argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: tcl  (Прочетена 1297 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
tcl
« -: 11.01.2005, 12:45:00 »

Здравейте,

Някой работил ли е с tcl? Какви са му положителните/отрицателните страни, в сравнение с други подобни езици (Пърл, Пайтън).

поздрави:
Атанас Чанев
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: tcl
« Отговор #1 -: 22.10.2005, 15:10:06 »

Здравей!

Аз съм работил (и работя от любов към спорта) с Tcl. Накратко, ето за какво става въпрос:

Tcl е скриптов език, повлиян тотално от Lisp. Погледнато от листова гледна точка двата езика предлагат абсолютно идентична функционалност.

В момента Tcl е точно толкова популярен, колкото и Lisp, главно защото е морално остарял език. Все пак има ентусиасти, които го развиват дори и в момента. Проверяваш в сайта на Active State и готово.

Тъй като Tcl е скриптов език той автоматично се превръща в мултиплатформен език, поради очевидни причини.

Всъщност силата на Tcl идва в комбинация с един друг език, който се нарича Tk. Когато се говори за Tcl най-често се има предвид комбинацията от двете, позната като Tcl/Tk.

Tk e от типа маркиращи езици, с които лесно се създават графични компоненти. Идеята е следната: имаме GUI интерфейс, писан на Tk и управляващи структури, писани на Tcl.

Ако се абстрахираме от историята на езика, в момента съществуват страшно много плъгини(вървят заедно с инсталацията и на практика са част от цялата архитектура на TCL), включително плъгини, позволяващи писането на ООП Tcl програми, www плъгини, та дори и SOAP плъгини. Иначе казано, Tcl в момента си е напълно нормален скриптов език, който отговаря (почти) напълно на модерните изисквания за езици за програмиране.

Забравих да чажа, че от 2001г. (до колкото помня) tcl поддържа връзка към Oracle бази данни, съществуват няколко native плъгина и за други типове бази данни, но трябва да се свалят допълнително и да се инсталират ръчно(разбирай да се копират файловете на правилните им места).

Аз самият пиша на TCL от чиста проба ентусиазъм, иначе не ми върши работа за нищо, а и не съм видял някъде да търсят Tcl/Tk програмисти. В последно време се заех да портвам едно Tcl DB API, така че да работи с MySql и личният ми съвет към всички е:

Недейте да пробвате!

Имам предвид не си губете времето с Tcl/Tk, освен ако нямате клиенти с точно такива изисквания.

Иначе ако харесвате Лисп, може да ви хареса и Tcl. Най-млакото може и нещо GUI да направите, да изглежда по-красиво.
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: tcl
« Отговор #2 -: 31.10.2005, 01:49:37 »

Сравнения няма да правя. Просто ще кажа " Че какво ли не може да се прави с Perl..."  :-P :wink: :-) Ако все още се колебаеш за TCL, просто го зарежи. Ако го учиш от любопитство, добре. Иначе можеш да си спестиш това време и да научиш Perl.
« Последна редакция: 31.10.2005, 02:32:51 от OpenBSD »
Активен