argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: логическо и функционално програмиране  (Прочетена 20105 пъти)

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
логическо и функционално програмиране
« Отговор #60 -: 15.12.2004, 23:31:00 »

Allohaa!Спокойно!Тука пък кой е казал че обича Prolog
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
логическо и функционално програмиране
« Отговор #61 -: 15.12.2004, 23:45:00 »

Phyz : dai da ne zanimavame horata temata ne e za java   .
utre imam izpit po prolog da mi stiskate palci da fana 3ka :>
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
логическо и функционално програмиране
« Отговор #62 -: 16.12.2004, 04:32:00 »

Спокойно ако си при Сомова - тя го разбира Prolog по-малко от теб  
Активен

Phyz

  • Гост
логическо и функционално програмиране
« Отговор #63 -: 16.12.2004, 09:46:00 »

JOke слушай sasquatch, знае какво говори  
Активен

;-)

  • Гост
логическо и функционално програмиране
« Отговор #64 -: 16.12.2004, 10:07:00 »

Phyz, смяташ ли че ако тръгна да пиша подобен пример ще го пиша на asm? Ако компилатора е достатъчно ефективен ще генерира този код. Достатъчно е да напишеш n & (n-1) > 0, което е кратко и ясно. Не съм твърдял че не можеш да го напишеш на Пролог. Лошото на Пролог-а е че кара хората да забиват твърде много по рекурсии и не забелязват тривиалните нерекурсивни решения. Ако реша да обхождам граф ще го правя рекурсивно, но не смятам че за всяка задача такова решение е по-добро. Стана ми странно че слагаш С и Пролог в една категория, а Java в друга.
Активен

Phyz

  • Гост
логическо и функционално програмиране
« Отговор #65 -: 16.12.2004, 13:38:00 »

А що не? От къде знаеш какъв ми е критерия?

C, Python, Lisp, Ruby та дори и  Perl и PHP са от едната страна
Java, C#, VB .Net та дори и COBOL са от другата  

А сега познай какъв е критерия   И една подсказка, не е разделение на езиците, които знам от тези, които не знам.

През последните месец и полвина практически цялото ми свободно време отива в четене на процеси. Софтуерни процеси (Ася Стоянова би се гордяла с мен   И колкото повече задълбавам в процесите и разбирам как работят тлъстите IT корпорации, толкова повече се убеждавам, че когато една голяма фирма застане зад някаква технология, значи тя има интерес от това. А интересите на фирмите, по дефиниция са бизнес интереси. Не технологични.
SUN (според мен, може и да бъркам) не са застанали зад Java от любов към технологията, ами от любов към финикийските знаци... пари... кинти... авоари... cash  
А глобалната рекламна кампания за .Net, която струва милиарди $ също (според мен) не е от любов към технологията, ами пак към горепосочените "roots of all evil".

Та така... аз ги деля на "бизнес езици" и "езици, които някой хакер е направил, за да му паснат на акъла".

И ако се замислиш малко, на кой Жавата е по-удобна - на програмистите или на Project Manager ите?

Идва клиента и ти му казваш:
- Направихме страхотна ахитектура, направо перфектно решение, супер евтино и стабилно е и можем да го направим много бързо.
- А каква технология използвахте, моля?
- Zope application server.
- Кфо???
- Zope application server, доста иновационна и гъвкава платформа, писана на Python.
- Ама аз не съм чувал за нея...
- Ами за какво сте чували?
- Java, J2EE, ASP .Net, Oracle и SQL Server
- А знаете ли какво представляват тези неща?
- Не, обаче всички ми ги хвалят... искам на Java и Oracle...
- Ама ще е доста по-скъпо и по-тромаво и ще отнеме повече време и ще трябва да наемете сертифициран от съответните фирми персонал да ви го поддържа...
- Нищо, аз ще си платя колкото трябва и ще чакам. Щото после ще мога да си лепна на Web сайта "Powered by Java & Oracle" и хората ше ми имат повече доверие...

Та така... и ти повече не се опитваш да правиш иновации... използваш това, което в момента всички са чували... което се рекламира в момента... това, в което се наливат яки кинти... то може и да е много добро, обаче на теб ти се НАЛАГА да го ползваш, щото такваз е видиш ли пазарната конюнктура ф момента...
Да не мислиш, че много ми се учи Java   Ама нали тряа да ям и да плащам сметки... НАЛАГА ми се... как искаш тогава да я харесвам?

И само ме е страх, че Zope нещо бая се разрастнаха напоследък и да не вземат да правят яка реклама на Python а, че отиде тогава хубавият език...

Може вече да ме оплюете, да ми се смеете да ме наругаете, да ме посочите с пръст и да ме замеряте с камъни. Това е моето мнение за Жава и тям подобните и езици. Не, че кат не я харесвам няма да се хвана да я изуча из основи де  
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
логическо и функционално програмиране
« Отговор #66 -: 16.12.2004, 20:03:00 »

Zope applicaton server-a ne e zle :P i Plone sashto   makar che predpochitam da si code-na iako na java edin servlet.
пък и я ми обяасни тия хора дето ти кажат направи ми портал/нещо на Зопе после тоя съпорт от каде ша го тарсят ? пак от теб нали   тоя Зопе дето кои знае кои го знае или пък тва PHP дето после съпорт-а е няква пълна магия щото е супер лесен за четене и ето тук идват корпоративните езици като Java/C# ( .nET ) лесно се пише и бол фирми и хора дето могат да ти го поддаржат после .. ако не те харесват след 5 месеца веднага те сменят докато с тоя Zope се обвързват прекалено много. Разбирам ги аз чесно казано фирмите .. .
мене пък ме дразни че се тъп4ат : искаме PHP .. искаме PHP искаме МySQL въри им обясняваи че JSP е по добро и PostreeSQL e по добро ..  .
всеки с проблемите си  
Активен

Phyz

  • Гост
логическо и функционално програмиране
« Отговор #67 -: 17.12.2004, 11:10:00 »

Човеко хора винаги ще се намерят да ти го поддържат... това ти е последната грижа... обаче аз не продавам сертификати за Zope, нито пък за Python... Усещаш ли къде е разликата? Ей ти я разликата:

http://suned.sun.com/US/certification/java/java_progj2se.html

И затова ме е яд, че напоследък Zope почнаха много да комерсиализират цялата история... и те почнаха с training и certification програми и т.н. и т.н.
Баси и аз сега трябва да чета яко за J2SE сертификат, щото така си повишаваш вероятността да си намериш по-престижна работа... пък и така си отварям пътя към SCEA то   Ми какво ще стане когато Java излезе out of scope? Какво ще правя с тези сертификати? Каквото направиха коболаджиите преди 10 ина години   ще си ги навра о...ад и ще почна да харча яко за други сертификати...
Това е един вид принуда да играеш по техните правила... не ми харесва... може правилата им да са много добри, обаче всеки си има своя истина... и моята не съвпада с тяхната  
Ако искаш можеш да отвориш тема по въпроса за фирмите, сертификатите, клиентите, проектите и т.н. ... щото аз не искам да се регистрирам. Пък искам да разбера мнението на други хора по въпроса  

Колкото до предимствата на JSP пред PHP 100% съм убеден, че sasquatch e на друго мнение по въпроса  
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
логическо и функционално програмиране
« Отговор #68 -: 17.12.2004, 16:22:00 »

Phyz, диалога в твоя пост м/у клиента и разработчика е правдоподобен. Също съм съгласен за интересите на Sun, Microsoft и т.н. В интерес на истината интересите на повечето хора са ориентирани пряко или косвено също към $.

Обаче ето ти един друг също толкова правдоподобен диалог. Клиентът (К) е голяма компания. Разработчикът (Р) е малка фирма, която може да пише едва ли не на всичко.

К: Искам да ми разработите ето това приложение (прилага пълна спецификация на изискванията).
Р: Добре, можем да го направим.

След 1-2 седмици Р изпраща предложение за реализация - архитектура, спецификация и т.н.

К: Ама чакайте малко. Вие подигравате ли се с нас? Какъв е този app server тук, какъв е този DB сървър mySQL?
Р: Е какво им е? Това са open source продукти. Ще Ви излезе по-евтино.
К: Ок, не искам да ми излиза чак толкова евтино. Все пак с експлоатацията на този продукт ще правим пари. Не може ли да сменим app server-а с IBM WebSphere, а базата с Oracle.
Р: Еми може, ама за какво Ви е. Толкова много системи си работят благополучно и с нашите предложения...
К: Така е, но Вие можете ли да поемете гаранции, че този DB сървър ще работи безотказно и е подходящ за нашите цели, а за app server-a?
Р: Не разбира се - да не съм го правил аз, но едва ли ще имате проблеми. Пак Ви казвам има много успешни проекти разработени с тези продукти и те са се доказали на практика.
К: А какво ще стане след 1-2 години когато решим да разширим системата? Гарантирате ли, че тези продукти все още ще се разработват и ще са съвместими с кода за старите версии?
Р: А аз да Ви приличам на врачка?
К: Е щом е така, ще си ги напазарим от там от където ще получим подобни гаранции и където ще ни осигурят навременна поддръжка при евентуални проблеми. Искам когато плащам за нещо да съм сигурен, че то ще функционира достатъчно дълго за да се изплати и да ми донесе подобаваща печалба. В противен случай ще ми изстине мястото в компанията. Така, че ще почакам малко повече за реализирането му.

Този диалог е само една гледна точка, твоят е друга... а има и още много...

И въобще Java, Python, PHP, ASP... има ли значение средството? Всички съвременни езици са на такова ниво, че повечето цели могат да бъдат постигнати с кой да е от тях. Професионалният програмист би трябвало да може да се съобразява с изискванията на клиента и неговите желания ако иска да си остане професионален. Иначе ще пише единствено за себе си и минава в графата - хобист.
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
логическо и функционално програмиране
« Отговор #69 -: 17.12.2004, 17:00:00 »

@Phyz:
Много интересна абревеатура има в тея сертификати - SCMAD - сертфициран луд  
Иначе майтапа на страна но в контекста на един твой предишен пост и този на emil не виждам кое е странното в това че Zope искат да популяризират Python и да го направят по-комерсиален. Нали в крайна сметка всичко опира до пари в един момент? На какво се крепят компании като Sun и Microsoft ако не на добър маркетинг и реклама? Факт е че повечето хора нямат доверие на софтуера с отворен код поради една или друга причина и предпочитат изпитани неща със затворен код (Oracle vs PostgreSQL примерено), но от друга страна се забелязва известно раздвижване - IBM и HP дадоха рамо на Linux при сървърите (едва ли е безкористно), Novell купиха SuSe (първата сделка за 1 милиард $ свързана със софтуер с отворен код), Oracle по едно време обявиха че Linux е предпочитана платформа за тях ... Ако нещата продължават така може би ще дойде момент когато на клиентите ще им е все тая, но пък ще се получи както и с всичко останало - ще си има сертификати и т.н. Ти спомена че ползваш RedHat - те са още един чудесен пример, както ти е известно Fedora е безплатна, но не и останалите продукти на RedHat, не знам дали си се интересувал но разните курсове и сертификати за RedHat са на безумни цени.
Аз май се отплеснах  
Айде до скоро!

[This message has been edited by sasquatch (edited 17-12-2004).]
Активен

Phyz

  • Гост
логическо и функционално програмиране
« Отговор #70 -: 17.12.2004, 18:24:00 »

Няма ли някой най-после да я пусне тая тема... че тука само offtopic и взеха да се пишат...
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
логическо и функционално програмиране
« Отговор #71 -: 17.12.2004, 21:03:00 »

sasquatch : vsashnost fedora ne e na redhat samo se sponsorira ot redhat imashe golemi sporove i problemi zaradi taia fedora na cialata kompania ama v momenta se poluchava taka che comunityto ush poddarja fedora kato redhat gleda otgore kvo stava i si go opravq v EE servite.
perfektna politika mnogo po dobra ot starata im s redhat linux ili ot politikata na suse.
p.s. apak fedora v momenta si e ... male male.
Koito iska da puska onazi tema za sertifikatite as neznam kak stoqt neshtata taka che nemoga da q pusna shtoto ne sym "vehst v zanaqta" kakto se kazva as sam mlad i zelen  
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
логическо и функционално програмиране
« Отговор #72 -: 17.12.2004, 21:08:00 »

Ами именно де Fedora остана безплатния (и спонсориран) вариант на RedHat.
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
логическо и функционално програмиране
« Отговор #73 -: 17.12.2004, 22:38:00 »

momci, ako vlezne pak da 4ete foruma doc. Stoianov pak 6te mu se vdigne nastroenieto  
prosto ne moga da povqrvam, 4e ima inteligentni hora koito vse o6te sporqt "koi e nai-dobriq ezik za programirane". Vse edno da sporite koi e nai-dobriq doamkinski ured...
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
логическо и функционално програмиране
« Отговор #74 -: 18.12.2004, 00:46:00 »

Ние не спорим кой е най-добрия език за програмиране, просто си говорим.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
логическо и функционално програмиране
« Отговор #75 -: 19.12.2004, 14:10:00 »

vsyshnost kakto beshe kazal edin chovek koito ne mu znam iemto i vodishe nqakvi uprajneniq po asembler : v kraina smetka sichko stiga do asembler  ili interpretator pisan na asembler taka che daite da si buchim na asembler za i386  
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
логическо и функционално програмиране
« Отговор #76 -: 19.12.2004, 17:34:00 »

Асемблер ли ? Не направо на машинен език ще програмираме  
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
логическо и функционално програмиране
« Отговор #77 -: 19.12.2004, 21:11:00 »

sasquatch : mnogo iasno   kato istinski muje :P haha
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
логическо и функционално програмиране
« Отговор #78 -: 19.12.2004, 22:24:00 »

Мисля че се сещам кой ти е бил на упражненията по асемблер, вероятно е Кирчо - един такъв висок и слаб, леко е взел да оплешивява.
Активен