argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Триместър?  (Прочетена 1953 пъти)

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Триместър?
« -: 01.05.2007, 12:34:30 »

Здравейте!!!

Нарекох тази тема така, защото през четирите ми бакалавърски години
винаги бях на триместър
(първа сесия, втора сесия и поправителна сесия)
както и 99% от колегите ми
винаги имах по 3-4 изпита да вземам и винаги ми остававаше поне 1-2 за догодина :D :hihi: :wink:
и така си ги носих до четвърти курс, даже Алгебра 1 си я влачех чак до четвъри курс и любимата на факултета - Електродинамика я взех в 4 курс
и ТСФ-то го ударих от 3-4я пъти др :wink:.
Само с чисто зубрене успях да ги взема, или по скоро да ме пуснат.То как да ги разбереш и да ги  научиш, като по ММФ-та и Диференциални уравнения имам 3-ки.Добре, че от години са престанали да искат пари за ликвидация,че иначе трябваше да продадем колата за да завърша. :hihi:

Та реших да отворя една такава тема, защото има много дисциплини, които с години не могат да се вземат и се влачат и затова малко студенти завършват.Особено Електродинамиката, сега не знам как е, но по моето време нямаше студент дето да я е взел от първия път.Знаете как е, колко са взаимо-свързани дисциплините и колко трябва да разбираш математиката, за да изкараш.И как се научават  20-25 въпроса. :headbang:Никога по тези тежки дялове, не съм могъл да науча повече от 15 въпроса. :headbang:И почти винаги От ДВАТА въпроса на изпита, се оказва че единия не съм го учил.И на другата дата пак всичко отначало. :headbang: :headbang: :headbang:


Аз имам предложение за да се прекрати безкрайното влачене на изпити,да се мине на един такъв вариант, ако един изпит не се вземе от 2-3 път, нека за да се изберат от конспекта 6-7 въпроса като необходим минимум и студента да ги научи и да ги напише на изпита(за 4 часа могат да се напишат 6 въпроса) за да се знае че поне за 3 е научил минимума от този дял.Та по просто казано да се научат тези 6-7 въпроса, но да е както трябва.
Да не се разчита на случайноста да се падат въпроси които са научени.

Разбира се, не искам да толерирам едно посредствено обучение на много ниско ниво, но поне да се тръгне от нещо, поне да не се влачат с години изпитите.
Най - хубаво си е да се учи сериозно и с желание всичко още от първи курс, да няма тройки и като завършваме да кажем че наистина сме физици.Защото аз преди време като исках да започвам работа като физик и ми поискаха дипломата, трябваше да се срамувам и да показвам тройки и то точно за Електродинамиката ме питаха.И сега страшно много имам да наваксвам

Всичко хубаво ви желая!!!   
« Последна редакция: 02.05.2007, 09:35:03 от lowstef »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Триместър?
« Отговор #1 -: 02.05.2007, 09:45:43 »

Въпрос на методи на изпитване. Разни хора - разни идеали. Разни преподаватели - разни идеи за изпитване/оценяване. При нас например по Квантова и Статистическа ни беше проф. Тончев, който идваше от София. Та при него предварително се бяхме разбрали - който иска 3, научава 3-4 основни (ама много основни) въпроса, научава си ги, на изпита пише по тях, сяда да ги обясни и накрая си получава тройката. Подобно нещо имаше и при доц. Кръстьо Иванов (лека му пръст) - казва ти той кои три въпроса са му ключови и накрая като седнете на устния етап те подпитва и за тях. Можеше да се изкара изпит и почти без да си писал по падналите ти се въпроси, ако знаеш основните.

ПП Аз пък си взех Електродинамиката от раз. С шестичка 8-). Само аз бях от целия курс, де. И до днес си е препъни-камъка.
Активен
Физически Факултет

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Триместър?
« Отговор #2 -: 02.05.2007, 13:53:36 »

Здравей

Познавам Проф.Тончев, но не ми е преподавал.
Но Кр.Иванов почина 1-2 години след като завърших.Та той ме "пусна" чак на 3-я път и ми писа 4 .

Но, на един изпит ми се бяха паднали Статистика на Бозе - Айнщайн и Релативистична Термодинамика.Пък последното ми го беше възложил да го изнасям пред колегите и го бях научил доста добре.Но, статистиката на бозоните не я знаех и ми каза, че отново трябва да се явя.Но, няколко пъти съм виждал да пита дори колко е скоростта на светлината и има хора дето и това не знаят и ги пуска, защото, ако не ги пусне няма да изкарат.Но ако види, че все пак си научил нещо, няма да ти пише 3, даже ще те върне докато не изкараш повече.
(И други преподавтели правеха така).
Той към  студентите се държеше надменно.Ама всеки знеше, че е голям теоретик и вдъхваше особен респект.

Абе нали знаеш, някой преподавател като те върне 2-3 пъти е много лош, като те пусне и изведнъж става много добър. :wink:

Между другото, кои преподаватели водят теоретичните курсове.
и как се оправят студентите с най - трудните изпити сега.Какво е положението с електродинамиката? 

Всичко хубаво ти желая.

П.П. То като гледам,май само 2-3ма си пишем в този форум.
 

 
Активен