argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Глупави сайтове за безплатно тестване на IT специалисти  (Прочетена 1931 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Всъщност нито сайтовете са глупави, нито идеята, коят остои зад тях! Самите тестове са много прости и не заслужават особено внимание, освен ако човек няма (много) време за губене.

Ами да започнем с това:

http://msbgexams.com

Предлагат не само тестове, но и материали за самоподготовка за тези тестове. След като изкараш теста даже ти изпращат сертификат безплатно на посочен от теб адрес! Наистина пращат сертификати, наистина е безплатно, но и наистина тестовете са много прости!


http://test.bg

Наскоро попаднах на този сайт. Почти същата история, само че тестовете са още по-прости, което е за сметка на сертификатът, който струва 30 лева. Тестерът може да се задоволи и само с онлайн вариант на сертификата, който е безплатен.


http://brainbench.com

Предлагат тестове за IT и не IT специалисти. Приятелката ми за малко да вземе успешно теста за говорим китайски, но не и достигна съвсем малко, за да успее :) Всъщност тук тестовете са на ниво, но не могат да се сравняват по сложност с истинските сертификационни тестове (мога да сравнявам само със Sun Certified Java Programmer и Microsoft Certified Professional). Сертификатите пак са платени, но има безплатни онлайн варианти.

***   ***   ***

Заставам твърдо зад идеята, че подобни сайтове/тестове/сертификати не могат да отсеят знаещите от не знаещите, но някои от тестовете са много весели и стават най-малкото за повдигане на самочувствието!

Пожелавам на всички много смях и приятна загуба на време!
« Последна редакция: 16.01.2007, 14:54:42 от Иван Давидов »
Активен

VooDooMaN

  • Гост

Иване, ако си мислиш че SCJP отделя знаещите от незнаещите си в дълбока заблуда.
Сертификатът не ти налива знания в главата, той е писмена гаранция за набор от умения. Дали гаранцията е с покритие е до човек.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Иване, ако си мислиш че SCJP отделя знаещите от незнаещите си в дълбока заблуда.
Сертификатът не ти налива знания в главата, той е писмена гаранция за набор от умения. Дали гаранцията е с покритие е до човек.


Ще си позволя да използвам твоя цитат с лека модификация като отговор:

Сертификатът не ти налива умения в главата, той е писмена гаранция за набор от знания (или налучкване с шанс 1 към 5), необходими за успешното полагане на сертификационния изпит!

Аз знам синтаксиса на няколко вида цикли, структурата на йерархията от изключенията и т.н., но за какво ми е това, ако в една реална ситуация не мога да ги прилагам ефективно, т.е. не виждам къде кога и как да пиша код?

В реалния живот уменията са определящи - програмата или работи, или не работи! Или си в графика (имаш необходимите умения), или не си (липсват ти умения/практика/опит...).

Знания показваш в университета (получаваш висока оценка) или на сертификационния тест (получаваш световно валиден и признат сертификат), а умения показваш на работното място (получаваш пари).

Всъщност можем доста да поспорим дали сертификатите показват знания или умения - аз съм на мнение, че сертификатите показват и двете, но със солиден превес на знанията преди уменията!
« Последна редакция: 16.01.2007, 16:47:38 от Иван Давидов »
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Здравейте колеги,

специално за brainbench.com ... на мнение съм, че са читави.
Достатъчно разнородни са въпросите от тестовете и достатъчно объркващи.
Аз лично мисля, че те не трябва да са в списъка със "сайтчета за тестване на знания" ... те са си извоювали мястото и трябва поне това да им се признае! (BTW виждал съм големи фирми в СФ, които провеждат техническата част на интервютата си със тестове на brainbench и доста успешно отсяват кандидатите си по този начин).
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website

За другите не знам но BrainBench не е толкова лесно колкото изглежда. Може и да е така за някои неща (Windows Foundations), но за някои като визирам PHP, че него съм го опитвал - изобщо не е, особено че трябва да му знаеш цялото АПИ плюс половината разширения, за да го направиш - т.е. не може само с знаенето на цикъл и if, да се изкара сертификат. Аз лично познавам разни хора на които обаче и Windows Basics им е трудно, така че явно е въпрос на лични знания и възможности, което май е и идеята от самия изпит.
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

XaKePaT

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
    • продавам сайт

и аз съм привърженик на brainbench,a test.bg наистина са глупости въпреки че се излъгах да ми донесат един сертификат до удома .

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Брайнбенч са си сладури - имам 2-3 теста взети, но от едно време, дори тогава пращаха сертификат безплатно!
Активен