argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Как се става Асистент?  (Прочетена 3559 пъти)

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Как се става Асистент?
« -: 20.12.2011, 15:06:38 »

Здравейте!
Публикувам тази тема заради един въпрос които от отдавна ме мъчи...

Искам да разбера ако имам солидни познания в дадена област, в която се обучаваме в ФМИ, как мога да кандидатствам за асистент?

Какви са етапите и трябва ли да се говори с даден преподавател, за да одобри някой за асистентската длъжност?
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Как се става Асистент?
« Отговор #1 -: 20.12.2011, 19:51:13 »

Има Закон за Развитие на Академичният Състав в Република България. Там пише как се става асистент. Има го май в Документи в сайта на ФМИ и/или ПУ.
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re:Как се става Асистент?
« Отговор #2 -: 21.12.2011, 09:00:18 »

Прегледах наредбата и видях, че може да се стане само ако човек иска да защитава докторска степен.
Няма ли някакъв начин по които, ако съм студент които не е завършил, да съм примерно асистент на първи курс, по ОКИ или ООП?
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Как се става Асистент?
« Отговор #3 -: 21.12.2011, 09:24:25 »

Има - но това е хонорован асистент с граждански договор. Не асистент на академичната длъжност с трудов договор. И защо, след като четете дори закони и правилници, пак питате - ама няма ли начин?

Поговори с някой р-л катедра, дали няма нужда от хоноровани асистенти, например. Те се предлагат от р-л катедри и се гласуват предварително на факултетен съвет - но се наемат само при недостиг на нормални асистенти.
« Последна редакция: 21.12.2011, 09:26:46 от Светослав Енков »
Активен

Радослав Радев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
  • "The world is not enough"
Re:Как се става Асистент?
« Отговор #4 -: 22.12.2011, 11:01:44 »

Най-добре се обърни към конкретен преподавател. Щом искаш да водиш ОКИ или ООП, говори с проф. Тотков или доц. Донева.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Как се става Асистент?
« Отговор #5 -: 04.01.2012, 16:59:46 »

Таньо, ако намерението ти е само да преподаваш, достатъчно е да си хонорован асистент по някоя дисциплина. Ще добиеш известна доза академичен опит, ще видиш какво е да преподаваш на 20+ човека, ще видиш какво е само двама от тях реално да ги интересува това, което им говориш и ще видиш как всички стават много мили с теб, когато дойде време да им пишеш оценките.

Не е задължително да водиш някоя от официалните дисциплини, които са по план. Достатъчно е да си специалист в някоя интересна област, да изявиш желание пред ръководството на ФМИ да проведеш обучение в тази област, да направиш учебен план и... да преподаваш! Аз така навремето преподавах 'Въведение в Microsoft.NET' и 'SQL технологии и разпределени бази данни', а в НБУ един семестър бях преподавател по 'Мрежово програмиране с Java'.

Виж, ако искаш да правиш академична кариера, тогава ти трябва докторска степен + да станеш асистент в някой университет...
Активен