argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Интернет НЕ през компютър (PC)  (Прочетена 1778 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Ето го проблема:

1) Обаждам се на един доставчик на интернет и заявявам желанието си да се включа!
2) Техникът идва!
3) Зявявам му, че искам да ме свърже към моето хардуерно рутерче към точно определен от мен порт, а НЕ към PC-то ми!
4) Техникът реагира така, като че ли е ял диви гъби!

Дайте идея за доставчик (в Пловдив), който ще свърши тази работа БЕЗ да създава излишни проблеми!
« Последна редакция: 24.10.2006, 12:37:29 от Иван Давидов »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #1 -: 24.10.2006, 13:07:42 »

Е, ти искаш специфична услуга, която трябва да договориш преди идването на техника. Все пак той е само лице за рутинна работа.

А къв е проблема сам са си реализираш точка 3.?
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #2 -: 24.10.2006, 13:23:43 »

Имал съм взимане-даване с хардуерен рутер за малка мрежа, нямаше никакви проблеми - конфигурирахме едно PC за нет-а и след това и самия рутер. Освен MAC адрес, който се клонира за 0 време, какви други специфични спънки има?
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #3 -: 24.10.2006, 14:01:38 »

Всъщност идеята ми беше само за MAC адреса - не искам да си навличам излишни главоболия и затова исках по дефаулт да ме вържат към рутера директно. След това доконфигурирам рутера да NAT-ва останалите компове и готово! Даже ще си спестя ползването на отделен компютър само за default gateway - тази роля ще я играе рутера!

VooDooMan, мога ли да попитам по какъв начин успя да клонираш MAC адреса на компа, така че рутера да се оторизира от негово име?
« Последна редакция: 24.10.2006, 14:04:10 от Иван Давидов »
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #4 -: 24.10.2006, 14:43:01 »

В моя случай беше много лесно - имаше уеб-базиран контролен панел - от там имаше възможност да се клонира MAC адреса на компютъра, от който е установена връзката. Вероятно го има в доста модели, защото е често срещана нужда.
Активен

XaKePaT

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
    • продавам сайт
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #5 -: 24.10.2006, 14:53:09 »

ami bate mnogo lesno , vijdash si kakuv ti e maca na rutera , kopvash go na lan kartata (dosta lesno se klonira s programki i oshte poveche bez ) , vikash choveka naglasq ti neta vsichko vse edno za kompa i posle sam si pravish stupka 3 - kabelcheto v rutera i si pravish kakvoto ti e po surce .

chebaev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 216
    • Официалната интернет страница на Ивайло Чебаев
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #6 -: 24.10.2006, 16:40:13 »

Вижте сега. ще ви кажа една много лесна и елементарна манипулация по този въпрос.  Единственото условие е компютъра, който ще ползваш за рутер да не е с вградена LAN карта. Слагаш LAN картата от рутера на някой комп, идват настройват ти всичко за нея карта и след това си я местиш на рутера и нямаш проблеми.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #7 -: 24.10.2006, 17:04:01 »

Вижте сега. ще ви кажа една много лесна и елементарна манипулация по този въпрос.  Единственото условие е компютъра, който ще ползваш за рутер да не е с вградена LAN карта. Слагаш LAN картата от рутера на някой комп, идват настройват ти всичко за нея карта и след това си я местиш на рутера и нямаш проблеми.

chebaev, благодаря за предложението, но аз говоря за хардуерен рутер (например на фирмата CISCO Systems), а не софтуерен такъв. Освен това ако хардуерния рутер не е със сменяеми слотове много трудно може да се смени "LAN картата", ако изобщо може да се нарече така.

Между другото благодаря на всички за предложенията, идеята на XaKePaT засега ми допадна най-много (най-малко главоболия), но има още малко време докато ножът опре до кокал, току виж отнякъде изскочил някой друг заек!
« Последна редакция: 24.10.2006, 18:12:31 от Иван Давидов »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #8 -: 24.10.2006, 17:41:21 »

Иване, като стана дума за Cisco - каква серия е и как така Cisco в къщи?

Лесен вариант за решение на пробелма е да ти свържат някво PC, след това - ден/два им се обаждаш и им продиктуваш по телефона новия си MAC адрес (примерно защото картата ти е изгоряла) и даваш адреса на рутера ти. В този случай няма да се наложи да подменяш адреси и т.н. хакерства.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #9 -: 24.10.2006, 18:10:48 »

Малко подведох аудиторията...

CISCO го споменах само като пример за хардуерен рутер. Мой приятел по неведоми пътища се сдоби с рутер на SureCom (ако не се лъжа) и от любов към рутерните експерименти му предложих да си върже мрежата през рутера. Имам само два проблема:

1) Все още няма мрежа!
2) Разбирам само от CISCO рутери. Понятие си нямам (все още) как се работи със SureCom-ските. Има време, ще попрочета и ще споделя!

Активен

oneofmany

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #10 -: 26.10.2006, 12:36:02 »

ne znam kakyv router polzvash obache mnogo ot novite imat vyzmozhnost za smeniane na mac addressa na kakvoto si iskash. I posle ti si kazal na technika che iskash da vyrzhe router na opredelen PORT koeto niama nikakyv smisyl. Za da blokira vsichki portove s izkliuchenie na edin shte mu triabvat dosta poveche privilegii ot tezi koito firmata mu dava. Kakto i da e evrocom raboti bez problem sys "hardueren" router.  Ako ti praviat problemi, ostavi gi da ti vyrzhat PC-to i posle se obadi po telefona da kazhesh che si si smenil nic-a i im dai novia mac address t.e. tozi na routera. Az si polzvam router oshte ot pyrviia den vkoito me svyrzaha i ne sym imal nikakvi problemi do sega.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #11 -: 26.10.2006, 12:39:46 »

Това дето обяснявах аз беше точно за SureCom. Но винаги има и по-труден начин :).
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Интернет НЕ през компютър (PC)
« Отговор #12 -: 26.10.2006, 12:43:31 »

Благодаря на всички за изказаните мнения! Сега нещата ми се избистриха!

Ще пробвам варианта със клонирането на MAC-а на рутера към този на PC-то. Струва ми се най-забавно! А ако не се получи ще пробвам варианта на ksx. И ако пак не се получи - ще сменим рутера! :)
Активен