argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Windows 98 :: Лиценз за ползване?  (Прочетена 7507 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Преди няколко дни се сблъсках с интересна дилема, която има чисто търговски характер, но е интересна и от IT гледна точка:

Както е известно, Microsoft вече не продават (поне так мисля) и не поддържат (със сигурност) Windows 98. Ето тук идва въпросът - легално ли е да се ползва нелегално копие на Windows 98, при положение че тази версия на Windows не се поддържа?

Порових се малко в нет пространството, търсейки отговор на въпроса, но не намерих адекватен отговор. Ако някога намеря такъв - ще го публикувам тук.
« Последна редакция: 15.06.2008, 18:13:16 от Иван Давидов »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #1 -: 15.06.2008, 18:57:16 »

Интересен казус, и аз съм се замислял по този проблем! Но си мисля, че както авторското право над книгите ти забранява да я ползваш фрее примерно 70г след смъртта на автора, така и тука трябва да има някъде изрично разрешение от автора (Майкрософт).

Трябва да попитаме Майкрософт по въпроса.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #2 -: 15.06.2008, 19:03:08 »

Трябва да попитаме Майкрософт по въпроса.

Питах ги. Сега чакам отговор от тяхна страна.
Активен

Иван Енев

  • Гост
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #3 -: 16.06.2008, 11:03:49 »

Можехте да си спестите време и трепет, ако бяхте проверили тук - http://en.wikipedia.org/wiki/Abandonware

Commercial software unsupported but still owned by a viable company: The availability of the software depends on the company's attitude toward the software. In many cases, the company which owns the software rights may not be that which originated it, or may not recognize their ownership. Some companies, like Borland, make some software available online,[6] in a form of freeware. Others do not make old versions available for free use and do not permit people to copy the software.

С други думи, след като Майкрософт не са се похвалили, значи Windows 98 не може да се ползва безплатно.
Активен

iliadev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 174
  • Когато има толкова случайности,търси закономерност
    • Хасково
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #4 -: 16.06.2008, 11:20:23 »

Намерили сте от кой да чакате "аванта", че те  са патентовали дори двойното кликане...  :headbang:
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #5 -: 16.06.2008, 11:23:35 »

Енев, то аз точно това казах - че трябва изрично Майкрософт да разрешат, затова и Давидов ще ги пита.

Но като си спомням на времето какви скандали бяха с лицензите за Win98 за компютърните клубове в БГ,
как насила ги накараха да минат на ХР. Е, там беше малко по-друго - защото за клубове и интернет кафета
се иска лиценз за отдаване под наем, не за лично ползване - те май искаха да плащат годишен лиценз, не
еднократна покупка на ОЕМ пакет. Така е и с повечето компютърни игри.

Илия, не говорим за аванта, а за интересен казус. Плюс това, за доста стари компютри, Win98 е единствено
възможният вървящ добре Windows, то на тях дори и съвременните Линукс дистрота ще се гърчат - примерно
скоро оправях лаптоп с Pentium 266, 32MB RAM и 2.1 ГБ хард диск - дори батерията му държеше 10-15 минути и
сидито четеше. И си имаше отдолу лепенка със CDKEY за Win98 дори. На това нещо как да сложиш ХР, дори и да
е законно (примерно университетския лиценз, ако си студент или преподавател)?
« Последна редакция: 16.06.2008, 11:35:24 от Светослав Енков »
Активен

Иван Енев

  • Гост
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #6 -: 16.06.2008, 13:30:48 »

На това можеш да сложиш Win 2k без проблеми.
А пояснението ми беше, защото ти даде за пример частен случай при книгите (70-те години) - тогава книгата влиза в public domain. А за софтуера терминът е abandonware.
За любознателните :) :
http://en.wikipedia.org/wiki/Public_domain
http://en.wikipedia.org/wiki/Abandonware
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #7 -: 17.06.2008, 18:23:39 »

Получих отговор от Microsoft. Това е вторият път когато ползвам техния съпорт и за втори път не съм доволен, тъй като на конкретно зададен въпрос ми отговарят завоалирано и изключително неясно, тъй като аз питам за едно, а те ми отговарят за друго.

Публикувам отговорът без никакви промени. Всякакви лоши форматирания и приказки за сървъри са част от отговора, който получих.


Уважае
ми г-н Давидов,

Благодарим
Ви, че се свързахте с Майкрософт.

Във Връзка със запитването ковто сте отправили относно ползването на
Windows Server 98, ако имате валиден лиценз може да бъде използван легално, но както вече сам знаете и сте упоменали във писмото Ви, Windows 98 няма право на подръжка от нашия център.

 

Ако имате други въпроси
или мислите че информацията която ви изпращам не е достатъчна не се колебайте да се свържете отново с нас.


Ето и официалния въпрос, който зададох:

Публична тайна е, че в българското интернет пространство всички имаме достъп до така популярните free сървъри. Използвайки само free сървърите, на практика аз имам достъп до Windows 98 SE, както и до ключове за активация. Известно ми е, че Microsoft вече не продава и не предлага поддръжка на Windows 98 SE. В този случай ме интересува дали имам право легално да ползвам Windows 98 SE за домашна употреба? Ако не мога, тогава има ли начин да се лицензира, след като вече нито се продава, нито се предлага поддръжка?

Интересно ми е къде споменавам думичката Server???
« Последна редакция: 17.06.2008, 18:27:15 от Иван Давидов »
Активен

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #8 -: 17.06.2008, 20:58:16 »

ХАХАХА, то въобще има ли Windows Server 98?! Много са забавни бе, ей...
Активен

iliadev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 174
  • Когато има толкова случайности,търси закономерност
    • Хасково
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #9 -: 18.06.2008, 10:23:59 »

Мен ми е интересно как човек от поддръжката, незнае как се пише "поддръжка", да не говорим за другите правописни грешки.  :headbang:
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #10 -: 18.06.2008, 10:41:37 »

Не са виновни те!

така ги обучават - да не помагат на хората!
Това е фирмена политика
:) :) :)
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #11 -: 18.06.2008, 11:39:16 »

Не са ги научили те така, споко. Такива са днешните млади хора - просто без познания (без желание да получат тези познания) и умения по книжовен български език. Освен това, нищо чудно, отговора да е от някой аутсорснат център за поддръжка нейде из Европа или Индия, аман от глобализация вече, и да са ползвали някакъв автоматичен преводач. Но може и просто да си е поредната красива какичка от съпорта. Да не давам примери с банките - какви работят там....

Ако се върнем към темата, обаче, отговорът е ясен - изрично казват АКО ИМАТЕ ВАЛИДЕН ЛИЦЕНЗ! То така и баба знае. А валиден лиценз няма как да имаш, освен ако не си си купил retail пакет Win98 - продаваха по едно време с намаление (когато излезе вече ХР) и доста мои приятели счетоводители и преводачи (демек юзъри) си накупиха, за да имат лицензен Windows. Ако си имал OEM лиценз, той е бил точно за компютъра, с който е купен, а този компютър 90% се предполага, че вече не работи, пък за ОЕМ не важи трансферирането на лиценза на друго РС. Е, имаше разни издънки по едно време, като право на ОЕМ 98 при покупка на Майкрософтска клавиатура или мишка, ама това май бяха простотии на нашите търговци, официално мисля, че беше само при ново РС.

Освен да изтълкуваме думите "валиден лиценз" като "валиден CD Key"? Хи-хи-хи!
« Последна редакция: 18.06.2008, 11:45:54 от Светослав Енков »
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #12 -: 20.06.2008, 13:01:57 »

а ве незнам дали съм прав ама неможеш ли да си купиш Vista и да си ползваш 98 не вярвам да те глобят за нелегален win :)
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #13 -: 20.06.2008, 14:47:15 »

      :rock:
SPEECHLESS...
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #14 -: 20.06.2008, 15:47:55 »

Найдене, при чичо Уйлям Гейтс III не знам има ли такова наследяване - купуваш Виста и ползваш 98.

Виж. при Borland (aka Inprise, CodeGear и не знам още как) за Делфи има такова нещо, аз нали купих Делфи 2007 и те ми дадоха по мое настояване, официален документ (с подпис и печат), че ми разрешават да ползвам, но само на същия компютър, Делфи 5 и Делфи 7, но ако съм си намерел дистрибутив. Т.е. това писмо ми го дадоха, защото нямали в наличност дистрибутиви и серийни номера за версии 5 и 7, хахаха и ако ме проверят - да узаконя пиратския сериен номер. Абсолютно не се шегувам!
Активен

Иван Енев

  • Гост
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #15 -: 22.06.2008, 19:44:21 »

Това е много полезна информация, от която ще се възползвам в момента, в който купя най-новото Делфи, за да съм в крак с времето  :handshake:.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #16 -: 22.06.2008, 21:01:37 »

Иване, знам че се шегуваш, но на мен точно Делфи ми трябваше и ми дойде добре - старите проекти си ги продължавам на 5/7, новите на 2007...
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #17 -: 23.06.2008, 17:08:43 »

а ве незна мама то ако ще даваш пари за Win по хубау си земи ново пц ;)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #18 -: 24.06.2008, 10:47:24 »

Найден и Иван Енев - на всяка тема - мерудия (оппа, пост)!  :evil:

Че нали и да си купиш ново РС, няма как да вземеш Win98 или няма да е безплатно, не визирам разните Линукси.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Windows 98 :: Лиценз за ползване?
« Отговор #19 -: 29.07.2008, 12:15:50 »

не те разбрах много но аз си взех PC без да си взимам Win
мисля че е напълно нормално
Активен