argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Макроикономически анализ...  (Прочетена 35760 пъти)

jorich

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравейте колеги, за курсова работа ми се падна задача 8 на стр. 102 от учебника. Моля за помоща ви да реша задачата защото се затруднявам. Или поне ако някой може да ме насочи какво да правя. Ще съм ви безкрайно задължен.  :s:
Активен

atom4e

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #1 -: 25.01.2009, 20:56:36 »

Понеже нямам учебника можеш ли да напишеш условието на задачата тук или на майла ми за да видя дали мога да ти помогна?
Активен

Garfield

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #2 -: 26.01.2009, 00:50:09 »

Колеги, аз искам да помоля тези, които успяха да си качат на флашка задачата от компютъра на Тонкова да я качат в интернет на място, откъде всички да можем да си я изтеглим.
Благодаря предварително.  :-)
Активен

anchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #3 -: 26.01.2009, 11:25:09 »

Качил съм файла във форума на финансов мениджмънт : http://financial-management.freehostia.com
« Последна редакция: 26.01.2009, 11:42:04 от anchev »
Активен

atom4e

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #4 -: 27.01.2009, 17:45:13 »

Мерси много, Анчев. :y:
Активен

atom4e

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #5 -: 27.01.2009, 18:25:24 »

Някой има ли идеи относно задачите по Макроикономически анализ?
Питам относно моделът на Коб-Дъглас ( или от учебника стр.244,задача2)
Активен

Garfield

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #6 -: 27.01.2009, 22:02:55 »

Специални благодарности на Анчев.  :-)
Активен

stefani

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #7 -: 30.01.2009, 23:40:22 »

Здравейте, на мен също се падна задача 2 на стр.244,но нещо не ми е ясна  :blush: Някой знае ли как се решава?Благодаря предварително!
Активен

Barca

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
    • Free Knowledge Base
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #8 -: 01.02.2009, 14:56:23 »

Колеги, имам 3 въпроса и се надявам някой да може да ми помогне:
1) Мислите ли че трябва да четем (да си купуваме) учебника на Тонкова или записките са достатъчни;
2) На някой падна ли му се зад 3. стр. 512? Понеже не съм си купил учебника искам да попитам дали знаете някъде в интернет дали има задачите написани/сканирани?
3) Разбрахте ли в крайна сметка изпита дали ще е тест или не?
Благодаря  :bow:
Активен

Ицкей

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 239
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #9 -: 02.02.2009, 19:47:44 »

Още един, който иска да учи като в килийните училища, без учебник и само от лекции. Жалко за няколкото десетилетия развитие на науката и книгопечатното изкуство.  :-D Иначе верно в интернет има доста неща, но чак пък толкова. От друга страна желанието да се мине тънко е несломимо и забавно...отстрани.  :-D


Чудя се, дали някой би си доверил живота на лекар, който е задавал подобни въпроси преди да завърши. Добре е, че там по-изкъсо ги държат.   :#4:
Активен
Ицко иска поничка!

ina_K

  • Гост
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #10 -: 02.02.2009, 22:25:30 »

Колеги, има ли някой задача 5 на стр. 350?
Активен

Barca

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
    • Free Knowledge Base
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #11 -: 03.02.2009, 19:24:55 »

Още един, който иска да учи като в килийните училища, без учебник и само от лекции. Жалко за няколкото десетилетия развитие на науката и книгопечатното изкуство.  :-D Иначе верно в интернет има доста неща, но чак пък толкова. От друга страна желанието да се мине тънко е несломимо и забавно...отстрани.  :-D


Чудя се, дали някой би си доверил живота на лекар, който е задавал подобни въпроси преди да завърши. Добре е, че там по-изкъсо ги държат.   :#4:


Колега, това са ми първи стъпки в ПУ и като гледам някои от аборигенските принципи, които се прилагат, смятам че задаването на такива въпроси е съвсем уместно.
Активен

Ицкей

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 239
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #12 -: 03.02.2009, 21:26:43 »

Аборигенски принципи?! Лол? Я споделете, какво имате предвид, че се прилага тук, което не се прилага на други места. Визирате преподаването, администрацията, обстановката?!
Активен
Ицко иска поничка!

Barca

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
    • Free Knowledge Base
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #13 -: 03.02.2009, 22:05:35 »

Аборигенски принципи?! Лол? Я споделете, какво имате предвид, че се прилага тук, което не се прилага на други места. Визирате преподаването, администрацията, обстановката?!

Да започнем с това  :cry:



и повече няма смисъл  :?
Активен

katju6a2009

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
макроикономически анализ
« Отговор #14 -: 04.02.2009, 20:34:09 »

 :cry:Здравейте колеги!
Много се притеснявам за изпита и за курсовата работа по макоикономически анализ! Нищо не разбирам от тези задачи! За курсова работа ми се падна задача 1 на страница 453.Ако някой може да ми помогне ще съм безкрайно благодарна!
Активен

iwanowa

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 65
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #15 -: 05.02.2009, 17:22:29 »

Да се включа и аз, на някой да се падна зад.12 на 104 стр. :s:
Активен
Повечето хора използват първите години от живота си, за да съсипят последните.

hapyer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #16 -: 09.02.2009, 16:25:00 »

Колеги, имам 3 въпроса и се надявам някой да може да ми помогне:
1) Мислите ли че трябва да четем (да си купуваме) учебника на Тонкова или записките са достатъчни;
2) На някой падна ли му се зад 3. стр. 512? Понеже не съм си купил учебника искам да попитам дали знаете някъде в интернет дали има задачите написани/сканирани?
3) Разбрахте ли в крайна сметка изпита дали ще е тест или не?
Благодаря  :bow:

Здрасти и на мен се падна същата задача и току що си купих учебника, задачата е доста дълга и такива не сме решавали по време на лекциите. За сега нямям идея как ще се реши.
Условие:
Като се приемат следните обозначения, да се приложи моделът на потреблението, спестяването и използването на пожизнения доход на Франко Модиляни:
N e очакваната продължителност на живота на индивида
Nl- годините на живот на индивида в трудовия и следтрудовия му период
Wl-продължителността на активната трудова заетост на индивида
Np-продължит. на живота на индивида в пенсионна възраст
T-година от жизнения цикъл на индивида в условия на трудова заетост
Tl-годината от жизн.ц.на инд., в която той започва работа
Yl-средния нетен годишен доход на индивида
Y-трудовия нетен доход на инд. за целия период на трудова заетост
Cl-ежегоден размер на потреблението на инд.
Sl-размер на ежегодните спестявания на индивида
S-спестяванията на индивида през целия период на трудова заетост
Smax-максималния размер на спестяванията на индивида
a- пределна склонност към потребление по отношение на реално натрупаното богатство
c1 - пред. склонност към потр. по отношение на трудовите доходи
 Индивид с магистърска степен по икономика започва работа  на 25 год.Приема се, че той ще се пенсионира след навършване на 65год. При това условие продължителността на активна трудова заетост на индивида Wl определена като разлика между годините на пенсиониране и годините на стартиране на трудовия му живот е 40 год. Очакваната продължителност на живота / жизнения цикъл/  N е 80 год. продължителността на трудовия и следтрудовия период на индивида  Nl изчислена като разлика между очакваната продължителност на живота и годината на започване на работа  Tl  e N-Tl=80-25=55 . Условно се приема, че средният нетен годишен доход на индивида е 4200 лв. При условие, че това равнище на дохода се запази през целия период но трудова активност, трудовият доход на индивида за този период ще бъде Y=Yl.Wl=4200.40=168000лв. С този доход индивида ще трябва да се издържа 55 год.
1. Колко би следвало ежегодно да потребява индивида, за да си осигури спестявания за следтрудовия период от жизн. цикъл? Какъв процент от ежегодния трудов доход той би следвало да потребя?
2. Индивидът ще потребява само част от трудовия си доход. Останалата част той ще спестява. Какъв следва да бъде ежегодният размер на спестяванията Sl който се определя по формулата
Sl=Yl-Cl=((Nl-Wl):Nl).Yl
3. Какъв ще бъде максим. размер на спестяванията на инд. през целия период на трудова активност определен по формулата Smax=Cl.(Nl-Tl)
4 Във всеки период от живота си индивидът натрупва богатство Wwl  . Да се определят възможностите му за потребление по време на неговия жизнен цикъл се определят чрез израза Cnl= Cl.(N-Tl)=Wwl+(Wl-Tl).Yl
5. Да се определи размерът на потреблението му във всеки един период от живота му, като се съобразяват значенията на пределните склонности към потребление по отношение на натрупаното богатство и по отношение на трудовите доходи
6. Получените резултати да се представят графично.

Това е.
Надявам се да ти свърши работа .
Ако успееш да я решиш моля те да ми я изпратиш на k.garkova@abv.bg
Активен

Barca

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
    • Free Knowledge Base
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #17 -: 10.02.2009, 20:18:37 »

Благодаря hapyer  :bow:

Много съм ти задължен.
Аз ще сядам да уча по макро тази неделя и чак тогава ще мисля върху задачата.
Ще ти кажа, ако я реша.
Активен

hapyer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #18 -: 13.02.2009, 11:56:51 »

 :y: Успех за всички на изпита в събота!  :wink:
Активен

ms.pavlova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re: Макроикономически анализ...
« Отговор #19 -: 15.02.2009, 12:01:28 »

Здравейте колеги,
Ако някой има да решава Задача 13 от Стр.355, нека да ми изпрати едно лично съобщение, за да помислим дружно, пък току виж може и да успеем с решението. Аз лично започнах и с условие а) се справих, но от там нататък нямам идея какво трябва да се прави!

П.С. Искам да кажа голямо МЕРСИ на Атомче, за мейла!
Активен