argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Магистратура Софтуерни технологии 2г. въпрос  (Прочетена 4058 пъти)

denislavv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32

Здравейте , имам нужда от малко помощ.Дано тук някой се отзове.
Значи следното питане имам.Аз съм с бакалавърска степен,но по съмсем различна дисциплина ,а именно "Счетоводство и контрол".С икономиката вече приключих и много бих желал да се занимавам с програмиране.До сега не съм имал допир с тази материя, но имам голямо желание.
Та в този ред на мисли питам , дали двугодишната програма по софтуерни технологии е предвидена за такива като мен , които за пръв път се сблъскват с програмирането.Дали в началото се започва от А,Б,В ... или трябва да имам някакви минимални познания за да мога да влезна в обучението.
Страшно много ми се иска да запиша , парите са събрани, всичко е на лице, само това ме притеснява,да не стане така още в началото да се тръгва от по-високо стъпало и аз да си остана на долния етаж.Очаквам отговора ви и синло се надявам от октомври да съм ви колега.
Активен

forumec

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76

Определено ще ти трябва някакви минимални знания, че даже и по математика.

Но трябва да знаеш, че да програмираш и да станеш програмист за 2 години не може да стане или за 4. Трябва освен с обучението си в университета, трябва и да работиш изключително много самостоятелно.

2 години са малко, за един език, да не говорим за повече от един.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Така човек аз пък смятам точно обратното.
Програмист спокойно и за 6 месеца можеш да станеш стига да си седнеш на г*з и да четеш и да внимаваш

Попринцип програмата за 2 години би трябвало да е измислена точно за такива като теб, ако не е то тогава в университета не са си свършили работа :)
В програмата за 2 години общо взето са разкарани всички математики, които по мое мнение не ти трябват( не искам да става флейм да да супер важни са да да добре ще му кажа).

Така че записвай, отделно програмата за софтуерни технологии е доста насочена към изучаване на Java. Така че според мен правилното за теб е:
записваш, купуваш си първо една книжка казва се "програмния език C++" червена с 3D надпис C++ отпред на softpress ( http://www.soft-press.com/srchead.html?com=viewall&viewbook=88 )  е вече я няма никъде беше супер евтина към 4 лева, но по библиотеките или интернет може да я има прочиташ първите 100 страници бавно да ги разбереш, после прочиташ това което пише от нея за класовете.. После я изхвърляш взимай си книжки за Java и почваш да четеш... през това време в университета предметите нека си вървят ходи на всичко, (аз лично не бих писал на лекции) но слушай, задавай повече въпроси за всяко нещо което не ти е ясно и не оставяй даскала да продължи докато не ти стане ясно... това като се пребера и го прочета ще го разбера не работи ако си слушал и не си зарибявал колежките трябва да ти е ясно иначе лектора не си е свършил работа.

За Java ако си с добър англииски чети Thinking In Java но на англииски не бозата на софтпресс.

Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

По принцип 2 годишната СТ магистратура е предвидена точно за начинаещи. Но и Найден е прав, че трябва старание и учене самостоятелно, особено както занятията с магистрите са малко по-разпокъсани и по-интензивни.

За предварителни минимални познания - хубаво е да попрегледаш някоя книжка за начинаещи по С++ и Джава.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

Една вметка от мен. Книгата, която Найден е посочил съм я чел и не е най-доброто решение. По-изчерпателни, последователни и достъпни според мен са книгите на Хърбърт Шийлд:
C - практически самоучител (http://goo.gl/pjgDU)
C++ - практически самоучител (http://goo.gl/cTmBs)

За основа ти трябва само книгата за С. С++ е надграждане и обременяване до някъде с неща, които са по-изчистени в Java като ООП-то например.

Поздрави,
Антоний

Активен
Too short signature limits.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

cipher : първите 100 страници от книгата която казах са точно до класове..  т.е. най вече C и е само в 100 страници максимално елементарно описано щом аз го разбрах :) Книгата може да не е супер ама е евтина и е for dummies :)
Активен

denislavv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32

Благодаря много ,че се отзовавате толкова бързо.Значи да ви кажа с какво разполагам.
По някакво много странно стечение на обстоятелствата , да не кажа късмет, имам въпросната книга за C++ , която ми е останала от гимназията.Също така намерих в интернет книгата на Магдалина Тодорова, за която исках да ви питам , да я захващам ли или не е залък за моята уста.Та така де , това е което намерих за C++ . Много е странно, когато навлизаш в нова материя, но със сигурност не ми е скучно , така че ще почна да чета първата, а ако се окаже ,че и тази на Магдалина Тодорова става за супер начинаещи ще прелистя и нея.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Аз да ти кажа като ме приеха информатика започнах да чета въпросната книжка която съм писал горе за C++ ама супер бавно ... от 1ви септември ( 1 месец преди да започна да уча ) почнах да чета буквално по 2-3-4 страници на ден... 1-2 прочитам страницата от предния ден осмислям ги + още една две нови странички и така бавно бавно ... 100 страници после лично аз я продължих но лично аз бих преминал на Java книжка след 1вите 100 страници.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Чети книгата на Магдалина Тодорова за С++, може и на Наков да намериш за Джава (безплатна е).
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

cipher : първите 100 страници от книгата която казах са точно до класове..  т.е. най вече C и е само в 100 страници максимално елементарно описано щом аз го разбрах :) Книгата може да не е супер ама е евтина и е for dummies :)


Въпросната книга е за С++, Найдене, не за С. Както казах, преди години съм я чел нея и други и заради това дадох мнение кое е по-добър вариант според мен. Но към колегата и аз да кажа - с писане става. Само с четене изпит се взима, но специалист не се става.

Поздрави

П.П. Към поста на г-н Енков: ето въпросната книга за Java на Наков http://www.introprogramming.info/ Напълно безплатна и можеш свободно да си я свалиш от сайта.
« Последна редакция: 20.04.2011, 17:11:15 от antoniy »
Активен
Too short signature limits.

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278

Да взема да предложа и аз една книга, която е перфектната книга за начинаещи: "C++ програмиране в 101 примера" на Грег Пери, издателство "Paraflow & Prentice Hall". Започва от нулата и е написана наистина много добре. Видял съм ефекта в/у начинаещ. Издадена е 1994 г. и вероятно в библиотеките я има.

Не знам защо толкова напирате след 100-200 стр. C++ да се минава на Java. ООП не е възникнало заради Java и много от новите неща, които се появиха в Java с версии 5 и 6 си ги има в C++ от десетилетия. Това в смисъл, че за да разбере принципите на ООП не е нужно да скача от език на език.

Иначе относно двугодишната програма - в смисъла, в който се изказаха и другите - ако ще и 10 годишна да е програмата трябва желание и доста самостоятелна подготовка за да има полза от това което се научава на лекциите и упражненията. Виждам, че желание имаш, така че стига да не те отчае някой преподавател в началото вероятно ще се справиш (пак с много четене и писане на код).
« Последна редакция: 20.04.2011, 23:54:34 от emil »
Активен

denislavv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32

Здравейте отново , за да не пускам нова тема, ще пусна леко допълнение към тази.Разбрах ,че в тази магистратура е наблегнато на JAVA , а до колко е засегнато WEB програмирането , има ли и такива дисциплини ми беше интересно.А иначе още веднъж ви благодаря за предните отговори,вече чета по някои от препоръчаните книги.И ако не съм формулирал въпроса си правилно,моля отнесете се с разбиране ,все пак съм мега-начинаещ.Благодаря предварително. :-) :-) :-)
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278

Мисля, че в текущата версия на магистърската програма "WEB програмирането" (каквото и да означава това) основно е засегнато във втори курс. Става въпрос за разглеждане на част от технологиите, които са включени в JEE (http://en.wikipedia.org/wiki/Java_EE) и които имат отношение към web приложенията (servlets, JSP, EJB, разглеждат се и някой frameworks). Т.е. отново става въпрос за Java света. Ако те интересува нещо по-различно - напр. PHP, графичен дизайн, SEO, ... - няма да ги намериш в тази магистърска програма.

До колкото знам в момента се подготвят изменения и има някаква вероятност да се включат лекции по .Net, но със сигурност нищо не мога да кажа.
Активен

Invictus

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Здравейте. Аз искам да попитам мога ли да кандидатствам за тази магистратура при положение, че имам завършена филологическа специалност, а в анотацията пише, че магистратурата е предназначена за бакалаври, завършили икономически, физични или други специалност, но в това число влизат ли и специалности от хуманитарни науки?


Благодаря предварително.
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог

Ако не си завършил бакалавърска степен по направление "Информатика", трябва да запишеш двугодишната магистратура:

Цитат
Условия за прием по специалността. Приемат се кандидати, които притежават бакалавърска или магистърска степен. Кандидатите трябва да имат успех не по-малко от Добър (4) от дипломата за завършена степен на висшето образование. Приемът се провежда чрез конкурс по документи.

http://fmi.uni-plovdiv.bg/index.jsp?id=430&ln=1
Активен

Invictus

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Ако не си завършил бакалавърска степен по направление "Информатика", трябва да запишеш двугодишната магистратура:

Цитат
Условия за прием по специалността. Приемат се кандидати, които притежават бакалавърска или магистърска степен. Кандидатите трябва да имат успех не по-малко от Добър (4) от дипломата за завършена степен на висшето образование. Приемът се провежда чрез конкурс по документи.

http://fmi.uni-plovdiv.bg/index.jsp?id=430&ln=1

Да, това го видях, но в справочника на ПУ пише "за завършилите физика, икономика или друга подобна специалност", но се надявам да нямам проблем. Благодаря за помощта :)
Активен

griph

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

Не вярвам да имаш проблеми. Аз съм с бакалавърска лингвистика и току-що завърших първата година от Софтуерните технологии. Магистратурата си е много добра и ако човек има желание, може да научи много. Но ако очаква да му преподават като на първолачетата от АБ, ще има да взема :)
Пада голямото четене :) Особено сега по изпитите...
Активен
...wonderland is an understatement:)

denislavv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32

Здравейте отново добри хора.Аз хубаво съм се наготвил и съм отделил за учене, но изникна следния много тревожен въпрос.Значи аз четвъртата година от следването ми се наложи да мина задочно, което в следствие направи диплмата ми 4.04 а на държавен изпит 3.Четох че изискването за специалноста е да имаш диплома поне 4.И си мислех че с тези цени на магистратурата ,който се запише ще учи,а то се оказва ,че пак има класиране,за мое нещастие.Исках да питам наскоро записалите,какви са били потоците от кандидатстващи за тази специалност,защото аз мисля че няма да са много или поне много силно се надявам на това.Аз още на 15 септемрви съм там за записване, но все пак ми е любопитно за каква конкуренция иде реч.Благодаря отново предварително.
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог

Ами за СТ 2 г. не можах да намеря класирането, но намерих за 1 г.

http://www.fmi-plovdiv.org/news.jsp?ln=1&newsId=278&newsPageNumber=1

Интересното в списъка е, че са изведени отделно оценките от изпитите и от ДИ/ДЗ. Последния в списъка е със следните данни: 4,06 (изпити), 4,00 (ДИ/ДЗ) или общо успех: 4,03. Като бал това е доста над твоя (3,52) - ако положението при двугодишната програма е същото - лошо. Мможе би е трябвало да съобразиш, че ДИ носи 50% от цялата оценка и да вложиш малко повече усилия там. Отделно мисля, че вероятно въобще няма да те допуснат до класирането, но изглежеда, че тези изисквания често си намират вратичка. Вероятно е най-добре да се обадиш в деканата и да попиташ...
Активен

Invictus

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Здравейте отново добри хора.Аз хубаво съм се наготвил и съм отделил за учене, но изникна следния много тревожен въпрос.Значи аз четвъртата година от следването ми се наложи да мина задочно, което в следствие направи диплмата ми 4.04 а на държавен изпит 3.Четох че изискването за специалноста е да имаш диплома поне 4.И си мислех че с тези цени на магистратурата ,който се запише ще учи,а то се оказва ,че пак има класиране,за мое нещастие.Исках да питам наскоро записалите,какви са били потоците от кандидатстващи за тази специалност,защото аз мисля че няма да са много или поне много силно се надявам на това.Аз още на 15 септемрви съм там за записване, но все пак ми е любопитно за каква конкуренция иде реч.Благодаря отново предварително.


Честно казано, не мисля, че ще те върнат при положение че семестриалната такса е доста висока.
Мен ме притеснява математиката, защото не ми е силна страна и навремето, като кандидатствах, точно тя ме отказа от специалността. Иначе преди съм се занимавал малко с С/С++ JAVA и дори малко асемблер, та знам за какво става въпрос. Съветвам те, както са ти предложили колегите по-горе, да си вземеш двата самоучителя на Хърбърт Шилдт за С/С++ -  наистина са много добри и дават чудесна основа. Аз съм ги чел преди сумати години и още помня разни работи.
« Последна редакция: 08.06.2011, 21:38:54 от Invictus »
Активен