argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Какво става с този "безжичен интернет"  (Прочетена 9345 пъти)

rnedelchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117
  • "Get a GREP on yourself!"
    • http://rallybulgaria.com
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #20 -: 15.09.2009, 22:19:32 »

"Дали не съм прав ?! "
А дали не се правиш на интересен ? Какво, обикалял си специално сградата за да видиш къде има и къде няма интернет ли ? Ако искаш може да направиш скица на покритието на интернета и да я пуснеш като прикачен файл тук.

"Явно админите днеска бяха ядосани и спряха интернета, на студентите, които се надяваха поне в малкото си свободно време да си проверят пощата или да се чудят, на кой етаж да отидат, че да имат интерет!"
 Явно според теб всички идват в университета да си проверят пощата, и когато ... О БОЖЕ, те не успеят, светът се сгромолясва и идва апокалипсис. Мога да ти разтягам достатъчно локуми в този сорт повече от теб, бъди сигурен, но заключението ще ти го напиша достатъчно ясно - хората имат и по-сериозни проблеми от това да мрънкат за глупости. Да, може и да има проблеми с интернета понякога в университета, но това не ти дава точно на теб право да мрънкаш и да се оплакваш, още повече че с нищо не си повече от другите студенти, които влизат в положение.

 Прави ми и впечатление, че плюеш админите без изобщо да имаш представа кои са, каква е тяхната работа и каква е тяхната отговорност за конкретните технически проблеми. Ако ти е такъв проблем - на петия етаж в дъното е админската стаичка - ще те посрещнат топло, но едва ли би държал същия тон. Все пак във форума е по-лесно да наливаш, а ?

Нито ме интересува кои са админите, нито ме засяга! Крайният резултат е,че няма интернет !

Ако за теб интернета е ГЛУПОСТ, за мен не е ! Отбелязвам, че НЯМА интернет ! Нито ще си малча за това, нито някой ще ми казва какво да пиша и кого да оплювам !

Ако не си забелязал, във секцията имам още една ТЕМА със благодарности към екипа на поддръжката, защото последният път, преди няколко месеца имаше интернет в по-голямата част от университета, но уви ..вече не е така!!

За това не ми казвай, какво да пиша.. Засягам тема, с която много мой колеги коментираме. Нито съм единственият, който днеска беше ядосан, нито съм последният !
За пример ти давам, РЕКТОРАТА! Как там постоянно има интернет и ВИНАГИ можеш да си свършиш работата ако ти е необходимо!

Нещо като не работи, да казваме,че работи ли ?! Това не са прищявки на студенти, а НЕОБХОДИМОСТ !

Просто съпорта куца много яко с тоя интернет !
« Последна редакция: 15.09.2009, 22:30:34 от rnedelchev »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #21 -: 16.09.2009, 12:53:06 »

"Дали не съм прав ?! "
А дали не се правиш на интересен ? Какво, обикалял си специално сградата за да видиш къде има и къде няма интернет ли ? Ако искаш може да направиш скица на покритието на интернета и да я пуснеш като прикачен файл тук.

"Явно админите днеска бяха ядосани и спряха интернета, на студентите, които се надяваха поне в малкото си свободно време да си проверят пощата или да се чудят, на кой етаж да отидат, че да имат интерет!"
 Явно според теб всички идват в университета да си проверят пощата, и когато ... О БОЖЕ, те не успеят, светът се сгромолясва и идва апокалипсис. Мога да ти разтягам достатъчно локуми в този сорт повече от теб, бъди сигурен, но заключението ще ти го напиша достатъчно ясно - хората имат и по-сериозни проблеми от това да мрънкат за глупости. Да, може и да има проблеми с интернета понякога в университета, но това не ти дава точно на теб право да мрънкаш и да се оплакваш, още повече че с нищо не си повече от другите студенти, които влизат в положение.

 Прави ми и впечатление, че плюеш админите без изобщо да имаш представа кои са, каква е тяхната работа и каква е тяхната отговорност за конкретните технически проблеми. Ако ти е такъв проблем - на петия етаж в дъното е админската стаичка - ще те посрещнат топло, но едва ли би държал същия тон. Все пак във форума е по-лесно да наливаш, а ?
Хайде без заяждане и елементарни софистики. Вместо да дърляш човека за дреболии по изказа му, дали не е добре да погледнеш и да разбереш, че проблем има. И аз се опитах да използвам безжичен интернет в Нова сграда по време на кандидат-студентската кампания, но в заседателната зала нямаш сигнал. Поправка - хващаше се, че има някаква мрежа някъде наоколо, но сигнала беше убийствено слаб и адекватна връзка не можеше да се осъществи. В Заседателната зала, която е точно над входа и гледа към вътрешния двор (а аз пробвах да изляза и на терасата). Достатъчна е една антенка (АП или както там им викат професионалистите) за да покриеш целия вътрешен двор, заедно с онова кафене там долу, че и залите, които гледат към двора, да получат приличен сигнал. Въпроса не е кой за какво ползва интернет. Един ще иска да скайпи с гаджето, друг може да чака важен служебен имейл. Или да се опитва да влезе във форума на унивесритета, за да информира кандидат-студентите за хода на кампания. Или просто да убие половин-един час докато дойдат първите папки с работите. Няма значение за какво ми трябва, наистина важното нещо е, че го няма. А би трябвало да го има. Не знам кой отговаря, няма и чак такова значение. Може би никой не носи конкретна отговорност за това и именно там е проблема. За мен е важно единствено това, че проблем има. Ако някой тук знае къде точно са корените му и как може да се реши, да се обажда. Не на мен - да се обади на когото трябва.
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #22 -: 16.09.2009, 13:48:00 »

"За безжичния интернет в Нова сграда съм отговорен аз, според пом.-ректора."


С доклад до зам.-ректора от 25. Май 2009 аргументирах необходимост от закупуване на 10 точки за достъп, които ще бъдат разположени в ректората за подсилване на сигнала. Няколко дена по-късно получих отказ (липса на пари - криза, трудно и т.н. според пом.-ректора) и отстъпих. Случая приключи.

Онзи ден пуснах доклад до декана на ФИСН за 1200 лева с които ще закупим 10 точки за достъп, които да настроя да работят към Eduroam. Доклада е одобрен от декана, но днес ОТКАЗАН от пом.-ректора, забележете при осигурени пари при т'ва. Аргументацията беше - трябва обща концепция, не може така на парче, ти си отговорен за целия университет. С други думи - Атанасе, бягай пиши стратегии, концепции и т.н., които ние като оценим и приемем може да действаш... не мерси - към 9-та глуха не поемам, т.е. поредната концепция.

... и тук вече не издържах..., в момента очаквам Ректора на ПУ да се освободи и приеме.

Някои парадокси:

Аз съм бил отговорен за липсата на wireless и за други неща - за всичко съм отговорен аз, защото съм бил шеф на админите... Аз съм този, който прави мрежата и интернет услугите в ПУ "на парче" от 1998! Аз и шепа мои колеги сме отговорни за всичко, с което тонове ПУ управленци се хвалят по модерни конференции и акредитации... ноооо когато се харчат пари за сървъри, купуване на техника, за изграждане на локална оптична мрежа, за назначаване на хора  - аз не съществувам. Те избират, те решават, те знят, те преценяват - аз нося само отговорността! Всичко, което съм докопал като техника, с която правя UNI-PLOVDIV.BG да е видимо е с много нерви и викове пред управляващите университета ни. Те са технически неграмотни, но това не им пречи как да решават кое и как. Те са хората, които носят моралната отговорност за нещата - винете тях! Искайте публичност! Искайте отговорност!

Тези наши управленци са отговорни пред Бога и пред вас мили мои студенти и данъкоплатци - от вас зависи бъдещето, аз дълго няма да издържа така! За съжаление до сега не получих подкрепа за това, то се подразбира че топлото уни място е сладка позиция, че да бъде напусната по време на криза, нали, хихи.

Цитат
Понеже аз виках, а вие отказахте да слушате, Понеже простирах ръката си, а никой не внимаваше, но отхвърлихте съвета ми, и не приехте изобличението ми, - то и аз ще се смея на вашето бедствие, ще се присмея, когато ви нападне страхът, когато ви нападне страхът, като опустошителна буря, и бедствието ви се устреми като вихрушка, Когато скръб и мъка ви нападнат, тогава те ще призоват, но аз няма да отговоря, ревностно ще ме търсят, но няма да ме намерят.
Ref.: Соломонови притчи, Глава 1, 24-28
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #23 -: 16.09.2009, 14:00:54 »

айде да не плюем по админите (визирам Наско) щото се чудя как му остава изобщо време да върши 72792297 работи, а ако и за 2ч спре да си чете пощата/съпорта, всички ще изпищите като ощипани моми за сървъри...пощи-мощи, нет-мет и т.н.  :yawn:

ако даден проблем не е решен....то не мислите ли че не всичко се решава с щракване на пръсти от Наско? да сте чували за бюрокрация в ПУ?
Активен
PLANTGENE.EU

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #24 -: 16.09.2009, 15:43:34 »

Мда, както и подозирах...
Само да попитам Наско - за цялата тая допълнителна работа, плащат ли ти допълнително? Защото ти, формално погледнато, си асистент - работата ти е да преподаваш и да правиш наука. Не да обслужваш нета на Унито. Имаме хора, които са назначени на длъжност, която предполага да отговарят за мрежовите въпроси и точно за това им се и плаща (и доколкото знам работят адекватно, така че не виня и тях). Ако поне ти плащат, би могло да има някакви претенции спрямо теб, макар че пак опираме дотам, че за да носиш отговорност, трябва преди всичко да имаш ресурса (включително и управленски за взимане на решения) за изпълняване на съответните задължения. Който ти очевидно нямаш.

Остава да се надяваме, че следващия ректор ще счита компютъра за нещо повече от пишеща машина на стероиди, но все пак няма да се прави на експерт, ами просто ще каже "Наско, разполагаш с такъв и такъв бюджет, казвай какво да правим за да стане работата добре"
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #25 -: 16.09.2009, 16:24:08 »

Ами Стефчо, дефакто не ми плащат. От 2-3 години насам взимам няква смешна добавка към заплатата, която не е съизмерима със заплатата на локален администратор. От друга срана аз изградих тази мрежа от руините през последните 10-тина години - ужасно бавно и мъчително, понеже не беше приоритет и още не е на администрацията. Eduroam например е чудесна услуга, но уви.

Правилно си уцелил. Добрият администратор (управленец) е този, който делигира права/финансии и търси отговорност, който не се меси в процеса на работа, а оценява крайния резултат чрез експерти, а не по собствена преценка. За съжаление управленците на ПУ разбират от всичко и от нищо и там е основната ми болка... допълнително доста народ го боли, че химик прави мрежата на университета, но аз давам добри плодове и те са видими! Услугите, които пусна - работят! Това разбира се се неглежира. Повече за опита ми в мрежите и интернет може да се види от личната ми страница.

Какво да ти кажа - така е навсякъде в БГ - виж политиката :)
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #26 -: 16.09.2009, 22:03:03 »

Здравей,Наско! Да така е  както си го описал, но недей да забравяш че  наближава времето на перфекционизма.!Тоест ,във всички сфери на общественото ни развитие , по нормално заплащане на умствения труд. Нали разбираш че времето на професорите от старата генерация ( в това число и някои от ключовите постове в нашия университет) скоро приключва и тогава ще имаш не само моралното удоволетворение , но и финансовото самочувствие на европеец.Какво става с екстремния туризъм ,няма ли да е добре да се сформира туристически екип,не като  "планинските ангели ", но примерно любители планинари от студенти и преподаватели под формата на клуб или нещо подобно???Като се видим трябва да те питам как да си направя личен блог -някой ми спомена че не било трудно,а било елементарно, но все пак трябва да те питам за стъпките ,защото на юристите, ако не им посочиш алгоритъма няма да могат да субсидират казуса.инж. Марин Янков
Активен
Всичко е любов

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #27 -: 16.09.2009, 22:30:27 »

Здравей,Наско! Да така е  както си го описал, но недей да забравяш че  наближава времето на перфекционизма.!Тоест ,във всички сфери на общественото ни развитие , по нормално заплащане на умствения труд. Нали разбираш че времето на професорите от старата генерация ( в това число и някои от ключовите постове в нашия университет) скоро приключва и тогава ще имаш не само моралното удоволетворение , но и финансовото самочувствие на европеец.Какво става с екстремния туризъм ,няма ли да е добре да се сформира туристически екип,не като  "планинските ангели ", но примерно любители планинари от студенти и преподаватели под формата на клуб или нещо подобно???Като се видим трябва да те питам как да си направя личен блог -някой ми спомена че не било трудно,а било елементарно, но все пак трябва да те питам за стъпките ,защото на юристите, ако не им посочиш алгоритъма няма да могат да субсидират казуса.инж. Марин Янков
В този университет ли?
 Дето смениха дограмите и лампите, а в тоалетните още влизам с нежелание?
 Направо се чудя как още плащам 500 кинта...
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #28 -: 16.09.2009, 22:39:20 »

Мартине,
Аз не се страхувам да говоря истината с точните й имена и ще го правя винаги, когато съм провокиран и имам сили за това. Това вероятно е причината да съм недолюбван от болшинството хора, които се крият зад дипломация, поради слабост или за изгода.
Идеята ти с планината е добра и сериозно го обмислям. Току що догледах филма "The Climb" и съм силно вдъхновен тия дни да се изгърча яко в Родопите. След това се връщам нов човек!
Радо, ПУ е силен и добър университет в доста сфери. Той има изкючително добри учени и преподаватели. За съжаление има и доста бъгове в управлението, против които няма да спирам да руптая.
Атанас
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #29 -: 17.09.2009, 16:40:15 »

Радо, ами запиши се, докато можеш още, в друг Университет! Където ще има ухаещи на рози тоалетни и WiFi n-мрежи с 99% сигнал навсякъде! Поне говори само по темата...

Мисля че дискусията стана вече скучна! Просто трябва да се вземат в ръце админите и администрацията и да се оправи проблема с WiFi, защото наистина губим престижа си и доверието на студентите. Нещата не са толкоз сложни, колкото и тестове, размествания, напасвания и настройки да са нужни - правят се и толкоз!

За Eduroam ще повторя, че е добре да го има и във ФМИ. Бих се радвал да е скоро. Но не е това проблема, а покритието.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #30 -: 17.09.2009, 18:03:17 »

За ректората Стоян Тенев предлага следното разположение на новите (евентуални) антени:
1. Сграда на “Костаки Пеев” – 3 етаж
2. Сграда Химия – Централна библиотека
3. Ректорат – Юридическа библиотека
4. Ректорат – барче “Океаник”
5. Ректорат – при охраната
6. Ректорат – комл. зала 116
7. Ректорат – до 6 аудитория
8. Сграда Химия  - 1 аудитория
9. Сграда Химия - комл. зала 40
10. Сграда Химия  - 12 аудитория
11. резерва
Разпределението на Eduroam точките за достъп в момента може да се види от http://eduroam.uni-plovdiv.bg
Активен

TroubleMaker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #31 -: 17.09.2009, 19:27:44 »

А за безжичния нет във ФМИ някой ще каже ли защо го е хванала липсата от няколко дни?
Активен

rnedelchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117
  • "Get a GREP on yourself!"
    • http://rallybulgaria.com
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #32 -: 17.09.2009, 20:56:15 »

А за безжичния нет във ФМИ някой ще каже ли защо го е хванала липсата от няколко дни?

Защо не четете ТЕМАТА !???????????????
Активен

TroubleMaker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #33 -: 17.09.2009, 22:51:20 »

А за безжичния нет във ФМИ някой ще каже ли защо го е хванала липсата от няколко дни?

Защо не четете ТЕМАТА !???????????????

Защото от няколко поста на сам се говори за проблемите на даден човек с висшестоящите в ПУ и нищо конкретно по "ТЕМАТА" - а именно - защо няма wi-fi във ФМИ (нарочно удебелявам, защото не ме интересува ректорат, химически факултет и т.н.)
« Последна редакция: 17.09.2009, 22:53:35 от TroubleMaker »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #34 -: 17.09.2009, 23:21:13 »

TroubleMaker, интересна концепция. Все едно да кажеш искам България да се оправи, ама не ме интересува политиката.

За твое сведение "тоя човек", т.е. аз имам проблеми със висшестоящите в ПУ защото отчаяно искам вие студентите да ползвате безжичен интернет. Затова в ректората има eduroam и нядявам се скоро да се решат нещата и в нова сграда.

Моля те!
Активен

rnedelchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117
  • "Get a GREP on yourself!"
    • http://rallybulgaria.com
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #35 -: 18.09.2009, 01:10:47 »

TroubleMaker, интересна концепция. Все едно да кажеш искам България да се оправи, ама не ме интересува политиката.

За твое сведение "тоя човек", т.е. аз имам проблеми със висшестоящите в ПУ защото отчаяно искам вие студентите да ползвате безжичен интернет. Затова в ректората има eduroam и нядявам се скоро да се решат нещата и в нова сграда.

Моля те!

Г-н Терзийски, точно затова отправих молба към TroubleMaker, че не се следи темата и какво е написано в нея...Тъй като аз разбрах колко е сериозен този проблем и затова не се осмелих да напиша нов коментар, тъй като не искам да засегна никой, но просто е неприятно да няма достъп до интернет.
  
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #36 -: 18.09.2009, 19:45:51 »

Може би не трябваше да разводнявам тази дискусия, но нека ви разкрия все пак как изглежда пълната wifi картинка в ПУ (ректорат)... то така или иначе тук нямаше особенно плодовита дискусия.

В ректората видяхме безжичен интернет през пролетта на 2007 благодарение на i-zone проекта (повече инфо тук). Вероятно някои от вас са засичали SSID uni-plovdiv.bg, от където през прокси са ползвали достъп до интернет. Според мен и много колеги по университетите този проект бе мъртво роден, но няма да изпадам в детайли поради поверителната информация,която знам... при всички положения обаче той беше добър пилот за ПУ и реших да кандидатстваме - речено-сторено... Така 2007 и 2008 си отминаха.
Междувременно закупихме още 10-15 устройства WRT54GL, с които разширихме мрежата. Намерих и време за разучаване на Eduroam и с помощтта на Лъчезар Илиев от ИПОИ-БАН, администратор на академичната мрежа докарахме Eduroam оторизация до ПУ в края на миналата година. Та оттогава ПУ е горд member на Eduroam. В момента това е единствения безжичен интернет, който се разпръсква в ректората и сградата на биологическия факултет, където ентусиазъм прояви Виктор Иванов. В тази схема не бива да забравямв Стоян Тенев, който технически поддържа нещата и разбира се Емил Дойчев, който направи възможна оторизацията на няколко хиляди Focus потребители достъпна в цяла Европа. Ирина Кожухарова е на горещата линия и отговаря на вашите въпроси, настройки и т.н.

В момента копнея с още 10-15 точки за достъп (~1200лв.) да постигнем доста добро покритие навсякъде, но бях спрян с мотива да пиша концепции, което освен другото ме засегна и доста дълбоко, разбирайки какво отношение има към работата ми пом.-ректора на ПУ, от който се очакваше само един подпис.

За нова сграда (ФМИ) отговарям само за Layer 2 и 3 свързаност.

Та проблема е сериозен и сложен не технически, а административно. Така ще е докато йерархията от управленци не започне да делигира права на технически грамотните хора да творят свободно и да работят. Човечеството отдавна е открило проектния принцип: задание - печелене на проект - отчитане - плащане... и всички се радват на крайния резултат. За съжаление в тази схема е прекалено оптимална и тя изключва доста хора, от които всъщност зависи прилагането й...

Нищо ново под Слънцето. Ето например вероятно чухте, че ДАИТС е закрит. Отговорете си на въпроса защо той мигновенно е открит под друго име. Изкушавам се да приложа един коментар под статията, който идеално описва ситуацията на по-горните етажи от властта относно академичната мрежа.

Цитат
Доста интересно е какво ще се случи с една малко известна организация: Българската Изследователска и Образователна Мрежа (БИОМ), в която член, заедно с БАН и Съвета на ректорите беше ДАИТС. БИОМ беше създаден именно по инициатива на ДАИТС, като насилствено измести някогашната Фондация "Технологии на информационното общество" от мястото й на национална академична мрежа на България.

Резултатите от създаването на БИОМ бяха, бих казал, проява на крайности. От една страна, благодарение на личната намеса на Пламен Вачков (който сигурно иначе си има немалко кусури), за пръв път от създаването си преди повече от 15 години академичната мрежа е на път да се сдобие със собствена комуникационна инфраструктура, като прекъсне по този начин зависимостта си от частните доставчики, които не веднъж са я "рекетирали".

От друга страна обаче, в ДАИТС се появи една група хора със силни апетити към проектите, в които участва академичната мрежа, основният...

Прочитане на целия коментар от които е GÉANT. Тези хора бяха решили, че това са просто поредните пари за лапане, като им бе убягнала доста сериозната работа в проекта, която освен това се следи с особено внимание от Европейската Комисия, защото това, де факто, е най-големият й проект, свързан с компютърни мрежи, и практически без конкуренция.

Резултатът от тези апетити беше до момента трагичен. По времето на ФТИО, България влезе в проекта GÉANT2 като малък партньор, към когото се отнасяха с пренебрежение и недоверие. Няколкото човека, работещи по проекта от името на ФТИО обаче напълно преобърнаха това отношение -- и като резултат, към края на проекта България беше получила допълнително финансиране, надвишаващо близо 10 пъти първоначално планираното! Това беше изключителна атестация за качеството на българското участие.

Въпросните хора от ДАИТС обаче започнаха скрита война, саботирайки работата по проекта. В един момент значителни суми, които трябваше да бъдат платени на работещите за свършената, отчетена и одобрена от ръководителите на дейности работа, бяха задържани в ДАИТС, под претекст, че БИОМ (от чието име се извършваха тези неща) имал правото сам да се разпорежда с тях, без значение кой какво бил свършил. Сякаш това не стигаше, но явно за да не се разчува историята, бяха забранени командировките на работещите, дори когато те биваха изрично поканени за работните срещи от ръководителите си в проекта.

Резултатът, както казах, беше трагичен. В крайна сметка участието на България беше обратно "орязано", и вече обещаното за нея финансиране беше прехвърлено към сръбската академична мрежа, която всъщност предпази от провал планираните по проекта неща, които България трябваше да свърши.

Какво се случва в момента? Вече тече GÉANT3, в който България, с много обещания, че "няма повече да правим така", успя да получи завидните 1.5 милиона евро финансиране за четири години. Но същите пиявици от ДАИТС, явно сега подплашени, че ще загубят работата си там, се лепнаха в БИОМ, и започнаха отново да си точат зъбите за парите на академичната мрежа. И резултатите не закъсняха: започнаха да се получават писма, запитващи защо човекът Х е поискал пари, когато никой не знае той да е свършил каквото и да е за проекта? Защо на други хора им се пречи да си вършат работата? Вътрешна информация подсказва, че ако нещата продължат в този дух, участието на България отново може да бъде преразгледано...

За съжаление, проектът GÉANT е само малка част от проблема. Защото групата ентусиасти, които през тези петнайсетина години се е борила да поддържа мрежата жива, и да я опазва от подобни посегателства, вече почти не съществува. Едва ли би било изненада, че някои от тези хора сега работят в САЩ и Западна Европа. Други пък са се захванали със собствени проекти, а малцината наистина останали са почти напълно обезверени, и вече "с единия крак навън". Не е толкова съществен проблемът, че тези хора почти през цялото време са вършели тази работа безплатно. Парите, разбира се, са нужни, за да могат да се съсредочат изцяло върху работата си.

Но проблемът е всъщност в самата работа: тоталното неразбиране на нейната важност, съзнателното потискане на желаещите модернизация и промени, целенасоченото "мътене на водата", за да може тоя или оня да "намаже" нещо -- в ущърб на работата. Това, впрочем, не е проблем само на академичната мрежа сама по себе си. Това е проблем на академичната общност въобще!

Университетите, БАН -- повечето от тях не са се променили съществено от времето на социализма. Лакейството, шуробаджанащината и използвачеството са толкова широко разпространени, че е чудно как още не са се сринали под собствената си гнила тежест. Резултатите, впрочем, са видни: всеки, който си е търсил скоро хора за работа, се е убедил какви "кадри" излизат от днешните ни висши учебни заведения.

Това не значи, че по тези места няма и свестни хора -- като същите тези ентусиасти в академичната мрежа -- но те все повече биват задушени в общата, изпълнена със смрад атмосфера на морална разруха.

И връщайки се в началото -- питам се каква ще бъде ролята на МТИТС -- дали като някогашната ДАИТС ще задълбочи разложението или напротив: ще постави началото на тъй дълго очакваната промяна в посоката... Първите индикации не бяха положителни, защото се чу, че е направен опит да бъде спряно създаването на собствената инфраструктура на академичната мрежа, което наистина беше едно от изключително малкото положителни неща, направени от ДАИТС. Надявам се, все пак, че това не е показателно за бъдещата политика на Министерството.

Не съм цитирал имена, но смятам, че всеки който е заинтересуван от темата, няма да има проблем да научи кои са участниците в тази история.

Едно нещо все пак може би се нуждае от уточнение. Преди намесата на БИОМ, пък и до момента, академичната мрежа де факто се е поддържала от БАН, и по точно от един от нейните институти, носещ малко странното име Институт по паралелна обработка на информацията (ИПОИ).

За този институт, наследник на някогашния КЦИИТ, може да се пише много, и не само хубави неща. Но все пак той вероятно е един от сравнително добрите институти на Академията. И във всеки случай, му прави чест, че е успял да опази академичната мрежа, дори когато самата БАН се отказва от собствената си мрежа, и възлага поддръжката и управлението й на частна фирма (което само по себе си също е доста обширна тема).

Добър, както писах, но само относително: в сравнение с "лакомата" групичката в ДАИТС сигурно е добър. Но дали заради...

Прочитане на целия коментар непрекъснатите битки с подобни "хиени", или защото в самия него има немалко гнилост, академичната мрежа, за която хората познаващи истинската история на Интернет в България си спомнят с умиление, е на път да загине.

Това което виждам в нея в момента ми напомня на вековно дърво, което, нападното от болести и вредители, е почти изсъхнало. Тук там се вижда някоя зелена вейка, свързана с тънка нишчица лико. Но всичко друго е сухо, и вече гнило. И това дърво може всеки момент да се сгромоляса -- трясъкът едва ли ще е внушителен, имайки предвид колко малко здрава дървесина е останала, но така или иначе, дървото вече няма да го има.

Разбира се, може да се зададе въпросът: а защо трябва да ни е грижа за това дърво?

Отговорът вероятно се крие в това, защо трябва въобще да ни е грижа за което и да е дърво...

Между другото, една интересна дискусия по тези теми може да се намери тук:
http://forums.acad.bg/viewtopic.php?f=20&t=74

Хайде да видим колко подобни аналогии можем да направим. Аз ви разказах една, ако ви е интересно мога да продължа.

С този пост ясно осъзнавам, че си играя с огъня, като един гражданин, който има да изплаща 30 години апартамент и руптае срещу преките си работодатели по време на криза, но аз вярвам че съм прав и това ми дава сила!
Активен

arwenvd

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #37 -: 18.09.2009, 23:16:58 »

Здравейте, искам само да вметна в темата, че трети ден си нося лаптопа с мен и нямам проблеми с интернета никъде, освен в Аула 2, там сигнала е 95% но нямах връзка със сървъра, може и моментно да е, тествах 20 минути. Иначе по целия двор и сграда нямам проблеми със сигнал и връзка.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #38 -: 19.09.2009, 22:29:06 »

В коментарите под статията "Правителството закри ДАИТС" в Капитал се появиха някои неща, които касаят нашата тема, академичната мрежа и дори ПУ:

Още едно мнение за въпросния проект i-zone, за който стана дума малко по-горе.
Цитат
Училищната мрежа, и-Центровете (или Телецентрове, все тая), ако щете и онзи злополучен проект i-zone, благодарение на който в няколко университета се появиха "зомбирани" сървъри (защото предварително конфигурирани, те си стояха с паролата по подразбиране на администратора, и някакви...

Прочитане на целия коментар румънски хакери веднага проникнали в тях) -- всичко това се концентрираше в ДАИТС (всъщност, i-zone беше там от времето на "предтечата" на ДАИТС -- агенцията ИКТ в някогашното МТС). И понеже съдбата на ДАИТС винаги е била под въпрос, тоя товар почна наистина да се товари върху академичната мрежа -- в лицето на БИОМ...
Интересно към контекста на тази дискусия е и темата от този форум "WiFi в ПУ?" от 12.02.2007, в която за пръв път споменавам за Eduroam - вече факт.

* * *

Друга гледна точка за IPv6. Като предистория е добре да се обърне внимание на хронологията "IPv6 за първи път в ПУ и България" от 8.03.2006, а вижте и темата в този форум "ДАИТС тествали IPv6" от 07.10.2007 - година и половина по-късно!
Цитат
Например, не знам колко хора помнят прословутата новина "ДАИТС втори в Европа тества IPv6". Това безумие се носеше по блогове и форуми в продължение на месеци, и съвсем не без основание. Всеки поне малко запознат с историята на IPv6 знае, че първите стандарти излизат преди 15 години, а вече повече от 10 години съществува основният стандарт RFC 2460.

Дори в България, първите експерименти с протокола са правени през миналото десетилетие, а от 2005 година същата тази академична мрежа го беше пуснала в пълен експлоатационен режим, покривайки много от университетите. В Европа, разбира се, нещата...

Прочитане на целия коментар съвсем не са по-назад.

Повод ДАИТС да се бият в гърдите обаче беше една т.нар. IPv6 Лаборатория. Историята на тази лаборатория е доста интересна. Появата й в България се дължи на един проект, наречен 6DISS, целящ популяризиране на IPv6 протокола. Доста работа беше свършена от академичната мрежа, но най-вече от Пловдивския Университет "Паисий Хилендарски", където преди две години беше проведен специален workshop. В знак на признание на тези усилия, беше уговорено Лабораторията, състояща се от няколко Cisco маршрутизатора и помощни комутатори, да бъде разположена в академичната мрежа (може би дори в самия ПУ), където да се ползва от цялата академична общност: университетите и БАН, пък може би дори специализираните училища.

Изненадващо обаче, един ден се оказва, че от ДАИТС се обадили "където трябва", и без никакво предизвестие Лабораторията се озовава там. Класика в жанра: едни вършат работата, други обират лаврите. Но лошо няма -- нека да е в ДАИТС, стига само наистина да беше полезна по този начин. Обаче до момента единствените новини от нея са прословутото "второ място в Европа" или както Делян Делчев остроумно го беше перефразирал "ДАИТС първи в IPv6 в ДАИТС", и някакво обучение на студенти от Зимбабве. А трябва да се знае, че Лабораторията е само временно в България, след което наистина ще замине за Африка или друг регион, където бъде сметнато за уместно.

И така, какъв е резултатът? Лапане на пари (защото и в момента има проект, по който се плаща за поддръжката на тая лаборатория) и полза за България = -273.15 градуса по Целзий. Както знаем, при тая температура движението на молекулите не спира, обаче няма достатъчната енергия да се прехвърля към други системи. И "по-студено" не може да стане...

* * *

... и още защо нещата куцат
Цитат
Казвайки академична мрежа, визирам не само тези хора, работещи в ИПОИ (които и без друго вече май са единици), но и малката също, но с дух и опит за мнозина, група администратори и технически персонал по университетите. В крайна сметка, тоя "остров на нормалност" се дължи именно на техните безкористни, мотивирани от чист ентусиазъм (и как иначе, като в някои университети главният мрежов администратор получава по-малко от водопроводчик!) усилия.

За съжаление, вълните все пове...

Прочитане на целия коментар че заливат тоя остров. Както писах, много от тези хора вече не работят за мрежата -- нещо повече, повечето дори вече не работят в България. Групата все повече намалява, и става все по-трудно да се поддържат дори съществуващите неща, камо ли да се правят експерименти, и да се въвеждат новости, както IPv6, за който писах по-горе.

Който е останал, поне впечатленията ми са такива, е дълбоко стресиран, изтощен, и вече често мислещ си кога и той ще поеме към "заливите" на Запад (любителите на Толкин може би ще се сетят за аналогията), подобно на своите бивши колеги. Боя се, че съвсем скоро и последните свестни хора ще напуснат, и тогава ще останат само присламчилите се, или по-скоро впили се като пиявици "лапачи".

Дървото, както бях писал, ще падне без трясък. Просто твърде много гнило има вече в него, и твърде малко здраво, което да тежи. Та дори сега университетите и БАН практически не използват тая мрежа, освен да теглят скоростно музика, филми и порно (макар администраторите всячески да се опитват да ограничат тия неща -- но понякога дори зам-ректори се оказват любители на порното). Причините за това са много: и в самата мрежа, и в образователните и научните организации.

Но така или иначе, ако мрежата в един момент престане да съществува, никому няма да липсва -- и сега има университети, които си ползват разни частни доставчици -- а и защо им е нещо друго, когато всичко от което се нуждаят, наистина, е Замунда и порно сайтовете.

Е, ще има хора, на които да им липсва, да. Първо на тези, дето я използват като PR (пеленачето, дето бях писал по-горе, на ромските просякини), но те вероятно ще си намерят друг повод за хвалби. Но по-важно, тя ще липсва на хората, които истински са милеели за нея, и които са жертвали години (а някои и над десетилетие) от живота си за нейното добруване.

Разрухата обаче може би идва именно от сблъсъкът между тези две групи. За тези последните тя е малко дръвче, което те старателно се опитват да предпазят от злините наоколо, докато успее то да порасне силно и могъщо. Другите обаче са като зловредните кози и магарета, на които им текат лигите при мисълта за младите филизи. За съжаление, оградата предпазваща дръвчето е твърде слаба, особено когато дойде някой слон като ДАИТС, и изходът от тая битка е почти сигурен: огризано отвсякъде, стъпкано и смазано, дръвчето просто ще загине.

Ето затова ми е интересно каква ще бъде ролята на МТИТС. То може да продължи като ДАИТС да пие малкото останали сокове на това дръвче. А може и обратно -- да реши да прегази всичките "кози и магарета", които са го наобиколили -- прегазвайки и дръвчето, заедно с тях.

Иска ми се да мисля, макар и, честно казано, да не вярвам, че МТИТС все пак ще постъпи различно. Ще разгони зловредните гадини, и ще помогне да се направи още по-здрава ограда около малкото дръвче. Ще помага в поливането, торенето и "пръскането срещу вредители"...

Но стига аналогии, все пак. Истината е, че академичната мрежа се нуждае от три неща, за да не загине, и за да достигне (пък може би дори задмине) своите партньори от другите европейски страни: подкрепа, независимост и публичност.

Подкрепата едва ли се нуждае от коментар -- и тук не става въпрос просто да се наливат пари в мрежата, а тя да бъде подпомогната в изграждането на разрушените си вече структури (пък и не съществуващи въобще), в намирането на своя бизнес модел, след което тя би могла дори да стане самофинансираща се (каквато е например швейцарската мрежа SWITCH).

Независимостта е задължителна за надеждността и дългосрочното развитие. В противен случай, мрежата ще бъде заложник на всяко следващо правителство, и ще се повтаря до безкрай историята с все нови и нови имена и организации, представляващи я (УНИКОМ-Б, НОНИМ, ФТИО, НИМ, НИОМ, БИОМ...) А трябва да отбележим, че това вече е предизвиквало недоволство на Запад, и не без основание.

Публичността е не по-малко важна за успеха, защото тя гарантира прозрачност във функционирането на мрежата. Без нея всичко останало би било безсмислено, че дори опасно. Защото кой би искал да налива пари в една черна дупка, че при това и независима. Публичността обаче е и нож с две остриета. Поне една причина до момента мрежата да се е опазила криво-ляво, е именно това, че е работела на тъмно. И следователно не толкова много хора са успели да видят в нея "кокала". За нещастие, след ДАИТС, тая тактика вече се видя, че не върши работа -- твърде много пиявици са се закачили дори в тъмното.

Подкрепа, независимост и прозрачност -- това наистина е най-доброто, което може да стори МТИТС за да може България да има своята достойна академична мрежа -- което пък несъмнено ще спомогне и в борбата за реформиране и модернизиране на висшето образование и науката.

Нека завърша пак с думите, че всеки народ кове сам съдбата си, и сам избира пътя, по който да върви. Все още не сме стигнали до пропастта, и все още имаме шанс да поемем в правилната посока. Иска се само да отворим очите си, като начало.

Всъщност ако някой си поиграе да навърже хронологично фактите и раздадем по червена точка за добрина и по черна за участие в корупционна схема, друга подлост или просто спънка на порива за добрина би се получил интересен резултат. Мислите ли, че това въвлечените хора в разказчето не го знаят, а изключвате ли възможността тази информация да бъде събрана и анализирана, все пак сме 21-ви век и масовото IT би ни помогнало за това... а какъв мислите би бил резултата в точки?
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Какво става с този "безжичен интернет"
« Отговор #39 -: 23.09.2009, 09:26:55 »

Наско, тази тема звучи доста депресиращо. Въпреки това тя никак не е сред тези, които вълнуват масово хората поради спецификата си. Така, че едва ли ще има сериозна промяна по този въпрос. Бих се радвал ако греша.
Активен