че имам много добра подготовка.  :bow:
 Със скромния ми опит до сега съм на мнение, че е хубаво да бъдеш учител, но учители стават тези, които не са успяли да се реализират в специалността си и да приложат знанията си на по-високо ниво. За сега оставам учител, за в близко бъдеще също, но за по-далечно ... не мисля, че искам цял живот да бъда учител. В момента имам огромно желание вместо да обучавам, да бъда обучавана.
 За това се обръщам към всички вас, които посещавате и четето този форум да споделите вашия опит и успехи. Благодаря Ви предварително за съдействието!!!
Пожелавам на всички приятен и усмихнат ден  :sun:
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Професията ви ...?
« Отговор #1 -: 04.08.2008, 10:11:59 »

Със скромния ми опит до сега съм на мнение, че е хубаво да бъдеш учител, но учители стават тези, които не са успяли да се реализират в специалността си и да приложат знанията си на по-високо ниво.

А понякога учители са тези, които за това са родени. Друг път учители са хора, които са имали "потенциала за нещо повече", но са избрали да са това. Учителя не просто предава знания - той превръща децата в хора. В този смисъл има невероятни учители, които не са толкова големи "специалисти" по предмета си. Абе...

Та на въпроса: Аз съм физик в ПУ (в момента на командировка в Русия), на практика си работя по бакалавърската специалност. И имам надежди и перспективи да се развивам като учен и университетски преподавател. Магистратурата ми беше страшно интересна - Медицинска и радиационна физика. Към нея има и доста сериозни професионални перспективи при съответните условности. Лично за мен това се оказа не най-добрата възможност именно заради условностите, но не съжалявам.

Избора е нещо специално и много лично. Ето, моята магистратура е много "обещаваща" (преди 9 месеца имах предложение с блестящи финансови параметри, отказах го по лични причини, но за друг това би било страхотна работа - 700-800 лева месечно, допълнителни бонуси, относително малко работно време, голяма отпуска), но за мен се оказа не съвсем удачна. В крайна сметка си зависи от човека. Всичко опира до човека - желание, способности, лични фактори...
Активен
Физически Факултет

ElItO

  • Гост
Re: Професията ви ...?
« Отговор #2 -: 04.08.2008, 22:45:33 »

Напълно съм съгласна с lowstef . Аз уча филология и най-естественото нещо е като завърша да работя като учител.Само че....Не мисля, че това е моята професия, не че не ми харесва, напротив, много бих искала да греша, но в живота си съм се сблъсквала с такива "учители", че просто лошо да ви стане, а на мен ми става лошо като си представя, че мога и аз да стана като тях :s:. Много харесвам това, което уча, но бих се ориентирала в малко по-различна посока, ще запиша магистратура журналистика или връзки с обществеността, нещо, което отново е свързано с филология, с творчество, с комуникация, но няма педагогически профил. Имам колеги, които от малки са знаели, че искат да работят като учители, благородно им завиждам, че са наясно с призванието си, защото тази професия си е призвание. Аз страшно обичам работа, свързана с общуване и сега се занимавам с нещо точно такова, макар и на светлинни години от професията ми по образование- работя в застрахователна компания :sun:
« Последна редакция: 04.08.2008, 23:01:30 от ElItO »
Активен

iliana--

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Професията ви ...?
« Отговор #3 -: 04.08.2008, 23:41:44 »

Вярно е колежке, че не си дотам добра учителка, щом като пишеш с правописни грешки!! Един колега-филолог преди години казваше, че математиците са най-грамотни!
Активен

Антония

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет
Re: Професията ви ...?
« Отговор #4 -: 05.08.2008, 01:18:09 »

Първо всеки допуска правописни грешки някога, поради някаква причина. И в твои постове съм намирала.
И второ ти "колежке" каква специалност си???
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Професията ви ...?
« Отговор #5 -: 05.08.2008, 09:56:24 »

Информатика,
Програмист  :bow:
Ако имам избор отново какво да уча и с какво да се занимавам
бих избрал
Информатика, програмист !
Активен

ElItO

  • Гост
Re: Професията ви ...?
« Отговор #6 -: 05.08.2008, 12:00:33 »

Вярно е колежке, че не си дотам добра учителка, щом като пишеш с правописни грешки!! Един колега-филолог преди години казваше, че математиците са най-грамотни!
Колега, пусни нова тема, в която да обсъдим правописа на пишещите тук и в частност моя, не е нужно да спамим тази :-X
Активен

imvera

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Re: Професията ви ...?
« Отговор #7 -: 07.08.2008, 14:12:23 »

Мила Iliana,както е писано в Евангелието:"Не търси съчицата в окото на брат си,докато имаш греда в собственото око"...Всички правим грешки в живота,включително и пунктуационни:).Тук се коментира дадена тема,а не уменията да пишем грамотно.
 By the way,в твоя пост преди "колежке" също би следвало да има запетая,нали? :mmm:
 KEEP WALKING!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Професията ви ...?
« Отговор #8 -: 07.08.2008, 14:39:09 »

Aз съм напълно неграмотен и не ме интересува и не ми е нужно за професията ми и много се кефя, че не трябва да знам перфектно този гаден труден език :D  :mooning:  така че още един плюс на професията ми :DDDD
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re: Професията ви ...?
« Отговор #9 -: 13.08.2008, 01:39:05 »

Aз съм напълно неграмотен и не ме интересува и не ми е нужно за професията ми и много се кефя, че не трябва да знам перфектно този гаден труден език :D  :mooning:  така че още един плюс на професията ми :DDDD
А аз си мислех, че в програмирането е от голямо значение да си грамотен по отношение на програмните езици и да знаеш къде да сложиш (или да не сложиш) запетая, точка и запетая..... въобще да си наясно с пунктуацията :wink:


А иначе по темата.... Малко ми е рано, де :-P , но за момента си мисля, че професията учител е страхотна :-) Е, вярно - не е много уважавана, високоплатена и не се води "престижна"(каквото и да значи това :hihi:), но си има и много хубави аспекти, които са по-скоро морални и носят духовно удовлетворение, отколкото някакви материални облаги :-)
Съгласна съм с мнението на Стеф, че:
Учителя не просто предава знания - той превръща децата в хора.
В действителност, за да е добър учител, един човек трябва да е изграден като личност и да ВЪЗПИТАВА учениците си, а не само механично да предава някаква информация под формата на урок :drunk:.... И в този ред на мисли, като НЕизградена и доста НЕстабилна личност, осъзнавам, че наистина ми е много рано да мисля по този въпрос :hihi:
А на всички останали, които вече знаят какво точно искат да правят с живота си, им пожелавам успех в начинанията :y: :-)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Професията ви ...?
« Отговор #10 -: 15.08.2008, 14:25:34 »

Aз съм напълно неграмотен и не ме интересува и не ми е нужно за професията ми и много се кефя, че не трябва да знам перфектно този гаден труден език :D  :mooning:  така че още един плюс на професията ми :DDDD
А аз си мислех, че в програмирането е от голямо значение да си грамотен по отношение на програмните езици и да знаеш къде да сложиш (или да не сложиш) запетая, точка и запетая..... въобще да си наясно с пунктуацията :wink:


А иначе по темата.... Малко ми е рано, де :-P , но за момента си мисля, че професията учител е страхотна :-) Е, вярно - не е много уважавана, високоплатена и не се води "престижна"(каквото и да значи това :hihi:), но си има и много хубави аспекти, които са по-скоро морални и носят духовно удовлетворение, отколкото някакви материални облаги :-)
Съгласна съм с мнението на Стеф, че:
Учителя не просто предава знания - той превръща децата в хора.
В действителност, за да е добър учител, един човек трябва да е изграден като личност и да ВЪЗПИТАВА учениците си, а не само механично да предава някаква информация под формата на урок :drunk:.... И в този ред на мисли, като НЕизградена и доста НЕстабилна личност, осъзнавам, че наистина ми е много рано да мисля по този въпрос :hihi:
А на всички останали, които вече знаят какво точно искат да правят с живота си, им пожелавам успех в начинанията :y: :-)

права си но в програмирането :
-няма изключения на правилата
-няма милиони правила
-има среда в която пишеш която ти дава всички грешки още докато пишеш
-не пишеш на хартия :D
Активен

C0llisioN

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
  • Simplicity is divine.
    • my page...
Re: Професията ви ...?
« Отговор #11 -: 12.09.2008, 14:01:31 »

Аз сега се водя Младши Мрежов Админ, влезнах тази година Информатика, и желая да се развивам като програмист :).

Поздрави на всички!
Активен
Властта която имат другите над теб, е тази, която ти самият им даваш!

odb36

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Професията ви ...?
« Отговор #12 -: 18.09.2008, 07:27:16 »

Аз сега се водя Младши Мрежов Админ, влезнах тази година Информатика, и желая да се развивам като програмист :).

Поздрави на всички!
Браво Пешко,трябва да идваш в Пловдив по-често за да записваме по някоя мацка и в тефтерчето :D не само на компа да пишем програми  :wink:
Активен

Eli83

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 203
Re: Професията ви ...?
« Отговор #13 -: 11.12.2008, 17:48:40 »

 :-)Аз уча ПУП и НУП ,мисля после това да работя,
  първо- защото работата е с деца,най- сладките  и чисти душички,неопетнени от тревогите на възрастните и сърдечни,любящи и попиващи всичко от теб,даващи Любов,обичащи,зареждащи с усмивки и малко непослушни (но няма начин),по точно тези в градината,това НУП ще ми е от плюс,насочвам се към детска градина за сега, но занапред нищо не се знае,
   второ-работния ден е 6 часа,
  трето заплащането не е чак толкова зле ,
   четвърто- лятна ваканция,събота,неделя,(работила съм на работа която работното време беше 12 часа,няма събота, неделя, няма коледа, бъдни вечер, нищо...)
  пето-това ще е търсена позиция,винаги ще има деца,детски градини се строят вече на всеки ъгъл,като молове,така и трябва, :y: ,
  друго- държавна работа(ако не си в частна градина или училище) ,възможност след натрупан стаж от 3 години и след подходяща магистратура(може и без, но е в плюс) та- възможност за директорско място.. :-o и така....не е малко и да си останеш преподавател в градина  :-)

Много се разписах :wink:
Активен

danito89

  • Гост
Re: Професията ви ...?
« Отговор #14 -: 12.12.2008, 18:49:46 »

Бих се съгласила с колежката Ели.Не само ,че заедно учим де а и ,че е напълно права.Това е работа която винаги ще има работно място а и е две в едно и е по хубаво да работиш по 6 часа от ,колкото 10 12 и да не ти плащат и т.н.На мен мн ми харесва и се радвам,че това което исках ме приеха.Мн обичам децата и дано да завършим и се справим след това :)
Активен