argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 47   Надолу

Автор Тема: Молекулярна биология  (Прочетена 208557 пъти)

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Молекулярна биология
« Отговор #180 -: 03.11.2007, 12:59:21 »

Не знам от къде го е разбрал това Денис, но доста се коментира. И на мен ми е много интересно да разбера истината по въпроса.
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Молекулярна биология
« Отговор #181 -: 03.11.2007, 13:11:58 »

Не знам от къде го е разбрал това Денис, но доста се коментира. И на мен ми е много интересно да разбера истината по въпроса.

Добре де, къде се коментира? От кого? Аз това попитах...
Активен
Nobody likes a smart ass...

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет
Re: Молекулярна биология
« Отговор #182 -: 03.11.2007, 13:19:44 »

Аз не мисля че биолозите се мразим взаимно напротив трябва да се подкрепяме независимо дали сме молекулярни биолози , биология и химия или еколози трябва да сме заедно а не да се мразим!Това не съм го чула и не мисля че е така! :handshake:
« Последна редакция: 03.11.2007, 13:24:27 от Bunny87 »
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Молекулярна биология
« Отговор #183 -: 03.11.2007, 13:35:20 »

Това не съм го чула и не мисля че е така! :handshake:

Аз също не мисля че е така. Просто не виждам причина,поради която еколозите или някой друг да ни мрази(а мразя е доста силна дума).
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Молекулярна биология
« Отговор #184 -: 03.11.2007, 13:38:38 »

Истината е, че да се използва думичката "мразят" вслучая е най-малкото неуместно. Ние никога не сме се "обичали" на първо място за да изпитваме такива силни чувства като омраза... Но е по-правилно да се каже в случая че между двете катедри съществуват известни "пререкания", които не са от скоро... Причините за това са много и няма да ги коментирам всичките, защото дори на мен самия не са ми известни всичките... Само ще кажа, че поради различни лични пререкания между преподавателите през годините се е наложило едно такова мнение че съществува някаква вражда между двете катедри. Истината е, че това не е на 100% вярно... Враждата е по-скоро между тези преподаватели, които си имат някакви проблеми помежду си, но това не трябва да се отъждествявя с цялата катедра. Аз например съм в много добри отношения с по-голямата част от катедра "Физиология на растенията и молекуларна биология" и смятам тези положителни взаимоотношения да се запазят и за в бъдеще.

Иначе по отношение на двете науки "Екология" и "Молекуларна биология" - те стоят в двата противоположни пояса на т.нар. организация на живата материя. Вижте приложената долу фигура за по-голяма яснота. Тази фигура е предложена от един американски еколог - Юджийн Одум  (1913 - 2002), с която той обяснява предмета и областта на изучаване на екологията и до някъде ена другите биологични науки. От тази фигура се вижда, че екологията изучава всички йерархични нива на организация на живата материя от "организъм" на дясно... Докато молекулярната биология изучава нивата стоящи в най-левия край на спектъра - молекули и гени... В този смисъл някои колеги стигат и по-далеч и казват, че двете науки са "взаимно-изключващи се", с което аз не съм на 100% съгласен. Просто защото в екологичните изследвания се използват редица методи принадлежащи на другите фундаменталин науки, като генетика, биохимия, цитология, хистология и разбира се молекулярната биология. Навярно сте чували за дисциплината "Молекулярна екология"?! Въпреки, че аз колегите ми да не сме напълно съгласни с наименованието на тази дисциплина (макар, че то е прието в цял сват) тя изучава именно молекулярните методи и концепции, които се прилагат в екологията. Най-общо казано разбира се. Така че виждате че освен много различни, отдалечени един от друг моменти, двете науки имат и добиращи се точки.



Но да се върнем на т.нар. "вражда" между еколози и молукулярни биолози... Тя е просто глупава по мое мнение, защото всички сме колеги и в наш общ интерес е работата и да върви гладко и безпрепятствено. Или поне е такова моето желание.

Не знам  как стои въпроса за отношенията между студентите от специалност "Екология и ООС" и студентите от специалност "Молекулярна биология", но не виждам причина защо и те да не бъдат добри?! Аз лично вече се познавам со доста ваши колеги от първи курс МБ и сме приятели с тях. Така че когато се говори за "вражда" между еколози и молекулярни биолози е хубаво да не се отминава този въпрос тихомълком, а да се води диалог за разрешаване на проблемите ако има такива.

 :y:
« Последна редакция: 03.11.2007, 15:48:51 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Молекулярна биология
« Отговор #185 -: 03.11.2007, 13:50:35 »

Разбира се-чрез диалога се решават повечето проблеми.А аз си мислех,че в университета нещата са на едно по-високо ниво и такова разделение между различните специалности не съществува, но явно съм прекалено наивна :-X
Активен

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет
Re: Молекулярна биология
« Отговор #186 -: 03.11.2007, 13:56:04 »

Цяла лекция ни направи! :yawn:
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Молекулярна биология
« Отговор #187 -: 03.11.2007, 14:10:47 »

Цяла лекция ни направи! :yawn:

Стига да е била полезна и да е хвърлила мако светлина по въпроса...  :wink:
Активен
Nobody likes a smart ass...

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет
Re: Молекулярна биология
« Отговор #188 -: 03.11.2007, 14:46:13 »

Даааа много си полезен , отива ти да преподаваш  :wink:
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Молекулярна биология
« Отговор #189 -: 03.11.2007, 15:30:18 »

Мерси много за разясненията сега нещата са доста по-ясни :sun:
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Молекулярна биология
« Отговор #190 -: 03.11.2007, 16:46:48 »

Доколкото си спомням на срещата на молекулярните биолози на 30 дойде едно момиче от Екологията,тъй че не мисля,че има вражда между специалностите. :sun:
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Молекулярна биология
« Отговор #191 -: 03.11.2007, 17:18:08 »

Както се казва "Една птичка пролет не прави".
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Молекулярна биология
« Отговор #192 -: 03.11.2007, 19:11:06 »

Както се казва "Една птичка пролет не прави".

Какво искаш да кажеш с това?  :roll: Ако искате повече контакти със студентите-еколози може би вие трябва да направите първата крачка... Но предполагам не си пиете бирата и със студенти от Биология и Биология и Химия, но това не ми дава повод на мен да кажа че има нражда между МБ и Биология или между МБ и БХ, нали?  :-P
Активен
Nobody likes a smart ass...

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Молекулярна биология
« Отговор #193 -: 03.11.2007, 19:35:12 »

Аз не мога със сигурност да кажа, че има такава вражда просто това се коментира напоследък...всъщност нямам нищо против да си пия бирата,кафето или каквото е там с колеги от друга специалност.Не можем обаче да отхвърлим възможността да съществуват разногласия само защото на събирането е имало момиче от екология.
Активен

Dennise`

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 235
  • Фитнесджия :)
Re: Молекулярна биология
« Отговор #194 -: 04.11.2007, 10:13:30 »

Абе незнам ма само ръсят че сме били много тъпи,не сме ставали за никакъв,....и още думи от такова естество.Даже веднъж излизам от БФ-то и засичам групичка еколози си говорят и една вика..."тук имаме да,те след малко свършват онез малоумници от молекулярната..."
Като цяло това.Аз иначе нямам нищо против тях даже ще се радвам да сме всички заедно като голям екип :-)
Активен
А наздраве :D

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Молекулярна биология
« Отговор #195 -: 04.11.2007, 10:54:02 »

Абе незнам ма само ръсят че сме били много тъпи,не сме ставали за никакъв,....и още думи от такова естество.Даже веднъж излизам от БФ-то и засичам групичка еколози си говорят и една вика..."тук имаме да,те след малко свършват онез малоумници от молекулярната..."
Като цяло това.Аз иначе нямам нищо против тях даже ще се радвам да сме всички заедно като голям екип :-)

Е, значи освен някои пререкания между двете катедри има явно някакви такива и мужду студентите от двете специалности... Това е много лошо, но имай предвид, че от крус до курс се различават много... Така че не зависимо каква специалност са ако курса е кофти...  :roll:
Активен
Nobody likes a smart ass...

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет
Re: Молекулярна биология
« Отговор #196 -: 04.11.2007, 14:20:21 »

Е няма такава вражда аз съм си пила биричката например с хора от молекулярната!
« Последна редакция: 10.11.2007, 18:23:13 от scientist guy »
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Молекулярна биология
« Отговор #197 -: 10.11.2007, 18:16:23 »

Вчера нашата група имаше упражнения по Практически умения в Молекулярната биология-страхотно беше. :rock:Изолирахме нуклеинови киселини и видях неща за които само съм чела.Не съм си и помисляла,че ще правим такива неща още в първи курс.  :sun:
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Молекулярна биология
« Отговор #198 -: 10.11.2007, 20:26:15 »

Ето това е да си молекулярен биолог :sun: :sun: Нямам търпение да дойде и моя ред на упражненията :rock: :rock: Ура за молекулките :rock: :rock:
Активен

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет
Re: Молекулярна биология
« Отговор #199 -: 10.11.2007, 21:42:47 »

Вие ся кво дразните ли.................... :-D :-D :-D :-D
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 47   Нагоре