argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Struts 1 или Struts 2  (Прочетена 1839 пъти)

RKelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Struts 1 или Struts 2
« -: 13.11.2012, 13:45:08 »

   Привет,
Съвсем отскоро изследвам Java света, и като всеки начинаещ, често губя ориентация къде, как и какво да използвам от всички съществуващи технологии, IDE-та, Frameworks и т.н. Та понеже отскоро съм на вълна Frameworks и вече съм се ориентирала (уж) към Struts, бих искала да попитам тези, които я познават на къде е по-добре да се ориентирам Struts 1 или Struts 2? Кое е по-използваемо към днешна дата и въобще предимства и недостатъци от чисто практическа гледна точка?

   Предварително благодаря на всички, които ще споделят своето мнение.

   Поздрави!
Активен

mag2011

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Struts 1 или Struts 2
« Отговор #1 -: 16.11.2012, 10:11:16 »

  Привет.
Надявам се, че познаваш играта "ези-тура" като единствено бих ти препоръчал да си намериш монета с три страни, защото мисля, че не трябва да отписваш Спринг, особено след излизането на версия 3.0 и нагоре. Предполагам, че задаваш този въпрос от гледната точка на всеки начинаещ програмист - много технологии, невъзможно да изучиш всичко, което се предлага на пазара, желание да си възможно най-добре подготвена за изискванията, които би имал един бъдещ работодател към теб... но тъжната истина **СПОРЕД МЕН** е че няма човек, който да може да ти даде категоричен отговор на този въпрос и той да бъде на 100% верен. Може да почнеш да учиш Стрътс, а като тръгнеш да си търсиш работа да се окаже, че повечето обяви са за Стъртс 2 или Спринг програмисти, както и vice-versa.
  Знам, че този отговор не те удовлетворява, но не мисля, че има сериозен и отговорен човек, който би ти говорил категорично по тези въпроси, просто защото наистина са така. Думи от рода - "Ти само научи фреймуърк/технология "Х" а после работа бол" са просто несериозни.
  Затова ето ти няколко практически, но по-скоро насочващи съвета, които поне на мен ми помогнаха да си избия тези колебания от главата и просто да се захвана с нещо конкретно.
  На първо място (поне за мен) - това са личните предпочитания. Всеки фрейм предлага плюсове и минуси, които са добре описани на много мества в нета. От поста ти разбирам, че ти вече си се осведомила по този въпрос, така че имаш достатъчна база за сравнение, която да ти помогне да решиш кой фреймуърк най-много би ти импонирал. За пример, аз лично предпочетох Спринг, защото след версия 3.0 дава възможности за силно намаляване на количеството изписан XML код и се опира силно на концепциите на "АОР", което на мен лично ми допада, тоест аз бих се радвал да пиша код по този начин.
  След това, но също много важно - това е количеството и качеството на информацията, до които можеш да се докопаш и които ще използваш за обучение. Тук не мога да разгранича конкретно отделните фреймуърци, защото не съм търсил подробно за всички споменати по-горе, но ако трябва да визирам отново опита ми със Спринг - там имаш достъп до много книги, сравнително голяма общност от програмисти, което по мое мнение е един голям плюс и добре документирана и описана с практически примерни интеграция с други широко разпространени технологии като "Maven" и "Hibernate", които да доста по-безспорни. Така че според мен дори само факта, че ще се научиш да работиш с АПИ от калибъра на Мейвън, с който и да е фрейм и с ОРМ като Хибернейт, означава, че вече си си свършила досатъчно добре работата.
  Поздрави.
Активен

RKelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Struts 1 или Struts 2
« Отговор #2 -: 16.11.2012, 15:55:51 »

    Благодаря за изчерпателния отговор, mag2011.
Имам известни причини за това да избера Struts, и мисля, че въпреки принципните разлики между 1 и 2 в някои отношения, все пак в основата си лежат на едни и същи похвати, така че прехода между двете може би не би бил чак толкова труден. По-скоро, дилемата ми е от гледна точка на използваемост към момента, защото - да Struts 2 е по-ново, но прехода от една технология към друга не става за един ден. Разбира се, Hibernate и Maven са почти неизбежни в този случай. Но пък всяко по-професионално мнение е винаги добре дошло.

    Само информативно - Struts 2 също дава възможности да се избегне писането на XML, което се заменя с т.нар. Java annotations.

    Надявам се да има още желаещи да споделят мнение, за да може такива пообъркани главици като мойта, да успеят да намерят правилната посока. :-)
   
    Поздрави!
Активен

mag2011

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Struts 1 или Struts 2
« Отговор #3 -: 16.11.2012, 16:49:20 »

Всички се ползват, не бери грижи за това. Плюс това си спомни какво каза Дойчев - "Струтс е най-чистата имплементация на MVC дизайна". Така че ако нямаш по-добра причина се опри на тези думи. Иначе и аз имам предвид анотациите, за мен те са достатъчно основание да предпочета даден фрейм, но както казах това си е лично мнение, някой пък XML много ги кефи.
  Впрочем не знаех, че слушаш R Kelly :P
Активен

RKelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Struts 1 или Struts 2
« Отговор #4 -: 16.11.2012, 16:59:10 »

    Оф топик е, но всъщност R Kelly не ми е фаворит за музика. Изборът на НИК в случая беше просто моментна асоциация по времето на регистрация.
   
Активен

mag2011

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Struts 1 или Struts 2
« Отговор #5 -: 16.11.2012, 17:02:29 »

Като гледам колко е активна темата не виждам проблем да си пишем оф-топик. Ти какво си се разтревожила толкова 1 или 2 ще учиш? Мислех, че вече си избрала 2. Защо изведнъж се разколеба?
Активен

RKelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Struts 1 или Struts 2
« Отговор #6 -: 16.11.2012, 17:06:49 »

  Както писах и по-рано, имам си своите причини да избера Struts. По-принцип уча двойката, но се чудех 1 до колко си заслужава?!?
Активен

mag2011

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Struts 1 или Struts 2
« Отговор #7 -: 16.11.2012, 17:15:54 »

Това само от преспективата на реален проект може да прецениш, но със сигурност си струва. Има неща, за които Струтс 1 е по-подходящ от 2-ката. Но дали съдбаат ше те срещне с тях... мистерия :)
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Struts 1 или Struts 2
« Отговор #8 -: 29.12.2012, 16:44:12 »

Ако изборът е между Strust или Struts 2, тогава от чисто практическа гледна точка по-съвременният framework е за предпочитане. Нови проекти обикновено се започват с по-нови framework платформи, а понякога стари проекти се мигрират към по-нови framework платформи. И в двата случая познаването на Struts 2 помага.

Естествено, това не означава да се избягват всички по-стари framework платформи. :)
Активен