argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Кредитите!?  (Прочетена 1984 пъти)

SUN`way

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Кредитите!?
« -: 21.01.2009, 22:44:59 »

Цитат от сайта:

"Напомняме на студентите, че съгласно актуализирания Учебен план на Юридическия факултет, във връзка с Европейската система за натрупване и трансфер на кредити, се налага задължението на всеки студент във всеки семестър на ІІ, ІІІ и ІV курс, освен кредитите от задължителните учебни дисциплини, да има натрупани от изборни учебни дисциплини минимум по 9 кредита на семестър, а в V курс, 1-ви семестър - минимум 6 кредита."

Последно? По 9 кредита на семестър или по 18 на курс? Натрупват ли се за следващия семестър или не? Ако се натрупват - да се разкара това горе. Скоро. Действа объркващо.
Активен

vs_valio

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
Re: Кредитите!?
« Отговор #1 -: 22.01.2009, 22:55:49 »

информацията е противоречива и малцина знаят за какво става въпрос по принцип трябва да попиташ инспекторката ама изглежда че и тя май май много си няма идея съжелявам но честно казано и аз немога да ти дам конкретна информация аз доклкото знам и по начина по който деиствам е да записваш поне по една изборна дисциплина на семестър и да си събереш необходимото било то като брой изборни дисциплини или като кредити е това е надявам се да съм помогнал Успех!!!!
Активен
VS

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re: Кредитите!?
« Отговор #2 -: 23.01.2009, 11:26:37 »

60 кредита от избираеми дисциплини за цялото следване, а как ще си ги разпределите никой не следи.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Кредитите!?
« Отговор #3 -: 23.01.2009, 20:06:02 »

Няма противоречива информация! Има  информация , която  не  си  могъл  да  разтълкуваш   защото  не  си  учил  теория  на  Тълкуването  от  професор  Росен Ташев , но  да  не  влизаме  в  излишни  подробностти  !  За  редовната    форма    се  изискват    60 кредита от  избираеми  дисциплини! В 1 курс няма   такива     във   2 курс - 1 семестър  са   9 кредита   ,  2 семестър 9 кредита  сбора   им  дава 18! Същото  важи за 3 курс и  4 -ти курс! сбора на  3 -те  години по 18 кредита дава 54 кредита, затова в  5 курс 1 семестър  са 6 кредита защото 54+6 дава сбор 60 кредита! Смятам   ,   че  всички са  разбрали  тия  кредити ,за  задочниците утре от  10  часа  давам  консултация на  живо пред  Унито  !
« Последна редакция: 23.01.2009, 20:10:45 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

SUN`way

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re: Кредитите!?
« Отговор #4 -: 24.01.2009, 14:14:32 »

   marin2025, според мен аз правилно тълкувам горния текст, докато ти явно срещаш затруднения (казвам го без да се заяждам).
   Когато имаме изречение от типа "да има натрупани от изборни учебни дисциплини минимум по 9 кредита на семестър" , то е очевидно, че "минимум 9 кредита" означава не по-малко от 9 на семестър, надявам се ще се съгласиш с мен? Е да, ама не... защото аз примерно само за първия семестър натрупах 18 кредита от избираеми дисциплини и след като се допитах до инспекторката установих, че втория семестър мога и да не запиша нито една.  И тъй като засегна темата - може би няма да е зле да посетиш още веднъж лекциите на проф. Ташев   :wink:
   Така че, ако се вярва на нейните думи не ни трябват минимум 9 на семестър, а 18 на курс или както paragraf 11 каза (благодаря му за инфото впрочем) 60 кредита и ги разпределяме както ние решим.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Кредитите!?
« Отговор #5 -: 24.01.2009, 15:54:40 »

 :wink: Здравейте,

Колкото да се запиша и аз, че ми е бръмнала главата  :-D. Доколкото виждам, изразът е "...във всеки семестър на ІІ, ІІІ и ІV курс, освен кредитите от задължителните учебни дисциплини, да има натрупани от изборни учебни дисциплини минимум по 9 кредита на семестър...", т.е. ... как да го кажа - ВЪВ, от което може да се предположи, че "тълкуването" на бай Марин не е съвсем лишено от логика. Друг е въпросът колко се спазва и в крайна сметка важен е резултатът на финала. Така, че както е казал някакъв съдия, "Ответникът е прав... и ищецът е прав... ама и аз съм прав!"  :-D Я кажете по-добре утре изпитът по ТП наистина ли ще е в Нова сграда?  :? И кой да ти каже... 8-)

P.S. Сега, сещам се и за друго "тълкуване"- "ВЪВ ВСЕКИ СЕМЕСТЪР" ще рече, че примерно във втори семестър на 4 курс трябва да са натрупани  54 кр., в първи семестър на 5 курс 60 кредита, т.е. с оглед на резултата.  :-D Процесуално как е изпълнено е ирелевантно  :-D Така, че ... наистина .. и аз съм прав  :-D
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Кредитите!?
« Отговор #6 -: 24.01.2009, 21:39:30 »

Отговарям  на  сънуей  , който    явно  се  прави  на  много   оргинален  и в  същото  време  си   противоречи!Дисциплините , които  са  избираеми , според  часовете   (директива  1483- 1999  при  което 20- 25  часа  учебна  заетост  дава  1 кредит) са  или  по  3 или  по  6  кредита! Това  че  си взел  18 кредита  си  е  твой проблем! Правилата  се  пишат,  за  да  обхващат  масовия  случай , а  не  твоя  конкретен , който  се  опитваш  да  наложиш като  нещо  си , което  е  много  важно  и  се  отличава от  това , което  си  чул  от  инспекторката!В  учебния  план  не  пише , че  в  първи  курс  се  изучават  избираеми  дисциплини ,но  това  не  пречи  на  някои  да  записват  избираеми  дисциплини  от  2 или   3 курс примерно , както  една  колежка! Това  са  ученолюбивите и  добрите  студенти! Е, не  споря , че  има  и  такива  студенти  които  ,    са  прекарвали  повече  време  по  кръчмите  и  в  5  курс  инспекторката  ги  гони   по  коридорите,  за  да  им  каже  , че  няма  да  бъдат  допуснати  до  държавен  изпит!Всеки  има  право  както  си  знае , да  тълкува  правилниците  и  наредбите  за  негова  сметка, но  не  и  от своя  си  случай  да  обобщава  за  2000-3000студенти  примерно!Мили  деца , недейте  забравя , че  там  закъдето  сте  тръгнали , някои  вече  се  връщат  ,   а   в  нашия  Университет  са  учили  хора  ,  които  са  вземали  бакалавърска  степен , както  за  2  години , така  и  за   10 години!Прочитането  на  правилника  за  ПУ  е  необходимо , но   не  е  достатъчно   условие , за     да го  разберете !Четете , четете  и  пак четете!батко  ви Марин :-)
« Последна редакция: 24.01.2009, 21:56:19 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

SUN`way

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re: Кредитите!?
« Отговор #7 -: 24.01.2009, 22:09:40 »

   Ако бях с 3-4 години по-малък сигурно щях да отговоря доста подробно на заяжданията на "батко ни Марин", но сега не мисля, че ще има някаква полза... затова ще го подмина.
   Само ще добавя, че проблемът със сигурност не е само мой и определено не е частен случай, тъй като всички трябва да знаем как можем да разпределяме кредитите си през семестрите, все пак има семестри със само 1 задължителен изпит и такива с по 3-4 доста сериозни изпита. Има и хора, които ходят по студентски бригади и за тях също е важно да вземат всичките си кредити през първия семестър, за да може да им е по-леко през втория, когато ще им се наложи и да си издърпват изпитите по-рано.
   Както и да е, главно исках да разбера дали кредитите се натрупват - а на това ми бе отговорено още в третия пост, а въпросите за правилността на текста в сайта ще ги оставя на майсторите по тълкуването.  :y:  :wink:
Активен

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Кредитите!?
« Отговор #8 -: 04.02.2009, 18:23:32 »

Впрочем на запитване към Таня Стоянова ни бе отговорено, че натрупването на повече кредити от минималния брой за съответната година е изключително и само за лично удовлетворение.

Уточнението за записване на изборни дисциплини още през 1-вата година мисля, че би било коректно да не се прави от уста на уста, а да бъде упомената на видно място( някое от таблата ), както и реда по който ще се процедира при записването им.Т.е. с индивидуален протол ли ще са, как точно ще изучават те НП преди ОТП и при положение, че запишат дисциплина от съответно по-горен курс, то как ще акумулират нужния минимален брой кредити в съответния курс при положение, че вече са положили изпит по съответната дисциплина.

« Последна редакция: 04.02.2009, 18:26:02 от host »
Активен