argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Специализация по журналистика  (Прочетена 11018 пъти)

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120
Re: jurnalistika
« Отговор #20 -: 20.09.2007, 23:03:10 »

успех на всички, които смятат да специализират - няма да е лесно, но ви стискам палци  :y:
« Последна редакция: 21.09.2007, 10:38:52 от Gabby »
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

Gogata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: jurnalistika
« Отговор #21 -: 20.09.2007, 23:27:18 »

Специализацията по журналистика се изучава две години по два семестъра.Получаваш образователна степен "Специалист" и се учи паралелно с другата специалност,в която си.Tук можеш да прочетеш още за специализацията!Успех! :wink:
Активен
Live in drive,drive in live and feel the beat of your Cuore Sportivo!

Лисичка

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
  • Smile to hide the pain...
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #22 -: 11.10.2007, 18:40:03 »

Нааай-накрая инфо за тази специализация:
На 16.10.2007г. от 16.00 часа ще се проведе сбирка на I-ви и II-ри курс "Журналистика" в 17 и 18 зала (III барака в двора)
Само да ги намеря и съм там  :wink:
Активен
Заключи ме в очите си...

Лисичка

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
  • Smile to hide the pain...
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #23 -: 21.10.2007, 00:41:03 »

Бях там и кво.....след 40 минути чакане всички си тръгнахме с инфото, че срещата се отлага за утре по същото време (17.10.07) и на следващия ден пак нищо съществено, ще видим какво ще е другата сряда  :roll: Нещо не съм мн обнадеждена и въодушевена от тази специализация, колкото бях в началото  :s:

А вие, останалите колеги, какво ще кажете? С какви впечатления останахте? Как ви се струват лекциите на проф. Сапарев? На мен лично ми беше приятно да го слушам :)
« Последна редакция: 27.10.2007, 17:00:27 от Sa4 »
Активен
Заключи ме в очите си...

Gogata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #24 -: 27.10.2007, 22:49:45 »

Така...вече имахме два пъти лекции при проф.Сапарев :-) На мен лично ми беше интересно и ми хареса като цяло!Следващите лекции ще са на 9.11.2007 от 13:30.Информация най-вероятно ще има при инспекторките на Филологическия факултет.Ако има нещо питайте,макар че и на мен ми е още "тъмна Индия"  :-D
Активен
Live in drive,drive in live and feel the beat of your Cuore Sportivo!

FlexFit

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 124
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #25 -: 28.10.2007, 14:14:57 »

Интересна и доста полезна тема!Предполагам важи и за студентите задочници.Има ли някой задочно обучение,който специализира журналистика?До колкото съм запознат трябва едната специалност да е редовна другата задочно? Моля някой който учи редовно и специализира журналистика да даде малко информация
Активен

Gogata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #26 -: 30.10.2007, 20:15:59 »

Доколкото знам можеш да запишеш специализацията дори ако си от друг ВУЗ,така че едва ли ще е проблем ако учиш задочно.За повече информация можеш да се обърнеш към  Гл. ас. Йордан Костурков,който организира програмата по Журналистика.
Активен
Live in drive,drive in live and feel the beat of your Cuore Sportivo!

mary_belcheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #27 -: 31.10.2007, 00:22:41 »

Колеги, следващите лекции при проф.Сапарев, ще се проведат на 09.11.2007г. от 13:30ч. в 11 аудитория - партер на Ректората. (Молете се, да избегнем нови елементарни проблеми с "настаняването".)
« Последна редакция: 31.10.2007, 00:24:59 от mary_belcheva »
Активен

politolog

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 71
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #28 -: 19.11.2007, 15:56:30 »

Здравейте , колеги специализанти!
Днес най-сетне успях да се запиша при Петя .... , но така и не разбрах изобщо никакви подробни около тази специализация – какво ще учим, по колко часа, кога ?! Няма ли да излиза някаква програма най-после? Освен лекциите при Огнян Сапарев караме ли някакви други лекции? Аз само разбрах, че не завършваме със степен специалист.  А с каква тогава – не ми е ясно. Моля, някой колега, ако има повече информация, да сподели. Благодаря предварително!
Активен
"И така, който иска да живее, трябва да се бори, а който в този свят на вечна борба не иска да участва в схватката, той не заслужава правото на живот. Нека е жестоко, но е така!"

malinche

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #29 -: 22.11.2007, 12:19:52 »

Специализацията по журналистика не е лошо нещо особено ако първата ти специалност е БФ. Най-хубавото нещо за мен бяха лекциите при Велин Станев-радио журналистика и Антон Баев-архитектура на вестника. Успех на всички, но не си мислете,че с след тези курсове наградата  Пулицър ви е в къра вързана. Запасете се с много търпение, защото липсата на програма няма да е най-големия проблем!
Активен

kalista

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • I love Xavier Naidoo
    • http://www.kalistabg.sladur.com
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #30 -: 24.11.2007, 15:07:11 »

Здравейите! Първо- не искам да обезнадеждавам никого от тази иначе полезна тема, но наи-хубавото от тази ви специализация е,че удостоверението, което получавате на каря на 2рата година е кум дипломата ви за висше образование поне! Моя колежка (българска филология,4ти курс , редовно съм)се записа миналата година-СЕПТЕМВРИ!!!СЪБРАХА ЕДВАМ 10 ЧОВЕКА КРАЯ НА ДЕКЕМВРИ!!! Почнаха първия си семестър някъде тогава, може и през януари,незнам с програмата за кой семестър. В крайна сметка за учебната 2006/2007 имаха един семестър завършен и 2ри -с непроверени изпити(!!!) до септември тази година! Естествено- тя се отказа. Твърдеше, че инфото и от обща култура всеки филолог го знае. За туризъм- който аз записах нещата стоят по друг начин. Учим събота и неделя,60 човека сме, проверяват си изпитите хората по график, плащаме същите пари като за журналистика и получаваме накрая хартийика към дипломката от гимнзая(= курсче за 3 месеца , където и да е!!!) с гордата квалификация "специалист организатор на туристическата дейност". 2ри випуск сме откакто е открита въобще. Смятаме да отнесем въпроса към декана, защо стоят така нещата. На въпроса ни към една от "преподавателките" като какви са се реализирали колегите от първия курс, завършили тази специализация, напълно самоуверено жената си даде умния отговор, от който вече година се втрещявам като се сетя:" Ами, реазлизират се в туристическата сфера да, естествено! Едно момиче например това лято е работила като барманка на морето!"Без коментар
Колкото до реализация в туристическото поприще- незнам до колко ви е известно как стяот нещата в редакциите на вестниците примерно, но почти всичи кадри там не са журналисти , а филолози по образование!
Дано не съм ви разочаровала прекалено много... :?
Активен
"Трябва така да се нареди животът, че всеки миг от него да бъде значителен"(Лермонтов-"Бащи и деца")

malinche

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #31 -: 27.11.2007, 13:50:14 »

Процентът на филолозите работеши в медии надвишава този на завършилите журналистика. Според мен това е така, защото филологията дава освен много добра езикова подготовка, но и широка обща култура. А журналистика е по-тясно специализирана специалност. Ако се замислите професиите, които би могъл да практикува един филолог са в пъти повече от тези на журналиста!
Активен

Gogata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #32 -: 29.11.2007, 19:11:33 »

Колеги,утре лекциите при доц.Чобанов ще се проведат от 15:00ч.Срещата е пред Деканата(325 кабинет).
Активен
Live in drive,drive in live and feel the beat of your Cuore Sportivo!

politolog

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 71
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #33 -: 15.01.2008, 02:12:01 »

Някаква по-скорошна информация за специализация Журналистика?
Активен
"И така, който иска да живее, трябва да се бори, а който в този свят на вечна борба не иска да участва в схватката, той не заслужава правото на живот. Нека е жестоко, но е така!"

Gogata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #34 -: 15.01.2008, 09:28:41 »

Утре (сряда 16.01) от 16:00 ч. в 3-ти Езиков кабинет!
Активен
Live in drive,drive in live and feel the beat of your Cuore Sportivo!

mary_belcheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #35 -: 15.02.2008, 18:40:19 »

Някой има ли нова информация във връзка с упражненията на 1 курс?
Активен

Gogata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #36 -: 02.03.2008, 13:19:30 »

Няма никаква информация!Нито на таблото пише нещо,нито някой нещо знае.По-несериозна работа няма!Не стига,че нямаме каквато и да е програма за занятията,а и сме ощетени с часовете и предметите.Ето вижте колко неща трябваше да учим,а сме имали само един изпит и два незавършени предмета!Аз няма да плащам още такси ако няма някаква яснота и нещата не се нормализират!
Активен
Live in drive,drive in live and feel the beat of your Cuore Sportivo!

vesenceto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #37 -: 28.03.2008, 18:02:46 »

Здравейте и от мен! Някой има ли представа от къде да получа малко повече инфо относно специализацията? Как и кога се подават документи? Какви са таксите и т.н. Не мога да открия и никакви телефони, а съм от Стара Загора и не ми се идва до Пловдив само за това. Ако някой може да ми даде малко светлина по въпроса ще съм Ви вечно благодарна:)
Активен

bqrqn4eto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 475
  • Философия
Re: Специализация по журналистика
« Отговор #38 -: 25.05.2008, 18:52:59 »

Прием в програмата за специализация по журналистика

 

I. Програмата за специализация по журналистика е свободна програма, предназначена предимно за студенти филолози от всички курсове. В нея могат да бъдат приети и студенти от други специалности. Кандидатстването, приемането и записването става по документи. Както за студентите-специалисти, така и за неспециалистите в практически-приложен план се изучават основни филологически дисциплини,  които целят да повишат културата на писането на текстове и да разширят познанията на студентите. Наред с това се въвеждат основни познания по журналистическо писане за медиите (ръководени предимно от експерти-филолози) с цел реализация на студентите в областта на журналистиката

II. Програмата е четирисеместриална, като в последния четвърти семестър се подготвя курсова дипломната работа по избор на студентите, или подготовка за държавен изпит по утвърден конспект. Общият хорариум е в размер на 500 часа. Някои от курсовете се изнасят само на модулен принцип. Всеки курс завършва с писмен изпит, текуща оценка, колоквиум или курсова работа
III. Учебният план застъпва актуални проблеми на езика – стилистика, морфосинтаксис, обща и специална езикова култура; основни компютърни умения; познания за най-новия литературен процес в България и по света; характеристика на творческия процес в медиите, специални познания; основи на стандартите на авторското право; информация за медийния пазар и медийното пространство; в „Отворена катедра” се осъществяват дискусии с изтъкнати специалисти в областта на медиите; осигурява се обучение по английски език. Материята се разглежда по проблеми и в дълбочина, като се цели развитие на уменията на студентите, както и изграждане на практически умения за работа в медиите. Подборът на дисциплините дава възможност за осъществяване на интердисциплинарни връзки



Програма за специализация по  журналистика
 1. Езикът на текста (Езикова култура). Курсът е теоретико-практически и цели корективно да бъде подобрена писмената езикова култура на студентите на основата на интерактивни лекции, свързани с основна проблематика в областта на науката за езика и в нейните приложни аспекти

 
2. Азбука на граматиката (Проблеми на българския език). В този курс на морфосинтактично ниво се поставя проблематиката на родния език; въвеждат се и се разясняват теми, свързани с езиковата компетентност, разглеждат се казуси, илюстриращи езиковите норми и отклоненията от тях

 
3. Оформление на ръкописи. В курс от семинарни упражнения се представят национални и международни стандарти за оформление на ръкописи, разглеждат се основни теми от стратегиите за научно, творческо и техническо писане, за подготовка на текстове, редактиране, коригиране

 4. Семинар по журналистически жанрове. Курсът запознава студентите с основните понятия и със спецификата на журналистическите жанрове, с проблематиката и специфичните техники

 5. Редактиране на текстове. Курсът продължава теми, въведени в семинарите
по „Оформление на ръкописи”, като конкретно разяснява спецификата на редакторската работа, редактирането и саморедактирането на текстове

 
6. Компютърна грамотност. Курсът е гъвкав, като въвежда студентите според степента на компютърните им знания и умения в основите на работата с компютър, а за напредналите осигурява възможност да се запознаят с нови компютърни продукти и програми за текстообработка и свързани с работата по текстовете приложни програми

 
7. Английски език (начално ниво и ниво напреднали). В началното ниво студентите придобиват умения да работят самостоятелно с текстове и да провеждат елементарен разговор, да усвоят граматически и лексически минимум. В ниво напреднали се работи с реални текстове на английски език, дискутират се теми в областта на журналистиката, усъвършенстват се граматическите и лексически познания. Студентите участват в съответното ниво след проверовъчен изпит и по своя преценка

 
8. Медийно пространство. Курсът въвежда студентите в теорията на масовите комуникации на основата на богат илюстративен материал, свързан с актуални медийни събития

 
9. Разширете своя речник (Практическа стилистика). Курсът разглежда различни аспекти на практическата стилистика, като специално внимание се обръща на професионалната журналистическа лексика, на езиковото строителство, на езиковата чистота.

 10. Семинар по електронни медии. Курсът е от две части: радиожурналистика и телевизионна журналистика. Практически се запознават студентите със спецификата на основните електронни медии

11. Периодични и непериодични издания: организация, структура, функции. Курсът представя характерни структури на печатните медии в България и чужбина, организацията на работа в тях, специфичните функции и необходимата квалификация

 12. Най-нова българска литература. В курса са представени значителни творби и автори на най-новата българска литература, като студентите имат възможност да дискутират по тях и да представят свои виждания и предпочитания. Изяснява се същността на съвременни явления като постмодернизъм, смесване на жанровете, мястото и ролята на популярната литература.

 13. Къде и как да публикуваме. Това е информативен курс за състоянието на националния и международния медиен пазар, за възможностите, начините и средствата за професионална реализация

 14. Семинар по печатни медии. Това по същество е курс за въвеждане в основите на репортерството – в печатните и електронните медии; овладяват се основни техники на съставяне на журналистически материали за печатните медии, тяхното структуриране, спецификата на жаврове като интервю, репортаж и др.

 15. Електронни издания. Курсът е с практическа насоченост. На основата на придобити общи познания по компютърна грамотност се представят възможностите на електронните издания, компютърния дизайн, специфични приложни програми, използвани в печатни и електронни медии

 16. Най-нова чужда литература. В курса се разглеждат творби на чужди писатели, които оформят облика на световната литература през последните десетилетия: информативно, но и интерпретативно, студентите дискутират творби-събития в най-новата литература, придобиват теоретични знания за литературните процеси и явления

 17. Правни норми и стандарти. Курсът въвежда студентите в основите на авторското право, като се разглеждат казуси и се изясняват правни ситуации, свързани с журналистическата практика. Представят се основни положения на ЗАПСП и други свързани нормативни актове
 18. Семинар по графика на печатното издание. Това е курс, който въвежда в архитектурата на основната печатна медия – вестника. Курсът се провежда практико-приложно и дава възможност на студентите да наблюдават и активно да участват в макетирането на журналистически материали, в разполагането им в печатните издания, в запознаването с естетиката на графичното оформление и неговата функционалност

19. Открита катедра. В часовете, предвидени за тази форма, са планирани срещи и дискусии с изтъкнати медийни специалисти, автори и журналисти, гостуващи в програмата
20. Консултации и практика. Предвидени са периодично през семестрите часове за практически занимания в реална обстановка в печатни и електронни медии, както и консултации с преподаватели и експерти

това е приема за специализацията надявам се да съм ти помогнала. :-)

 


Активен

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re: журналистика
« Отговор #39 -: 28.05.2008, 16:49:10 »

искам да ми разясни някой какво ще рече специализация журналистика? значи изкарвам бакалавър и после спец. журналистика, ама какво образование ще се води, няма да имам магистратура? и също колко продължава специализацията :s:
Не, не изкарваш бакалавър и после специализация журналистика. Учиш си по бакалавърската програма и паралелно с това в събота и неделя учиш два семестъра журналистика. Накрая си завършваш пак като бакалавър и имаш документ за журналистиката. А за магистърската степен си мислиш чак като завършиш.
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков