argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: НЕ на софтуерните патенти  (Прочетена 6249 пъти)

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
НЕ на софтуерните патенти
« -: 23.11.2004, 17:20:00 »

Под натиска на големите корпорации и техните лобита, Европейският съюз е на път да вземе катастрофално решение : да легализира софтуерните патенти.

Ако това се  случи, ще загубим всички ние - и потребители и ентусиасти, вярващи в свободата като основно човешко право.

Помислете - софтуерните патенти ще дадат стратегическо предимство на големите корпорации спрямо малкия и средния софтуерен бизнес. Софтуерните патенти ще бъдат използвани и като деструктивно оръжие срещу отворения код и изобщо свободния софтуер като цяло.

Софтуерните патенти ще увеличат и цената на редици технологии за крайния потребител, който ще понесе последиците от патентните такси.

Софтуерните патенти ще окажат негативно влияние в широк мащаб на сигурността на компютърните системи, стандартизацията, спокойствието на ИТ пазара (включая пазара на труда).

Нека всеки се включи и помогне с каквото може, за да възпрем това комерсиализирано издевателство над иновациите и свободата.

На първа стъпка - разгледайте и се включете в  http://nosoftwarepatents.com .


Поздрави,

Николай Манчев
« Последна редакция: 17.12.2006, 19:02:56 от Nikolay Manchev »
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #1 -: 24.11.2004, 11:24:00 »

Ами добре. Не на патентите. Но къде мога да гласувам или да пратя и мейл по шаблон до някакъв адрес.

На адресите от поста имаше много текст и обяснения.

Как бих могъл да съдействам? (то не че и мен това не ме засяга по един или друг начин)

Атанас Чанев

послепис: не съм склонен да правя дарения в някакви организации с хмм... идеална цел.
Активен

Boris

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
    • BorisV5
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #2 -: 26.11.2004, 15:22:00 »

I az sum suglasen s Nikolay i sum tvurdo PROTIV Softuernite Patenti!!!
Активен
BorisV5

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #3 -: 27.11.2004, 12:04:00 »

Като за начало всеки може да се запише на http://www.nosoftwarepatents.com (има си там бутонче Sign Up To Help), за да може ако се наложат локални действия инициаторите да се свържат с него. Другото е това, което аз правя - банерчета на сайта (за който има възможност) и популяризиране на проблема и пораждане на дискусии около него.

Между другото, понеже сме си българи и естествено веднага се почна с "как ли ще се опитат да ме излъжат, ама аз праи не давам" ще подчертая, че никого не подстрекавам да дарява суми никъде. А щом в инициативата участват Linus Torvalds, Michael Widenius, Rasmus Lerdorf и т.н., си мисля, че идеи за "комерсиализация" в този контекст си звучат направо смешно.

Между другото, кой е най-откачения патент за който сте чували? Наскоро Microsoft патенотваха обхождането на линкове в IE с клавиша Tab. Помня също така, че преди няколко години се опитаха да патентоват термина "windows", но патентното ведомство отхвърли молбата. Освен това, има издаден патент за scroll bar (не помня на коя компания, но със сигурност не беше на MS). Изобщо...
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #4 -: 29.11.2004, 18:08:00 »

Готово,

Записах се !!  
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #5 -: 13.02.2005, 13:47:00 »

а как изобщо се патентова нещо тва с софт патенти е наистина голяма глупост ама има и други глупости по света кои знае какво е патентовано примерно дали е патентовано идеята да си пишеш името на визитна картичка ?  
или нещо друго ? супер интересно ми е как и каде се патентова каквото и да е било то идея било то технология било то уникални педали за колело или име на визитна картичка
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #6 -: 13.02.2005, 13:58:00 »

И друго .. искам да знам например пиша програма която искам да пусна под GPL каде триабва да я кача ? каде и да напиша че е под GPL в секи соурс ли да слагам че лиценза е GPL  ? каде триабва да се запише че съм автор на тази програма ?  а и от каде може някои да бъде сигурен че аз съм автор на тази програма а не съм я зел преди 5мин от някоя друга програма и съм променил автора след което съм я качил на sourceforge.
Активен

Phyz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #7 -: 14.02.2005, 10:31:00 »

Не може.
По подлия вариант е да вземеш нещо от sourceforge, да му смениш името и да почнеш да го продаваш :) Доста хора си изкарват хляба и сиренцето по тоя начин...

Виж ако можеш прочети това:

http://64.233.183.104/search?q=cache:vnndXruKs9wJ:www.galatea.com/opensource.html+galatea+opensource&hl=bg

Нещо сайта го няма никакъв и затова ти давам кеша на Google.

Честно казано не знам въобще има ли смисъл да се занимаваш с лицензи, патенти и глупости... В един момент се оказва, че всички могат да взимат от тебе, а пък ти не можеш да взимаш от тези, които могат да си позволят супер скъпи адвокати... Въпреки, че в лиценза пише че можеш :)
Абе... здраве да е... :) Сега ще видим какво ще стане като upgrade нат GPL а. Примерно с някаква клауза от сорта на "Ако нещо е лицензирано под GPL, то не може да бъде лицензирано под никакъв друг лиценз..." :) Ама това никога няма да стане...

Иначе да - във всеки сорс файл трябва да имаш header, че файла е под GPL и освен това трябва да имаш копие от GPL в основната директория на проекта. И README, в което пише, че всичко е под GPL. И въобще на колкото повече места го сложиш толкова по-добре.
И няма да е зле преди да си лицензираш нещата под GPL първо да вземеш да го прочетеш :) Внимателно :)
Активен
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.
Whatever is said in Latin sounds profound.

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #8 -: 14.02.2005, 21:47:00 »

Мене ми е интересен варианта в, който използваш да речем 10% GPL сорс в проекта си. Тогава трябва ли целия проект да стане GPL. Това нещо не ми става ясно ама хич.
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #9 -: 16.02.2005, 13:26:00 »

Originally posted by sasquatch:
Мене ми е интересен варианта в, който използваш да речем 10% GPL сорс в проекта си. Тогава трябва ли целия проект да стане GPL.

Да, точно така стоят нещата. Затова обикновено се казва, че GPL е "вирусен" лиценз, т.е. заразява със себе си чуждите приложения, които ползват код лицензиран под GPL.

Друга алтернатива е LGPL (Lesser GPL), който няма такова изискване и под него обикновено се лицензират библиотеки и компоненти, които по предназначение трябва да се вграждат в чужди програми.



[This message has been edited by Nikolay Manchev (edited 16-02-2005).]
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #10 -: 20.02.2005, 23:11:00 »

а ве гледам че тука донякаде 2ма java-ри пишат а не ми се пуска нова тема за глупости та я да питам :
знаете ли как може да замена да кажем един JFrame с някъв image ?в смисъл самата му форма и етц. тотална смяна да не е квадратен и етц.
на делфи и МФC си имаше някви глупави методи
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #11 -: 23.02.2005, 02:19:00 »

quote:
Да, точно така стоят нещата. Затова обикновено се казва, че GPL е "вирусен" лиценз, т.е. заразява със себе си чуждите приложения, които ползват код лицензиран под GPL.
[This message has been edited by Nikolay Manchev (edited 16-02-2005).][/B]


Това е жив ташак, щото примерно аз ще взема тея 10% GPL код и ще ги използвам, а пък нека някой после да иде да доказва че са нарушени някакви права и че тоя код е негов  
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #12 -: 23.02.2005, 09:46:00 »

quote:
Originally posted by sasquatch:
Това е жив ташак, щото примерно аз ще взема тея 10% GPL код и ще ги използвам, а пък нека някой после да иде да доказва че са нарушени някакви права и че тоя код е негов  



Ти, да. Но никоя компания, на която акциите се крепят на репутацията й няма да посмее да го направи. Плюс това, GPL е железен лиценз. Смятай - толкова години и никой не посмя да го атакува в съда. То ако беше толкова лесно, до сега 100 пъти разни компании да са окрали codebase-а на GNU.
Активен

Phyz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #13 -: 23.02.2005, 11:43:00 »

Oh, and remember we love you.

Marc Fleury
JBoss Inc.

Make love not AppServer wars  
Активен
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.
Whatever is said in Latin sounds profound.

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #14 -: 23.02.2005, 14:03:00 »

Тая история с JBoss така и не я прочетох защото затрих линка някъде, я да го пуснеш пак ако го имаш.
Активен

Phyz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #15 -: 24.02.2005, 12:39:00 »

Ми sasquatch историята е много проста.
Въпрос: Къф е лиценза на JBoss?
Отговор: LGPL
Въпрос: Къф е лиценза на Geronimo?
Отговор: Apache License

Какво казва FSF по въпроса за Apache License?
Цитирам:
"This is a free software license but it is incompatible with the GPL"

И така Apache сами си го набутват отзад  
Един вид ВСИЧКИ могат да използват кода на ASF където си искат, ама ASF не може да използва GPL и LGPL код в своите неща   Бати и тъпотията... като имаш предвид че де що благинки се сетиш се са на Apache - httpd то, Tomcat, Struts, Velocity, Xalan, Xerces, log4j, Ant и т.н. и т.н.

Та JBoss като баш пичове си ги използват горепосочените неща за една ГОЛЯМА част от прехваления им сървър обаче в един момент се оказва, че хората от Apache, мислейки че лиценза им е OK са взели код от JBoss и са го използвали в техния сървър - Geronimo. Съответно кой знае как (хехе) пичовете от JBoss разбират за това (баси наглостта... не само че сумати код използват на готово ами и задълбават до толкова в сорсовете на Geronimo, че разбират кой код от коя част на JBoss е взет... сигурен съм, че има цял екип дето единствената му работа е да го разглежда тоя код) и в ASF се получава едно писъмце от адвокатите на JBoss, което казва, че ако ASF не разкара тоя код от сървъра си ще им пръснат ... от съдебни процеси. На мен това ми прилича на наглост от висша степен баси...

А линка за статийката е малко по-горе в един друг пост... ама там пише и доста други бая по интересни неща, които ако взема да ги напиша тук ще стане един флейм... направо не ми се мисли... та по добре си ги прочети сам.

http://geronimo.apache.org/news.html

Ей тука са писмото от JBoss и отговора на ASF.

Та така... толкова за отворения код...
Активен
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.
Whatever is said in Latin sounds profound.

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #16 -: 24.02.2005, 16:11:00 »

Няма никакво крадене на код от страна на ASF. Случаят го следих доста внимателно. Значи просто... Абе все едно Rila Solutions да краде код от Вени Марковски, по-подходяща аналогия не се сещам  

Преди 2 години, като стана големия скандал и lead разработчиците напуснаха JBoss community-то си мислех, че Marc Fleury е супер нагъл елемент. Напоследък разбрах, че не е така - той си е просто луд.

Като превантивна мярка (ако евентуално се почне дискусия), основната разлика между LGPL и Apache-style license-ите е, че лицензирането под Apache допуска после продукта да се дистрибутира комерсиално (стига да се спази copyright notice-а, което btw. JBoss group НЕ прави).

Както и да е, отнесох се  

Поздрави,

Николай Манчев
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #17 -: 25.02.2005, 06:04:00 »

Добра аналогия  

[This message has been edited by sasquatch (edited 26-02-2005).]
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #18 -: 17.03.2005, 08:51:00 »


По темата за софтуерните патенти и слабоумието на 'братята' от США:

Колко патента нарушава един елементарен сайт за он-лайн търговия - тук.

Хм, Maniax имаше идея да се организира траурно шествие с 3 ковчега пред различните ведомства, за да покаже ефекта от софтуерните патенти - погребение на интернет,  софтуерната индустрия и свободния софтуер като цяло в България.  Май трябва да ми е смешно, ама хич не е.
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
НЕ на софтуерните патенти
« Отговор #19 -: 19.03.2005, 03:38:00 »

Това наистина е потресаващо, толкова прост сайт а 20 патента не са никак малко. Ако трябва да плащаш за всичките - майка плаче     Аз по едно време работех в една фирма която се занимава с мениджмънт и консултинг в областта на интелектуалната собственост (ipconsulting.bg, ако някой изкара 6 месеца там му гарантирам че казармата ще му се види като детска градина     ) и от моите скромни впечатления мога да кажа че всички които се занимават със защита на  интелектуална собственост и в частност патенти са чисто луди така, че нищо хубаво не очаквайте    
Сега се сещам че в офиса имаше закачена една карикатура на боса - значи едно човече се е подпряло на един печат все едно е бастун (в смисъл тая джунджория дето с нея се слагат печати) и отдолу на печата се вижда че пише ПАТЕНТ.

[This message has been edited by sasquatch (edited 19-03-2005).]
Активен