argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010  (Прочетена 6572 пъти)

kate_death

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Честито!!Няма вече ние да си определяме датите за изпитите..или поне да се пазарим за тях!!!!!!!Каквото кажат отгоре - това ще е !!!  :bravo:

ПП: И да добавя ,че сесията ни започва от 5-ти декември до 18-ти декември
« Последна редакция: 04.11.2009, 17:17:49 от kate_death »
Активен
Катерина Станчева

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #1 -: 04.11.2009, 17:14:13 »

Мммм супре :) браво на тези който ще са на изпит на 7ми може би следобяд ? или 9ти сутрин ? :) Нали сесията се води от 5ти :)
Супер супер много ми е интересно как в България вси§ко върви от зле оп зле .
Та даже и в ПУ :) Какво не им харесваше на ръководството до сега та решиха да го направят дори по ужасно отколкото в МЕИ :)

Браво на вси§ки който ве§е са завършили §е ако сте студенти сега заради разни глупости може и да не успеете :)


П.П. съжелявам §е използвам символа § вместо 4, но някой в Apple e сложил на клавиша до единицата този странен символ §§§§ и аз ли§но не намирам 4 в фонети§на клавиатура някой ако иска да ми каже къде е :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #2 -: 05.11.2009, 10:41:37 »

Никой няма да ви сложи изпит на 7-ми следобед или на 9-ти сутринта, просто защото и ние празнуваме!

Найдене, спри да саботираш кирилицата, единствено ти мрънкаш и се оплакваш - намираш си "ч" от някоя веб страница и си правиш копи-пейст при нужда! И научи и бъкгарският език, най накрая - има си запетайки, има си правила кога е и и кога е и-кратко. Ако и софтуера, който пишеш, е такъв - горко им на клиентите ти. А, забравих - има дебъгери и синтактично оцветяване, ама то и за писането има проверки на граматика и правопис. Не се заяждам, с Найден сме си приятели.

Кое е зле-то, между другото, в решението да се определят датите на изпитите от Учебен отдел, а не от студентите. И Катето да цитира откъде има тази информация, вместо само да я поднася. Проблемът не е в датата за изпита, а че не учите (повечето от вас) редовно и въобще дори. Тва било трудно, онова не било нужно, абе нямам думи. Имате учебен план, при кандидатстването на практика се съгласявате да учите по него и толкоз.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #3 -: 05.11.2009, 13:40:17 »

Първо да спомена че в момента съм си копирал ч-то :)
Кое е лошото да се определят от учебен отдел ? Едва ли в чебен отдел ги интересува кой изпит е по труден кой е по лесен.
Едва ли биха сложили трудните изпити на края както би било нормално
Едва ли биха оставили повече  време преди трудните изпити и по малко преди лесните.
Едва ли биха се съобразили с предстоящи концерти, екскурзии( не е само 8ми декември) и всякакви общи мероприятия на курса или на голяма част от хората в курса.
Едва ли учебен отдел биха обърнали внимание на "студентите" по дорбе от тях самите.

Колкото за и вие празнувате.
Напротив ето какво би се случило.

Има изпит Х при да кажем Димов от учебен отдел го питат Димов - свободен ли ще си за изпит на 9ти ?
Димов да кажем е свободен.
Край на историята.
Смяташ че няма да се случи това ? Айде на бас :) Ако не тази година то догодина.


Това с ученето мисля че няма никаква връзка с това кой, кога си определя изпита.
Това че ще имат изпит налага да се учи за този изпит не смятам, че има значение дали Пешо, Ненка или Аз сме определили датата за изпита.
Това че не се учи е заради друго.
Причината е че няма проблеми математиците да късат по 14 пъти и да си вземеш изпита от 15тия НО ИМА ПРОБЛЕМ АКО ИНФОРМАТИК СКЪСА 50% от курса.
Няма значение кой е информатика дори и да има или да няма причина според мен всеки трябва да СКЪСВА голяма част от студентите на ВСЕКИ изпит, без значение дали си информатик или не.

В момента има безработица за програмисти или по скоро няма търсене закакво се пускат по 120 човека да завършват всяка година ? Спокойно могат да се направят да кажем да са 30 :) И тогава ще учат.
Реално вие сте виновни че студентите не учат. Недопустимо е човек завършил университет да не знае какво е :
-полиморфизъм
-наследяване
-разлика между десктоп и web приложение
-поне 2 езика така че да може да си намери работа веднага след като завърши а не да кара КУРСОВЕ след това и да чете книги.
Така че ако искате студентите да учат не променяйте правилника променете отношението.

Сам каза човек си вижда програмата учебния план. И двамата знаем колко пъти се ПРОМЕНЯ този учебен план. да не говорим че ущ голяма част от предметите са избираеми това е СУПЕР ама никъде не пише че тази част са ИЗБИРАЕМИ МАТЕМАТИКИ :)

Както и да е.
Какво съм забелязал от завършващите университетите
-Нямат елементарни познания за НИКОЙ програмен език било то Java/C++/C#
-нямат елементарни познания какво е това Web application и как се пише. Това е абсурдно, тъй като 90% от тях това ще правят. Виж великия учебен план там реално не пише нищо за Уеб.
-нямат елементарни познания какво приложение за мобилни телефони и какви са разликите при него с другите приложения.
-нямат елементарни познания по никакви Графични неща освен как да рисуват кръгче

Единственото което са научили студентите във всеки университет включително в ПУ е :
-бази данни :bow: :bow: :bow:
е браво на Георги чoлаков и Стоянов и не знам вече кой се занимава с това че поне на нещо полезно се учат студентите.

Абсурда е че тук в академията за 2 месеца точно без 10 дни минахме целия материал на Java за една група по 8 часа на ден. От 15 човека се отказаха половината по ред причини но другите 8 работят в момента 2 МЕСЕЦА по късно. Мисля че не е нужно да си умен за да се сети човек, че в университетите хората имат 4 ГОДИНИ айде средно по 4 часа на ден т.е. имат 2 ГОДИНИ по 8 часа на ден което е 10 ПЪТИ ПОВЕчЕ ВРЕМЕ И ИЗЛИЗАТ САМО ХОРА, КОИТО НИЩО НЕ ЗНАЯТ.
Специално в този курс за 2 месеца хората научиха Езика Java, Java GUI programming , Java Streams. Java I/O, Java Threads, Collections API + all for SCJP certificate + Web Programing ( Servlets, JSP, javaScript, HTML, JSF !) + SQL ( Oracle SQL + PL/SQL + Hibernate + JPA ) + Java EE ( EJB 3.0, JMS, JPA, WebServices ( JAX-WS ), JAXB, JAXP, DOM, SAX, StAX ) и не само и е ПЪЛНА ПОДИГРАВКА ЗА ВСЕКИ СТУДЕНТ да плаща 4 години по ... ? 500лв ? за да не научи дори 10% от този материал.

Хора не си губете времето за за същите пари и за ммм 8 пъти по малко време ще научите точно 9 пъти повече и то без да четете книжки.

П.П.
Знам че не се заяждаш аз не се обиждам почти никога по никакъв начин.
Колкото за кода там запетайките и точките Еклипс ми ги проверява :)
« Последна редакция: 05.11.2009, 14:09:57 от JOKe »
Активен

kate_death

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #4 -: 05.11.2009, 14:07:53 »

... И Катето да цитира откъде има тази информация, вместо само да я поднася.

Информацията идва от учебен отдел.
Активен
Катерина Станчева

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #5 -: 05.11.2009, 14:55:49 »

Може би се има в предвид т. 11 от Протокол № 19 / 07.10.2009

Аз лично, като преподавател, си спомням времето, когато студентите съгласуваха датите за изпитите си и с нас. Последните 2-3 години обаче никой нищо не ме е питал... :-) така че няма да е много голяма загуба за мен.
Активен
А.Пенев

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #6 -: 05.11.2009, 14:59:24 »

Може би се има в предвид т. 11 от Протокол № 19 / 07.10.2009

Аз лично, като преподавател, си спомням времето, когато студентите съгласуваха датите за изпитите си и с нас. Последните 2-3 години обаче никой нищо не ме е питал... :-) така че няма да е много голяма загуба за мен.

мисля §е питат само лектора... Поне аз като у§их в пове§ето слу§ай беше така.

Активен

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #7 -: 05.11.2009, 15:16:04 »

е, значи от 5-6 години не са ме питали ...  :wink:
Активен
А.Пенев

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #8 -: 05.11.2009, 15:16:40 »

Първо @JOKe съгласен съм с много от нещата които казваш с други не съм, но за

Специално в този курс за 2 месеца хората научиха Езика Java, Java GUI programming , Java Streams. Java I/O, Java Threads, Collections API + all for SCJP certificate + Web Programing ( Servlets, JSP, javaScript, HTML, JSF !) + SQL ( Oracle SQL + PL/SQL + Hibernate + JPA ) + Java EE ( EJB 3.0, JMS, JPA, WebServices ( JAX-WS ), JAXB, JAXP, DOM, SAX, StAX )
:-D

аз не бих използвал думата "научиха", а "чуха за", ама хайде...

ПС. Може би онези 15-те дето са се отказали не са могли да прочетат списъка за толкова време...  :wink:
« Последна редакция: 05.11.2009, 15:18:40 от А.Пенев »
Активен
А.Пенев

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #9 -: 05.11.2009, 16:00:46 »

не 15те дето се отказаха се отказаха тъй като не можеха да работят на 8 §асов работен ден след това.
Бяха студенти 2-3 курс или искаха да записват магистратури и се отказаха.
Едното моми§е се разболя изпусна много материал и за това се отказа.

Като цяло не е само §уха за.
На края на изпита трябваше да правят приложение за изпит за 6 §аса което представляваше оказион за автомобили като използваха задължително:
Java+SQL+JPA+JSF+EJB3+WebServices използвайки GlassFish и Оракъл.
За да добиеш представа един HelloWorld приложение от такъв вид колко писане има може да видиш на : http://gochev.blogspot.com/2009/10/javaee-5-jsf-jpa-ejb3-using-eclipse.html а те трябваше да направят сумати Services, Entities, страници и какво ли не.

и от 100 то§ки максимум вси§ки изкараха над 80 освен 1 моми§е което изкара 55 тъй като нещо се беше забавила явно с оракъла.

Така §е определено ги нау§иха а не само ги §уха :) Верно аз бях против да са по 8 §аса сопред мен ако се бяха занимавали по 6 §аса или по  5 за 3 месеца щяха да нау§ат пове§е ама :) така искаха клиентите и така ги обу§ихме в крайна сметка вси§ки останаха доволни
Активен

kate_death

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #10 -: 05.11.2009, 18:14:05 »

Може би се има в предвид т. 11 от Протокол № 19 / 07.10.2009

Аз лично, като преподавател, си спомням времето, когато студентите съгласуваха датите за изпитите си и с нас. Последните 2-3 години обаче никой нищо не ме е питал... :-) така че няма да е много голяма загуба за мен.

Сега съм 3-курс..и за скромните 2 изминали години винаги сме предлагали дати на преподавателите и сме взимали с тях решение..а от учебен отдел вече се оправят със залите...Както и да е.Не е кой знае колко голям проблем ,просто имахме право на избор поне за това.
Активен
Катерина Станчева

SheLLia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #11 -: 05.11.2009, 20:33:40 »

По-добре за тебе Кате , няма да ходиш да се разправяш за назначаването на датите и после половината курс да са ти на главата , защо изпита е на 14 , а не на 16 ..... едва ли ще ни сложат изпит на 8-9 тъй като е почивен за студентите. Лошото само е да не изкарат списъка с готовите дати в края на месеца
Активен

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #12 -: 06.11.2009, 10:12:39 »


Абсурда е че тук в академията за 2 месеца точно без 10 дни минахме целия материал на Java за една група по 8 часа на ден. От 15 човека се отказаха половината по ред причини но другите 8 работят в момента 2 МЕСЕЦА по късно. Мисля че не е нужно да си умен за да се сети човек, че в университетите хората имат 4 ГОДИНИ айде средно по 4 часа на ден т.е. имат 2 ГОДИНИ по 8 часа на ден което е 10 ПЪТИ ПОВЕчЕ ВРЕМЕ И ИЗЛИЗАТ САМО ХОРА, КОИТО НИЩО НЕ ЗНАЯТ.
Специално в този курс за 2 месеца хората научиха Езика Java, Java GUI programming , Java Streams. Java I/O, Java Threads, Collections API + all for SCJP certificate + Web Programing ( Servlets, JSP, javaScript, HTML, JSF !) + SQL ( Oracle SQL + PL/SQL + Hibernate + JPA ) + Java EE ( EJB 3.0, JMS, JPA, WebServices ( JAX-WS ), JAXB, JAXP, DOM, SAX, StAX ) и не само и е ПЪЛНА ПОДИГРАВКА ЗА ВСЕКИ СТУДЕНТ да плаща 4 години по ... ? 500лв ? за да не научи дори 10% от този материал.

Хора не си губете времето за за същите пари и за ммм 8 пъти по малко време ще научите точно 9 пъти повече и то без да четете книжки.

П.П.
Знам че не се заяждаш аз не се обиждам почти никога по никакъв начин.
Колкото за кода там запетайките и точките Еклипс ми ги проверява :)
Кво се тормозиш - нали така ще има повече работа за нас  :-D  :evil:
 Който иска да научи би трябвало вече да се е усетил, че в тоя университет 90 процента от материала е безполезен за него... и да се хване да прочете няколко туториала и от първата смешна фирма в Пловдив (то други останаха ли там... ) да научи колкото за Mid.
 А тоя Еклипс що се мъчите с него :P NetBeans forever  :-D
 А по темата за датите ми е все едно, стига да не са разпръснати седмица след седмица...
 Peace и Успешен ден на всички :)
 
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #13 -: 06.11.2009, 15:35:52 »

То може и така да е но не трябва 90% от материала да е непотребен може би е ОК 10% да бъде непотребния, а 90% да е нужния материал а не обратното.

Това и аз казвам §е според мен други неща трябва да се променят а не тези които и сега са си добре.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #14 -: 08.11.2009, 23:01:54 »

Хора не си губете времето за за същите пари и за ммм 8 пъти по малко време ще научите точно 9 пъти повече и то без да четете книжки.
Тъй като е ясно как като прескочиш нещо в живота си е много лесно да приказваш, че било лесно или ненужно или каквото ще да е, на мен ще ми е интересна следната ситуация. Ти Найдене да си сега пич, тъкмо завършил гимназия или първокурсник, дето е наясно с всички тия работи. Дали ще ходиш да учиш 2 месеца и да станеш кодърче или ще си вземеш въпреки всичко отново бакалавърската и магистърската степен. Как мислиш? :)
Активен
Too short signature limits.

lyubo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #15 -: 09.11.2009, 03:04:04 »

и от 100 то§ки максимум вси§ки изкараха над 80 освен 1 моми§е което изкара 55 тъй като нещо се беше забавила явно с оракъла.

Така §е определено ги нау§иха а не само ги §уха :) Верно аз бях против да са по 8 §аса сопред мен ако се бяха занимавали по 6 §аса или по  5 за 3 месеца щяха да нау§ат пове§е ама :) така искаха клиентите и така ги обу§ихме в крайна сметка вси§ки останаха доволни

Едно време е имало хакери, после ги нарекоха програмисти, след това стават девелопъри, а сега им казват кодери. В бъдеще след тези с двата месеца как да им казваме. Сам се сети какъв може да стане един средно статистически начинаещ ентусиаст по следните така изброени теми за 2 месеца: Езика Java, Java GUI programming , Java Streams. Java I/O, Java Threads, Collections API + all for SCJP certificate + Web Programing ( Servlets, JSP, javaScript, HTML, JSF !) + SQL ( Oracle SQL + PL/SQL + Hibernate + JPA ) + Java EE ( EJB 3.0, JMS, JPA, WebServices ( JAX-WS ), JAXB, JAXP, DOM, SAX, StAX )
.... може би носач на JAVA ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/39/Java_logo.svg ).
Не виждам с какво вашата академия е по различна от университета, някакви хора Y, плащат ви сумата X, имат изпити, които съответно взимат (бих се радвал, когато такива академии произведат изпит, на който 50% не го вземат - важи и за университетите) и завършват ~ Y/2, като повечето незавършили са се отказали поради технически причини.След това всички имат знания в множеството Z, като тук таме има вариации, които се оказват доста ценни.

Друг пример, да приемем, че 15 са станали вещи (първите седмици - 'щото ,ако не си намерят работа до 1-2 месеца, на 3-тия едва ли ще помнят какво точно е било Oracle), в това което казваш ;-) Интересно ми е колко от тях знаят, какво значи quick sort ;-) и колко ефективно могат да го реализират, ако въобще стигнат до реализация ( иначе quick sort-а е смешен пример, темата за колко много успешно реализирали се хора има, тънейки в мъглата на незнанието какво е quick sort, е друга тема).
Мисълта ми е, че в областта, в която примерно аз се "трудя", тези горе-изброените съкращения с нищо не биха му помогнали на един човек, освен да го боли много сериозно главата от тях ;-)

Да има и друга гледна точка, че при вас са се записали неначинаещи, както приемам по-горе - да де ама такъв ли е случая и при университетите, ти какъв беше 1-ви курс, какви бяха колегите ти в 1-ви курс?

Иначе, да има много вярно в думите ти, трябват такива дисциплини, трябват и нови и профилирани специалности, но университетите се променят доста бавно (със сигурност го знаеш), но с нито една от точките не мога да се съглася:

Какво съм забелязал от завършващите университетите
-Нямат елементарни познания за НИКОЙ програмен език било то Java/C++/C#
-нямат елементарни познания какво е това Web application и как се пише. Това е абсурдно, тъй като 90% от тях това ще правят. Виж великия учебен план там реално не пише нищо за Уеб.
-нямат елементарни познания какво приложение за мобилни телефони и какви са разликите при него с другите приложения.
-нямат елементарни познания по никакви Графични неща освен как да рисуват кръгче

PS<към последния цитат>: малка закачка, ако от техническия излизат такива (тъй като гледам, че си станал много вещ, по стечение на обстоятелствата, с техническия ;-)) ), то от ФМИ-<без град> определено не излизат такива! Да има колеги, които не знаят защо учат и какво учат, но ще се учудиш в крайна сметка колко базови знания имат и колко по-различно им е мисленето и поведението след тези 4(5-6-7) години в университета - по-добре повече такива хора, от колкото такива, които не са минали по този "университетския" път - мисля, че това ти отговаря на въпроса защо 120, а не 30.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #16 -: 09.11.2009, 11:35:39 »

Затова се казва Университет - подготвя основите. Не е ПУЦ (ако знаете какво е това). Дават се основни неща, развива се мисленето, завързват се връзки, има академизъм. После всеки си избира какво да специализира - има си курсове, специализации, академии (като тази, в която работи Найден, макар че кое им дава право да се наричат Академия?) - там вече се профилират нещата. Да. винаги има и слаби студенти, то и вие си признавате за 50% отказали се (хм, по технически и финансови причини - другия път, по-скоро защото ги карате после да работят в посочена от вас фирма, взимайки комисиона - поне такава опция има в НАРС).

Спрете да пускате върл офтопик, а Найден да е на всяка манджа мерудия!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #17 -: 09.11.2009, 12:32:39 »

:))
Според мен у§илището е да ти даде базови познания за което искаш, а университета трябва да ти даде стабилни познания за да се реализираш на мига след като го завършиш ( до 2-3 месеца след това което не става).

По принцип ако в университетите вси§ко беше супер нямаше да има нужда от академии, факт е §е в университетите не е супер и за това има адски много академии.

Любо : пове§ето бяха на§инаеши и преди курса нямаха идея какво е quicksort след него имаха. Даже имаше зада§а да си го напишат сами дори и някой от тях да не може всеки може да ползва готовата реализация в Java. И съм сигурен §е всеки знае как да я ползва.

Енков:
Кажи ми колко хора разбраха основните неща : какво е полиморфизъм и наследяване или какво е сортиране от лекциите на Донева ?
Реално би трябвало само в 1ви и 2ри курс да се у§ат основните неща.. 3 и 4ти трябва да е пълен с проекти, всеки да си ги прави на какъвто език си иска НО И да има §овек който да му помогне.
По принцип по идея вси§ко в ПУ е супер и наистина е така проблема е §е се пуска всеки да мине в 1ви и 2ри курс и в 3ти курс има даже пове§е хора отколкото в първи тези хора който ходят на гости смъкват нивото, даскалите не ги кефи да преподават те самите не са мотивирани, преподават пълни глупости и в крайна сметка хората излизат без да могат да си намерят работа.( освен ако не изкарат някоя академия ) не е ли така ?
Как да е :) стига с §убрицата на манджата :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #18 -: 09.11.2009, 17:04:15 »

Найденчо, ти как си намери работа, без да изкарваш академийки?
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Изпитна сесия за есенен триместър 2009/2010
« Отговор #19 -: 09.11.2009, 17:46:23 »

Ами не знам ама от моя курс си намерихме работа докато учихме само 3ма.
Не смятам че 3ма от 120 е показателно че в университета всичко е супер ?



а иначе как ? с четене на книжки и с курс при Николай Манчев (факултативно избираем) да е виж и здрав, че ме зариби по Java :D
Активен