argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Европейски стипендии при триместър??  (Прочетена 4908 пъти)

marielka8030

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 75
  • Бизнес информационни технологии, редовно

Здравейте!
Имам въпрос относно нашите триместри.
Тъй като аз съм БИТ, 1-ви курс и следователно все още съм доста неориентирана.
Сега завърших успешно 1-вия си триместър и имам 2 оценки от изпити и една текуща оценка.

Сега въпросите:
Мога ли да кандидатствам сега след 1-вия триместър за евростипендиите, които са в момента за зимния семестър?
Ако да - как се кандидатства? Само попълваш формуляр в Интернет или трябва да се ходи и при инспекторката за успеха?
И последен въпрос - кои оценки ми се взимат.. само 2те оценки от изпитите или 3те заедно?

Благодаря предварително. :)
« Последна редакция: 05.04.2012, 16:01:35 от Таньо Иванов »
Активен
I want to REFRESH my mind,DELETE all the problems,UNDO all my mistakes & SAVE all the happy moments!

4olkata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #1 -: 21.12.2011, 10:03:27 »

Сега нямаш право на Евро стипендия.
Можеш да кандидатстваш за летен семестър, като ще ти се гледат оценките от зимният триместър (и 3-те оценки).  Втори курс можеш да подадеш докменти и за зимeн триместър взима ти се успеха от цялата 1-ва година.  Всички работи които те интересуват също така ги пише на сайта на проекта http://eurostipendii.mon.bg/.
« Последна редакция: 05.04.2012, 16:03:13 от Таньо Иванов »
Активен

marielka8030

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 75
  • Бизнес информационни технологии, редовно
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #2 -: 21.12.2011, 15:18:13 »

А за социалните стипендии как стоят нещата?
Ще мога да кандидатствам за тях за 2-рия семестър нали?
И оценките от кой триместър ще се взимат за тях?
« Последна редакция: 05.04.2012, 16:03:42 от Таньо Иванов »
Активен
I want to REFRESH my mind,DELETE all the problems,UNDO all my mistakes & SAVE all the happy moments!

TroubleMaker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #3 -: 02.04.2012, 09:29:22 »

Някой знае ли къде се подава документа, който се принтира от сайта на евростипендиите? При инспекторката или някъде другаде?
« Последна редакция: 05.04.2012, 16:05:31 от Таньо Иванов »
Активен

kaia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #4 -: 02.04.2012, 17:26:10 »

Някой знае ли къде се подава документа, който се принтира от сайта на евростипендиите? При инспекторката или някъде другаде?

Където и другия формуляр т.е в Ректората на 2-я етаж в СТАЯ № 133
Активен
Щастието се състои и в това да побеждаваш злото в себе си!!!

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #5 -: 04.04.2012, 11:30:27 »

http://fmi.uni-plovdiv.bg/news.jsp?ln=1&newsId=510&newsPageNumber=1

Уточнение за евростипендиите за този семестър.

За евронаградите умря далаверата - искат копие на публикацията или проекта вече.
http://uni-plovdiv.bg/uploads/site/eurostipendii/Ukazanie_za_nagradi_3.pdf
Това за сведение на мераклиите за уверение за награда...
« Последна редакция: 04.04.2012, 11:35:10 от Светослав Енков »
Активен

Тодор Величков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #6 -: 06.04.2012, 17:11:59 »

А уж искат да увеличават усвояемостта на наградите..  :-D
Активен

Тодор Величков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #7 -: 30.05.2012, 20:18:01 »

415 усвоени от 1332 отпуснати награди за нашето УНИ, поздравления :bow:  :vomit: достигнахме 31.15% усвояване
добре, че поне при стипендиите сме взели 1201 от отпуснати 1157
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #8 -: 09.06.2012, 14:49:27 »

А уж искат да увеличават усвояемостта на наградите..  :-D

Това означава ли, че трябва да се раздават "наградите" само заради спорта? Дали проблема не е в това, че няма какво да се награди?
Активен

Тодор Величков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #9 -: 10.06.2012, 20:54:00 »

Извинявай, прочел ли си изобщо новите изисквания за наградите, и по специално това или просто е така си коментираш? На мен ми се струва нелогично, и даже лицемерно един път да казват, че усвояемостта е слаба и да преструктурират нещата с идеята да е увеличат (долу в жълтото каре), и същевременно да затягат изискванията. Ако теб това те кефи, мен не, затова и беше този мой коментар.
« Последна редакция: 10.06.2012, 20:56:16 от Тодор Величков »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #10 -: 11.06.2012, 10:27:07 »

Извинявай и ти, ама това е награда за участие в научно-приложна дейност. 2 поредни години ме принуждаваха от ръководството, а и студентите ми се молеха - и тълкувахме 'курсов проект' като проект, което не беше верно, разбира се, т.к. беше част от учебната дейност, а не научно-приложна. Е, който мина между капките - мина.

"Ниска усвояемост" означава просто, че няма кой да ги усвои - а няма, защото не се занимавате с такава дейност (не е хич платено или не е добре платено, сложно е, иска се учене на нови неща, иска се влагане на доста усилия и прочие).

Емил Дойчев е абсолютно прав. И повярвай ми, чел е изискванията, защото и на него са му висяли с молба да им подпише уверение за награда.

Същото е и с "ниската усвояемост" и на другите европейски проекти - за земеделието, за строителството, за паркове и градинки - за квото се сетите. Освен корупцията и 'стремежа да се усвоят от наши хора', си има и друго - нежелание и неспособност да се оформи документацията, мързел, чакане наготово да капне отгоре и т.н., неотговаряне на изискванията на проекта (същото както по-горе) и прочие.

Нищо лично, но това са фактите. Иначе и аз искам да седи един чичко от ЕС пред Унито и да раздава наградки по списък на всички, може и аз да се запиша още един път за студент, а?

Ако ти лично, си имал основания за награда, да беше поговорил с отговарящите лица, щеше да се намери компромис. На 4-5 студента помогнах да оформят по новите правила документите и взеха награди (след като преценихме, че има как да се впишат в новите изисквания).
« Последна редакция: 11.06.2012, 10:35:35 от Светослав Енков »
Активен

Тодор Величков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #11 -: 11.06.2012, 15:01:54 »

Добре, 200лв ли струва научно-приложната дейност днес ? Много е лесно да се обвинят студентите в мързел, нежелание и какво ли още не, отколкото да се види дали това което се дава, отговаря на това което се иска ?
След като са отпуснати награди за 8-10% от броя на всички студенти, може би изискванията трябва да са такива, че поне 15% от студентите да отговарят на тях ?
Не може да се изисква нещо, в което влизат 1-2% от броя на студентите, и съответно "наградата" да е толкова посредствена?
Отделно, аз лично само на вратата на доц. Коликов, съм видял да се предлага възможност за участие в такава научно-приложната  дейност? Сега да не ме разберете погрешно, не искам да кажа, че вие преподавателите сте виновни за липсата на студенти, участващи в такива дейности, но сте част от уравнението, и аз лично не съм видял някой преподавател да предлага на моя курс участие в такива неща ?
Трето, ами състезанията по математика на които се ходи, ако си в отбора по математика на ПУ са веднъж годишно, и то са средата на май месец, а подаването на документите в и-нет свърши на 7 май. ? Тоест, дори и да отидеш на състезание, оставаш за другата година, ами ако си 4ти курс ?
Така че, моля ви се, недей те да хвърляте всичката вина на студентите, аз виждам голям проблем в самия подход, учуден съм че вие не го виждате..
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #12 -: 11.06.2012, 15:43:48 »

И ти си противоречиш - аз пък не съм видял студент да попита има ли научна работа?

Ако искаш конкретно - имам 10 статии с мои дипломанти, който се е интересувал - е намерил работа. Проблемът е двустранен, но не си прав да твърдиш, че 200-то лв трябва да се ръсят с чувал в университета. Хората поставят изискване, ние го спазваме. И още нещо, не съм казал да участвате в научна дейност заради наградите, защото те са временно (самите те са проект). По повечето научни дейности има пари за хонорари, има командировки (дори в чужбина), имаш участие в статия (после си го пишеш в CV-то).

Просто ти се направи на обиден и ти обясних защо не си прав да си обиден, че няма награди за курсов проект. Пък че системата е объркана, объркана е. Не го приемай като заяждане, аз винаги помагам на студентите - знаеш го.
« Последна редакция: 11.06.2012, 15:48:01 от Светослав Енков »
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #13 -: 11.06.2012, 20:49:50 »

Чудното в разпределянето на парите за награди и стипендии, е че за награди винаги не се усвояват парите, докато при стипендиите е точно обратното.
В повечето специалности би трябвало студент да има минимум 5.70 за да получи стипендия, а при някой дори с пълно 6.00 не се взима. Защо просто не се увеличават бройките за стипендии и не намалят тези за награди...

И тази година се случи същото като миналата, доста пари от награди останаха неусвоени и доста студенти останаха без стипендии, въпреки че са се трудили извънредно много за тях.

За пример ще дам последния семестър тази година, когато в БИТ 2-ри курс примерно, се искаше 6.00 за получаване на стипендия и имаше 5 места от 120 студента. И това ако не е неправилно разпределено...

Искам да попитам един въпрос накрая.
Повечето студенти са си правили мини проектчета, които са свързани с самообучението им или научаването на нови неща.

Човек не може ли да кандидатства с свой собствен проект който не е свързан с обучението му, като примерно, система за създаване на документи, счетоводна програмна или нещо друго?
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #14 -: 12.06.2012, 09:32:20 »

Може, минаха 3-4 такива малки самостоятелни проектчета, но трябва описание на проекта, документация се прилага и пак се одобрява от преподавател. И пак казвам, научно-приложен - има думата научна дейност. Именно затова няма усвояване. Както и да е - свърши тва чудо, догодина не знам ще има ли?

За стипендиите - нямам наблюдение, не мога да кажа мнение. А ти не бъркаш ли стипендиите от ПУ с евростипендиите? Това са съвсем различни неща.
« Последна редакция: 12.06.2012, 10:34:05 от Светослав Енков »
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re:Европейски стипендии при триместър??
« Отговор #15 -: 13.06.2012, 08:10:23 »

Не, за евростипендиите говорех.
Вярно..това може да е последанта година, края на проекта май беше 2013...Който взел, взел  :wink:
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.