argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпрос относно Дипломна работа!  (Прочетена 1807 пъти)

Jprojects

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Здравейте колеги,
Аз съм специалност Информатика и искам да попитам как точно стоят нещата с димпломните работи.
Тоест как става избирането на тематика(сами ли си определяме или има задания между които трябва да избираме) , ако сами си определяме и направим проект който не желаем да бъде разгласяван(тоест има код който желаете да бъде опазен) може ли да стане това (в смисъл в библиотеката да се изложи само документацията без source кода).
Как и къде трябва да си изберем ръководител?
Как, къде и кога трябва да заявим избраната тематика от нас?

Благодаря на всички помогнали предварително.
Активен

Jprojects

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Въпрос относно Дипломна работа!
« Отговор #1 -: 20.02.2012, 13:26:48 »

Сериозно ли никой не може да ми отговори на въпросите?
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Въпрос относно Дипломна работа!
« Отговор #2 -: 20.02.2012, 15:03:13 »

Здравейте колеги,
Аз съм специалност Информатика и искам да попитам как точно стоят нещата с димпломните работи.
Тоест как става избирането на тематика(сами ли си определяме или има задания между които трябва да избираме) , ако сами си определяме и направим проект който не желаем да бъде разгласяван(тоест има код който желаете да бъде опазен) може ли да стане това (в смисъл в библиотеката да се изложи само документацията без source кода).
Как и къде трябва да си изберем ръководител?
Как, къде и кога трябва да заявим избраната тематика от нас?

Благодаря на всички помогнали предварително.

Тази тема вече е разисквана из форума и то не един или два пъти. :)

Накратко - харесваш си някой от доцентите или асистентите, който желаеш да ти бъде дипломен ръководител. Питаш го лично (т.е. на живо) дали може да ти даде някаква тема за дипломна работа или можеш ти самият да предложиш някаква тема. Всички останали въпроси от рода на къде, кога, как и т.н. ги задаваш на конкретния доцент/асистент, към който си се насочил да ти бъде дипломен ръководител.

Аз самият мога да ти предложа две теми за дипломна. Единият проект е свързан с разработка на приложение за описване и създаване на IFS фрактални графики, а другият проект влиза доста навътре в областта на Linux multiboot процесите. Вторият проект е горе-долу завършен, но хората, които го правим сме доста заети и ни е невъзможно да го завършим в разумни срокове.

Ако си харесаш някоя от двете теми, аз съм говорил със Светослав Енков и няма проблем той да ти бъде дипломен ръководител, а аз да съм ти технически ръководител. Според мен проектът за фракталите може да се докара до завършен вид за около 2-3 месеца, а този за Linux multiboot за не повече от месец, имайки предвид, че голяма част от проекта вече е завършена. За повече информация ми пиши или директно говори със Светослав Енков.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпрос относно Дипломна работа!
« Отговор #3 -: 20.02.2012, 15:49:27 »

Не бързах да отговоря, т.к. предстои да формулираме и одобрим писани Правила за Дипломни Работи в нашата катедра (Компютърна Информатика), като може да се приемат и на ФС за цялото ФМИ, но не успяхме да се организираме с колежката и се забави процеса. Ще опитаме да ги опишем нещата - точно за които питаш и то да са меродавни и актуални (в сила), не някога си как някой е защитил или какъв компромис са му направили. Не мога обаче да дам разумен срок. Може да ме потърсите и да поговорим - в петък от 15 до 16 ч в 532 КЗ (валидно до 16 март 2012).
Активен

Jprojects

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Въпрос относно Дипломна работа!
« Отговор #4 -: 20.02.2012, 16:00:34 »

Благодаря за отговорите, но мен най много ме засяга какво се прави с кода?
Тоест аз съм си намерил много подходяща тематика за дипломната работа, но не бих желал кодът да е общодостъпен(тъй като проекта е обемист и "апетитен"). За това питам има ли начин да го използвам като дипломна без някой после "случайно" да използва моите усилия за негова облага.
Искам да знам най вече това за да мога да преценя дали да мисля друг проект за разработка или да продължавам работа върху този. Благодаря предварително за отговорите отново.

ПС. Трудно ми е да задам тези въпроси към канцеларията или някой преподавател тъй като работя през седмицата от 9 до 18... и няма кога да успея да намеря някой с който да говоря на живо по този въпрос.
« Последна редакция: 20.02.2012, 16:02:44 от Jprojects »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Въпрос относно Дипломна работа!
« Отговор #5 -: 20.02.2012, 18:35:09 »

За кода не се притеснявай, дори не държим да има 100% от кода в разпечатката (папката). Може да има обяснени принципите, да са сложени парчета от кода (по-интересни, като фрагменти) и да си спокоен. На диска може да има само изпълним код и текста на разпечатката. Идеята е да покажеш на комисията, че това е твоя разработка и си вникнал в нещата. Може да покажеш кода при поискване от комисията (не да остане там), но в папката за библиотеката да го няма. Или може да модифицираш нещата (тематиката и заглавието) така, че да показват обяснение на кода (системата, фреймуърка), а не самият код.

Всяка година я има тази параноя - ама ценният ми код, какво ще стане с него? Никой не го и иска...
Активен