argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Помощ за проект  (Прочетена 1676 пъти)

m_dobreva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Помощ за проект
« -: 11.09.2011, 14:38:30 »

Здравейте
Може ли някой да ми помогне с информация. За една от избираемите дисциплини трябва да направя проект - създаване на Windows – приложение чрез езика  С++  BUILDER  5, чрез приложението MS Access. Нужно ми е, ако някой има, информация - лекции , книги , информация като цяло, зза това как се прави. Искам да чета от някъде как да го направя. Не съм добър програмист  :-(
Ако можете да ми помогнете, ще съм много благодарна.
Активен

preslaff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:Помощ за проект
« Отговор #1 -: 11.09.2011, 21:27:38 »

На мен ми е интересно защо си избрала тази дисциплина ?
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Помощ за проект
« Отговор #2 -: 11.09.2011, 23:24:00 »

На мен ми е интересно защо си избрала тази дисциплина ?

По мое време (2001г.) имаше жени, на които не им беше стигнал балът да влязат нещо друго и записваха информатика ей така, за да бъдат студентки. Сега не знам каква е системата, но тогава имаше твърда бройка 40 момчета и 40 момичета. Конкуренцията беше при момчетата (влизаше се само с успех мн. доб. и нагоре), докато жените при 3-то класиране влизаха и с тройка. Оттогава насам баловете всяка година само падат, но това е друга тема.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Помощ за проект
« Отговор #3 -: 12.09.2011, 09:51:14 »

Занапред отговори не по темата ще бъдат просто изтривани!

По темата - Добрева, не трябваше ли доцент Сандалски да ти даде задание за проекта? Поискай му той да ти прати задание. Иначе, предполагам че просто се иска някакво минималистично приложение на BC++ 5.0 с използване на BDE с малка база данни на Access.
Активен

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website
Re:Помощ за проект
« Отговор #4 -: 12.09.2011, 11:42:09 »

Общо взето езика на С++ BUILDER  5 е C++ със разширения и компонентна библиотека за бързо разработване на графични приложения(подобна на тази в Delphi). Сравнително добра книжка, която обаче предполага знания по C++ и е по скоро насочена към хора които биха се занимавали с това задълбочено, защото е доста обемиста:

Всичко за Borland C++ на Хърбърд Шилд
ISBN: 9546561053

Все още се намира по книжарниците.

А относно проекта, кажи какво трябва да правиш, пък ние ще се опитаме да ти дадем някакви насоки.
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Помощ за проект
« Отговор #5 -: 12.09.2011, 12:06:38 »

Може ли някой да ми помогне с информация.

Ще ти помогна с малко коригираща информация. Така може и да успееш да се ориентираш по-бързо.

... езика  С++  BUILDER  5 ...

Езика е C++, а средството за разработване се нарича (Borland) C++ Builder 5.

... чрез приложението MS Access ...

Базата данни е MS Access.

Ако се справяш с литература на английски език ми пиши ЛС и ще ти изпратя няколко неща за четене в PDF формат, които могат да ти помогнат да разучиш C++ Builder (реално са за 6та версия) и да си направиш сама проекта (имаш ли време?). Ако нямаш време ще трябва да потърсиш съдействие от някой можещ и знаещ да ти помогне с правенето на самия проект, но това е друга тема.
Активен

m_dobreva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re:Помощ за проект
« Отговор #6 -: 12.09.2011, 14:37:36 »

Благодаря на тези , които са ми писали по темата :) Само искам да кажа, относно бала, с който съм влязла, че той беше максималният, тъй като по времето , в което аз кандидатствах, за Специалност Информатика се изискваше максимален бал, няма значение момчета/момичета. Това , че не съм толкова добър програмист , колкото сте вие, не мисля че има нещо общо. Записах информатика в ПУ, защото не ме приеха специалността , която аз исках в София.
И въпреки това искам да завърша все пак и за това полагам много усилия, не може всеки да е добър във всичко все пак :)
Та относно проекта - първият ми проблем е, че не мога да намеря от къде да сваля С++ Builder 5, имам 6-та версия, но не съм сигурна дали ми върши работа ( надявам се , че няма да ми се смеете и за тази реплика все пак ).
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Помощ за проект
« Отговор #7 -: 12.09.2011, 15:16:30 »

Върши ти работа, стига да го подкараш и да се справиш.
Активен

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website
Re:Помощ за проект
« Отговор #8 -: 12.09.2011, 16:06:37 »

Също така може би ще е добре някой да говори с доц. Сандалски да обнови малко материята която преподава. Разбирам напълно че C++ Builder е добър старт за компонентно базирано програмиране, но... Най-малкото защото за да го подкараш версия 5 под Уиндоус 7 трябва да направиш чудеса от храброст. Също така е трудна за намиране - все пак версия 5 е излязла преди 11 години, актуалната версия е XE2(16).
« Последна редакция: 12.09.2011, 16:09:02 от Георги Соколов »
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re:Помощ за проект
« Отговор #9 -: 15.09.2011, 22:36:29 »

Да, наистина е така.
Това е доста стар материал. Освен това някъде бях попаднал на информация, че Borland е спряло да се използва през 2007 година.
Това е, че и аз не го знаех това и съм записал тази дисциплина, въпреки, че можех да запиша С#.

По-добре поне началните стъпки в .NET да се предложат като дисциплина, ще е много по-искано.
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website
Re:Помощ за проект
« Отговор #10 -: 16.09.2011, 00:07:30 »

Ами то проблема не е в самия Builder, той си е хубав софтуер, хубаво IDE. Проблема е че версията която се преподава е доста стара, което не винаги е лошо, но в конкретния случай е лошо, тъй като отнема ужасно много време и усилия да си създадеш виртуална машина която да подкарва въпросното нещо. Всъщност не искам да говоря нищо за курса, не съм го посещавал, възможно е да е добър. Относно C++ Builder, не е спряло да се ползва, просто в момента се продава под друга марка Embarcadero, които купиха подразделението на Borland(CodeGear) което се занимаваше с разработката на Delphi и Builder. Всъщност новите версии са си инструменти за разработка на .NET доста повече отколкото за разработка на native код. Иначе аз все още си мисля че трябва да има курсове за писане на native код, тъй като managed кода учи на лоши неща ако нямаш самоконтрол(поне според мен).
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Помощ за проект
« Отговор #11 -: 16.09.2011, 10:17:40 »

Все пак Microsoft привлякоха архитекта на Borland специално заради .NET. Който се е занимавал с Borland Delphi и Mircrosoft Visual Studio .Net/2005/2008/2010 веднага ще долови приликата в ресурс редакторите :)
Активен

Тенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
  • Бял
Re:Помощ за проект
« Отговор #12 -: 24.09.2011, 23:46:55 »

Здравейте
Може ли някой да ми помогне с информация. За една от избираемите дисциплини трябва да направя проект - създаване на Windows – приложение чрез езика  С++  BUILDER  5, чрез приложението MS Access. Нужно ми е, ако някой има, информация - лекции , книги , информация като цяло, зза това как се прави. Искам да чета от някъде как да го направя. Не съм добър програмист  :-(
Ако можете да ми помогнете, ще съм много благодарна.


Ако нямате никакъв опит в C++ не виждам как това е дори възможно да стане за по малко от 1 месец, но все пак зависи колко време можете да отделяте и какво се изисква от вас по-точно, или каква оценка бихте желали да получите :)

Мога ви помогна за проекта, мога да ви дам напътствия и да отговоря на повечето ви въпроси, но няма да е хубаво ако аз ви го напиша :)

пратете ми едно ЛС- какво точно се изисква от вас, ако е само създаване на приложение в C++ което прави връзка и комуникира със MS Access db, това би било прекалено лесно, първото нещо което трябва да направите е да свържете Ms Access база данни с помоща на C++...  мисля, че трябва да прочетете малко и за синтаксисът на SQL заявките :)
задължително ли е да правите проектът със C++ Builder 5?
има ли определена версия за MS Access?
Активен
ФМИ FTW.