argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Работа по сериозен Open Source проект  (Прочетена 6942 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Пускам темата защото имам нужда от помощ за конкретен проект, но страдам от липса на свободно време, а проектът е голям и според мен е идеален за запълване на графа "професионален опит" в едно CV, поне за начало!

Казано накратко - разполагам с ето този проект "Fractal Graphics 2.0":

http://download.bgzin.com/frc20.zip

Проектът представлява самоучител, който в старомоден графичен режим учи на основи на линейните преобразувания(!), Хаусдорфово пространство и след това обяснява подробно (че и спримери) какво са това IFS фрактали.

Тази версия е много стара, писал съм я преди повече от 5 години, когато конзолата все още не беше табу, но сорсовете отдавна са загубени. Идеята е с малко reverse engineering похвати и повече мисъл в нововъведенията проектът в третата си версия да мигрира от конзолно приложение към  нормално, съвременно desktop приложение.

Проблемът е, че физически нямам време да пренапиша всичко, затова предлагам на всеки, който има желание да "осинови" този проект и да го развие както намери за добре. Бих се радвал да е под LGPL лиценз, но това го решава програмистът, който се наеме да свърши черната работа. Аз само "ще давам акъл" в началото, докато програмистът схване за какво става въпрос, а и имам конкретни идеи къде и какво трябва да се подобри.

Малък апел към незавършилите и бъдещите студенти: от опит съм забелязал, че участието в Open Source проекти се счита за плюс, когато кандидатстваш за работа, особено когато съответният проект е сериозен и добре пипнат. Работата по такъв проект по принцип може да се приеме като "професионален опит" от работодателя и по този начин човек изпъква пред конкуренцията.

Не на последно място имайте предвид, че съм готов да спонсорирам реализацията на този проект за каквато и да е платформа и независимо от езика, стига проектът да е desktop или web ориентиран и се лицензира под LGPL лиценз. Авторските права остават изцяло за програмиста, който реализира проекта.

Така че ако някой иска - да заповяда! Ще помагам с каквото и както мога!
« Последна редакция: 28.06.2007, 00:17:14 от Иван Давидов »
Активен

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #1 -: 28.06.2007, 01:14:04 »

Според мен трудът на програмиста едва ли може да се оцени символично на 50лв, а за 200 да не говорим. Според мен трябваше да е символично 200 и от там нагоре +200.
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #2 -: 28.06.2007, 10:35:22 »

Според мен трудът на програмиста едва ли може да се оцени символично на 50лв, а за 200 да не говорим. Според мен трябваше да е символично 200 и от там нагоре +200.

Напълно съм съгласен, ако ставаше въпрос за нормална работа по 8 часа на ден, но при този вариант в конкретния случай идеята за contribution към Open Source проект се губи тотално, все пак тук не става въпрос за 8 часов работен ден и т.н. Идеята ми беше ако има желаещ(и) да дам допълнителен стимул и храна за размисъл на мозъчните клетки.
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #3 -: 28.06.2007, 10:41:47 »

Аз пък си мисля че символичните 50 лв стигат. Покрива се бирата която ще се изразходи за да се направи проекта и ще останат парички за поливане на проекта след завършването му :beer: :rock:

Все пак не говорим за сериозна работа а за запълване на свободно време.
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #4 -: 28.06.2007, 10:44:32 »

Лично аз бих се заангажирал с подобен проект без заплащане но не специално с този :) не специално с проект свързан с математика .
Пример бих се заангажирал с проект Plugin за Eclipse за Struts 2 да кажем

тъй като не съм виждал :)
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #5 -: 28.06.2007, 11:04:17 »

Някъде бях чел че има нещо като плъгин за Struts2 ама бил бъгав :)
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #6 -: 28.06.2007, 11:19:48 »

Никой не говори за 8-часова работа. Всеки си определя кога и по колко да работи, но все пак и всеки си преценява усилията, знае какви са му възможностите и колко му струва труда. Така че си е въпрос на избор.
Иначе като проект не бих се хванал по проект, който е различен от чистия GPL лиценз. Всичко останало е просто пясък в очите.
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #7 -: 28.06.2007, 11:22:17 »

Никой не говори за 8-часова работа. Всеки си определя кога и по колко да работи, но все пак и всеки си преценява усилията, знае какви са му възможностите и колко му струва труда. Така че си е въпрос на избор.
Иначе като проект не бих се хванал по проект, който е различен от чистия GPL лиценз. Всичко останало е просто пясък в очите.

боза :) т.е. CPL е пясък в очите ли ? я помисли малко
Активен

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #8 -: 28.06.2007, 11:27:55 »

Пич, незнам за какъв CPL говориш, но ще те посъветвам пак да прочетеш постинга ми малко по-бавно и внимателно...
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #9 -: 28.06.2007, 11:34:46 »

Намразих GPL, когато утанових, че използвайки дори един ред чужд GPL код в мой проект съм задължен да пусна целия проект под GPL. Чиста паразитна история според мен, но всеки решава за себе си.

Затова уважавам LGPL и няколкото му производни на Apache, BSD и т.н. Хем имаш код, който можеш да ползваш, хем не си ограничен да лицензираш под същия лиценз, стига да спазваш някои правила, описани в съответния лиценз.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #10 -: 28.06.2007, 11:37:53 »

Майната му на GPL, лицензът на Apache не бил GPL-compatible според GPL умниците.
Никога не бих ползвал този лиценз. Вирус!!!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #11 -: 29.06.2007, 13:44:56 »

Пич, незнам за какъв CPL говориш, но ще те посъветвам пак да прочетеш постинга ми малко по-бавно и внимателно...
а така а ти виж какво е CPL :)
GPL е за комплексари който мислят че това което напишат е 100% гениално тъй като те са невероятни гении и ще бъде използвано 100% за правене на пари който те няма да вземат. Българска работа реално GPL е а ве да не ме прецакат случайно чакай го пусна под GPL . CPL си е 100% Open и Free лиценз нещо повече ако погледнеш кода написан под CPL може да се модифицира преразпространява да му се сменя автора да се продава да се затваря и квото се сетиш . Ако ще се биеш в гърдите че се кефиш на Open и етц ползвай реален лиценз който не ЗАДЪЛЖАВА  никой нищо:)
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #12 -: 16.09.2010, 12:17:55 »

Подновявам темата, тъй като проектът все още е в застой, а потенциалът му е голям.

Накратко: студентът, който се заеме с реализацията на проекта ще спечели познания в областта на фракталите, фракталната компресия, ще може да се похвали с реализиран проект от средна/висока сложност и ще има какво да сложи в CV-то си. Като награда за добре свършената работа, аз ще спонсорирам проектът с лични средства, макар и символично.

Проектът представлява система за самообучение по фрактални графики, която минава през основни обяснения за матрици и операции с матрици, линейни преобразувания, Хаусдорфово пространство (това не се учи в университета), математически операции в Хаусдорфовото пространство (и това не се учи в университета) и накрая разбира се и фракталните графики. Системата позволява да се създават и редактират фрактални матрични функции и съответно от тях да се генерират фрактални графики чрез използване на първоначално изображение, което също може да се създаде от потребителя.

Нещо повече - в българското интернет пространство подобен проект няма аналог и в това отношение студентът, който се заеме с реализацията на проекта спокойно ще може да каже, че е реализирал нещо наистина уникално.

Който има желание да обсъдим темата - нека пише.

EDIT: Имайки предвид академичната сложност и практическата насоченост на проекта, същият проект би могъл да се развие като дипломна работа за бакалавър/магистър. Г-н. Енков, прав ли съм? Бихте ли съдействали на някой студент (като ръководител на дипломната работа), ако реши да се заеме с проекта?
« Последна редакция: 16.09.2010, 12:33:22 от Иван Давидов »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #13 -: 16.09.2010, 12:33:58 »

Лошото е, че малко ме няма в тази област теоретично, иначе за практическата реализация, за помощ при оформянето на интерфейса и документацията на системата, както и, разбира се, за оформянето на самата защита на дипломната работа накрая - няма никакъв проблем.

Т.е. няма да мога да се включа активно в реверс-инжинеринга на формулите и методиката (то и аз сега пиша дисертация и съм по-зает и тази учебна година ще намаля малко броят дипломанти, но няма да е нула). За другото - ще поема ръководенето на самата дипломна работа, това може да стане и когато проекта придобие по-финален вид, просто студентът, който се захване, да е спокоен, че това ще му е дипломната работа и ще му помогне и за дипломирането, не само за CV-то (а самото дипломиране само по себе си е важен аспект в CV-то - да кажеш тезиса на дипломната ми работа беше оригинален проект и т.н.).
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #14 -: 16.09.2010, 13:23:17 »

Формулите, които се ползват, се учат в първи курс в дисциплината "Линейна алгебра" и по-точно операциите с матрици и линейни преобразувания.

За теорията - тя е 90% това, което се изучава в първи курс по ЛААГ, а останалите 10% ги има документирани в HELP менюто. Отделно, макар че минаха 8 години, все още помня и теорията и формулите и с удоволстве ще помагам където трябва, което е и идеята.

IFS теорията ни учи как да конструираме IFS фрактали, а теорията за Хаусдорфовото пространство ни дава математическия апарат, с който да определим кога да спрем генериращите итерации (Хаусдорфовото разстояние между генерираните обекти X(t) и X(t+1) = 0).

Така че теорията не е много, нито е сложна. Няма нужда човек да е велик математик (аз самият не съм), за да си играе с фрактали.

Ето няколко линка:

http://en.wikipedia.org/wiki/Iterated_function_system

http://en.wikipedia.org/wiki/Hausdorff_distance

Естествено, практическата реализация не следва едно към едно математическия модел (особено за Хаусдорфовото разстояние), но е необходимо човек да е наясно с теоретичната идея, за да и намери практически ефективен заместител.

Ще се опитам да дефинирам накратко какво трябва да съдържа обновената програма:

* Подробна Help система, по възможност на български и на английски (мисля си за CHM формат, ако е Desktop приложение или хубаво структуриран HTML ако е web) за теорията, която стои зад IFS фракталите. Матрици, операции с матрици (събиране и умножаване), IFS, Хаусдорфово пространство, Хаусдорфово разстояние, Attractor, Zero attractor, ...

* Модул за дефиниране/редакция на IFS матрици в интерактивен режим, т.е. потребителят да вижда ефектът от линейното преобразувание в момента на въвеждане на всеки коефицент (те са няколко коефицента за всяка дефинирана матрица) или (по-добрият вариант) коефицентите да се определят динамично, след като потребителят е дефинирал линейното преобразувание чрез "разтягане", "мащабиране" и "ротиране" на матричния обект, който е най-обикновен квадрат. Т.е. потребителят "деформира" някакъв начален обект и въз основа на деформациите се определят коефицентите. Курсовият проект по компютърна графика в трети курс (ако не се лъжа) много би помогнал за реализацията на тази част.

* Модул за генериране на IFS фрактал, спрямо предварително зададено множество от IFS матрици (виж горе) и начална картинка (BMP, JPG или каквото и да е). Модулът трябва да позволява запазване на всяка итерация (новополучена картинка), както и на крайния attarctor, било то нулев или не.

* Модул за визуализация на предварително запазен IFS фрактал, който позволява проследяване на всяка стъпка от процеса на генериране.

Това са най-важните модули. Текущата система включва още модул за създаване на начална картинка, който е излишен в съвремения свят (Paint върши същата работа), както и Demo модул, който също е излишен, ако към системата се влкючат няколко предварително дефинирани, добре известни IFS матрици.
« Последна редакция: 16.09.2010, 13:27:38 от Иван Давидов »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #15 -: 16.09.2010, 13:28:34 »

Значи само ще чакаме мераклията (или мераклийката)...
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #16 -: 17.09.2010, 15:03:01 »

За два часа (заедно с тестовете) написах тази кратка демонстрационна програма:

http://ivan.bgzin.com/fractals.html

Нужно е да се ползва съвременен браузър, който поддържа HTML5. Сорс кодът обяснява накратко какви функции се прилагат, за да се постигне крайния ефект (IFS фрактал). Приложението не имплементира функционалността за определяне на краен атрактор, но в случая нямаме автоматизирано генериране на фрактал, така че няма и нужда.

Кодът е много кратък, на практика само въртим два цикъла по X и Y и след това за всяка не-празна точка прилагаме трансформациите, които са дефинирани по-горе в кода. Толкова е просто.
« Последна редакция: 17.09.2010, 15:10:26 от Иван Давидов »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #17 -: 01.11.2010, 19:08:21 »

Като гледам - мераклии/мераклийки все оше няма?
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #18 -: 02.11.2010, 18:42:05 »

Обява за работа:
Търсим .Net програмист за разработка и поддръжка на счетоводен софтуер

Отива Иванчо (не Давидов де, онзи Иванчо от вицовете ... ) на интервю

- Добър ден, кво сте правил до момента?
- Добър ден, ами самоучител, който в старомоден графичен режим учи на основи на линейните преобразувания(!), Хаусдорфово пространство и след това обяснява подробно (че и с примери) какво са това IFS фрактали.
- Благордаря, следващия. (На ум - аман от идиоти, дето нищо не могат, а се имат за хакери)

Бих се изненадал, ако се намерят мераклии. Мераклийка може - тя ще си хване истински програмист за гадже и добре платена работа толкова няма да и трябва.
« Последна редакция: 02.11.2010, 19:51:37 от Светослав Енков »
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #19 -: 02.11.2010, 19:42:45 »

Обява за работа:
Търсим .Net програмист за разработка и поддръжка на счетоводен софтуер

Отива Иванчо (не Давидов де, онзи Иванчо от вицовете ... ) на интервю

- Добърден, квостеправил домомента?
- Добър ден, ами самоучител, който в старомоден графичен режим учи на основи на линейните преобразувания(!), Хаусдорфово пространство и след това обяснява подробно (че и спримери) какво са това IFS фрактали.
- Благордаря, следващия. (На ум - аман от идиоти, дето нищо не могат, а се имат за хакери)

Бих се изненадал, ако се намерят мераклий. Мераклийка може - тя ще си хване истински програмист за гадже и добре платена работа толкова няма да и трябва.

Ето ти друг вариант:

- Добър ден, какво сте правил до момента?
- Разработка на цялостен софтуерен продукт със съвременни софтуерни технологии, в това число .Net, HTML5, писане на техническа документация и дейно участие в цялостната софтуерна архитектура на проекта. Мога да направя нагледна демонстрация на софтуера, ако Ви интересува и също така да Ви свържа с някой от ръководителите на проекта за референции, ако желаете.
- Интересно, интересно... а другите кандидати казват само, че в момента следват информатика и са без никакъв стаж. Нает сте!

Технологиите се менят, през 2002г. все още можеше да се каже, че конзолните приложения са на мода, но вече не. Затова проектът има нужда от сериозно обновяване. Говорим за пренаписване на софтуера, използвайки съвременни средства все пак.
« Последна редакция: 02.11.2010, 19:47:45 от Иван Давидов »
Активен