argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: какво мислите за библиотеката на ФМИ?  (Прочетена 8305 пъти)

OpenBSD

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #20 -: 04.11.2005, 14:10:46 »

Hora kade e taq biblioteka :) i kakwo trqbwa da ima w neq ? :))
Ако се поразходиш изобщо до университета и поразгледаш втория етаж ще я намериш  :x
Активен

Milka

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #21 -: 30.11.2005, 13:39:41 »

Ot foruma razbiram, che ste zagrizheni za systojanieto na bibliotekata. Bih iskala da spodelia obidata si ot slednia fakt: napravihme vsichko vyzmozhno v matematicheskata biblioteka da ima computer i sedmica po-kysno niakoj preriaza mrezhovia kabel, kojto minava kraj myzhkata toaletna. Zashto?   Kak togava da poviarvam, che vsichki sa iskreni v zhelanieto si bibliotekata da se razviva??? Kolko ot vas predlozhiha na bibliotekarkata da j pomognat da se spravi po-lesno s problemite s computera (a tia ima zhelanie, uveriavam vi!) ?     
     Milka Yankova,
     Direktor na UB
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #22 -: 30.11.2005, 14:48:40 »

Уважаема госпожо Янкова,
Все пак ние сме студенти и не можем да взимаме окончателни решения. За това пък можем да даваме идеи, които да бъдат обсъжадани от управата.
Едва ли ще е възможно да се хванат виновниците, които са срязали кабела, но за съжаление това е "културата" на българсия студент, а може би и на българина. Прави ми впечатление, че повечето хора в БГ се радват и чувстват горди когато направят нещо нередно, а за тези които се опитват да градят нещо се казва "Е*аси и балъците". Не ми се иска да коментирам вече неща които съм писал в други теми относно възпитанието и манталитета ни. :x За това спирам до тук.

p.s. Моля пишете на кирилица.
Активен

Valdorval

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 87
За г-жа Милка Янков
« Отговор #23 -: 30.11.2005, 14:59:04 »

За оплакването от библиотекарката има за какво да се оплачем.
Аз като завршил студент в ПУ на времето когато трябваше да си взема бележка от г-жата от библиотеката трябваше да я търся цяла седмица. Накрая какво стана тя си била в къщи и си пила кафето и след толкова много търсене когато отидох да си потърся белешката ми се развика пред колегите "Какво е това твое поведение!!!!!Човек от вас неможе да закъснее малко веднага се оплаквате, а аз колко добра и услужлива съм била с вас!!!!!!!!!".  Ами в това последното малко се съмнявам.

И да приключа като за край една молба до вас ако може да я накарате поне почесто да отваря читалнята и когато влезнеш в нея да не те пита след колко минути(чети 10 - 15 минути) намераваш да излезнеш.  Всепак нали когато не дава да се изнасят книгите от читалнята да не оставя поне като хора да четеме това дето не интересува.
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #24 -: 01.12.2005, 12:52:41 »

Ot foruma razbiram, che ste zagrizheni za systojanieto na bibliotekata. Bih iskala da spodelia obidata si ot slednia fakt: napravihme vsichko vyzmozhno v matematicheskata biblioteka da ima computer i sedmica po-kysno niakoj preriaza mrezhovia kabel, kojto minava kraj myzhkata toaletna. Zashto?   Kak togava da poviarvam, che vsichki sa iskreni v zhelanieto si bibliotekata da se razviva??? Kolko ot vas predlozhiha na bibliotekarkata da j pomognat da se spravi po-lesno s problemite s computera (a tia ima zhelanie, uveriavam vi!) ?     
     Milka Yankova,
     Direktor na UB


Днес проучих въпроса с прекъснатия кабел в библиотеката на ФМИ. Библиотекарката ми посочи точно къде е разположен кабела и къде е бил прекъснат. Оказа се, че той минава от външната стена на сградата, където е хранилището на библиотеката, т. е. място недостъпно за студенти. На въпроса ми как така се говори тогава, че студенти са срязали кабела, библиотекарката ми заяви, че никога не е ставало въпрос за такова нещо и че кабелът не е “срязан”, а просто имало някакво прекъсване, което админите са оправили. Нека, преди да се отправят обвинения, да се изясняват нещата, за да няма несправедливо засегнати.
Активен

BORIME4KA

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
    • http://psabev.blogspot.com
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #25 -: 01.12.2005, 16:31:18 »

Трябва да се съглася напълно с г-н Чанев.

1. Университетската библиотека е част от институцията Пловдивски университет (както част е и ФМИ),  следователно библиотечните документи (книги, периодични и продължаващи издания, нетрадиционни носители на информация) са собственост на  университета. Недоумявам какво би променило принадлежността им към ФМИ.
Ще си позволя да ви припомня притчата за хан Кубрат, пръчките и синовете му.

Не разбирам, след като се правят солидни чуждестранни дарения изключително за ФМИ, защо трябва да продължаваме принципа "моето е мое, чуждото е общо". Ние сме математици и знаем, че ако А принадлежи на В, В принадлежи на С, то и А принадлежи на С. Ето защо, библиотеката пак ще е част от ПУ, но и част от ФМИ.
Като част от ФМИ, обаче, средствата за закупуване на нови книги се контролират от ФМИ и по този начин факултета определя да се вземат книги, съответстващи на нуждите на студентите от ФМИ.
Ясно е, че Ректорът няма как да е запознат по-добре от Декана с конкретните проблеми и нуждите на ФМИ-студентите.
Освен това, ФМИ може да получи странични източници на финансиране (визирам големи ИТ-компании, готови да спонсорират обучението). По този начин средствата, дадени за библиотеката отново ще се разпределят по всички факултети, дори и да са били предназначени за ФМИ, нали?
Колкото до заветът на хан Кубрат, съществува следният виц:
Извикал хан Кубрат най-големия си син.
- Слушай сега, синко, я вземи от оня куп сега една съчка и я счупи.
Взел я той, и с лекота я натрошил на няколко места даже.
- А сега, вземи 3-4 клонки и се опитай да ги счупиш наведнъж.
Хваща нашият, понапънал мишци, но успял да ги строши.
- А сега, сине, пробвай да счупиш наведнъж всичките 20-тина клона от купчината...
Вдигнал ги нашият човек, напъвал, напъвал, пот му избила от челото, но накрая успял да ги скърши на коляното си.
- Еееей да ти се не види, тебе човек на нищо не може да те научи!!!

2. Съгл. чл.34, ал.6 от Правилника на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" Ректорът сключва, променя и прекратява трудовите договори с работещите в Университета и представлява работодателската страна в колективния трудов договор.

Айде да не си цитираме членове... Щото от Всеобща декларация за правата на човека, приета и провъзгласена с резолюция 217 А (III) на Общото събрание на ООН от 10.12.1948 г. съгласно член 26, всеки човек има право на образование. Образованието трябва да бъде насочено към цялостно развитие на човешката личност и засилване на уважението към правата на човека и основните свободи. Тъй че, хайде да не си цитираме членове, а да се заемем с основното - да бъде осигурено това човешко право на студентите от ФМИ. Защото, въпросът нямаше да бъде повдигнат, ако всеки студент безпроблемно достигаше до литературата, от която имаше нужда.
Следва да цитирам и поредната, абсолютна Ваша глупост:
3. Не подлагам на съмнение качествата на програмната система, която предлагате, но съществуват нормативни документи за  описание и представяне на библиотечни документи, които са задължителни за всички библиотеки в страната и са съгласувани с IFLA. УБ, като една от големите научни библиотеки в България, е важно звено от националната библиотечна система. Колкото и добър да е един програмист, програмата му не би била достатъчно функционална, без да познава в детайли библиотечния процес.
Що се отнася до това кой би трябвало да избира системата, не смятам да споря с вас.
Първо, явно подлагате на съмнение качествата на програмната система, щом смятате, че не тя не би била достатъчно функционална. Разбира се, че трябва да се познава в детайли библиотечния процес. Всички студенти, преминали курса по Софтуерни технологии знаят, че е нужен консултант за разработката на специфичен софтуер. Всички студенти, преминали през курса по Бази данни знаят основите на индексирането и търсенето. Всички студенти, изучавали обектно-ориентирано програмиране знаят как да променят състоянието, например на взета книга (върната, пресрочена и т. н.)
Второ, за въпросната IFLA... Знаете ли, че т. нар. IFLA (International Federation of Library Associations) е създала електронни спецификации за библиотечните документи, както и спецификации за софтуер против кражба на книги, че даже и за четене на книги от незрящи хора (при това не говорим за Брайлова азбука, а за т. нар. OCR - разпознаване на текст). Знаете ли, че от 1998 г. асоциацията ПРЕПОРЪЧВА използването на дигитално индексиране...
Или, преди да кажете нещо, проучете нещата, защото лесно ще си представите:
1. Отивате на работа и включвате компютъра. Веднага Ви излиза на екрана кои студенти са просрочили връщането на книги и с колко дни, при това с факултетните им номера, телефони за връзка и др. информация за тях.
2. Идва студент и му трябва еди-коя си книга. Пишете три букви от заглавието на клавиатурата и тя ви излиза, с пълна информация кога и от кого е била вземана, на кой рафт се намира в момента и колко екземпляра от нея има налични.
3. Друг студент връща книга. Пишете номера на книгата и всичко останало става автоматично.
4. Вместо да обработвате хиляди карти, просто цъквате върху студентската карта по начина, по който ви обслужват в магазините (един инфра-червен четец може да бъде намерен за 100-тина лв., а ФМИ може да даде тази сума, за да Ви улесни в работата Ви) и отново цялата информация за студента е налична на екрана на компютъра Ви.
5. Всяка книга си има категория, така че когато дойде един студент и ви каже какво имате за обектно-ориентирано програмиране, вие само отваряте категория "ООП" и виждате какво има в наличност...
6. Идват една камара нови книги, които вместо да ги описвате на хиляда хартийки и хартиища, просто ги въвеждате веднъж в компютъра... Да не говорим, че има единни системи, които могат да свалят информация за книгата и съдържанието й директно по въведен ISBN.
И така нататък, и така нататък... помислете си и не се съмнявайте в компетентността на студентите от ФМИ, функционалността на програмите, които пишат и спазването на стандарти. Много от студентите на ФМИ СЪЗДАВАТ стандарти, при това толкова сложни, че на техния фон стандартите на университетската библиотека изглеждат като да обясняваш на Роналдо, че футболът се играе предимно с крака и в тази игра си има правила...

Поздрави!
Активен

Петър Диков

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #26 -: 17.04.2006, 18:32:16 »

разработил съм софтуер за Библиотека
за повече информация : ICQ : 105321297
сайта с информация : http://unfo.bghost.info/cd/
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Така ...
« Отговор #27 -: 20.04.2006, 19:30:38 »

... Хубаво сте почнали библиотеката. Да ви кажа телеграфно какво мисля аз по въпроса.
1 Трудовата дисциплина на библиотекарката (имам най-добри спомени и чувства към нея) се оправя с писмени оплаквания до шефа на библиотеката (и евентуално копие до ректора, като работодател), заведени с входящ номер. За всеки отделен случай и всеки отделен студент - отделно оплакване. С трите имена на оплакващия се, точно описание на случая и саморъчен подпис. И след това - търсене на сметка какви мерки са предприети. Не съм го правил навремето, не ми се е налагало. Иначе от писане по форуми и приказки в кафенето полза нито вие имате, нито бъдещите поколения студенти.

2 Нов софтуер за библиотеката е разбираемо да се иска - редче в иначе неголямото CV си е. Но и един-два компютъра с интернет достъп са предостатъчни. Въпрос на умение да се търси. Преди три години в голяма (в пъти по-добра от библиотеката на ИМИ на БАН, и забележимо по-добра от "Св. св Кирил и Методий" в София) университетска библиотека за литература по компютърни науки в Париж видях ДВЕ машини - едната на библиотекарката и едната за общо ползване.

3 Структурата и организацията на библиотеката са по-важни. По мое време имаше три семинарни зали на втория етаж - склад, заемна (така ли се казваше) и читалня с отделни входове. Ако искаш да ползваш читалнята библиотекарката те заключва и пита за колко време ще четеш. Когато времето изтече, припишка ти се или свършиш по-рано - тропаш по стената. Да де ама ако тя е мръднала някъде, а закъсняваш за час или особено много ти се пишка? Така, че е по-добре да се избият две врати в средното помещение, а да се зазидат "редовните".

3а Към организацията бих добавил ПЪЛНА ЗАБРАНА за взимане на книги завкъщи. Не ми скачайте - имал съм случаи да си намирам книжка в читалнята (!!). Следващия път питам за нея, библиотекарката вика "Нямаме такава" "Айде бе нямаш - аз я видях там и там" (Вече си говорихме на ти, не правете като мен!!!) и получавах отговор "Да де ама еди кой си я взе". По късно по разни други библиотеки съм имал случаи да търся книга, да ми казват, че е заета или че я няма, а истината се е оказвала, че сина на някоя библиотекарка я е взел удома и буквално я е забравил, че има да я връща. Или не знае къде я е забутал ... (Истински случай в Пловдив ...) Тази забрана плюс компютър би решила донякъде проблема.
« Последна редакция: 20.04.2006, 19:39:57 от Георги Фурнаджиев »
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #28 -: 21.04.2006, 17:40:43 »

Здравейте,
В момента съм в Германия - Зенфтенберг. Тук университета е сравнително нов и за това литературата е също доста съвременна. Информирах се как стоят нещата с библиотеките в другите университети в Германия (все пак не всички), но общо взето и те имат същите проблеми с актуалността на литературата и количеството на книгите, но все пак се стремят да дадат на студентите си актуална информация.

Що се отнася до книгите тук всичко се води под отчет в софтуер. Общо взето идеята, която имах за софтуер за библиотеката тук видях реализирана и дори доста подобрена. В смисъл, че не може да се изнесе книга, която не е заета. Всяка книга има чип, като стоките в Метро, Технополис, Техномаркет и други вериги от магазини, които ги е грижа за това да предотвратят кражби на стока. Когато се прекрачи вратата с незаета книга веднага се активира аларма и обслужващият персонал отива да провери каква е нередността.

Софтуерът работи само с бар-кодове. Единственото писане, което се изисква от персонала е да въведе информация за студента. От там нататък се издава карта с бар-код и когато се заема книга просто се избира необходимата опция, маркира се картата, а след това се маркира(т) и книгата(книгите). След като се приключи набора се издава бележка, на която пише кога е заета книгата и кога трябва да се върне. Съответно ако някой пресрочи периода се появява информация за съответния студент и кои книги трябва да върне, а персоналът в библиотеката прави всичко възможно да информира дадения човек.  В самата бибилиотека имаме достъп до всички книги, като дори и тези, които са само за четалня са при всички останали, но те си имат добре направен белег и на студентите се обяснява предварително, кои книги може да бъдат заети и кои може да се четат само в четалнята. Дори и при опит да се вземе книга, която се само за четалня, персоналът в библиотеката обяснява защо дадената книга не може да бъде заета. На въпросът ми дали все пак може да се заеме някаква книга, която е предназначена за четалня след мнооооого уговорки (както става в БГ), персоналът беше категоричен - НЕ!!! Не съм ги разпитвал за това дали някой служител в библиотеката може да вземе книга, както колегата обяснява за децата на библиотекарките, но предполагам там контролът е също толкова строг.

Вторият начин да се предотврати взимане (открадване) на книги, без да бъдат маркирани е строгите правила, които са въведени в библиотеката. Студентите не могат да влизат с чанти и вещи, в които могат да бъдат скрити каквито и да било книги и съответно изнесени от помещението.

Незнам как е в библиотеките на другите факултети, но поне във ФМИ всеки студент казва на библиотекарката, каква книга иска или от каква книга се нуждае и съответно тя се разхожда и носи на всеки поотделно литературата от която се нуждае. Това отнема много време. Тук студентите сами обикалят и търсят това, което им трябва. Ако не могат да го намерят на 4 места има разпоможени комп. които могат да дадат необходимата информация. А ако някой иска да си вземе допълнителна литература  винаги може да обиколи отделните секции (всяка от тях подробно описана каква литература съдържа) и може да разлисти и дори прочете какво съдържа дадена книга, съответно да реши дали тя е това, което търси. Тук никой не дава зор на студентите, че се мотаят много в избора си. Всеки може да стои колкото иска. Е, не и след работното време на библиотеката. Все пак няма да ви кажат грубо да си ходите, а просто учтиво ще ви помолят да побързате или просто ще ви кажат колко е часът и съответно трябва да имате на предвид, че библиотеката затваря.

Забравих да кажа, че библиотеката е свързана с още много библиотеки на университети в околията. Търсачката на комп. ще ви даде инфо в кой унивеситет се намира тази книга и съответно може да си я поръчате. Най-много до 3 дена книгата ще ви бъде доставена.

Мисля, че колегата Фурнаджиев добре е дефинирал нещата, как литературата ще е достъпна до всички студенти, но все пак тези правила са доста диктаторски за студентите, а по-скоро диктатурата трябва да е към персоналът. Иначе казано можем доста да се поучим от германците. За това с един добър софтуер и по-строг контрол мисля, че ще свършат работа. Все пак много по-удобно е да се прибереш и да четеш вкъщи.

Надявам се в скоро време и библиотеката на ПУ да стане като тук. Това наистина много ще ме зарадва, защото си нямате и на представа само как щях да лудна като видях толкова много и интересна литература. Жалко че времето е малко за да прочета всичко, което искам, а и имам да готвя домашни и за изпити. С най-голямо удоволствие бих искал да мога да изпитам същата тръпка и в БГ като вляза в библиотеката.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #29 -: 22.04.2006, 00:43:35 »

OpenBSD,

Радвам се, че споделяш каква е реалността в другите университети. Аз лично се чувствам доста неловко от реалността в библиотеката във ФМИ. Проблемът е, че много хора са живели с идеята, че това така трябва да бъде и преди да се предприемат някакви действия, всичко трябва да се проектира 10 пъти, да се обсъди 20 пъти, да се върне за дообсъждане 30 пъти, да се усвоят Х евро европейски фондове и накрая отново да няма никакъв резултат.

А хората в тази изключително консервативна система живеят с идеята, че са незаменими и позицията, която заемат е до пенсиониране, а единствените интереси, които те защитават са техните собствени.

Когато хора, които са видели как трябва да бъде застанат на отговорните позиции, може да има промяна, но всичко това би станало много бавно и трудно. Обикновено въпросните хора, които не искат промяна, си измиват ръцете с малоумното оправдание 'няма пари'. Пари има откъде да се намерят, няма добри идеи и най-важното - няма желание за реална работа.

За това, че ни е такава библиотеката сме си виновни ние и никой друг. Всеки заслужава съдбата си.

Атанас Чанев
София
Активен

неканен гост

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #30 -: 22.04.2006, 21:38:58 »

като гледам : от много време само приказки, приказки и приказки.
artanis, да сте направили нещо през цялото време ... само блаблабла и нищо друго
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #31 -: 23.04.2006, 00:19:16 »

неканен гост,

Опитвам се да провокирам хората да искат промяна. Знаете кой може да направи нещо за библиотеката. Това са точно хората за които говоря в предишния си пост. А с такива хора не съм в състояние да работя, защото им нямам доверие.

Няма да започвам с 'блабла' за свободното слово, но преди да започна темата за библиотеката хората не знаеха (или не признаваха) изобщо, че има проблем. Сега вече подозират, че има нещо, въпреки, че отговорните за библиотеката продължават да твърдят, че всичко е наред, всички са щастливи и няма повод за притеснение.

Предполагам знаете, че много възпитаници на ФМИ са на добри позиции в компании, други са докторанти в университети в чужбина (като мен). След като зная, че студентите във ФМИ нямат възможността да ползват добра услуга, аз съм склонен да помогна като купувам книги, например. Предполагам, че и други ще искат да помогнат по различни начини.

От тази дискусия последваха доста неща :) Но нямате идея каква консервативна система е тази на библиотеките, също и за интересите, които преследва всеки един участник в нея. От библиотекарката, която със зъби и нокти се опитва да запази мястото си за (напр.) 250 лева на месец, които аз и Вие плащаме, до поръчителите на неадекватния софтуер за библиотеките, платен с моите и Вашите пари.

поздрави:
а.

п. Това, което за Вас е блаблабла, за мен е позиция. А каква е Вашата позиция?
Активен