Факултети > Физически факултет

Една задачка от мен :)

(1/3) > >>

koleff:
Значи така... Проблема ми е следния. Имам резервоар в който се намира атмосферен въздух по 180 атмосфери налягане. Този резервоар има два клапана от двата края. Първото което ме интересува е формула с която да си сметна с каква сила се натиска всеки от клапаните, и то съответно и каква сила е необходима за натискането на клапана отвън за неговото отваряне (ясно е че просто тя ще трябва да бъде по-голяма от силата с която клапаните се натискат от налягането).
Другото което ме интересува е каква прожина ще ми трябва за натискането на клапаните отвън за тяхното отваряне и съответно ако има някаква формула за смятане на прожини да мога и прожината да си сметна за да знам каква да търся.
Ще съм много благодарен ако някой ме светне нещо по проблема пред който съм изправен, дори и малко да е..
А и ако ми дадете някой формулки с обяснение за параметрите които участват в тях ще е супер..

Атанас Терзийски:
Това да не са въпросчета от клуба на знаещите - Импулс, до 7-ми клас :-X

Стефан Николов:
Егати и съда за 180 атмосфери, честно! :bow: :bow: :bow: Искам да го видя. Колко са му дебели стените? Пет санта стомана? Десет? Повече? Да оставим настрана как въобще си успял да го нагнетиш, за какво ПО ДЯВОЛИТЕ ще използваш толкова нагнетен въздух, за чий... кеф... имаш два клапана, след като и един обикновено върши работа и още разни други въпроси...

Силата, която действа не една площ е равна на налягането, умножено по съответната площ. Колкого по-голям ти е клапана, толкова повече сила ще ти трябва. Физика за седми клас.

Клапани в подобна ситуация с пружина не можеш да отвориш. Впрочем да, пише се с "у". В подобна ситуация най-добре не се опитвай да си смяташ нещата сам. Има си специалисти за тая работа

koleff:

--- Цитат на: ksx в 26.07.2007, 12:02:04 ---Това да не са въпросчета от клуба на знаещите - Импулс, до 7-ми клас :-X

--- Край на цитат ---

Мойто уважения, но като са за 7-ми клас защо не ми дадеш формули.. И на мен ми е ясно че са елементарни но все пак до съда ще има постоянно човек и е опасно, затова се интересувам някой ако знае нещо по-смислено (допълнително) по въпроса.. Иначе и аз мога си ги сметна с две елементарни формули...

koleff:

--- Цитат на: lowstef в 26.07.2007, 13:07:28 ---Егати и съда за 180 атмосфери, честно! :bow: :bow: :bow: Искам да го видя. Колко са му дебели стените? Пет санта стомана? Десет? Повече? Да оставим настрана как въобще си успял да го нагнетиш, за какво ПО ДЯВОЛИТЕ ще използваш толкова нагнетен въздух, за чий... кеф... имаш два клапана, след като и един обикновено върши работа и още разни други въпроси...

Силата, която действа не една площ е равна на налягането, умножено по съответната площ. Колкого по-голям ти е клапана, толкова повече сила ще ти трябва. Физика за седми клас.

Клапани в подобна ситуация с пружина не можеш да отвориш. Впрочем да, пише се с "у". В подобна ситуация най-добре не се опитвай да си смяташ нещата сам. Има си специалисти за тая работа

--- Край на цитат ---

Ми съда не е нищо особенно с 4mm стени е :) и би трябвало да издържа до 400атмосфери даже. Клапаните единия е само за нагнетяване а от другия ще се изпуска налягането.
И можеби важното което забравих да уточня, е че не просто прожината ще натиска клапана, а ще има ударен механизам (като на пистолет примерно), който трябва да отвори клапана просто за част от секундата. Затова ме интересуваше как да се оправя с прожината (аз знам че се пише с "О", напално вероятно е и да греша, но не ми се тарси в момента в речници). Иначе общо зето и формулата за силата на прожината е елементарна... Но за в случая ще свършат ли работа елементарните формули..???

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия