argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Нови специалности  (Прочетена 6437 пъти)

zergon

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Нови специалности
« -: 10.01.2009, 21:40:33 »

 Здравейте колеги!

Какво мислите за новите специалности, ще кандидатства ли някой за тях. Виждам, че като втори чужд език ще може да избираме само от новогръцки, полски, чешки или испански, което малко ме притесни, защото бих желал да изучавам немски.
 Ето и самите специалности:

Български език и турски език

Приложна лингвистика (Английски език с втори чужд език)

Приложна лингвистика (Немски език с втори чужд език)

Приложна лингвистика (Френски език с втори чужд език)

Приложна лингвистика и ИТ (Два чужди езика с информационни технологии)


Как мислите, има ли такава специалност, в която да трябва да знаеш само английски, и да се изучава усилено втори чужд език, който не е нужно да знаеш в началото? Дали лингвистиката е точно такава специалност? И с какво се различава от филологиите например?
 Хайде, чакам вашите отговори.
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет
Re: Нови специалности
« Отговор #1 -: 11.01.2009, 14:06:06 »

Сигурно ще има желаещи за тези специалности. Както са тръгнали нещата тази с турски език най-вече. За приложната лингвистика мога да кажа, че специалността е много по-добра е филологията. Приложната лингвистика принципно (е не знам как ще ги организират нещата в ПУ) е с по-засилено обучение по езиците и ти дава по-добри професионални перспективи. С една дума излизаш - преводач-филолог-педагог. Но според мен ще има малко кадри, които ще могат да завършат една такава хибридна специалност с два чужди езика. Трудничко е да учиш френски и полски например. Те в български и руски език накрая остават по 4-5 човека, а в тези специалности просто не ми се мисли. Но иначе като идея е много добре да има такива специалности, стига да се намерят кадърни кадри. И трябва да имат задълбочени познания поне по единия език. В днешно време много малко младежи (кандидат студенти) знаят изобщо някакъв език. Дано този път ПУ си подбере наистина студентите с правилния приемен изпит, а не само да гледат да попълнят бройката.
Общо взето това ми е мнението. Времето ще покаже дали тези специалности ще имат успех. Защото в началото сигурно ще има кандидати за тях. Звучат добре и изглеждат перспективни, така че ще има желаещи.
Активен

zergon

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re: Нови специалности
« Отговор #2 -: 11.01.2009, 20:54:18 »

Да, и аз мисля, че ще е доста перспективна специалност, само не знам защо не може да се комбинират например езици, които са  с общи корени, както са немски и английски например. Все пак е лингвистика, наука за езика, а най-добре можеш да научиш един език като видиш от къде е тръгнал. Няма да може и френски немски например, което според мен е доста голяма загуба, немският е взаимствал доста от френския. Както и да е, като му дойде времето ще видим как ще се развият нещата, тепърва предстои да видим учебните планове.
Активен

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re: Нови специалности
« Отговор #3 -: 12.01.2009, 20:50:41 »

За първи път чувам, че се готвят нови специалности. А можеш ли да дадеш някакви подробности или линк да попрочета за това. За бакалавърска програма ли става въпрос или за магистратура?

На първо четене очаквам приложната лингвистика да се отличава от филологията по това, че няма да се изучават (или поне няма да се набляга) на теоретичните дисциплини. За мен това е минус, но за човек с практическа насоченост може и да е предимство.
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128
Re: Нови специалности
« Отговор #4 -: 12.01.2009, 22:39:08 »

Не знам как определихте, че лингвистиката е повече от филологията. Филологията готви специалисти със задълбочени познания по история на езика, странознание, литература ( вие сами знаете какво още, ако си видите книжките) лингвистиката е част от филологията ( разбира се ако може така да се каже) според мен тези специалности са напълно излишни, ако не смятате така ви моля да кажете какво различно могат да учат лингвистите от филолозите, изключвам разбира се български и турски, защото такъв език не се изучава в друга специалност. Могат единствено да учат по-малко от филолозите, но не и повече. Според мен това е част от модата за набиране на повече студенти- повече държавни пари, чрез измислянето на оригинални названия на специалности. В крайна сметка ще се получи абсолютно дублиране на специалности и хора, които не знаят какво учат.

PS Дори има магистърски програми които ще дублират тези специалности, ето ви една http://www.uni-plovdiv.bg/GetResource?id=377
« Последна редакция: 12.01.2009, 22:49:15 от Ivan_Ivan »
Активен

Orion

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re: Нови специалности
« Отговор #5 -: 12.01.2009, 23:42:45 »

Не знам как определихте, че лингвистиката е повече от филологията. Филологията готви специалисти със задълбочени познания по история на езика, странознание, литература ( вие сами знаете какво още, ако си видите книжките) лингвистиката е част от филологията ( разбира се ако може така да се каже) според мен тези специалности са напълно излишни, ако не смятате така ви моля да кажете какво различно могат да учат лингвистите от филолозите, изключвам разбира се български и турски, защото такъв език не се изучава в друга специалност. Могат единствено да учат по-малко от филолозите, но не и повече. Според мен това е част от модата за набиране на повече студенти- повече държавни пари, чрез измислянето на оригинални названия на специалности. В крайна сметка ще се получи абсолютно дублиране на специалности и хора, които не знаят какво учат.

PS Дори има магистърски програми които ще дублират тези специалности, ето ви една http://www.uni-plovdiv.bg/GetResource?id=377

Напълно подкрепям мнението на колегата. Филологията е нещо много по-обширно, въпреки че тук, в ПУ, нещата не са точно така. Общо взето университетът от край време цели да "произвежда" учители, а не специалисти филолози. За жалост е така. Кажете, струва ли си човек да запише филологическа специалност и да учи 4 семестъра педагогика - теория, хоспeтиране, методика и накрая - практика?! Кога ли най-сетне ще спре тази глупост?! Знам, че доста колеги са на мнението, че практиката е много полезна и че това си е втора специалност, и т.н... Да, така е, но нека студентите сами да изберат дали искат да пропилеят половината си следване в подготовка за учителската професия. (Относно която нямам нищо против, но все пак живеем в БГ  :wink:)

ПП: Български и турски -  :-o Сигурно Българският е втори език, а не обратното   :?
« Последна редакция: 13.01.2009, 00:02:06 от Orion »
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re: Нови специалности
« Отговор #6 -: 13.01.2009, 22:49:21 »

Не знам как определихте, че лингвистиката е повече от филологията. Филологията готви специалисти със задълбочени познания по история на езика, странознание, литература ( вие сами знаете какво още, ако си видите книжките) лингвистиката е част от филологията

Напълно съм съгласна с това мнение. Лингвистиката си е част от филологическата наука и ми се вижда неуместно да се определя като по-малко значима или перспективна :-o

За специалностите, мисля, че идеята е добра, но какво ще излезе от тях само бъдещето ще покаже :-) Като цяло е страхотно, че ще се съчетаят много използваните в практиката западни езици(английски, немски, френски) с други европейски езици(чешки, полски, испански, гръцки). Между другото последните 4 езици се изучават във ФФ, при това много качествено :y:

Що се отнася за езиците "с общи корени"...
Да, и аз мисля, че ще е доста перспективна специалност, само не знам защо не може да се комбинират например езици, които са  с общи корени, както са немски и английски например.
Ами всички тези 7 езика са с общи корени, защото принадлежат към индоевропейското езиково семейство :wink:
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет
Re: Нови специалности
« Отговор #7 -: 14.01.2009, 00:10:44 »

1. Да лингвистиката е част от филологията. Но във филологията нещата се изучават по-общо. При практическата лингвистика изучаването на езика е много по-задабочено. Докато филологията се занимава с изучаването на всички видове литератури в продължение на няколко века. Лингвистиката образова специалисти в една по-тясна сфера.
2. Що се отнася до езиците с общи корени. Индоевропейското езиково семейство обхваща около 440 езика. Това не означава, че езиците имат нещо кой знае какво общо. От гледна точка на граматика,строй и т.н.Понеже по никакъв начин не можем да сравним руския, полския с английския. Немския и английския са родствени - защото са от индоевропейското езиково семейство и са от групата на западногерманските езици. Френския и испанския са романски езици - итало-западни езици. И т.н няма да навлизам в повече подробности. Моето мнение е това. Аз уча филология. Учила съм и филология с чужд език и се надявам, че и в ПУ в практическата лингвистика ще се набляга повече на езика. На неговата практическа част.
Активен

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re: Нови специалности
« Отговор #8 -: 14.01.2009, 14:01:09 »

Хайде да подходим "логично" :evil: . Приложната лингвистика по определение се занимава с практическото приложение на знанията за езика, които е постигнала филологията. А къде и как могат да се прилагат тези знания?
1. В обучението по чужд (или роден) език, т.е. лингводидактика - значи педагогическо направление, по което толкова много колеги плюят.
2. В дейността на преводачите, т.е. транслатология.
3. Екскурзоводи, секретари с чужд език и т.н. всеки, който иска да контактува на съответния език и не се интересува от другите филологически дисциплини.
4. За друго не се сещам. Допълвайте ...
Както и да го погледнем, филологията си е висшето образование, а изброеното по-горе си е нещо като техникум - за човек, който иска да хване професия. Лошо няма - за всеки влак си има пътници. Аз лично предпочитам филологията.
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет
Re: Нови специалности
« Отговор #9 -: 14.01.2009, 18:14:37 »

Аз не казвам, че не подкрепям филологията. Все пак аз точно това уча. И не защото просто това са ме приели, аз защото това искам наистина. Въпроса беше да изразя мнението си, че лингвистиката може и да е част от филологията, но ние изучаваме частите на филологията много повърхностно. Не се задълбочаваме особено в лингвистиката и прочие. Даже ако бъдем честни по-голямо внимание май се обръща на педагогическата ни квалификация, но и там не достатъчно.
Аз  лично смятам, че спор не бива да се поражда относно това коя от двете специалности е по-перспективна. За всеки влак си има пътници. Мнението което изразих, че приложната лингвистика ще е перспективна специалност е въз основа на следното. Изучават се два чужди езика и то задалбочано. А както знаем с диплома по чужд език имаш по-големи шансове да си намериш работа в България, отколкото с диплома по българска филология.
Та аз изцяло си подкрепям специалността. Просто не съм по езиците. Предпочитам литературоведските дисциплини, с които изобилства филологията.
НО за любителите на чуждите езици и за тези на които това им се отдава приложната лингвистика е добра специалност.
Активен

Orion

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re: Нови специалности
« Отговор #10 -: 14.01.2009, 23:23:42 »

Аз не казвам, че не подкрепям филологията. Все пак аз точно това уча. И не защото просто това са ме приели, аз защото това искам наистина. Въпроса беше да изразя мнението си, че лингвистиката може и да е част от филологията, но ние изучаваме частите на филологията много повърхностно. Не се задълбочаваме особено в лингвистиката и прочие. Даже ако бъдем честни по-голямо внимание май се обръща на педагогическата ни квалификация, но и там не достатъчно.
Аз  лично смятам, че спор не бива да се поражда относно това коя от двете специалности е по-перспективна. За всеки влак си има пътници. Мнението което изразих, че приложната лингвистика ще е перспективна специалност е въз основа на следното. Изучават се два чужди езика и то задалбочано. А както знаем с диплома по чужд език имаш по-големи шансове да си намериш работа в България, отколкото с диплома по българска филология.
Та аз изцяло си подкрепям специалността. Просто не съм по езиците. Предпочитам литературоведските дисциплини, с които изобилства филологията.
НО за любителите на чуждите езици и за тези на които това им се отдава приложната лингвистика е добра специалност.

Колежке, именно защото учиш Българска филология ти е трудно да разбереш какво има предвид колегата. Когато запишеш филология с чужд език, английски например, се предполага, че входното ти ниво на този език е "proficiency" - т.е. можеш да четеш, пишеш, говориш и разбираш съответния език отлично (което от своя страна е доста Хипотетично твърдение  :-D  ). След това започва така нареченото "задълбочено изучаване на езика", което се изразява в изучаване на съответните Лингвистични дисциплини, които всъщност са си и доста Практични, морфология, синтаксис, фонетика, стилистика, историческа граматика и т.н. Човек, който иска да научи даден чужд език на съответното високо ниво, не се нуждае от тези дисциплини, или поне не от задълбочен поглед върху тях - те са предназначени за филологическата специалност. Щом те явно отпадат от програмата на приложната лингвистика излиза, че всъщност ще изучавате чужд език до съответното ново, от което по-нататък бихте записали филология. Затова съм против и хибридните филологии, защото разделят материала 50/50. А по въпроса за общия произход на езиците - да, то и българският е индоевропейски, ако става за въпрос. Но като се разделят после на романски, германски и пр. - половината синтетични, другите аналитични, става манджа с грозде   :-D Имаше една специалност Компютърна лингвистика в СУ, която беше интересна, но така и не можах да намеря план. Истината е, че човек много трудно може да си намери свястна работа по специалността, ако е филолог или "приложен лингвист"  :-). За училища да не говорим, преводът е жълти стотинки и рядко се защитава с авторско право, в университетите плащат още по-малко... Какво остава? Единствено екзотичните филологии са по-перспективни, но за съжаления в ПУ все още не са въведени. И въпреки всичко, дано си права и специалността да си заслужава  :y:
« Последна редакция: 14.01.2009, 23:36:20 от Orion »
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет
Re: Нови специалности
« Отговор #11 -: 15.01.2009, 00:47:48 »

Колега, дали защото съм Българска филология или не аз отлично разбирам колегата какво иска да каже.Бях една година във филология с чужд език и искам да ти каза, че студентите които записват такава филология може и да се предполага,че знаят езика на високо ниво, но всъщност не е така.
Активен

Orion

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re: Нови специалности
« Отговор #12 -: 15.01.2009, 10:16:07 »

Колега, дали защото съм Българска филология или не аз отлично разбирам колегата какво иска да каже.Бях една година във филология с чужд език и искам да ти каза, че студентите които записват такава филология може и да се предполага,че знаят езика на високо ниво, но всъщност не е така.

Когато запишеш филология с чужд език, английски например, се предполага, че входното ти ниво на този език е "proficiency" - т.е. можеш да четеш, пишеш, говориш и разбираш съответния език отлично (което от своя страна е доста Хипотетично твърдение  grin  ).

Явно не си прочела мнението ми внимателно  :roll:

ПС: По никакъв начин не искам да намеквам, че БФ е лоша специалност.
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re: Нови специалности
« Отговор #13 -: 15.01.2009, 21:47:04 »

Не знам за вас, колеги, но според мен езиците са едно невероятно богатство, а когато човек владее няколко езика, при това с "различни корени", то тогава знанията му са още по-ценни, ценени и търсени :rock: Между другото във ВТУ отдавна има такива хибридни специалности, включително китайски с втори чужд език, японски с втори чужд език и други подобни  :y: Но не съм чула някой от ВТУ да се оплаква к'ви са тия неприложими езици с необщи корени. Имам познати, които учат именно такива хибриди и със сигурност знам, че е много трудно. Но хората, които учат това имат ясното съзнание, че си струва да го правят  :wink:

П.П. Може би трябва да се изчака излизането на учебните планове за тези специалности... Съмнявам се, че тези нови специалности ще са само практически(както някои от вас предполагат) - все пак това няма да е някакъв езиков курс, а бакалаварска (или магистърска) програма.
« Последна редакция: 16.01.2009, 18:37:37 от Συνειδητό όνειρο »
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128
Re: Нови специалности
« Отговор #14 -: 16.01.2009, 13:59:54 »

Не знам за вас, колеги, но според мен езиците са едно невероятно богатство, а когато човек владее няколко езика, при това с "различни корени", то тогава знанията му са още по-ценни, ценени и търсени rock Между другото във ВТУ отдавна има такива хибридни специалности, включително китайски с втори чужд език, японски с втори чужд език и други подобни yeah Но не съм чула някой от ВТУ да се оплаква к'ви са тия неприложими езици с необщи корени. Имам познати, които учат именно такива хибриди и със сигурност знам, че е много трудно. Но хората, които учат това имат ясното съзнание, че си струва да го правят wink


Май говорим на различни езици  :-D
Не става въпрос за това че изучаването на няколко, различни езика е лошо, според мен е чудесно. Става дума за ДУБЛИРАНЕ. 1) Лингвистиката не дава нещо по-различно от филологията. В университета в момента се изучават руска, английска, българска
2. Не се добавят никакви нови езици, освен турски, тоест се получава второ дублиране със специалности като: английска филология, англииски и ..., руски и западен, славянски филологии, български и испански, български и новогръцки. За специалността Чужд език и ИТ, изобщо не ми се коментира, давам награда на този който ми обясни същността и. Какво ще учат- как се набира текст на сръбски, или как се играят игри на чешки. Както и да е, основния проблем е че се обезценява висшето образование, толкова много специалности, в които се изучават еднакви неща със съмнителни учебни програми, увеличаване на бройки, при намаляване на населението (българското). В университета влизат хора на 2-ро класиране с оценки от сорта на 3.20, само и само за да се попълнят бройките. По добре да се създадат свестни магистратури, които наистина да дават допълнителна квалификация и шанс за реализация.
« Последна редакция: 16.01.2009, 14:02:33 от Ivan_Ivan »
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re: Нови специалности
« Отговор #15 -: 16.01.2009, 14:15:10 »

Иване, май наистина говорим на различни езици :-D :-)
Аз лично подкрепих предишното ти изказване малко по-нагоре в темата. Постът ми беше адресиран по-скоро към хората, за които единствената нормална комбинация от изучавани 2 езика е английски-немски, френски-испански :wink:

За това какво ще се учи в новите специалности наистина още не се знае. Със сигурност ще разгледам учебните планове, когато излязат :wink: А това, че се дублират специалности, не мисля, че е толкова лощо. Просто се използва вече съществуващ ресурс на ПУ, явно в настоящия момент университетът няма възможността да отккрие нови катедри по филология(което би било много хубаво, ако се случи). За бройката, приемът и ниските балове съм съгласна, но това е една друга тема :wink:
Активен

Orion

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re: Нови специалности
« Отговор #16 -: 16.01.2009, 18:20:33 »

Не знам за вас, колеги, но според мен езиците са едно невероятно богатство, а когато човек владее няколко езика, при това с "различни корени", то тогава знанията му са още по-ценни, ценени и търсени rock Между другото във ВТУ отдавна има такива хибридни специалности, включително китайски с втори чужд език, японски с втори чужд език и други подобни yeah Но не съм чула някой от ВТУ да се оплаква к'ви са тия неприложими езици с необщи корени. Имам познати, които учат именно такива хибриди и със сигурност знам, че е много трудно. Но хората, които учат това имат ясното съзнание, че си струва да го правят wink


Май говорим на различни езици  :-D
Не става въпрос за това че изучаването на няколко, различни езика е лошо, според мен е чудесно. Става дума за ДУБЛИРАНЕ. 1) Лингвистиката не дава нещо по-различно от филологията. В университета в момента се изучават руска, английска, българска
2. Не се добавят никакви нови езици, освен турски, тоест се получава второ дублиране със специалности като: английска филология, англииски и ..., руски и западен, славянски филологии, български и испански, български и новогръцки. За специалността Чужд език и ИТ, изобщо не ми се коментира, давам награда на този който ми обясни същността и. Какво ще учат- как се набира текст на сръбски, или как се играят игри на чешки. Както и да е, основния проблем е че се обезценява висшето образование, толкова много специалности, в които се изучават еднакви неща със съмнителни учебни програми, увеличаване на бройки, при намаляване на населението (българското). В университета влизат хора на 2-ро класиране с оценки от сорта на 3.20, само и само за да се попълнят бройките. По добре да се създадат свестни магистратури, които наистина да дават допълнителна квалификация и шанс за реализация.


 :bravo:  :y:  :bow:
Активен

zergon

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re: Нови специалности
« Отговор #17 -: 21.01.2009, 22:36:37 »

Иване, май наистина говорим на различни езици :-D :-)
Аз лично подкрепих предишното ти изказване малко по-нагоре в темата. Постът ми беше адресиран по-скоро към хората, за които единствената нормална комбинация от изучавани 2 езика е английски-немски, френски-испански :wink:

За това какво ще се учи в новите специалности наистина още не се знае. Със сигурност ще разгледам учебните планове, когато излязат :wink: А това, че се дублират специалности, не мисля, че е толкова лощо. Просто се използва вече съществуващ ресурс на ПУ, явно в настоящия момент университетът няма възможността да отккрие нови катедри по филология(което би било много хубаво, ако се случи). За бройката, приемът и ниските балове съм съгласна, но това е една друга тема :wink:

Koлега, малко не си ме разбрал като написах, че е жалко, че не се изучават близките езици. Да, за мен наистина е жалко, защото аз например обожавам английския език и бих искал да разбера откъде е произлязъл и как е еволюирала граматиката му и т.н., без да изучавам литературата на езика. Та това имах предвид... ама както и да е.
 За повтарянето на специалностите, вижте само учебните планове на икономическите специалности, всичко се повтаря.
Активен

Mar. Ili.

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Нови специалности
« Отговор #18 -: 14.05.2010, 17:55:54 »

Чудесен спор! Благодаря ви за всички ичразени мнения, pro & contra и тн. :) Така ми става доста по-ясно кое какво е, отколкото само сухите "праволинейни" информации от официалната страница.
Активен
:)
M.

Mesalina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Нови специалности
« Отговор #19 -: 20.09.2011, 19:12:57 »

А коя специалност е по-лесна според вас - руски и западен език, или приложна лингвистика (английски с руски)?
Активен