argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: какво мислите за библиотеката на ФМИ?  (Прочетена 8303 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis

Моля, споделете впечатленията си тук.

Вашият глас би трябвало да бъде чут ;)

Моето мнение е ясно на тези, които четат форума. Синтезирано:

1. Библиотеката трябва да бъде част от ФМИ
2. Трябва да има компетентен библиотекар
3. В библиотеката на ФМИ трябва да се търси чрез системата, разработена от наши колеги като дипломна работа (2004). Човекът в библиотеката също трябва да ползва тази система

поздрави:
а.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #1 -: 08.09.2005, 09:25:44 »

имаше стара тема по въпроса ...  поне така си спомням
иначе аз в библиотеката да си призная съм влизал само веднъж но библиотекарката беше адски лиубезна и ми изкара поне 5 хубави сборника а аз бях отишал за 1 точно определен :)
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #2 -: 16.09.2005, 13:55:47 »

Ами библиотеката на ФМИ в момента е в доста окаяно състояние, вярно има много книги но почти всички са математически и повечето от тях не дават да се взимата за домашно ползване което е тъпо. А пък книгите на тема информатика са под всякаква критика ако въобще ги има :-(
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #3 -: 16.09.2005, 15:12:22 »

Библиотеката е безполезна ако става дума за софтуерна тематика.
Силно безполезна...
Но друго не може да е.
Електронните книги можете и сами да си ги намерите, тъй че не е голям проблем.
Що се отнася за хартиените варианти - едва ли могат да си го позволят. Една актуална книга на английски (защо ли актуалните обикновено ги няма на български?) е от порядъка на 50 долара минимум, да не говорим че има и доста по-скъпи. Естествено не става дума за основи - такива могат да се намерят и на български, все пак сме университет и би трябвало да има и неща за по-напреднали. Лошото обаче е, че дори и книгите за основите ги няма.
Активен

Мария

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #4 -: 21.09.2005, 21:58:55 »

Не съм очаквала че може да е толкова окаяна и бедна. Записах се този година магистратура в ПУ - информатика. Иначе съм завършила икономика и бързам да си взема учебници, да не съм толкова добра с компютрите. Отивам в библиотеката и библиотикарката ми казва "Ами на магистратура не давама учебници" Аз казвам "Моля?!?" Плащам 800 лв на година и нямам право?!? Тя все пак ми даде word  и excel 95. Предполагах че няма ХР но да няма 98. Хайде да се надигнем и да питаме защо не се отделят от нашите пари за библиотеката. Хайде да направим нещо момчета и момичета.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #5 -: 22.09.2005, 20:18:36 »

Здрасти Мария,

Библиотекарката не е в час. Според мен се е опитала да те разкара още в началото. Бъди по-настоятелна. Преди няколко години университетът получи като дарение книги от Холандия. Библиотекарката се държи все едно тези книги не съществуват, а нейната юрисдикция не се простира до там чак.

Може да се намерят доста неща по информатика, алгоритми, софтуерно инженерство и други актуални работи (За говорещите английски, но ако не се лъжа имаше и на немски литература). Дори може да е имало това, което търсиш, но библиотекарката да не е била в настроение нещо в момента.

Доколкото знам в момента се интегрира система за търсене на книги (разработена във ФМИ) чрез която нещата биха станали малко по-ясни, но недоволството от обслужването на място би си останало според мен.

Ако искате се наддигнете, обаче ви предлагам да не давате пари за библиотеката, защото ще потънат. Това, както и много други неща в България не може да се оправи с пари. Аз също искам да помогна като се свържа с издателства и евентуално купя книги. Но библиотеката не е част от ФМИ и някой, който работи в това от което библиотеката е част вероятно е решил, че някой познат трябва да работи на това място и да получава заплата.

А не искам да си мисля какво ще стане ако даря книги и същият този някой (от предния абзац) реши, че не може примерно в градската библиотека да няма някои книги, а във тази на ФМИ да ги има. Пак ви казвам: Тук не става дума за пари. Ако за това ставаше дума, щеше да е лесно ;)

поздрави:
а.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #6 -: 24.09.2005, 21:31:26 »

Мария,

Здрасти пак. Извинявай, обаче ако аз бях завършил икономика бакалавър и библиотекарката ми беше предложила word  и excel 95, щях сериозно да й се обидя.

поздрави:
а.
« Последна редакция: 25.09.2005, 14:44:57 от artanis »
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #7 -: 27.09.2005, 08:43:09 »

Edinstven pyt mi se e nalagalo da polzvam uslugite na bibliotekata i za 6tastie si svyr6ih rabotata. Qvno za6toto imah nujda ot dosta stara literatura (za Algol-60), s novite knigi zabelqzvam 4e sa dosta zle. Nqmam vse o6te otno6enie kym bibliotekarkata.
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #8 -: 02.10.2005, 23:42:44 »

Доколкото разбирам библиотеката в факултета не е много богата  :-(. Знаете ли откъде могат да се намират някои по-актуални книги. Интересуват ме книги за .NET Framework и за C# в частност. За жалост в момента нямам възможността да отделя по средно 30-40 лв. за книжка та се надявах поне тук да ги има но уви...

ПС. Тази година съм първи курс
Активен

trx

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #9 -: 06.10.2005, 14:39:03 »

da, li4i si 4e si 1-vi kurs, 6tom tyrsi6 takiva moderni knigi v na6ata biblioteka hahah
Активен

AeronHeart

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #10 -: 06.10.2005, 15:59:23 »

момче - има книжарници, събираш парички и си купуваш... както правят хората които наистина се интересуват от такива неща
Активен

ScherZ

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #11 -: 06.10.2005, 17:11:27 »

V narodna biblioteka Ivan Vazov ima dosta ot modernata literatura za wzimane... goworq za komputyrna....no estestweno i byrzo se wzimat za wkyshti neshtata taka 4e ne wseki pyt kato se ide gi ima.... ina`e ako ne si ot plovdiv... nameri si nqkoi priqtel iot plovdv ili nqkoi ot kursa ot plovdiv zashtoto za registraciq na hora bez adres w pld iskat po 15 leva a ina4e po 5 leva.... to za abonament de ne za registraciq.....Uspeh...
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #12 -: 11.10.2005, 21:29:24 »

момче - има книжарници, събираш парички и си купуваш... както правят хората които наистина се интересуват от такива неща
Мерси за съвета не е бях сетил сам  :wink: . Идеята ми беше че ако ги има тия книжки бих могъл на първо време да ги взема от библиотеката. Естествено че при първа възможност бих си ги купил...
Все пак мерси за съветите.
ПС. Иначе съм си от Пловдив така чр няма да имам нужда да си търся някой който да ме абонира в "Иван Вазов".
Активен

Milka

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #13 -: 14.10.2005, 14:10:31 »

Уважаеми читатели на Университетската библиотека и в частност на Математическата библиотека,

Казвам се Милка Янкова и съм директор на Университетската библиотека (УБ). Относно поставените въпроси:

1. С решение на Академичния съвет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" от 28.03.2001г. е приет Правилник за устройството и дейността на Университетската библиотека. Съгл. чл.4 УБ има мрежова структура, съставена от централна и филиални библиотеки с единно административно и методично ръководство. Централната и филиалните библиотеки имат единни щатове, финансиране и фондове. Съгл. чл.5 библиотечната мрежа е с централно комплектуване и обработка на библиотечния фонд.
Уважаеми г-н (г-жа) Artanis, моля, обяснете ми какво, според Вас, означава библиотеката да бъде част от ФМИ.
2. Библиотекарят, завеждащ Математическата библиотека, е достатъчно квалифициран и познава библиотечния фонд. Без да изключвам инцидентни случаи, смятам, че обслужва читателите компетентно. Никъде по-горе не прочетох оплакване конкретно от обслужването.
3. В УБ от 1994г. съществува система за електронна oбработка на библиотечните документи, която през годините е допълвана и доразработвана със съдействието на библиотечни специалисти. С нея работят повече от 120 научни библиотеки в страната и не възнамерявам да я заменям за друга. Електронният каталог на УБ е достъпен на адрес http://lib.pu.acad.bg. Сводният каталог на университетските библиотеки в Пловдив е с адрес http://vreme.pu.acad.bg.

УБ комплектува библиотечните си фондове чрез покупка, книгообмен и дар. Закупуването на библиотечни документи става  единствено след писмена заявка на деканите на съответните факултети до директора на библиотеката. По този начин се избягва закупуването на литература, ненужна за научно-изследователската и учебно-преподавателската дейност в университета. От момента, в който тази система действа, не е имало случай ръководството на университета да ни откаже средства. Апелирам за по-голяма инициативност от страна на студентите и преподавателите на ФМИ за попълване на библиотечните фондове на Математическата библиотека с актуални книги.

Въпрос на дни е в Математическата библиотека да бъде монтиран компютър, свързан с локалната библиотечна мрежа.

В УБ има редица неуредени проблеми, но ви уверявам, че целият колектив на библиотеката с абсолютната подкрепа и съдействие на ръководството на Пловдивския университет работи за разрешаването им.

Уважаеми читатели, бих помолила и за Вашата помощ. Адресът на електронната ми поща е myankova@pu.acad.bg. Моля, пишете ми по всякакви въпроси, отнасящи се за библиотеката. Очаквам и Вашите предложения за подобряване на дейността й.
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #14 -: 14.10.2005, 14:40:13 »

ха сега де, оплакахме се, ама като стана време да дадем някакви предложения за подобряване на работата всеки си мълчи
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #15 -: 14.10.2005, 19:47:44 »

Здравейте г-жа Милка Янкова,

Първо да отбележа, че се радвам, че се включихте в дискусията.

>Уважаеми г-н (г-жа) Artanis, моля, обяснете ми какво, според Вас, означава >библиотеката да бъде част от ФМИ.

Според мен библиотеката на ФМИ да бъде част от ФМИ означава:

1. Книгите в билиотеката да са собственост на ФМИ по същия начин по който компютрите на ФМИ са собственост на ФМИ.

2. Компетентните органи на ФМИ да могат да наемат и уволняват библиотекарката, както и да определят заплащането й.

3. Компетентните органи на ФМИ да могат да избират която система за обслужване на библиотека си поискат, както и да я сменят, когато преценят, че това е наложително.

(Вие казвате, че не искате да сменяте системата (която все още доколкото знам не съществува във ФМИ -> не можете да смените нещо, което все още го няма), но в крайна сметка няма Вие да ползвате тази система, а читателите на библиотеката, така че би било уместно те да изберат)

Бих искал да отбележа още, че в настоящия момент не съм читател на библиотеката, така че това, което изложих по-горе има статут на препоръки.

Както винаги делото на давещите се е в ръцете на самите давещи се, така че призовавам читателите на библиотеката на ФМИ да пишат на г-жа Милка Янкова, ако са останали недоволни от обслужването в библиотеката.

с уважение:
Атанас Чанев
докторант по Когнитивни Науки
Университет в Тренто, Италия и
ITC-irst, Италия
« Последна редакция: 14.10.2005, 19:49:43 от artanis »
Активен

Milka

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #16 -: 17.10.2005, 11:49:51 »

Здравейте г-н Чанев,
Признателна съм Ви, че сте съпричастен към проблемите на библиотеката. Продължавам с отговорите на предложенията Ви:

1. Университетската библиотека е част от институцията Пловдивски университет (както част е и ФМИ),  следователно библиотечните документи (книги, периодични и продължаващи издания, нетрадиционни носители на информация) са собственост на  университета. Недоумявам какво би променило принадлежността им към ФМИ.
Ще си позволя да ви припомня притчата за хан Кубрат, пръчките и синовете му.

2. Съгл. чл.34, ал.6 от Правилника на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" Ректорът сключва, променя и прекратява трудовите договори с работещите в Университета и представлява работодателската страна в колективния трудов договор.

3. Не подлагам на съмнение качествата на програмната система, която предлагате, но съществуват нормативни документи за  описание и представяне на библиотечни документи, които са задължителни за всички библиотеки в страната и са съгласувани с IFLA. УБ, като една от големите научни библиотеки в България, е важно звено от националната библиотечна система. Колкото и добър да е един програмист, програмата му не би била достатъчно функционална, без да познава в детайли библиотечния процес.
Що се отнася до това кой би трябвало да избира системата, не смятам да споря с вас.

Г-н Чанев, още веднъж Ви благодаря за това, че сте загрижен за развитието на библиотеката. Бих взела предвид всичките Ви предложения, стига да са конструктивни и добронамерени.

С уважение:
Милка Янкова

Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #17 -: 31.10.2005, 01:35:45 »

 Мисля, че като Факултет по математика и информатика би било редно в библиотеката ни да има поне един компютър, където да се пази информация за читателските картони. Все пак доста примитивно е прелистиш един куп картони, за да намериш своя. А и не е чак толкова сложно да се напише софтуер за тази цел. Дори може да мине това като тема за дипломна работа. Така много лесно ще може да се следи, кой си е върнал книгите, а също така и кой пресрочва времето за четене.
Що се отнася до компетентен библиотекар(ка) мисля, че и сега си имаме такава. Винаги когато съм питал и ми се е помагало. Е, това не е така когато започва триместъра, защото тогава в библиотеката е направо лудница и вината си е изцяло наша, че не спазваме някакъв ред. Разбирам, че всеки бърза да си вземе книгите, понеже не са достатъчно за всички. Това пък е другият проблем. Актуалността на литературата и недостатъчното бройки книги по задължителните дисциплини. Много от литературата не може да се намери и в книжарницата понеже е много стара и не е преиздавана, но това не мога да коментирам, защото не съм запознат с процесът на преиздаване, а и това е проблем, който може да реши само ръководството на университета.
Активен

DVD

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #18 -: 31.10.2005, 08:53:54 »

Ima komputer, ima i softuer - vsichko sega triabva da se vkara ot bibliotekarkata...
Активен

Dendro

  • Гост
Re: какво мислите за библиотеката на ФМИ?
« Отговор #19 -: 04.11.2005, 13:30:56 »

Hora kade e taq biblioteka :) i kakwo trqbwa da ima w neq ? :))
Активен