argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: НЯМА ПРАВО ЗА ЗАВЪРШИЛИТЕ СТЕПЕН БАКАЛАВЪР!!!  (Прочетена 13404 пъти)

petrova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Разочарована съм!!! Завършила съм висше-бакалавър преди 5 години. Сега искам да кандидатствам само ПРАВО в ПУ и не ми се дава такава възможност. Защо ли? Защото съм завършила едно висше -  държавна поръчка и не мога да запиша друго. ОК, само платена поръчка може...но в ПУ няма платен прием за специалност ПРАВО за завършили едно висше.  :-( Нямам думи по въпроса...единственото, което искам е да уча ПРАВО и с това ме върнаха 4 години назад....Да не говорим, че 1 стотна ме раздели от мечтата ми...сега ново 20!!!  :mmm: Защо хората, които знаят какво искат да не могат да достигнат целите си, заради такива препятствия?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Здравей petrova,

Държавната поръчка е платена и поръчана от държавата. Естествено и нормално е един човек да учи само едно образование, с което по-късно да служи на държавата, която авансово го е спонсорирала. В противен случай няма ли да се получи едно безконечно и уютно учене/скътаване на гърба на данъкоплатеца, който в общия случай живее в стрес, крайни срокове, несигурност и т.н.

Когато говорим за право трябва да имаме впредвид, че едно право не бива да отнема друго право. Аз например бих търсил сметка от държавата, ако тя реши да спонсорира второто висше. А ако на някой много му се учи трябва да е готов да си плати за това удоволствие. Защо (ако) в ПУ има пречни за това не зная, аз просто разсъждавам принципно над казуса ти.

Успех!
Активен

petrova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Здравей,

Съгласна съм с всичко, което каза. Аз не претендирам, че държавата не плаща обучението на студенти, които са решили да учат второ висше. Да, прав си, ако някой е решил трябва да е готов да си плати за това. В ПУ няма платен прием за завършили висше. Но след като ръководството на университета е взело такова решение, коя съм аз да протестирам... Просто изразих разочарованието си от факта. Когато искаш нещо силно и се стремиш към него, естествено е да си разочарован, когато няма начин да го постигнеш.
Успешен ден!
« Последна редакция: 09.03.2011, 15:44:02 от petrova »
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет

Аз въобще не съм убеден, че наличието на завършено висше образование е пречка за се запише второ такова, та ако ще и "право" да е?! Просто поредния път, когато не се предоставя цялата информация или.... много други варианти  :wink: имало е и кандидати в подобно положение да си въобразяват, че трябва да им се предостави възможност да учат "право"... но под формата на магистратура  :wink:
Пак казвам, няма никаква пречка човек за запише второ висше, практика бол  :-D
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

отговор на г.жа Петрова.Това решение на НС излезе тази зима.Не знам колоко е правилно или не  , но държавата явно няма средства да заделя за две висши образования държавна поръчка  на един гражданин.Може и да е несправедливо   за някои , но в обществен интерес   навярно    е  допустимо и целесъобразно.Съжалявам за това което ти предстои  ,но имаш възможност да заобиколиш това   по следния начин.Кандидатстваш в Бургас или в Велико търново или някъде другаде по твой избор -частно.Изкарваш 1 година  и имайки необходимия успех се прехвърляш втората година в Пловдив  ако си от Пловдив доколкото се подразбира от поста ти  ,чрез Дарение на Университета.Това е единствения път , който ще ти излеза с 4000-5000 лева малко по -скъпо  ,но е законен и напълно би те удоволетворил  ,ако наистина имаш голямото желание да завършиш Право  в ПУ  .Ако беше кандидатставала миналата година това ограничение не важеше ,но от тази година се прие тази санкционна мярка.Това е  ,   но  не се отчайвай    ,  какво са 4000-5000 лева в повече пред невероятния шанс да се дипломираш като юрист.Тази професия е вечна  и след 20 год.пак ще има хляб в нея,независимо в коя държава. :y: :sun: :handshake:
Здравей,

Съгласна съм с всичко, което каза. Аз не претендирам, че държавата не плаща обучението на студенти, които са решили да учат второ висше. Да, прав си, ако някой е решил трябва да е готов да си плати за това. В ПУ няма платен прием за завършили висше. Но след като ръководството на университета е взело такова решение, коя съм аз да протестирам... Просто изразих разочарованието си от факта. Когато искаш нещо силно и се стремиш към него, естествено е да си разочарован, когато няма начин да го постигнеш.
Успешен ден!
« Последна редакция: 09.03.2011, 20:06:52 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Марине, ако можеш аргументирано (чрез написаните закони) за защитиш всяка кауза/действие, това означава ли че действаш според правото? За мен съвета, който даваш се нарича кражба и в това няма спор...
Браво на petrova, че има желание и страст за право, може би е добре и ти да прихванеш от тия нейни добродетели!
Активен

petrova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Аз въобще не съм убеден, че наличието на завършено висше образование е пречка за се запише второ такова, та ако ще и "право" да е?! Просто поредния път, когато не се предоставя цялата информация или.... много други варианти  :wink: имало е и кандидати в подобно положение да си въобразяват, че трябва да им се предостави възможност да учат "право"... но под формата на магистратура  :wink:
Пак казвам, няма никаква пречка човек за запише второ висше, практика бол  :-D
Добре, Г-н Петров, след като го пише в Правилника за прием на студенти, след като се обадих по телефона ( не че по телефон се върши работа ) и ми отговориха, че е невъзможно след като имам завършено висше - няма как да стане...КАКВО ТРЯБВА ДА НАПАРВЯ? Желание - бол, амбиция - бол, ако имаше и начин тогава всичко щеше да е идеално. И все пак се надявам да има начин, дори и като магистърска степен ( подобно нещо има в Търново).
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Наско ,за каква кражба говориш.Кражбата в НК е член 194  ал.1 "Който отнеме чужда движива вещ от Владението на другиго без негово съгласие с намерение противозаканно да я присвои ,се наказва за Кражба  с ЛС до осем години.следват кфалифицираните състави  до  чл.197.На следващо място правейки частичен бърз праван анализ се прехвърляме на дефиниция на договорите и злоупотреба с право.Отиваме на закон за задълженията и договорите съкратено ЗЗД чл.8 гласиДоговорът е съглашение между две или повече лица , курсива мой- разбирай ФЛ и ЮЛ,,за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях.До тук има   само  желание от една страна , никакво реално действие, за сключване на договор за ВО..В случая г-жа или г-ца Петрова е заявила желание за сключване на договор  с  някакъв ВУЗ по специалност Право  желателно държавна поръчка.Няма никакво нарушение от нито една страна. по нататък ал.2 на член 8 казва.Лицата се ползуват от правата си, за да задоволят своите интереси.Те не могат да упражнят тези права в протовиречие с интересите на обществото.Интересите на обществото  :  Казват от скоро  тази зима го прие НС  ,че не може две ВО-държавна поръчка В БГ.ПУ е в БГ. Значи вратата е затворена .Следователно може да се иде на вариант в чужбина- там сем .  такси са няколко хиляди долара ,евро,..ако има средства -човек би си позволил.Но предполагаме че няма средства.Следователно търсим начин в БГ да се завърши чрез договор с някакъв ВУЗ   второ висше образование..Закона какво казва.?чл.9Свобода на договарянето.---Страните могат свободно да определят съдържанието на договора,доколкото то не противоречи на повелителните норми на закона и на добрите нрави.Съгласно Правилника на ПУ студент има право да сменя ВУЗ , спец.и форма на обучение по определен ред.В някои случаи се иска дарение.Няма нарушение и на добрите нрави ,тъй като човек е свободен да избира къде , кога и кълко да учи съгласно някакъв договор между него и ВУЗ.Така погледнато не виждам с какво не съм дал правилен съвет доколкото разбирам  някакъв намек за упрек относно неадекватността на отговора ми на госпожата   , която  искала да учи в ПУ.По съществото на спора ако изобщо има такъв ,поради самия факт че в случая се касае за затворена врата -държавна поръчка  - чрез императивна правна  норма,същия път може да се премине  през друга врата  чрез дарение  , факт който не се е   коментирал като алтернатива  , нито пък се е осъществил  по право с някакво реално действие  към настоящия момент , поради бездействие на страната  а само изразено негодувание от някакъв факт.Адвоката е длъжен да посочи различни варианти на клиента  ,но по кой път ще избере клиента си е лично негово право и въпрос на личен избор.инж.и кандидат адвокат Янков
« Последна редакция: 09.03.2011, 22:42:28 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет

... Добре, Г-н Петров, след като го пише в Правилника за прием на студенти, след като се обадих по телефона ( не че по телефон се върши работа ) и ми отговориха, че е невъзможно след като имам завършено висше - няма как да стане...КАКВО ТРЯБВА ДА НАПАРВЯ? ...

Значи, доколкото видях в ЗВО липсва такава забрана, в Правилника за устройството и дейността на университета също, за посочения от теб Правилник за прием на студенти не съм и чувал, на телефонни разговори не вярвам ако не ми посочат точно въз основа на коя разпоредба е забранено. Остава да прегледаме и Решенията на АС, но все ми се струва, че не би трябвало да противоречат на посочените нормативни актове, въпреки предоставената с ЗВО автономност на ВУЗ-овете да определят "...условията за приемане и формите на обучение на студентите". Просто не ми звучи логично  :?
п.с. Забравих... вместо да се лутаме и да гадаем... мисля, че е най-добре да се попитат хората, които отказват на основание на коя точно разпоредба е забраната. Няма да е чудно ако са останали с впечатлението, че в момента си студент и искаш паралелно да запишеш право... знам ли?!
« Последна редакция: 10.03.2011, 08:21:27 от А. Петров »
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Марто, хубав ден! Говорим на различни езици, ако имаш желание виж първия ми пост... иначе ми се гади от "търсим вариант за клиента". Този който плаща (клиента) ли е висшето нещо в правото? А знаеш ли как в възникнало правото, че така се ограничваш, момче?
Активен

LuckyLuck

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117


 Прочетох мненията и се заинтересувах. Стана ми интересно, защото аз самият съм 4-и курс право-задочно. Кандидатствах си по каналния ред преди години. Имам бакалавърска степен преди правото, а в курса ми определено има и други така. Явно тази промяна е от скоро и съм я пропуснал. Разгледах сайта на ПУ и в раздела за кандидат-студенти в Условията за кандидатстване пише :
Цитат
Завършилите едно или повече висши образования със същата или по-висока образователно-кавлификационна степен на места субсидирани от държавата (т.н. държавна поръчка) могат да кандидатстват само за места в платена форма на обучение, ако има обявени такива.


 А в ЗВО пише :
Цитат
Чл. 21. (1) (Предишен текст на чл. 21 - ДВ, бр. 53 от 2002 г.) Академичното самоуправление се изразява във:
...

3. самостоятелно определяне на научно-преподавателския състав, на условията за приемане и формите на обучение на студентите, докторантите и специализантите;
....

А в Наредба за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България пише :
Цитат
Чл. 5.. Висшите училища определят и обявяват:
1. условията и реда за участие в конкурсните изпити;
2. кандидатстудентските документи и сроковете за тяхното подаване;
3. датите за провеждане на конкурсните изпити;
4. критериите и процедурите за оценяване и класиране;
5. документите и сроковете за записване на новоприетите студенти.


Така че явно ПУ е в правото си да поставя определени условия за прием. Дали са справедливи или не... това вече е друг въпрос.

Мисля че в случая ако имате възможност може да пробвате варианта описан по-горе в мнението на бай Марин.

П.С. Малко набързо прегледах актовете и е напълно възможно нещо да съм пропуснал или да има промяна.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет


Така че явно ПУ е в правото си да поставя определени условия за прием. Дали са справедливи или не... това вече е друг въпрос.

Мисля че в случая ако имате възможност може да пробвате варианта описан по-горе в мнението на бай Марин.

П.С. Малко набързо прегледах актовете и е напълно възможно нещо да съм пропуснал или да има промяна.

Разбира се, че не е така. Проблемът се крие в средствата, отпуснати от държавната субсидия за издръжката на студента. И съгласно ЗВО:
Чл. 91. (1) Субсидията от държавния бюджет осигурява средства за:
1. издръжка на обучението;
....
(5) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Средствата по ал. 1, т. 1 не се предоставят за издръжка на обучението на:
...
2. студенти и докторанти, които се обучават за придобиване на същата или по-ниска образователно-квалификационна степен;
3. студенти и докторанти, които са пресрочили срока на обучението си съгласно учебния план;


Обаче, както е посочила г-жа Петрова, същата има ОКС "бакалавър" от предишното си образование, а би трябвало ВСИЧКИ да знаем, че специалност "Право" предвижда ОКС "магистър", т.е. ПУ ще си получи субсидията, не трябва да има проблеми... Друг е моментът... ако случайно е забравила, че има предишно висше... нали се кандидатства с диплома за средно  :wink: И пак казвам, за мен някой нещо не  разбрал... казано е нещо за висше... и .. препредаването води до там. За това - с чантичката, дипломата (за средното) и на място  :wink:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

any_32

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

 Mого е прав А.Петров, никой не Ви  пита колко висши сте завършила и не знам защо трябва  изобщо да го изтъквате . Кандидатствате си с дипломата за средно на общо основание. (не Ви пише на челото първото образование, нали?) Това е начина. Действа безотказно. Успех!
Активен

petrova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Не изтъквам нищо, просто споделих ситуацията, в която се намирам... и която не беше доизяснена. На челото не ми пише образованието, но вече в кандидатстудентските документи има декларация, че нямаш завършено висше образование. И да, право няма бакалавър, така че... Благодаря на всички за отговорите.
Поздрави на всички!
« Последна редакция: 16.03.2011, 15:49:05 от petrova »
Активен

joroace

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Здрасти!
Имам подобен проблем и след десетки разговори, четения на ЗВО и т.н. разбрах следните неща:

1. Държавата отпуска субсидия, само ако искаш да учиш образование, по-високо от последното, което си завършила или учиш в момента! Правилното тълкуване на чл. 91 е, че независимо дали си използвал, нямаш право на такава, ако вече имаш конкретната ОКС. В моя случай аз съм завършил частен университет и сега искам да запиша друга специалност в държавен, но ЗВО ми забранява да получа субсидия. Един вид съм дискриминиран, защото едни получават субсидия, а такива като мен не получават, но харесва ми или не - това е положението! В твоя случай нещата не са по-различни, с разликата, че ти поне веднъж си се възползвала от субсидията, но няма да ти позволят да се възползваш отново.

2. Това дето да си мълчиш за висшето е глупост, защото два пъти годишно университетите изпращат списък с всички студенти, които учат на МОНМ. МОНМ от своя страна поддържа регистър (можеш да го намериш и ти в нета) на всички студенти от 2006г. насам. Така че дали ще кажеш, че си завършила или не няма значение, защото рано или късно ще те хванат.

3. Доколкото знам, към днешна дата повечето държавни университети вече имат платен прием, който има някои условия. Мисля, че бройката на платените места е не повече от 10% от общата и то само, ако останат незаети места. В допълнение за всяка специалност се определя цена на издръжката и ти си я плащаш в пълен размер. В моя случай искам да кандидатствам в технически университет, за което ми искат 1100лв на семестър. Така или иначе най-важното е, че никой не ти забранява да кандидатсваш за второ висше. Просто едното струва 120лв, а другото 1100.

4. Аз мисля, че в така създалата се ситуация има две възможности. Първата е да запишеш платено, ако е възможно изобщо. Втората е, че доколкото разбрах списъците със студентите се дават на МОНМ през Април и през Ноември. МОНМ ще те хване чак през Ноември, но няма да санкционира теб, а университета, че изобщо те е приел. Университета от своя страна не знам как може да те санкционира по този въпрос и изобщо има ли основание да го направи. Затова можеш да пробваш да кандидатстваш като внимаваш какво подписваш! Ако подпишеш, че знаеш за Чл.91 от ЗВО, тогава може да ти бъде потърсена и съдебна отговорност. В противен случай - университетът ще бъде глобен, но не и ти. Внимавай да не подпишеш, че си запозната и с правилника на университа, където също може да се споменава този Чл. 91. А има и трета възможност - да променят ЗВО до няколко месеца и всичко да се нареди. ;)
Активен

the_master

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126

До това води задоволяването на болни родителски амбиции...
...пък нашта е студенка... хахахахахаха
Активен

Lili_t

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

Никакъв проблем не е придобитата ОКС "Бакалавър", за да кандидатстваш да учиш Право. Същите страсти преживях миналата година и аз - завършваща бакалавърска степен в ПУ, подавайки документите си за участие в КСК, попадам за декларацията, че нямам предишно образование. Обадих се в Информационния център, където ми вдигна компетентният по всички въпроси господин и ми каза: "Сигурно искаш да учиш Право. Да, ама не. Държавата колко пъти да плаща за теб?!". Реших въпроса лесно - отидох при шефа на Учебен отдел - г-н Бойков, който съвсем услужливо, културно и компетентно ми отговори, че нямам никакъв проблем с кандидатстването си, защото предишната ми ОКС е по-ниска от тази на специалността Право.
Няма нужда от драми. А както разбрах от този случай - няма смисъл да търсим информация по важни за нас въпроси по телефона, защото никога не можеш да бъдеш сигурен на човека, който ти вдигне, колко му се работи и колко актуална информация има в главата си.
Кандидатствайте си спокойно, а след като ви приемат - отидете там, където са ви казали, че нямате право да бъдете студенти отново, с новата си студентска книжка и старата си диплома, за да ги поздравите!  :wink: :-D
Активен

daniela_trendy

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
  • Право задочно

Здравейте, аз също се лутах и получавах различна информация за това дали мога да кандидатствам след завършена ОКС "Бакалавър". В крайна сметка ми приеха документите, защото има заповед да дъдат приемани такива като нас(разбира се, заповедта беше издадена в последния момент). Не съм попълвала Декларация 3(дали имам друго висше) и ми приеха документите с код на завършено последно образование вместо 02(техникум) с 04(бакалавър). Все още чакам да видя ще ме има ли изобщо в класирането, макар че г-н Бойков също много любезно ми обясни, че трябва да вляза на общото основание, но да плащам по-различна такса. Е, сега тръпна в очакване за размера на тази сума!
Активен