argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Някои попадал ли е на тази глупост?  (Прочетена 2507 пъти)

Иван Илиев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
  • Лингвистика с ИТ (английски и френски) IV курс
    • Facebook

Става дума за http://www.webometrics.info/top100_europe.asp?country=bg ето това. Тази статистика, лично за мен, доникъде не изразява реалната класация на ВУЗ-овете в България. Университети с много добра репутация и качествено образование (не визирам само ПУ) са поставени на доста задни позиции, за сметка на други, търсещи как едва едва да привлекат вниманието към себе си. Просто останах доста очуден от тази информация, та реших да видя какво е вашето мнение по въпроса.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Някои попадал ли е на тази глупост?
« Отговор #1 -: 05.10.2009, 19:41:14 »

Иване, като глупост можеш да категоризираш нещо, ако си напълно запознат с него. За webometrics можеш да прочетеш тук една стара дискусия:
https://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=4729.0

Преди няколко дена една моя дипломантка защити отлично, точно с разработка, базирана на webometrics, SEO и т.н. Рецензент и беше Светослав Енков, който редовно посещава форума и също може да каже 2 думи.

Класацията на webometrics е изключително обективна, понеже се изчислява по формула, която се прилага за абсолютно вскички университети (обекти) с които работи. Дали нещо е реално или не - аз незная как точно го дефинираш. Защо ПУ липсва е назад в тази класация - сам си отговори, според мен напълно нормално.

Ако се интересуваш - порови се малко в методологията на класацията и можем да си пишем пак.
Активен

Иван Илиев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
  • Лингвистика с ИТ (английски и френски) IV курс
    • Facebook
Re:Някои попадал ли е на тази глупост?
« Отговор #2 -: 05.10.2009, 19:53:33 »

Благодаря ти за точната и ясна информация. И въпреки това, пак смятам, че не е обективна класацията. Както ти сам споменаваш в другата тема, класацията е базирана изцяло само на интернет съдържанието на сайта на дадения университет. Според мен, интернет сайта, не отразява на 100% качеството на образованието в университета. Затова дадени университети, компенсират качеството на образованието с по-модерен и шарен сайт... това поне е моята теория.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Някои попадал ли е на тази глупост?
« Отговор #3 -: 05.10.2009, 19:55:40 »

Иване, класацията е WEB базирана, не на Университетите изобщо! Класира тяхното представяне в Интернет само.

Разбира се, най-скапаният колеж може да си инвестира в добри сайтове и да се издигне - ми евала, няма лошо!
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Някои попадал ли е на тази глупост?
« Отговор #4 -: 05.10.2009, 20:04:49 »

Класацията е обективна (т.е безпристрастна) защото всичките състезаващи се организации се подлагат на едни и същи критерии. Виж методологията:
http://www.webometrics.info/methodology.html
Това за мен е дефиниция за обективност. Хващам се за думата, понеже е ключово важно да ти обърна внимание. С поста си неглежираш труда на колектива от webometrics, който е значим за мен... та...

Друг е въпроса, че мястото в тази класация не корелира пряко с качеството на обучение, както отбелязваш ти. Въпреки всичко, аз мисля, че присъствието в интернет на кой да е университет е свързано и с качеството на преподаване.

И последно, като говориш за качество на образованието сещаш ли се за някой обективен критерии по който може да се оцени? Ако оставим настрана любовта и вярата ни в ПУ и се поопознаем (примерно покрай Еразъм) с други наши колеги може неприятно да се изненадаме от някои обективни факти.

Активен

Иван Илиев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
  • Лингвистика с ИТ (английски и френски) IV курс
    • Facebook
Re:Някои попадал ли е на тази глупост?
« Отговор #5 -: 05.10.2009, 20:17:31 »

Благодаря за корекциите и разясненията, господа :) ! Обещавам да си взема бележки от тях. Та по темата... бих се радвал да чуя мненията и на други студенти... въпреки, че стана ясно защо сме толкова назад :)
Активен

kaia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94
Re:Някои попадал ли е на тази глупост?
« Отговор #6 -: 05.10.2009, 20:54:06 »

Не съм запозната с нивото на обучение в Тракийския Университет,но ми е чудно с какво е по-добър от Пловдивския.Иначе съм съгласна за Софийския,Техническия,Американския да са по-напред в класацията.А и още нещо чудя се защо ВИАС е толкова назад също като смятам,че е доста на ниво...интересна класация бих казала...
Активен
Щастието се състои и в това да побеждаваш злото в себе си!!!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Някои попадал ли е на тази глупост?
« Отговор #7 -: 05.10.2009, 21:10:01 »

Вместо да се учудвате и дивите ето ви формулата по която се изчислява позицията в класацията:
Ако проучите методологията и си дадете зор ще можете да изчислите много точно позицията на кой да е университет. Тогава ще ви стане ясно защо ПУ е толкова надолу.

Нещата са много прости - в ПУ сайтовете липсва съдържание. Вижте какво има по специализираните факултетски страници - учебни разписи и остаряла информация. Знаете ли, че около 99.7% от рейтинга (и съдържанието) на ПУ идва от forum.uni-plovdiv.bg, което е супер, супер жалко. Ето такива обсъжданки от типа к'во, ах, ох... вдигат ПУ нагоре в класацията... Така че не спирайте, все в този дух.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Някои попадал ли е на тази глупост?
« Отговор #8 -: 06.10.2009, 19:35:33 »

http://www.arwu.org/rank2008/ARWU2008Statistics%28EN%29.htm#8
Според тази класация Българските университети не влизат в листа от 500 на световно ниво. Интересни са обаче критериите, които очеизвадно не покриваме.

http://www.topuniversities.com
Тази класация също не включва Български университети в първите 500.

Изглежда сме забележими само във webometrics, където СУ гордо е на първо място в България и на 802 в света. Според тази класация към момента ПУ е на 10-то място в България и на 3225-то в света.
Активен