argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Информатика vs. Бизнес информационни технологии  (Прочетена 9341 пъти)

Rocky9

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Здравейте. Сега кандидатствам и се колебая коя от двете специалности да запиша. Първо желание ми е Бизнес информационни технологии и не ми стига малко, но предполагам на второ класиране ще стане. От друга страна сега имам възможност да избера Информатика. Бизнес информационните технологии изглежда доста перспективна специалност, няколко човека ми я хвалят освен това, но други с право обръщат внимание на факта, че най-вероятно часовете по информатика ще са по-малко за сметка на другите неща. По принцип идеята ми е да се занимавам основно с програмиране и мисълта ми е дали не се губи много в тази нова специалност (ясно ми е че само с университета няма да стане но все пак искам оптимално да използвам). Като четох какво предлага като цяло + учебния план останах с впечатлението, че се учи по малко и от други неща като - маркетинг и мениджмънт, бизнес управление, право, което е добре, но да не се окаже че се учат 100 неща и накрая нищо като хората... особено информатиката. Ще съм благодарен да си кажете мнението, вече сте поне от 1 година в университета и имате представа за какво иде реч.
Активен

pennev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43

Всеки има своята истина, погледни двата учебни плана отново и намери своята :)
Активен
"Ама и вие едни въпроси задавате..." - казала базата данни и увиснала.

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!

Решението е твое, но ако наистина си решил да се занимаваш само с програмиране, може би ще е по-добре да избереш информатиката. Аз лично съм решил да запиша Бизнес Информациони Технологии, защото мисля да се развивам в малко по-различна насока. И на мен много неща още не са ми ясни за специалноста и ще се радвам да разбера повече по въпроса.

В един друг форум разисквахме тази тема, и там се казаха интересни неща. Може да намериш темата http://www.karieri.bg/forum/rabota/profesii/2437806_biznes_informacionni_tehnologii/
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

pustinqk

  • Гост

Е, какво да му се гледа на тоя учебен план? Дисциплините нямат анотации!

Приложна/Застрахователна/Финансова математика
Нещо си и същите информационни системи
Иконометрия
Графика и презентации
и други.

Ами нищо не ми говорят(пък и на повечето кандидат-студенти). Вие ще седнете ли да ядете нещо, дето не го знаете кюфте ли е, ако ли е.
Например "Графика" - ще си рисуваме ли, какво ще правим.
Някой трябва да напише анотации. Това като съвсем градивна критика го казвам, нема да се засягате.
Активен

kristr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Аз имах същата дилема и накрая реших Бизнес ИТ, защото първо не е толкова... сухо като материал, може би е малко по-интересно, въпреки че първоначално и аз твърдо бях решила да се занимавам с програмиране.  Може би надделя малко, че съм момиче и бизнес ИТ е по-подходящата специалност. :)Трябва да си помислиш с какво ти се занимава :) Ти си решаваш, аз отивам в понеделник да се записвам :P
Активен
=)

miro-it

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
  • Бизнес информационни технологии
    • http://www.facebook.com/mirolav.ivanov

Аз също избрах БИТ, защото мисля че ще е по-разнообазно и по практично. Освен това "бизнес" дисциплините са ми доста познати от Иконима. Но щом искаш основно с програмиране да се занимаваш по-добре запиши информатика, за да не се занимаваш със странични неща.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Аз също избрах БИТ, защото мисля че ще е по-разнообазно и по практично. Освен това "бизнес" дисциплините са ми доста познати от Иконима. Но щом искаш основно с програмиране да се занимаваш по-добре запиши информатика, за да не се занимаваш със странични неща.

Вярвай ми, друже, една голяма част от следването на чиста, класическа информатика е свързано със странични занимания. Не повече от 50% от времето (даже и това е много) е полезно от гледна точка на бъдеща реализация в IT сферата.

Има си и добрите страни - другите около 50% от времето наистина са полезни. Контактите с умни и надъхани колеги/колежки също. А първите 50% се компенсират лесно с четенето на подходяща литература и дълбоко ровене из IT дебрите на интернет пространството.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Да не говорим, че да правиш Информатика (т.е. да си програмист или да работиш в ИТ сферата) наистина не е само писане на програмки от чист вид (абстрактни). На практика програмките са над 50% свързани точно с математика, икономика, инжинерни науки, социални науки (общуване) и квото още се сетите, така че да си програмист, значи да разбираш от всичко, ако искаш да си добър и да вникваш по-добре в изискванията на клиентите. Особено, когато в екипа няма добри проектанти, а поради икономия, често няма. И ние сме си и проектанти (на заданията).
Активен

1_9_9_1

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99

и аз съм бизнес инфопрмационни технологии
Активен

d_nikoloff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Да не говорим, че да правиш Информатика (т.е. да си програмист или да работиш в ИТ сферата) наистина не е само писане на програмки от чист вид (абстрактни). На практика програмките са над 50% свързани точно с математика, икономика, инжинерни науки, социални науки (общуване) и квото още се сетите, така че да си програмист, значи да разбираш от всичко, ако искаш да си добър и да вникваш по-добре в изискванията на клиентите. Особено, когато в екипа няма добри проектанти, а поради икономия, често няма. И ние сме си и проектанти (на заданията).

Мисля че Бизнес ИТ, подготвя точно хора-проектанти (мениджъри). Дори в описанието на специалността си го пише. За мен разликите в БИТ и Информатика са в матиматическите и бизнес дисциплини. Аз предпочитам  бизнес дисциплините (а и мисля, че знанията от там ще са ми много по-полезни в живота и работата), та за това записах Бизнес информационни технологии, а не Информатика. Иначе  смятам,че откъм подготовка по програмиране,двете специалности не се различават.
« Последна редакция: 13.08.2010, 18:42:28 от d_nikoloff »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Аз нали точно това казах, де?
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Бизнес информатиката просто има някви икономики за баластра.
не си губи времето с икономика :) всеки я знае и всеки е много отворен че разбира нещо.
Ако искаш да се занимаваш с информатика реално няма значение кое от 2те ще запишеш.
В университета гледай да си вземеш изпитите а то е ясно че само с университет нищо не става.
Хващаш и четеш книжки и пишеш програмки.

Така че:
-Избери това което смятащ че ще ти е по забавно и 2те ще са на 50% напълно безполезни.
-Избери това което смяташ че ще ти е по лесно и при 2те ще си сам на края така че всичко зависи от това какво си учил докато не си учил за -изпити. Примерно аз в сесия ми идваше силата да чета книжки за да съм с чиста съвест че не уча за изпит и за изпити учих... само предния ден :)
-Избери това което те приемат не си давай много зор пиши ги на касмет пък квото стане.
Активен

stan4ev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

хахахах аз да ви кажа от опит и в БИТ и в Информатика първия семестър се учи 1 и също разликата идва след това , информатиката имат повече математика ... мн повече математика ,а в БИТ математиката отстъпва и идват нови интересни дисциплини , а не 3 семестъра математика до припадък и накрая от 120 човека 100 на изпит ... БИТ е 2 пъти по-добра специалност от информатика ! Някой питаше какво значело "графика" - това не е рисуване ! Много е лесен приятен и интерес предмет:) а иначе за бъдещите БИТ-аджии съм готов да давам съвети и напътствия :)


 може да ме намерите на - skype - stan4ev.bg
Активен
Skype - stan4ev.bg

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!

Някой питаше какво значело "графика" - това не е рисуване ! Много е лесен приятен и интерес предмет:)
Моля?!? Лесен??? o_O
Кажи го на информатиците дето ще се явят за минимум 3ти път тази есен на ликвидация...
Активен
Everybody Lies.

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions

Има разлика в това какво се учи в предметите с еднакви имена, но в различни специалности и съответно в изпита.

Наистина, погледни учебните планове и според тях реши, защото така или иначе много трудно ще получиш обективно мнение.
Моето е субективно и е, че ако ти се занимава сериозно с информатика записваш това. Ако искаш да ти е по-лесно - другото ;)
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог

Има разлика в това какво се учи в предметите с еднакви имена, но в различни специалности и съответно в изпита.

Наистина, погледни учебните планове и според тях реши, защото така или иначе много трудно ще получиш обективно мнение.
Моето е субективно и е, че ако ти се занимава сериозно с информатика записваш това. Ако искаш да ти е по-лесно - другото ;)

А сега стана война...

Винаги при подобни ситуации се отделят две агитки, които не са компетентниизцяло по двете страни на спора, но твърдо отстояват на своето. Примери много - Linux vs Windows, *BSD vs Linux, Canon vs Nikon (дори Левски с/у ЦСКА, ПУ с/у ТУ и т.н. :)

Истината е, че не винаги има победител. Всеки си има свое виждане за нещата и това поражда една масова предубежденост. Например аз съм фен на FreeBSD, но не и на Linux. Но ползвам тези системи САМО като сървъри. В този аспект графичните простотии на Linux ме дразнят. Във всекидневието ползвам Windows. И никой не може да ме убеди, че в момента има по-удобна ОС. (И имам Канон, не се интересувам от футбол).

Колкото до специалностите - експеримента с БИТ е интересен, но не се знае дали ще е сполучлив. Голям проблем в повечето специалности, е че всъщност не специализират НИЩО. Учат се гоялм брой предмети в широка област, като не се дава възможност на студента да определи какво всъщност иска да учи и респективно да работи. Получават се "даскалски" професии или т.н. ШИРОКИ СПЕЦИАЛИСТИ. Е това го има само в България. Човек не може да е специалист във всичко... много е добре, че се дава основа в много насоки, но само с основата не става. Не и при бизнеса. В тази насока съм леко против разширяването на областта на специалностите както се получава при БИТ. Казвате, че специалността е добра за мениджъри. Това не е вярно естествено. И самите студенти ще го научат от собствените си предмети (що е лидер, защо не може да иам два лидера в един екип и т.н.). На запад (разбирайте "белите" държави) мениджър се става по строго определени пътеки - започваш от най-ниското ниво, минаваш през целиа производствен процес и ако имаш силно изразени лидерски способности - след няколко години се издигаш. Но не на базата на "Бизнес..." в дипломата си. Естествено тук не е така и затова нарицателното за шеф е "задник".  :evil:
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Да вмъкна, че при кандидатстване за работа или проект, се гледат най-вече участия в проекти, реализирани проекти, малко баналният вече класически "трудов стаж" в години (по специалността), а не само дипломата или успеха от нея.

Затова, запишете се в която специалност си изберете и паралелно с това си трупайте редове в CV-то (те отговарят на натрупан реален опит, при коректно попълнено CV, разбира се).

И трупайте опит за работа в екип, учете се да работите както самостоятелно, така и в група.

Забелязвам (не за всички) основна грешка, че се разчита всичко да се предостави 100% (за учене, за домашна, за проект) и после има "ааа, това не сме го учили, не сте ни го казали, не сте ни го обяснили, нямаме го". Когато го нямате, питайте навреме, търсете, намирайте. И се информирайте какво изискват от вас преподавателите, не какво си мислите вие, че трябва да е. В живота е същото - клиентите и шефовете искат тяхното си, не вашето. И ще си го искат с право, защото те ще ви плащат.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

до ся не съм бил на интервю и някой да ми е искал оценки или да ми е искал диплома ДОРИ не са ме питали имам ли диплома
Активен

SG

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Да вмъкна, че при кандидатстване за работа или проект, се гледат най-вече участия в проекти, реализирани проекти.
Very си прав  :y:
Активен

dimiterpopov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Четох през пръсти, но не е ли  най добрия вариянт(ако е възможен де) :) да се изкара една бакалавърска степен по "Информатика" и после магистратура по БИТ ..... Кво ше кажете а? :wink:
Активен
skype: d.popov1980