argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ИЗБИРАЕМИТЕ ДИСЦИПЛИНИ ЗА ПРОЛЕТНИЯ ТРИМЕСТЪР НА УЧЕБНАТА 2006/07 ГОДИНА  (Прочетена 6747 пъти)

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов

Да, добра реколта този сезон!  :y:  На мен лично ми грабнаха окото Разпознаване на образи и малко по-малко Паралелно програмиране, щото не съм виждал подобни чудеса във ФМИ. Като ставах студент си мечтаех да има избираеми по управление на роботи, проектиране на процесори и тем подобни.. :-)
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

Lara

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

 Важното не е в количеството, а в качеството. По-добре 13 разбиращи (дано да е така) от това, което им се преподава, отколкото 40 блуждаещи погледа и появили се и те незнаещи защо. Все пак се искат определени умения и гънки, нали?!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

не важен е "интереса" а те нямат интерес
сега 13 добре но останалите 11 какви ще са ? :) от онези 40 ? що щоото от онези 40 ще са се записали 24 :)

Активен

VooDooMaN

  • Гост

Малко е предварително, но записалите курса Spring Framework (както и всички останали желаещи) могат да се регистрират тук: http://elearning.ivanenev.com/
Ще се ползва ATutor®. Системата все още е празна от съдържание, но тя ще се ползва за курса и на който му е интересно може да я разцъка.
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335

FMI затъва самия факт че НЕВЕРОЯТНА избираема като Spring Framework е записана само от 13 души говори сам по себе си за подготовката на 80% от хората в ФМИ. Което означава че трябва да се замислят преподавателите или ръководството поне малко. Факта че избираеми като "Англииски за говорене" ли кво беше е имало опашка от 40 човека се разбира за какво учат хората за оценки те не искат да научат нищо те вече са се отказали или си нямат идея какво е Spring Framework
много жалко ако едно време имаше избираеми като Spring/Struts/JSF Frameworks определено не би било така.

JOKe,
 Ще уточня, че в часа за записване при преподавателите (първия етап) за курса по английски са се записали 14 души, а за  Spring Framework - 13. За всеки е ясно, че тези дисциплини ще се изпълнят още на втория етап. Инфантилно е да се сърдиш на тези, които са си избрали дисциплина, която на теб не ти допада. Всяка от предложените дисциплини е важна и всеки има свободата да избира. Междудругото във ФМИ сме предлагали избираеми дисциплини и по езикова култура (български език), към които също определена част от студентите са имали подчертан интерес (е, за теб и такава дисциплина е навярно маловажна, за какво пък ти е да знаеш да пишеш на български, за английски да не говорим). А какво означава това, "че трябва да се замислят преподавателите или ръководството поне малко" - може би да не предлагаме чак толкова богат избор от избираеми дисциплини?
Активен

ZaMalkoSum

  • Гост

Добре е да се отбележи също, че Spring Framework е избираема дисциплина за която се изисква доста сериозно ниво. По-добре хората, които не знаят как се наследява клас, да се запишат на някоя от другите дисциплини, вместо да скачат в устата на лъва. Не мисля, че английският е точният пример за дисциплина която се записва за да се отбие номера. При положение, че английският ти не е на достатъчно високо ниво е нещо доста полезно. Съвсем отделен въпрос е, че хора с сравнително високо ниво на английски се бутат за тази дисциплина с цел да не си дават зор. Има обаче едни дисциплини с икономика в заглавието които буквално се ползват за отбиване на номера. И преди JOKe да изреве за дисциплини като "Магията на простите числа", нека отбележим, че това все пак е факултет по МАТЕМАТИКА и Информатика. Има и други специалности освен информатиката за които тези дисциплини може да представляват по-голям интерес отколкото за JOKe. (Да не говорим, че простите числа имат много сериозно приложение в чисто информатически дисциплини като криптографията например)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Изядохте ме :)
за Английския - ами аз бях чул че са достаааа повече , явно останалите 30 не са ги приели :) шегувам се . Иначе естествено местата ще се заемат :). Доц. Мекеров нищо лошо за избираемите дисциплини страхотни са както винаги :) е учебната програма и преподаването по нея е нещото което трябва да се "по промени", но реално не е моя работа и нищо лошо няма да казвам освен "На някои преподаватели по информатични дисциплини в ПУ трябва да им се ЗАБРАНИ да преподават не да не им се плаща а да им се забрани със закон да преподават :)"
Ако реално трябва да кажа факти кой какво е казвал или как се е изказвал ще го направя тъй като е недопустимо според мен 80% от хората да не стават за програмисти щото всеки си прави ПАС. Лично аз съм научил всичко което знам ИЛИ от Избираеми дисциплини или сам или от 5 предмета в цялото следване на бaкаварската степен :
Разпределени приложения при доц. Илиев
Изкуствен интелект при доц. Стоянов
Бази данни - доц. Стоянов
Софтуерни технологии при Ася Стоянова.
Компютърна графика при доц Димов не за друго а заради проекта.

това е 5 предмета добре, че ги има избираемите ЧУДЕСНО е ама какво се получава : ХОРАТА НЯМАТ ПОДГОТОВКА ЗА ХУБАВИТЕ ИЗБИРАЕМИ щото не знаят нищо и хората на избираемите се чудят кво да им говорят за да го разберат.

п.п. все още смятам че ФМИ на ПУ си е The Best Въпроса е че "може повече"

По въпроса за българския сериозно ли има ? Ама не искам езикова култура да ми говорят как се пише чичковитечервенотиквеничковчета :) ами нормални работи :) - да бих го посещавал ако имам възможност.

« Последна редакция: 05.03.2007, 22:10:20 от JOKe »
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

 съжалявам не мога да се сдържа.
в първи и втори курс има 4 предмета за C++ и има лекции по 4 предмета не е само C++ .
в ТРЕТИ курс като дойдат студентите МАКСИМУМ 1 от тях знае какво е :
полимофизам // сведени глави на доло гледащи виновно.
рекурсия // следват усмивки на колежките
предефиниране на метод // следва чесане по главата
разлика между обект и клас ?// ??? !@!@#!@# ужас
колко  бита е простият тип double //:)))
как се пише switch ? //какво е това никои не го е чувал това животно

е хора здраве му кажете другите 100 човека за какво са минали? според мен в 3ти курс трябва да има 1 информатик и другите ако са добре по математика да има 99 математика хубаво няма лошо доц. Донева и някои други какво са преподавали ? То и аз мога да оставя студентите да преписват странно написани неразбираеми лекции.

Част от хората учат за знания и са доволни и на 3ка ама да знаят за 3ка поне( примерно по математиките( или ако предмета ми е безинтересен) е кат си знам за 3 и като имам 3 да не би да се сърдя ? ДРЪНЦИ радвам се)
въпроса е че в ФМИ става малко абсурд 6тици бол 5тици бол 4ки бол - хората ЛЕШ знания??!?!?! следват сведени глави :+))))

От моя курс завършиха може би 80 човека.
поне 10 учат икономика
поне 5 работят като сервитьори
поне 5 работят като магазинери
поне 10 работят като дизайнери ( ОО НЕ ПОВЯРВАЙТЕ НЯМА ВРЪЗКА С ТОВА КОЕТО УЧИМ )
поне 10 работят като стругари, шофьори, пицаджии.
Да поне 10 работят като "ПРОГРАМИСТИ"
и останалите пият кафе:)

=> ~43% ( останалите) са научили как да пият кафе

Аз си виках а ве от хората зависи ако някои иска да научи нещо ще го научи е, не е така нали виждам приятелката ми иска да научи ама не може няма как няма кои да те бутне да ти даде тласък да те "включи" в играта да те зариби да програмираш, хората ходят казват едни и същи неща които с всяка година ги казват все по зле и ти се чудиш "КАКВО СТАВА"
« Последна редакция: 05.03.2007, 22:36:21 от JOKe »
Активен

syan_kun

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

na doneva lekciite sa dosta dobre sistematizirani mejdu drugoto samo na skoro mi se naloji da gi pro4eta po podrobno malko slojno mi se vidq ,no ako se ozori6 se shva6ta .Pak i samata tq 6to uspq da me zaribi p C++,nqma kakvo da kaja pove4e.......................A mejdudrugoto sega pak ti me zaribqva6 po JAVA
A pak za tova 4e nqkoi zabravqt ne6tata tova e mojebi do tova 4e sepak 4ovek dokato ne raboti ne6to kolkoto i da go u4isamo ne stava ili zapo4va6 ssled tova da se bazika6 s razni programi po edin ili dr.  na4in ili gori6(ako si u4il samo za da vzeme6 ispita .......i tak).

syan_kun, писането на кирилица във форума е задължително. Ако следващият ти пост е отново на латиница, ще бъде изтрит.
« Последна редакция: 05.03.2007, 22:42:18 от mircho »
Активен

VooDooMaN

  • Гост

Според мен е добре всеки да запише това, което според него ще му е най-полезно. За успешна реализация английският език е дори по-важен от програмирането.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Доц. Мекеров
Изключително интересно впечатление ми направи един чужд Университет.
Как седят нещата тук с министерството техните БРОИКИ по специалности и специалности за да се наложи нещо такова: а именно:
Прием примерно 200 човека на година ( колкото са от 4те специалности в ФМИ)
Всички предмети са напълно избираеми за всеки семестър човек събира определени кредити за да завърши годината X кредита.
Може да не завърши за година какъв е проблема ?
В края на 4ти курс на база дисциплините които е покрил завършва или получава диплома за 1 от 4те специалности.
Лично аз като гледам моите колеги че то повече математици завършиха няма лошо ама поне щото за тях мисля да им е добре поне да си бяха завършили специалност математика, горките хора взеха информатика па те математици кво да ги правим сега.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Цитат от ICQ за това е на "латиница":
 Stilgar (23:07:15 5/03/2007)
1. Ne e viarno, che ne moje da se nauchi. Az kak nauchih? Ne sum programiral predi universiteta, zverski murzeliv sum i dvoino po neseriozen. Az kak nauchih? Pri tova idvah ot nai-goliamoto vuzmojno zatupiavane (kazarmata), a ne ot uchilishte.
Sevelina iskala da nauchi, a ne mojela? A zashto Sevelina ne znae kolko bita e double? I tova li nikoi ne e kazal i kolko puti i po kolko predmeta triabva da go povtariat? Razbira se poneje sum informiran, che Sevelina hich ne e tupa se zamislih zashto stava taka i stignah do slednia izvod. Za da nauchish neshto v toia fakultet ima 2 nachina:
a) da se razglobish da uchish i da nauchish absolutno vseki red koito ti kazvat (Ivan Minov)
b) Da imash sposobnost da filtrirash vajnoto ot tova koeto moje posle da prochetesh v spravochnik ili google (neshto koeto schitam, che moga da pravia).
(ima i vuzmojnost c - da uchish iako sam (Gosho Sokolov) i da dopulvash s uni, ama tova ne go broim za naucheno v uni)

Sega az edva li sum idealnia primer tui kato ne moga da zavursha i edva li niakoga shte zavursha izobshto, no puk smeia da tvurdia che sum nauchil neshto za razlika ot mnogo ot zavurshilite.

2. Ako mi dadut na men vlastta:
a) shte razmenia programata taka che informaticheskite i matematicheski disciplini da se matchvat smisleno, taka che dori Naiden niama da pita "za kvo gi uchim teia matematiki". Za sujalenie tova edva li zavisi ot rukovodstvoto na fakulteta.
b) 80% ot studentite niama da zavurshat purvi kurs prosto shtoto nikoi, koito ne znae duljinata na tipovete v C i kak se pishe switch niama da mine purvi kurs. Da ne govorim, che i po "matematikite", deto uj se uchili na mnogo visoko nivo, bih skusal masa narod za nerazbirane na materiala dori da si reshavat zadachite (neshto koeto pravi doc Kolikov i vsichki obiasniavat kolko losh bil). Tuk triabva da otbeleja che bih skusal i sebe si.
c) Na nikoi prepodavatel, koito ne moje da dade SMISLEN PRIMER(toest takuv koito vseki student da go proumee i da e vijdal) kak disciplinata mu se prilaga v realnia sviat, niama da bude pozvoliavano da prepodava. Ne znam dali doc. Doneva, doc. Dimov i dori doc. Mekerov mogat da dadut takiva primeri. Predpolagam, che niakoi ot tiah mogat drugi ne. Vuprosa e, che v momenta nikoi ot tiah ne go pravi (ili go pravi mnogo riadko) i ne mu se nalaga da go pravi. Kogato az stana prezident shte se nalaga...
imam predvid:
opredelianeto dali tochka e vutre ili vun ot figura ili ot koia strana na prava e se polzva za da se opredeli kakvo si ucelil s mishkata v computernata grafika naprimer
displeen procesor e video karta vuv vashite comps, no moje da e realiziran i softwareno (samo da ne se izloja tuk i displeen procesor da e suvsem drugo)

« Последна редакция: 05.03.2007, 23:13:07 от JOKe »
Активен

Lara

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

Хахах, Joke, ако успееш да въведеш тая система със западните у-нита в BG добре ще е, но мисля, че докато от бройката студент зависи съществуването на у-нито трудно ще се внедри. Не съм ъгласна, само с теб, че едва ли, ако не знае човек да програмира не требе да учи информатика. Ако не може да мисли като програмист едва тогава, но кво да се прави, когато тва му става ясно на човек едва, когато го приемат. И ако проработи изхвърлящата система, няма да се стигне до цитираните твои по-горе парадокси. Но и все таки, не всички звършващи информатика са длъжни да работят кат програмисти. Има и добри систем администратори, дизайнери, преподаватели и т.н. То програмирането не е за всяка глава. Просто се изисква по-специална гънка в главата. И стига си възхвалявал двойкаджиите, че са голяма работа и големите програмисти. Добри занаятчии да, но програмисти ще има да вземаш (предполагам, че на пръсти се броят). Междудругото преписваческата система допуска масовото изкарване на по-високи оценки, е тва требе да се премахне. Требе студентите само с мисъл да си изкарваме изпитите. Сега ще цитирам някои отличници, които забележи никога не са били зубрачи, а хора просто с акъл: Дамян Митев, Ивета Георгиева, Димитър Благоев, Иван Енев и т.н. които работят кат програмисти и май още други неща. Е, сега кат имаш акъл и се сещаш и по-бързо и схващаш, кво ще кажеш да ти пишат тройки, че да влезеш в общия кюп на тройкаджиите- "голямата работа". Ай стига толкоз засега!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

това за учебната програма ми е ясно че няма да стане .
Не съм казал че 3каджиите или 2каджиите стават за програмисти.
Няма такова нещо като стават Администратори и дизаинери те завършват профил "ПРОГРАМИСТ" така че ако искат да са администратори да идат да учат CISCO и да се сертифицират или да карат някоя Adobe/Macromedia програма и да си дизаинстват не да са ми "ПРОГРАМИСТИ"
според мен всеки става за програмист ( ето аз съм станал. Преди Университета никога не бях програмирал, дори не знаех точно какво е. )
няма значение
Интересно ми е ако някои хора си пуснат лекциите за свободно разпространение ( нещо което те не правят не заради това че са техен труд а заради масовите подигравки до който тези лекции ще доведат ) та интересно ми е какво ще стане :+)
искате ли бисери от лекции за "магистърска програма" ( това което в момента уча ) .. не че нещо ама подигравки ще има големи.
Активен

ZaMalkoSum

  • Гост

Найдене, караш сега хората да се замислят Информатик равно ли е на ПРОГРАМИСТ
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

специалността е университетска с образователно-квалификационна степен бакалавър (професионална квалификация информатик)

дам извинявам се не знаех че има дума Информатик :) но оки радвам се за всички дизайнери който са научили всичко в университета ;)
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти

Напълно подкрепям Joke, в този факултет могат да се подстигнат още много неща стига да има подходящите хора.
Относно магостърската програма - като я започнах бях с доста големи надежди.....
За съжаление много от тях отпаднаха твърде рано ... :-(

П.П. Информатик и Програмист са две различни понятия, въпреки че се припокриват до голяма степен.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

а мене магистърската ме забавлява доста :))
ама лекциите по един предмет ме избиват на смях
но за ся няма да цитирам пасажи защото трябва да си взема изпита все пак :)
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126

Много отдавна престанах да пиша във форума. Причината е хем липса на време, хем липсата на интересни за мен теми. Но тъй като дървеното философстване ми е любимо занимание не мога да не се включа....
   По принцип в повечето случай мнението ми съвпада с това на JOke, но сега има малко разминаване - не можеш да изхвърлиш всички който не знаят, какво е полиморфизЪм, switch и т.н, защото 4-курс ще завършат мах 10 души. Някой ще каже "Ми, супер - поне ще са качествени.". Е, да ама нали това означава че от четвърти курс ще се вземат само 10х250 лв = 2500лв, вместо 80х250лв. = 20 000лв за година.
Дружко е нали! А този факултет нали има разходи - "и кашкавала все още се купува с пари!!!". Е когато от 10 души могат да се съберат 20 000лв. и много повече тогава може да се говори за сортиране на хората. А оттам ще дойде и вдигане на нивото и хората от 3-ти курс ще могат да направят OS.

    А иначе за мене се оказа, че начина да науча нещо е работата. И квото мога да допълня от унито. Щото преди да почна да бачкам като програмист не знаех почти нищо и аз съм мързелив и несериозен като Stilgar. Но го има и другото, че като работиш, знаеш кво е важно и можеш после да отсяваш нещата, които учиш в ФМИ.
    А иначе за преподаватели като доц. Донева и доц. Димов, кво да кажа - то просто не може да се опише. И после казват че студентите са несериозни - особенно доц. Димов е класически случай на непукизъм и непрофесионализъм. Но това си е мойто мнение. Аз незнам как са като академици, но като преподаватели...Все пак като гледах статистика на оценките на завършилите студенти за предодавателите им, видях че техните мнения се покриват с моите. Ама явно какво мислят студентите не е съвсем меродавно, въпреки че ние сме ОБУЧАЕМИТЕ И НИЕ СИ ПЛАЩАМЕ.
   Ще ви дам пример какво става в американската организация "Корпус на мира". Тези американци идват в БГ и учителите, който получат слаби оценки докато ги обучават на български биват освобождавани. Е - това идва от USA системата за обучение. Нищо че са тъпи - имат най-добрата образователна система.
   Препоръчвам на всеки студент 4-ти курс, ако може да посети 1, 2 лекции от 1-ви и  2-ри курс. Ще му даде страхотна перспектива.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126

BTW направих си труда да пусна един малък search в jobs.bg за търсенето на различните езици. Ето какво излезе:
Delphi - 17
Java - 285(почти като на колегата)
PHP - 175(почти като на колегата)
ASP.NET - 57

Извода - не се занимавайте с Delphi, като мен. Delphi sux. И дори и да е готин език явно не се търси - а това е неоспорим факт.

Вярвам, че Joke ще се съгласи с мене за Delphi.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?