argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпрос относно НАХД  (Прочетена 4454 пъти)

SUN`way

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Въпрос относно НАХД
« -: 02.02.2009, 13:35:33 »

   Колеги, въпросът ми е дали при дело от административно-наказателен характер (например обжалване на наказателно постановление от КАТ) се възстановяват разходите на жалбоподателя, когато жалбата му е уважена?

   Как стои въпросът ако същият е получил призовка, за да се яви на дело, после НЕ е бил уведомен, че делото е отложено (съдията е в отпуск по болест), съдът, в който се води делото, се намира на 300 км от местожителството на жалбоподателя и саответно той изминава това разстояние за... тоя дето духа. В такъв случай възстановяват ли се пътните разходи и как може жалбоподателят да си потърси правата?
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #1 -: 02.02.2009, 15:24:43 »

Здрасти,
инересно е въпросчето. Миналата година имах подобно казусче. До съд обаче така и не стигнахме. Тогава ми беше интересно друго- носеше се слух, че ако жалбата ми не е уважена ще плащам хонорара на юриста, защитавал КАТ. Няма такова нещо. Сега по твоя въпрос - петитума на жалбата какъв е - да бъде отменено постановлението, нали. Тогава как да ти се изплатят разходи. Второ - производство от този род е безплатно - тогава не вярвам да е уредено някой нещо да ти плаща. Предполагам, че възможността ти е да заведеш иск по общия ред - доказваш претърпени щети и пропуснати ползи  :-D и дрън-дрън , не си заслужава. Ако отмениш постановлението - пак доволно  :wink: . Успех.

П.С. В моя случай начлник АНД в КАТ се беше "оакал"  :-D , та до материалната част въобще не стигнахме...  :-D
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #2 -: 02.02.2009, 16:51:21 »

В общи линии D R A F T E R  е напълно прав.Но има и едно трето положение.Възможно е да отменат постановлението и да ви разделят разходите  по делото.Например поради процесуално нарушение на полицая издаващ акта.Това е що се касае до тези разходи по делото.Но от друга страна това производство е безплатно. :s:За другото, ще бъдеш благодарен ако се разминеш само с това разкарване и с тези разходи.Интересното тук е май,че производството е по АПК във вр. ЗАНН, май :s: и от тук трябва да се търсят правата на страните в процеса.
« Последна редакция: 02.02.2009, 17:08:50 от realist 19 »
Активен
Истината е само една,но и

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #3 -: 02.02.2009, 17:56:47 »

Такааа, поразрових се в АПИС-а и в нито едно решение на дело от такова производство няма присъдено обезщетение. Освен това в процедурите е казано, че съгл. чл. 63 ЗАНН съдът в състав 1 съдия може САМО да отмени, измени или потвърди постановлението. Ни дума за осъждане на каквото и да е обезщетение. Така, че ... бори се поне за отмяна  :wink:

П.С. Съответно и за теб няма шанс да плащаш каквито и да са разходи  :wink:.
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

SUN`way

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #4 -: 02.02.2009, 18:02:59 »

   Ами чак безплатно не е, има някаква такса от 10 лв., но тя е по-скоро символична.

   Иначе работата е там, че точно според АПК може да се даде ход на делото и без мое (на жалбоподателя) присъствие. Та им написах едно писмено становище, че нямам против да се даде ход на делото и им го пратих по пощата. Делото обаче беше отложено, никой не ме уведоми защо. Получих нова призовка и отново не отидох - повториха се нещата. Когато получих тертата призовка най-накрая отидох, само колкото да разбера в деня на делото, че съдийката е в болнични  :? Получих нова (четвърта) призовка и отидох за втори път, реших че са загубили наказателното постановление или нещо от този сорт и затова им трябвам ... но не би, просто дадохме ход на делото и тва беше - супер ненужно разкарване. Ако наистина няма начин, по който най-малкото да си възстановя транспортните разходи... хм.. тва би означавало, че съдът може да размотава гражданите както си иска.
Активен

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #5 -: 02.02.2009, 18:53:14 »

из прословутото КиноЛазарово "бижу" наречено АПК...
"Чл.12. (3) По производствата по този кодекс не се събират държавни такси и не се заплащат разноски, освен ако това е предвидено в него или в друг закон, както и в случаите на обжалване на административни актове по съдебен ред и при предявяване на иск по този кодекс.
................
    Отговорност за разноски
    Чл. 143. (1) Когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ.
    (2) Подателят на жалбата има право на разноски по ал. 1 и при прекратяване на делото поради оттегляне на оспорения от него административен акт.
    (3) Когато съдът отхвърли оспорването или подателят на жалбата оттегли жалбата, страната, за която административният акт е благоприятен, има право на разноски.
    (4) Когато съдът отхвърли оспорването или оспорващият оттегли жалбата, подателят на жалбата заплаща всички направени по делото разноски, включително минималното възнаграждение за един адвокат, определено съгласно наредбата по чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата, ако другата страна е ползвала такъв."
« Последна редакция: 02.02.2009, 18:55:08 от realist 19 »
Активен
Истината е само една,но и

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #6 -: 02.02.2009, 18:53:47 »

   Ами чак безплатно не е, има някаква такса от 10 лв., но тя е по-скоро символична.

   ...но не би, просто дадохме ход на делото и тва беше - супер ненужно разкарване. Ако наистина няма начин, по който най-малкото да си възстановя транспортните разходи... хм.. тва би означавало, че съдът може да размотава гражданите както си иска.
Странна ми е тази такса... А колкото до разкарването :
Чл. 61. (2) Съдът дава ход на делото и в случаите, когато жалбоподателят не е бил намерен на посочения от него адрес. Съдът дава ход на делото и в случаите, когато жалбоподателят, неподалият жалба нарушител или поискалият обезщетение не са били намерени на посочените от тях адреси

ако питаш мен, може и да не ходиш. Но си е в твой интерес, за да си в час, все пак. Решението ще ти го пратят задължително  :wink:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #7 -: 02.02.2009, 19:29:38 »

   Ами чак безплатно не е, има някаква такса от 10 лв., но тя е по-скоро символична.

   Иначе работата е там, че точно според АПК може да се даде ход на делото и без мое (на жалбоподателя) присъствие. Та им написах едно писмено становище, че нямам против да се даде ход на делото и им го пратих по пощата. Делото обаче беше отложено, никой не ме уведоми защо. Получих нова призовка и отново не отидох - повториха се нещата. Когато получих тертата призовка най-накрая отидох, само колкото да разбера в деня на делото, че съдийката е в болнични  :? Получих нова (четвърта) призовка и отидох за втори път, реших че са загубили наказателното постановление или нещо от този сорт и затова им трябвам ... но не би, просто дадохме ход на делото и тва беше - супер ненужно разкарване. Ако наистина няма начин, по който най-малкото да си възстановя транспортните разходи... хм.. тва би означавало, че съдът може да размотава гражданите както си иска.
[/quoteКолега  не  може  да  се  пишат  такива  работи--"че нямам против да се  даде ход  на  делото и  им  го  пратих по  пощата" -- с  това  ти  се  съгласяваш  да  те  размотават  пък  после искаш съда  да  спазва закона!с най- добри чувства  но  никога не си вкарвай  сам  автоголове!Батко ти  Марин
Активен
Всичко е любов

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #8 -: 02.02.2009, 19:54:01 »

Транспортни  разноски  се  изплащат  само  ако  се  поискат  от  съдията, в   текущо   или  в    следващото  заседание  , както  е  при  твоя  случай , след като е оздравял   съдията   ,    но трябва да се представи призовката     (тогава ти си  отишъл  с  влака навярно ) и билетите от БДЖ за  които наистина имаш основание  да  ти  се  заплатят, но  не  си  извършил необходимите процесуални действия  за  да  си  ги  получиш!      освен  това  можеш  да  си  искаш  и  парите  за  един  работен ден  ако  работиш   на  частно, но  и  там  трябват доказателства! Не  забравяйте    ---     най- трудно се получават  пари  от  държавни учреждения , въпреки законовите  основания! :-)
Активен
Всичко е любов

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #9 -: 02.02.2009, 21:04:17 »

Транспортни  разноски  се  изплащат  само  ако  се  поискат  от  съдията, в   текущо   или  в    следващото  заседание

Хей не бъркай нещата - това е правилото в ГПК, но не и в АПК, нито в ЗАНН.
Активен

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #10 -: 02.02.2009, 21:10:43 »

И на мен така ми се струва, че ГПК е неприложим по въпроса за разходите,защото това е една от основните разлики в двата процеса-в единия случай става предимно за имуществени права,но от друга страна чл. 144 АПК казва, че "за неуредените в този дял въпроси се прилага Гражданският процесуален кодекс".
« Последна редакция: 02.02.2009, 21:13:06 от realist 19 »
Активен
Истината е само една,но и

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #11 -: 02.02.2009, 22:26:07 »

Да   така е  колежке, отговорността  за  разноските    е   по    АПКодекс    визирам    член  143 ал(1),ал(2) , ал. (3), ал.(4) и субсидиарно  член  144 ----- отиди   на   ГПК  по   раздел втори! В  горните  постове  не  разбрах  за     нашия   колега --   какво  е  искал  от  съда --отмяна  на  наказателно постановление ( за  200 км в  час  ли  става  въпрос   ,   или транспортни  разходи  до  Благоевград???По принцип  на  хипотетични  въпроси  отговарям  хипотетично!чао и успешна сесия! :-)
Активен
Всичко е любов

SUN`way

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #12 -: 03.02.2009, 00:47:25 »

   Мерси на всички за отговорите и за това, че се опитват да ми помогнат с правна информация. За да няма неразбрали ще напиша точно какво стана...

   Делото се простира във времето вече повече от година, а по съществото си е напълно елементарно (евала на нашата съдебна система): обжалвам едно АДСКИ зле написано наказателно постановление (т.е. пълно с процесуални неточности, че отгоре на всичко ме наказват и по грешна законова разпоредба, въобще...).

   След като пуснах жалбата получих писмо от съда, че тя е оставена без движение, защото не е платена такса - 10лв. Платих я. Толкова по въпроса с таксата.

   Относно писменото становище, с което им съобщих да се даде ход на делото - то се основаваше точно на  АПК, а именно че не е нужно моето присъствие. Посъветвах се преди да го напиша с някои юристи, в това число и преподавателите ни в университета - казаха ми, че просто няма смисъл да го бия целия този път за едно толкова елементарно по същността си дело. Дали съм си вкарал автогол по този начин, както бе написано по-горе - не знам.

   В последствие делото беше отложено няколко пъти и никой не ме уведомяваше за причината, а аз продължавах да получавам призовки за новите дати. Накрая реших, че най-вероятно са загубили постановлението или нещо такова (все пак законът не изисква присъствието ми). Както и да е, реших да отида.

   Общо 2 пъти ги бих тия 300 км и си пазя фактурите за гориво. На втория път, когато всъщност дадохме ход на делото, попитах съдийката след това как стои въпросът с разходите. Тя отсече, че по такива дела разходи не се възстановяват и точка.

   Все пак тя беше доста младичка, а и вярата ми в нашата правосъдна система вече е доста изчерпана, реших да се допитам и до вас, колегите във форума. Не се оплаквам, нито ще закъсам без парите, дето съм пръснал, просто искам да знам как се действа в такива ситуации... все пак се надявам занапред да се реализирам по специалността и да участвам в много дела  :-)

   В момента все още чакам нейното решение по делото.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #13 -: 03.02.2009, 09:28:33 »

При ЗАНН се прилага субсидиарно НПК, а не АПК.

Чл. 84. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) Доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред окръжния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #14 -: 03.02.2009, 13:49:35 »

Колега,  честито  със първото  дело! Изводите  ще  си  ги  правиш  сам-че  няма  елементарни  дела, че  не  е  важно  как  ще  се  реши  делото--по-важното  е  да  си  в  играта ! В    твоя случай , по-важен  е  ОПИТА --той струва  много  повече  от  парите  за  бензин!Друг извод  -че няма  значение  дали  съдийката е  млада или стара , ако  е  темерут в  душата  си  ,      винаги  може  да  прецака  всеки  адвокат даже и  с  30 годишен  стаж ! Това  няма  да  го  учиш  в  Унито ,но  то  не  е  по-малко  важно  за  бъдещага  ти работа!Успех  при  четенето и  разбирането  между  редовете!
Активен
Всичко е любов

ivan t

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
  • Systematic chaos
Re: Въпрос относно НАХД
« Отговор #15 -: 05.02.2009, 17:09:51 »

Здравейте,

В производството по ЗАНН се прилагат субсидиарно разпоредбите на НПК, а не на АПК и съответно на ГПК. За съжаление НПК не предвижда заплащане на адвокатско възнаграждение при уважаване на иска за отмяна на наказателно постановление. Това обаче не означава, че законодателят не е предвидил възможност за възстановяване на вредите причнени от незаконосъобразните действия на държавните и общински органи. Редът за обезвреда е съгласно напоследък доста обсъждания и в крайна сметка изменен нормативен акт - прослувутия Закон за отговорността на държавата и общините за вреди.
В това самостоятелно производство, след като веднъж е било отменено наказателното постановление, трябва да докажете единствено размера на вредите. Те обхващат не само заплатеното адвокатско възнаграждение, но и всички имуществени и НЕИМУЩЕСТВЕНИ вреди!!! След извършените изменения, законодателят най-накрая отмени обидните за българската законодателна и съдебна власт правила относно задължението за внасяне на държавна такса.

Пожелавам успех.
 
Активен