argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Филология, лингвистика или лигвистика с ИТ?  (Прочетена 10511 пъти)

gretenceto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Изчетох доста неща и тука, и по други форуми и вече съм тотално объркана.    :-X

Искам да уча език, но да съм възможно най-далеч от литература.  Това значи че филология не е за мен, нали?
Всъщност искам да уча мноогоо езици, надявам се да ме разбирате.

Сега се колебая между СУ  и ПУ.  София ми е по-близко, ама там няма лингвистики. А тука пък има толкова голям избор, че се обърквам още повече (нещо със първи английски или френски трябва да е). Дали има смисъл да избирам ПУ пред СУ?

А от тези информационни технологии има ли някакъв смисъл?

И още нещо, във балообразуването видях "Оценка от международни изпити по френски език (по приравнителна скала)". Къде мога да получа информация за тази приравнителна скала?
 
Накратко: нямам си никаква идея какво да правя.   :-(

Споделете вашето мнение, дайте съвет.

Надявам се никой няма да започне да ми обяснява колко съм тъпа или не знам още какво, все пак и вие сте били в подобно положение.

Благодаря!  :bow:
« Последна редакция: 24.01.2010, 00:55:47 от gretenceto »
Активен

A_S_T_R_A

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Привет,
и добре дошла в групата на обърканите
На тази връзка можеш да намериш информация за приравнителните скали http://slovo.uni-plovdiv.bg/?page_id=1126
  Първо, за разликите между Пловдив и София. Пловдив е прекрасен град, студентите придават голяма част от колорита му, университетът е на много високо ниво. Не бива да мислиш, че София, бъдейки столица, предлага "по-висше" висше образование. Всичко зависи от твоята мотивация и от личния ти стимул. Ако искаш да се развиваш, в Пловдив има прекрасни преподаватели, които никога няма да ти откажат  подкрепа. Отношенията в Алма матер са по-задушевни, по-конкуренти!
  По отношение на специалностите, щом не искаш да учиш литаратури, филологията не е за тебе наистина. Но пък за да познаваш добре един език, трябва да се запознаеш и с народопсихологията на носителите  му, а това неизменно става чрез литературата. Разгледай плановете на занятията, в сайта на филологическия факултет има подробна информация, и прецени. Ако си се спряла на смесена лингвистика, моят съвет е да се ориентираш към западен и славянски език, защото е по-печеливша и по-рядка. Освен това ПУ има спогодби с много университети в славянски страни и можеш да се възползваш и да попътуваш, да учиш езика в естествената му среда.
 Що се отнася до информационните технологии, по мое мнение - което в случая не бива да считаш за меродавно, понеже аз съм пристрастена към филологиите - аз смятам, че се получава едно разкъсване между два полюса и вероятно ще е доста объркващо! Но пък тенденциите вървят към компютъризиране на всичко, а защо не и на езика!
 Ако имаш други въпроси, заповядай. С удоволствие ще се опитам да ти помогна!
Поздрави: Деси 
Активен

sironojka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
    • Sironojks's

доколко ПУ е на високо ниво мога доста да поспоря :?
Активен

Lilly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 109

Специално филологиите са на доста високо !
Активен

sironojka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
    • Sironojks's

обаче при приложната лингвистика нещата явно не са така ... или аз имам кофти късмет  :no:
Активен

Marry

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравей, Sironojka!

Защо не си доволна от приложната лигвистика? Възнамерявах да кандиатствам тази година за прил. лингвистика (немски и англ.) и ще се радвам да споделиш повече впечатления и мнения за тази специалност.
Благодаря предварително!
Активен

sironojka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
    • Sironojks's

аз в момента съм английски с испански. доста неща ме изнервят в последно време. лично по моята специалност ще ти кажа какви са проблемите. групата мни е 32ма души, разделиха ни на 2 - аз съм А група и нашата учителка по испаснки е една венецуелка ... която не може да говори на български. от което се подразбира, че аз уча испански - на испански  :? Б-група имат за преподавател българка (която между другото е доста добра - ходих да карам известно време с тях) ... оплаквахме се, мрънкахме, че не искаме да учим испански на испански език .. но никой не ни чу. чудя се как така в софийски универстет за славянска филология със сръбски имат поне 2ма преподаватели, ако не се лъжа даже 3ма, в търново английски с испански също имат 3ма преподаватели ... а ние тука - с по 1. като цяло нещата в ПУ са доста хлабави, по мои лични впечатления. не знам как стоят нещата с останалите специалност.
тва се сещам за сега .. ако искаш да питаш още нещо - питай  :wink:
Активен

Orion

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45

Бъдеща колежке, без литература не можеш да научиш никой език.   :roll: Разните му там лингвистики, да ме прощават съответните колеги, но тях ги разкриха като специалности само да събират парите на студентите. Филологията е специалност, която най-общо се дели на три основни дисциплини - Езикознание, Литература и Литературознание и Културoзнание. За да започнеш да учиш даден език, трябва да си запозната и с културата и литературата на съответния народ.  Ако наистина ти се учат езици, без да прочетеш някоя друга книжка няма да стане.
« Последна редакция: 27.03.2010, 21:05:49 от Orion »
Активен

sironojka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
    • Sironojks's

вярно е това за книгите .. на нас дет сме лингвистика до ся 1 книга не са ни дали да четем .. аз стигнах до извода, че всичко което науча май ще е по моя си лична инициатива  :-D
Активен

Mar. Ili.

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Здравейте и от мен, бъдещи колеги!

Има ли в последно време някакви различни или нови мнения по темата? Бих се радвала да споделите :) Информацията досега е доста оскъдна, а всички ние знаем - "колкото повече, толкова повече" ;)

Тези от вас, които вече са минали първата година - как се чувствате в тези новоизмислени специалности? Нивото как е, атмосферата също?

Благодаря предварително :))
Активен
:)
M.

leeyo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Здравейте и от мен  :-)
Както вс в темата и мен ме интересува кое е по-добре - филологията или лингвистиката. Аз лично се интересувам от линг - англ + турски, обаче никъде не намирам мнения и коментари точно по тази тема... Ще бъда мн благодарна ако има някой с тази специалност, който може да сподели впечатления и по някакъв начин да ми помогне в избора... :-)
Активен

Зори

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Здравейте! Аз съм Зорница, тази година ще ми е първа - записана съм приложна лингвистика с английски и испански език. :) Записах се това, защото харесвам английския език, може да се каже, че добре се справям с него и ми се удава, и защото много ми се учи испански. Ако исках да уча само английски, щях да се запиша филология. Силно се надявам обучението да е на добро ниво. Не знам как бих се справила, ако учителите по испански не са добри, отсъстват или са испанци :D (става дума, че съм супер начинаеща, знам азбуката, числата и няколко думи и изрази, това е :D). Ако има колеги, да пишат. :) Ще се радвам да се запознаем :P Стискайте палци всичко да е наред :D
(разбира се, ако не ми хареса, мога да се прехвърля...но не ми допада идеята да се занимавам с бумаги :/).
Активен
Sometimes goodbye's the only way.

MimiK

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

Здравей,Зори :-) Аз също записах тази специалност,защото ми се стори интересна,а и ми се иска да уча езици,но ще видим какво ще ми е мнението нататък,когато се запознаем с нещата  :chat: Ти поне знаеш нещо        на испански,аз съм напълна начинаеща :-(
Активен

Зори

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Здрасти :P Ще видим как ще е :) Аз от един разговорник, който си взех, ги научих :D Ще се старая, пък ще видим. Ако не ни учат добре, почваме сами :D Имам вече разговорник, речник и самоучител...а сега ще трябва да се запася и с енергия, търпение и хъс, защото много съм се разкиснала лятото, а и всичко ще ми е ново, надявам се да не се стресирам много :D
Активен
Sometimes goodbye's the only way.

MimiK

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

Видях какво ще учим всеки семестър и не изглеждаха зле нещата :-)
Активен

Grim

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Аз ще съм сега първа година лингвистика с ИТ. Специално за ИТ не бих се притеснявал толкова, едва ли ще се учи програмиране, по-скоро базата на технологиите - вкл./изкл. на компютър, офис пакети, софтуер и тн., нищо, което би трябвало да те притеснява :)
Активен
Coffee addict!

poch

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Grim или някой ,който е в лингвистика и ИТ моля да сподели какви са впечатленията от тази специалност!Тази година ще кандидатдствам и съм се насочил натам,ама честно казано все още съм в голяма чуденка!
Мисля си и за анг. филология,ама казват,че е трудно-учило се староангл.
Така,че не знам.....
Помагайте!












Активен

danichka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Ами какво да ти кажа, уча лингвистика с ИТ и съм доволна от всичко до момента. Ако ти се занимава с преводи и (както колегата grim вече спомена) офис пакети, компютърна лингвистика и прочие това е специалността за теб. Преподавателите тази година са айляк (с малки изключения, които е желателно да не споменавам). Запиши възможно най-много специалност така или иначе обикновено всичко става в последния момент. Поне при мен така се случиха нещата. Има още време до записвания, но ако питаш мен няма да сбъркаш с тези специалности щом имаш такъв афинитет към езици. Успех!  :-)











[/quote]
Активен

Timeout

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Здравейте,

Има ли някой идея какви са условията за кандидатстване в специалностите Лингвистика с/без ИТ за 2012/2013 като второ висше. Първото ми висше образование няма нищо общо с филологии.

Какви документи се подават и различни ли са таксите за обучение?

Както се казва, предварително благодаря!
Активен

Blitzkrieg

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
  • Лингвистика с ИТ (английски с немски)

Аз ще кандидатствам английска филология в Софийския, но ще кандидатствам и в ПУ, защото гледам, че тук има по-голямо разнообразие що се касае до английския. Чудя се какво да пиша като първо желание - Приложна лингвистика или Лингвистика с ИТ?

Впрочем, ще може ли някой да ми обясни разликата между Приложната лингвистика и Лингвистиката с ИТ?
Активен