argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ULTILEX - The Ultimate Linux Experience  (Прочетена 7034 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: ULTILEX - The Ultimate Linux Experience
« Отговор #20 -: 23.07.2009, 12:57:11 »

От днес ULTILEX вече присъства като група в LinkedIn:

http://www.linkedin.com/e/vgh/2139945/
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:ULTILEX - The Ultimate Linux Experience
« Отговор #22 -: 10.11.2009, 10:41:20 »

Копирано едно към едно от http://linux-bg.org

--- --- ---

От днес е достъпна за сваляне версия 5.0.0 на Ultimate Linux Experience - компилация от едно CD, което съдържа в себе си няколко на брой live Linux дистрибуции.

Ето накратко новостите във версия 5.0.0:

* Дистрибуцията "Slax" е обновена до версия 6.1.2 с добавен допълнителен софтуер за още по-лесна работа. В текстов режим е достъпен и модулът devel.
* Дистрибуцията "Puppy Linux" е обновена до версия 4.3.1.
* Дистрибуцията "Tiny Core" е обновена до версия 2.4.1.
* Дистрибуцията "System Rescue CD" е обновена до версия 1.3.1.
* Дистрибуцията "Parted Magic" е обновена до версия 4.5.
* Добавена е boot опцията "boot.kernel.org" (BKO), която дава възможност да заредите операционна система през интернет.
* Менюто е реорганизирано и сега най-често използваните опции се намират в самото начало на списъка.

ULTILEX 5.0.0 е още по-малка по размери от предишната версия и съдържа в себе си последните обновления на някои от най-разпространените и полезни мини линукс дистрибуции. Както и преди, ULTILEX може да се ползва като boot CD или да се инсталира на USB Flash устройство.

Официален адрес на дистрибуцията: http://ultilex.linux-bg.org
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:ULTILEX - The Ultimate Linux Experience
« Отговор #23 -: 11.11.2009, 09:15:48 »

Иване, ако имаш принос в този проект - поздравления от мен. Според мен това е много хубав пример какво може един бакалавър да представи като своя курсова/дипломна разработка.

За мен ще е полезно (като по-запознат) да кажеш как този сет, който сте направили се справя с UFS дялове - mount и FS check... в смисъл малко и от BSD потребителите.

Успех!
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:ULTILEX - The Ultimate Linux Experience
« Отговор #24 -: 14.11.2009, 00:44:50 »

Иване, ако имаш принос в този проект - поздравления от мен. Според мен това е много хубав пример какво може един бакалавър да представи като своя курсова/дипломна разработка.

За мен ще е полезно (като по-запознат) да кажеш как този сет, който сте направили се справя с UFS дялове - mount и FS check... в смисъл малко и от BSD потребителите.

Успех!

Благодаря! Приносът ми към проекта е скромните 100%. :)

Що се отнася до въпроса за UFS дяловете, всяка от дистрибуциите в ULTILEX има собствено мнение по въпроса. Иначе казано, ако дистрибуцията XXX може да борави с UFS дялове и ако дистрибуцията XXX е включена в ULTILEX, тогава и ULTILEX може да борави с UFS дялове.

Parted Magic може да се ползва за боравене с UFS, тъй като Parted Magic съдържа в себе си GParted, който пък от своя страна може да форматира в UFS. От това следва, че ULTILEX също има възможност да работи с UFS, тъй като Parted Magic е част от ULTILEX.

Идеята за развитие на проекта като курсова или дипломна работа е добра и ми харесва - подкрепям с две ръце. И тъй като аз отдавна вече не съм студент, ако има някой желаещ, който иска да доразвие идеята, да надгради дистрибуциите, да включи нещо свое или просто да се научи как работи тази "черна Linux магия" - може да разчита на пълно съдействие от моя страна.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:ULTILEX - The Ultimate Linux Experience
« Отговор #25 -: 08.08.2010, 01:11:48 »

Без много думи: http://ultilex.sourceforge.net

Най-съществената новост за ULTILEX 10.8 (Август 2010) е напълно реорганизираното меню, което вече е много по-удобно за ползване, в сравнение с преди и както винаги включените дистрибуции са ъпдейтнати до актуалните си версии към днешна дата.
Активен

Ripcord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:ULTILEX - The Ultimate Linux Experience
« Отговор #26 -: 19.08.2010, 16:59:10 »

А каква е "файдата" от 5 дистрибуции на едно място ?
Не искам да се заяждам, просто ми е интересно какъв е смисъла да имаш 30 линукса и 25 уиндоуса на една машина ?
Live дистрибуциите като цяло са измислени за да не се налага да инсталираш втора операционна система на машината си, с persistant инсталациите вече е възможно запазването на нстройките на всяка една live дистрибуция.
Кратък въпрос към google от рода на which distro is best for me + linux live cd показва доста на брой конфигуратори, където си цъкаш какво искаш да правиш с тази дистрибуция и ти се предлагат топ 5,10,15 дистрибуции, които ще ти вършат работа... единственото, което остава е да си избереш някоя.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:ULTILEX - The Ultimate Linux Experience
« Отговор #27 -: 20.08.2010, 18:14:29 »

А каква е "файдата" от 5 дистрибуции на едно място ?
Не искам да се заяждам, просто ми е интересно какъв е смисъла да имаш 30 линукса и 25 уиндоуса на една машина ?
Live дистрибуциите като цяло са измислени за да не се налага да инсталираш втора операционна система на машината си, с persistant инсталациите вече е възможно запазването на нстройките на всяка една live дистрибуция.
Кратък въпрос към google от рода на which distro is best for me + linux live cd показва доста на брой конфигуратори, където си цъкаш какво искаш да правиш с тази дистрибуция и ти се предлагат топ 5,10,15 дистрибуции, които ще ти вършат работа... единственото, което остава е да си избереш някоя.

"Файдата" е, че ако случайно в ежедневието ти се налага да ползваш една или повече от дистрибуциите, които са включени в тази компилация, не ти се налага да хабиш две или повече CD-та (или флачшки), които да мъкнеш със себе си.

Лично аз намирам смисъл в стил а-ла-Мечо-Пух: "Колкото повече - толкова повече". За около месец съм ползвал ULTILEX като заместител на ежедневна ОС. Също така на няколко пъти съм спасявал положението на моя и и на чужди лаптопи с някоя от предвидените за тази цел дистрибуции, които са включени в ULTILEX. И вместо да сменям CD-та като луд, всичко е на едно единствено, централизирано място, с добре оформен и приятен потребителски интерфейс.

Със сигурност 1000-та души (към днешна дата), които са свалили последната версия на ULTILEX от SourceForge (нямам статистика за другите сървъри) също намират нещо полезно в това "окомплектоване".

Ако пък например си някакъв заклет фен на някоя конкретна линукс дистрибуция, най-вероятно няма да имаш полза да държиш още едно CD с тези няколко дистрибуции, просто защото си напълно наясно какво искаш от твоя компютър и как да го постигнеш.

Всеки решава сам за себе си. В ULTILEX има неща, полезни както за начинаещи, така и за напреднали. Slax и Puppy са изключително user friendly дистрибуции като за крайни потребители. System Rescue и Parted Magic пък са много полезни за диагностика и разрешаване на проблеми. Има включени и много на брой полезни програмки, с които да разрешиш възникнал даден софтуерен проблем или да направиш по-специфична диагностика, ако проблемът се окаже хардуерен. И както вече споменах - всички тези дистрибуции, заедно с допълнителните програми, се намират на едно място, добре окомплектовани са и целият потребителски интерфейс е крайно лесен и приятен за употреба. Не искам да звучи като реклама (въпреки че точно така ще прозвучи), но за цената на едно CD, мсля че ULTILEX е най-доброто решение, което можеш да намериш в света на малките по размер Linux дистрибуции.

Всичко е въпрос на личен избор...
« Последна редакция: 20.08.2010, 18:27:49 от Иван Давидов »
Активен

Ripcord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:ULTILEX - The Ultimate Linux Experience
« Отговор #28 -: 20.08.2010, 18:38:33 »

Благодаря за бързия и точен отговор ;)
Активен