argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Handbook in Statistics?  (Прочетена 2273 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Handbook in Statistics?
« -: 19.11.2005, 14:30:23 »

Здравейте,

Някой може ли да ми препоръча учебник/справочник по статистика на английски език (на български си имам и не ми харесва, руски не разбирам). Издаден в Щатите или Англия.

поздрави:
Атанас Чанев
Активен

Genrih

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #1 -: 19.11.2005, 18:25:28 »

to artanis
####май вече няма нужда от линка
eто това даде Електронната библиотека на МГУ пo ключевата дума  Statistics. Нали искахте само заглавие
« Последна редакция: 20.11.2005, 20:03:40 от Genrih »
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #2 -: 19.11.2005, 22:14:10 »

Благодаря Genrih,

Само дето не разбирам никак руски (нито пък имам желание да разбирам, но това е друг въпрос). Хареса ми това като заглавие:  Standard probability and statistics tables and formulae на Zwillinger и Kokoska. Съдържанието също ми хареса (amazon.com). Някой има ли наблюдения върху тази книга?

поздрави:
a.
Активен

Genrih

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #3 -: 19.11.2005, 23:02:03 »

В какъв смисъл наблюдения?

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #4 -: 20.11.2005, 13:49:31 »

Здравей Genrih,

Добра ли е? :)

поздрави:
Атанас Чанев
Активен

Genrih

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #5 -: 20.11.2005, 16:59:34 »

Аз не я четох (още нямах статистика)

По принцип в тази  библиотека на МГУ книгите не са много, а затова и не са лоши. Защото за да ги качат там най-често ги сканират или (някои) купуват ел.версии (и ги пращат в архива), т.е. прилагат се доста усилия за да се качи една книга

 

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #6 -: 20.11.2005, 19:25:57 »

Здравей Genrih,

Ами авторските права? Едва дали МГУ плащат на издателите. Все пак сме част от цивилизования свят. Аз не бих си изтеглил книга от този адрес и призовавам моите колеги от ФМИ да не го правят.

Освен пиратство има и истински издателства, истински книжарници и истински хора, които работят по правилата и изкарват истински пари, така че да си купят въпросните книги. Така функционира икономиката на пазарите.

Не искам да политизирам въпроса, но искам ясно да се разгранича от хората, които четат нелегални електронни книги от руски сървъри.

поздрави:
а.
Активен

Genrih

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #7 -: 20.11.2005, 20:00:31 »

no comment   :-D

sgh

  • Гост
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #8 -: 21.11.2005, 08:26:23 »

Az mislia che moga da ti pomogna, poneze sym prepodawala statistika w USA. No mi triabwa malko poveche informacia-- na kakvo nivo i za koia konkretna oblast li ti triabva. Drug e wyprosy
Активен

sgh

  • Гост
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #9 -: 21.11.2005, 08:28:54 »

E, natisnah greshnia buton. Karai.

I taka, ako mi pishesh, moga da ti dam ne samo informacia, no moga da ti usluza wremenno i s moia lichna kniga.

Hristova
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #10 -: 21.11.2005, 19:13:40 »

Здравейте Христова,

Областта е статистическа обработка на естествени езици. Даже днес ми се наложи да ползвам paired т тест на Стюдънт. Искам да си купя книга, която винаги да ми е под ръка и да не ми се налага да ровя в интернет.

Ще бъде добре да са включени вериги на Марков както и back propagation за невронни мрежи (но може и без тях).

Вие какво бихте ми препоръчали? За сега съм се спрял на Standard probability and statistics tables and formulae на Zwillinger и Kokoska.  (изключвам специализирани книги по темата NLP като класиката Statistical NLP на Манинг и Шутце)

поздрави:
Атанас Чанев
Активен

sgh

  • Гост
Re: Handbook in Statistics?
« Отговор #11 -: 23.11.2005, 17:44:31 »

Книгата, която си харесал (Zwillinger и Kokoska) е хубава, но няма вериги на Марков, както и back propagation за невронни мрежи. Не е особено  детайлно обяснено и тестване на хипотези, особено отделните частни случаи на нормалния тест, на t-теста, на кси-квадрат и пр. Но  е добра енциклопедия за непрекъснатите разпределения.

А какво да ти препоръчам-- ами мога само да ти кажа- това много зависи и от теб самия. Аз мога само да ти кажа какво е хубаво и какво е сравнително по-лошо в една книга (от тези, които знам). А другото си зависи от теб. А зависи и от това колко струва и откъде ще я купиш.

Ако искаш погледни DeGroot, Schervish, "Probability and Statistics"  или

Evans, Rosenthal,'Probaility and Statistics, the sience of uncertainty".

Ако искаш, можеш да ми пишеш е-мейл и да ти дам по конкретни мнения.

Христова
Активен