argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Магистратура Софтуерни технологии или Бизнес информатика с английски език  (Прочетена 6692 пъти)

Lady_Sunny

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Искам на есен да запиша магистратура, но съм много раздвоена. И предполагам раздвоението ми идва на-вече от там, че не съм наясно дали за бизнес информатиката се изисква добър нглийски език. Завърших математика и информатика преди 2 години и сега искам да продължа ... Спряла съм се на тези две специалности и много ми се иска да получа повече инфо за ената и за другата. Вие какво ще ми препоръчате? Има ли някой тук дето да е завършил или да учи в момента едното или другото???
Благодаря предварително, но наистина се надявам няко да ми даде достатъчно инфо  :-*
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти

Аз ти препоръчвам 'Софтуерни технологии'. Учат се по готини неща.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Искам на есен да запиша магистратура, но съм много раздвоена. И предполагам раздвоението ми идва на-вече от там, че не съм наясно дали за бизнес информатиката се изисква добър нглийски език. Завърших математика и информатика преди 2 години и сега искам да продължа ... Спряла съм се на тези две специалности и много ми се иска да получа повече инфо за ената и за другата. Вие какво ще ми препоръчате? Има ли някой тук дето да е завършил или да учи в момента едното или другото???
Благодаря предварително, но наистина се надявам няко да ми даде достатъчно инфо  :-*

Аз записах Бизнес Информатика с Английски. Има силна подготовка по английски наистина ... доц. Шотлеков води 3 курса в които си изисква поне начално/средно ниво английски, но иначе се изучават интересни неща от още по-интересни преподаватели ;)
Ако не се занимаваш с програмиране професионално и искаш да започнеш - Софтуерни технологии (има повече информатични дисциплини), но ако вече се занимаваш с програмиране професионално - Бизнес Информатика с Английски, защото получаваш един друг поглед ... дисциплините са интересни и влизат в употреба след време ;)
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

В сайта на ФМИ има учебните планове и на двете магистратури - разгледай ги! Какво харесвал този или онзи - всеки има различни интереси. Ако искаш да ставаш програмистка - избери Софтуерни технологии. Лично за момиче аз бих препоръчал Бизнес Информатика с Английски език - много мои студентки го завършиха и са доволни, а и ще научиш нови неща, които ще са ти полезни.
Активен

Иван Енев

  • Гост

От четенето на учебните планове много информация няма да добиеш. По-добре разпитай хора, които са завършили специалностите - с какво са им полезни, какво на научили, биха ли ги записали отново. И решавай.
Активен

Lady_Sunny

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Аз в момента съм учителка по информатика и ИТ в Гимназия. Налага се да преподавам Паскал, но нещо ми е доста скучно. С него няма реализация, а така изоставам с практиката си по по-съвремени езици за програмиране. И ми се ще вместо аз да обучавам на Паскал мен да ме обучава някой на по-високо ниво. А какво е вашето наблюдение, с кой език за програмиране е по-възможна реализация?
Активен

Иван Енев

  • Гост

Java, C#, PHP и C/C++ са основните течения, без да навлизам в дълбочина смятам, че при тях има най-голямо търсене.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Java, C#, PHP и C/C++ са основните течения, без да навлизам в дълбочина смятам, че при тях има най-голямо търсене.
:y:

И аз съм на мнението на Енев. Според мен Java и C# трябва да бъдат основните 2 насоки. PHP (поне PHP4) не е езика, с който един програмист трябва да стартира. Според мен в училище е добре да се изучават основите на Java/C# или C++ (като аз лично бих избрал между на Java и C#).

А колкото до магистратурата ... Софтуерни Технологии щом целта е запознаване с нови технологии :)
« Последна редакция: 05.03.2008, 16:18:03 от Ники Вълчанов »
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Lady_Sunny

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Ето, че дойде време да запиша магистратура. Другата седмица ще ход до университета, за да подам документи. Още съм в размисли какво да е. Много благодаря на всички за отговорите Ви!!! Мисля, че се спрях на Бизнес информатиката. Малко ме притиснва английския език, но се надявам, че с повече усилия ще мога да се спрвя и с него. Ако има някой, който записва една от тези специалности или вече ги е завършил може да ми пише на лични!!! Благодаря!!!
Пожелавам на всички усмихнат и ползотворен ден!!!
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Колежке, после ще сте благодарна на Иван Шотлеков за английският език, както подразбирам, не го знаете добре, щом ще ви озорва!

Знаейки английски - имате целият Интернет пред вас, а каквото и да ви научат в лекции и упражнения, след време е неактуално.
Активен

Breadfan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67

Прав е Светослав Енков, че не да се притесняваш трябва, а да се радваш, че доц. (не знаех че е станал доцент, но честито) Шотлеков ще ти предава и че ще го научиш английския :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Не е доцент, гл.ас. е все още. Но е много старателен и готин.
Активен

Lady_Sunny

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Благодаря ви за съветите. Аз не успях тази седмица да ида до Пловдив, но в понеделник със сигурност ще бъда там и ще запиша. Вярно е, че Шотлеков е много добър по английски, защото в първи курс ми беше преподавател по английски.
Аз до понеделник още няколко пъти ще се почудя коя от двете спец. да запиша. То всеки ден като се събудя и все с ново мнение се събуждам. Но май като запиша една от двете вече няма да се чудя.
От друга страна си мисля, че имам нужда да уча Софтуерни технологии, а след като завърша магистратурата да запиша курсове по английски. И мисля, че това ще бъда окончателното ми решение.
Та ... ще се видим ...
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Лейди, ако си уверена че искаш да ставаш програмистка - Софтуерни Технологии.

То и програмиране се учи с курсове и книги - дори Английският е ЕДИН, а езиците и технологиите са СТОТИЦИ и в магистратурата ще учиш 5-6 само... На практика е просто въпрос на ези-тура да избереш коя магистратура искаш.
Активен

sincere_anyuta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Сега съм на тази тема.
Разгледах учебни планове. Като цяло склонявам се към "Бизнес информатика".
Английски ми е добре. Бакалавърската степен ми е по икономика.

Обаче

От една страна, наистина желая да науча за компютерни техниологии и програмиране.
И не знам дали ще се справя със "Софтуерни технологии", при положение че имам повърностни знания, от училище и университетета, и позабравих доста..

От друга страна, икономическите диспициплини също са ми интересни. Някои от тях изобщо не изуавах преди.

Какво значи "Избираема дисциплина" в учебен план на "Бизнес информатика"? Мога ли, например,  да избира "Езици и среди за програмиране" или "Програмиране с еталони и рамки"?

Също така мога ли да се договоря да не посещавам някоя дисциплина, която изучавах преди, и да посещавам друга по-интересна за мен? Едва ли, но все пак

И последен въпрос: трудно ли е да постъпиш в магистратури? Има ли някаква статиска за конкурси от миналите години?
Активен
To live а creative n successful life we must lose our fears of being wrong..

sincere_anyuta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Благодаря ви за съветите. Аз не успях тази седмица да ида до Пловдив, но в понеделник със сигурност ще бъда там и ще запиша. Вярно е, че Шотлеков е много добър по английски, защото в първи курс ми беше преподавател по английски.
Аз до понеделник още няколко пъти ще се почудя коя от двете спец. да запиша. То всеки ден като се събудя и все с ново мнение се събуждам. Но май като запиша една от двете вече няма да се чудя.
От друга страна си мисля, че имам нужда да уча Софтуерни технологии, а след като завърша магистратурата да запиша курсове по английски. И мисля, че това ще бъда окончателното ми решение.
Та ... ще се видим ...

Lady_Sunny, успяхте ли да се запишете? Какви са вашите впечатления ? Може ли да посъветвате?
Активен
To live а creative n successful life we must lose our fears of being wrong..

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Избираемите - всеки триместър има списък с избираеми, избира се 1 от тях (за някои има опашка за записване и/или тест). Може с молба до Уч. Отдел да се посещава и избираема за бакалавър, после с инд. протокол се признава и оценката.

За самата магистратура: Конкурса е по успеха от дипломата за бакалавър. Входен тест няма. На първите ен по успех (ен се определя от министерството за съответната година) се признава държавна поръчка и се връщат около 2/3 от платената такса, за останалите важи пълната такса.

За признаване на положени от бакалавърската изпити - конкретно се преценява индивидуално в Учебен отдел и деканата за всеки отделен случай (след като подадете съответна молба). Но, ако се признае за положена, то просто не я посещавате. Не се заменя с 'по-интересна'. Посещаването на по-интересни дисциплини от друга специалност (изключвам избираеми и факултативни дисциплини) налага да минете на Индивидуален план на обучение (ако искате оценки и кредити по тези дисциплини, т.е. предмети). Ако не желаете оценка - при договорка с преподавателя и уч. отдел не е проблем да си посещавате всичко, което харесате.

За повече подробности - в уч. отдел или деканата, т.к. аз не представлявам уч. отдел и не съм компентен и упълномощен. Приемете го като мое лично мнение.

За СТ / БИАЕ дилемата, сложно е да се каже дали ще е трудно - зависи от мерака и положените усилия, по принцип 2 годишната СТ е разчетена за хора без добри познания по Информатика, но все пак в изискванията (препоръките) се подразбира да сте изучавали инжинерна/техническа специалност. Все пак си има доста хора успешно завършили СТ 2 г., които са се справили без проблеми, без да са имали сериозна подготовка.
« Последна редакция: 28.01.2012, 17:11:22 от Светослав Енков »
Активен

sincere_anyuta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Избираемите - всеки триместър има списък с избираеми, избира се 1 от тях (за някои има опашка за записване и/или тест). Може с молба до Уч. Отдел да се посещава и избираема за бакалавър, после с инд. протокол се признава и оценката.

За самата магистратура: Конкурса е по успеха от дипломата за бакалавър. Входен тест няма. На първите ен по успех (ен се определя от министерството за съответната година) се признава държавна поръчка и се връщат около 2/3 от платената такса, за останалите важи пълната такса.

За признаване на положени от бакалавърската изпити - конкретно се преценява индивидуално в Учебен отдел и деканата за всеки отделен случай (след като подадете съответна молба). Но, ако се признае за положена, то просто не я посещавате. Не се заменя с 'по-интересна'. Посещаването на по-интересни дисциплини от друга специалност (изключвам избираеми и факултативни дисциплини) налага да минете на Индивидуален план на обучение (ако искате оценки и кредити по тези дисциплини, т.е. предмети). Ако не желаете оценка - при договорка с преподавателя и уч. отдел не е проблем да си посещавате всичко, което харесате.

За повече подробности - в уч. отдел или деканата, т.к. аз не представлявам уч. отдел и не съм компентен и упълномощен. Приемете го като мое лично мнение.

За СТ / БИАЕ дилемата, сложно е да се каже дали ще е трудно - зависи от мерака и положените усилия, по принцип 2 годишната СТ е разчетена за хора без добри познания по Информатика, но все пак в изискванията (препоръките) се подразбира да сте изучавали инжинерна/техническа специалност. Все пак си има доста хора успешно завършили СТ 2 г., които са се справили без проблеми, без да са имали сериозна подготовка.

Много Ви благодаря  :bow:
Активен
To live а creative n successful life we must lose our fears of being wrong..