argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: С какво да се подготвя  (Прочетена 4638 пъти)

TiL

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
С какво да се подготвя
« -: 01.03.2010, 22:44:59 »

Здравейте. Нещо изявявам желание да кандидатствам за специалността Информатика , но незнам как точно да се подготвя. Можете ли да ми кажете по кои учебници да уча и къде мога да намеря зборник с тестове. Изпита мисля да е по информатика.
Благодаря предварително!
Активен

Владислав

  • Гост
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #1 -: 02.03.2010, 21:54:37 »

Аз бих ти предложил да си купиш учебника на Магдалина Тодорова - "Програмиране на С++" - I-ва част.
Активен

TiL

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #2 -: 02.03.2010, 22:30:48 »

Аз имам самоучител по С и самоучител по С++ на Herbert Schildt но ми се струва малко сложен тоз език и мисля да пробвам да вляза с паскал. Въпросът ми по кои учебници да се готвя за теста по информатиката а не за програмната задача.
Зора е да вляза, после ще уча С/С++
Активен

Владо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #3 -: 02.03.2010, 23:40:23 »

Това ми се струва подходящо - http://rdesc.uni-plovdiv.bg/hdk/NewBook.htm
Активен

dz3n

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
  • 0x647A336E
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #4 -: 03.03.2010, 12:57:03 »

Това ми се струва подходящо - http://rdesc.uni-plovdiv.bg/hdk/NewBook.htm
Тоя учебник е възможно най-КОФТИ написания учебник който съм виждал някога
Учебника на Herbert Schildt е доста приятно написан със хубави цели примери и според мен е един от най-хубавите учебници за първи стъпки в C++
Активен

griph

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #5 -: 03.03.2010, 13:33:21 »

И аз се готвя за изпита сега. Учебникът на Манев е много добър за теорията. По конспекта може да се подготвяш и от интернет, като четеш по всеки въпрос.
Книгата на Schildt е хубава, но препоръчвам С++ в примери на Стийв Донован - лесноразбираема, много хубави примери, само първата част е достатъчна за изпита.
Активен
...wonderland is an understatement:)

Владо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #6 -: 03.03.2010, 13:53:07 »

Въпроса на човека е с какво да се подготви за изпита, препоръчвам му този учебник точно за това.

Това ми се струва подходящо - http://rdesc.uni-plovdiv.bg/hdk/NewBook.htm
Тоя учебник е възможно най-КОФТИ написания учебник който съм виждал някога
Учебника на Herbert Schildt е доста приятно написан със хубави цели примери и според мен е един от най-хубавите учебници за първи стъпки в C++
На каква база съдиш кой учебник е кофти и кой не ? Кажи колко учебника си прочел и какъв опит имаш.
Или просто си поредния келеш ?
На кандидат студентският изпит по информатика изкарах (4.30) (25.8 бал)
И си тръгнал да даваш съвети с 4.30 на възможно най-елементарния изпит  :-D
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #7 -: 04.03.2010, 10:19:28 »

Най-важният момент, за който не се спомена тук, е че изпитът по Информатика се състои от две части - тест от 20 въпроса и задача за програмиране на избран от кандидат-студента език за програмиране. Двата компонента носят равен брой точки - по 20 т. Нека погледне и тестовете, има ги в сайта на ФМИ. За подготовката за теста се използват учебниците по Информатика за 9-12 клас. Тестът е по основни въпроси от Информатиката - бройни системи, логика, общи понятия и твърдения.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #8 -: 04.03.2010, 17:32:55 »

Що се отнася до техническата подготовка, много ми допада електронната книга Thinking in C (Flash tutorial), която освен това е безплатна и се разпространява свободно (стига да се спазват лицензионните ограничения, разбира се). Книгата представлява интерактивен самоучител по програмиране, който предполага нулеви начални познания по програмиране, т.е. никакъв предишен опит в програмирането. От няколко души чувам, че самоучителят е добър, може пък да свърши полезна работа.

http://books.bgzin.com/

Естествено, когато говорим за кандидатстване, човек допълнително трябва да се подготви с базови сортиращи алгоритми за масиви, структури от данни и да се опита да реши самостоятелно някоя и друга задача, която вече се е падала през предишните години. Само един самоучител и един месец самостоятелна работа, не мисля, че ще е достатъчно.

Освен това теоретичната подготовка задължително трябва да включва и базовите понятия от училищните учебници. Нещо, което вече беше коментирано.

@TiL,

Пожелавам ти успех с кандидатстването! Ще бъде много полезно ако по време на самото кандидатстване споделиш в тази тема какво ползваш / си ползвал / ще ползваш, къде, кога, как и по какъв начин точно се подготвяш и т.н. Опитът ти значително ще помогне на бъдещите кандидат-студенти, които догодина ще зададат същия въпрос!

Още веднъж успех! :y:
Активен

dz3n

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
  • 0x647A336E
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #9 -: 04.03.2010, 18:21:28 »

Въпроса на човека е с какво да се подготви за изпита, препоръчвам му този учебник точно за това.

Това ми се струва подходящо - http://rdesc.uni-plovdiv.bg/hdk/NewBook.htm
Тоя учебник е възможно най-КОФТИ написания учебник който съм виждал някога
Учебника на Herbert Schildt е доста приятно написан със хубави цели примери и според мен е един от най-хубавите учебници за първи стъпки в C++
На каква база съдиш кой учебник е кофти и кой не ? Кажи колко учебника си прочел и какъв опит имаш.
Или просто си поредния келеш ?
На кандидат студентският изпит по информатика изкарах (4.30) (25.8 бал)
И си тръгнал да даваш съвети с 4.30 на възможно най-елементарния изпит  :-D
4.30 по 1-2 часа учене на ден за около седмица без да съм имал понятие преди това от програмиране
Казвам го не защото така ми дойде на ум да кажа а защото имам някакво наблюдение в/у учебника на Herbert Schildt и този зеления (университетското издание) (както и още няколко)
Изключително неприятно ми е когато БОГОТВОРИТЕ всичко което излиза от университета ни без значение дали е качествено или не, ако ти драги ми отличнико си прочел въпросния учебник, и след това някой от неговото ниво като този на Herbert Schildt или един червен (отново университетско издание) ще се убедиш, че зеления не е написан на достъпен език
« Последна редакция: 04.03.2010, 18:24:32 от dz3n »
Активен

Владо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #10 -: 04.03.2010, 18:58:10 »

Цитат
4.30 по 1-2 часа учене на ден за около седмица без да съм имал понятие преди това от програмиране
Представям си сега колко напред трябва да си  :bow:  :bow:  :bow:

Вероятността да ви потрябва C++ след като завършите клони към 0, тогава може да си земеш самоучителя по С++ на Herbert Schildt и да си го навреш отзад   :wink:
Активен

dz3n

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
  • 0x647A336E
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #11 -: 04.03.2010, 19:04:34 »

Цитат
4.30 по 1-2 часа учене на ден за около седмица без да съм имал понятие преди това от програмиране
Представям си сега колко напред трябва да си  :bow:  :bow:  :bow:

Вероятността да ви потрябва C++ след като завършите клони към 0, тогава може да си земеш самоучителя по С++ на Herbert Schildt и да си го навреш отзад   :wink: (каквата е и идеята на самата тема)
В интерес на истината съм далеч от това да ти искам мнението. Интересно ми е защо се занимаваш с мен и с моите знания, а не се обосновеш защо учебника за който става дума е хубав :)
П.П. Ако ти си научил даден език като си навираш "отзад" литературата за него, чесно казано не бих искал да те познавам :)
« Последна редакция: 04.03.2010, 19:06:16 от dz3n »
Активен

Владо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #12 -: 04.03.2010, 19:27:39 »

Трябва ли да ти обяснявам като на олигофрен ? Не зацепваш ли ? Няма смисъл да дъвчиш разни самоучители при положение, че полза от тях няма да видиш. Препоръчвам конкретното помагало, защото там се обръща внимание, най-вече на това, което може да се падне на изпита.
Сещаш ли се, въпроса на човека беше, как да се подготви за изпита, не от къде да се учи на C++
Цитат
Интересно ми е защо се занимаваш с мен и с моите знания
Щото говориш/пишеш глупости  :wink:

Активен

dz3n

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
  • 0x647A336E
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #13 -: 04.03.2010, 19:47:12 »

Трябва ли да ти обяснявам като на олигофрен ? Не зацепваш ли ? Няма смисъл да дъвчиш разни самоучители при положение, че полза от тях няма да видиш. Препоръчвам конкретното помагало, защото там се обръща внимание, най-вече на това, което може да се падне на изпита.
Сещаш ли се, въпроса на човека беше, как да се подготви за изпита, не от къде да се учи на C++
Цитат
Интересно ми е защо се занимаваш с мен и с моите знания
Щото говориш/пишеш глупости  :wink:
Доста ме расмиваш като чета некомпетентността ти, свързана с учебниците за C++...
И ми стана ясно, че говориш без изобщо да си ги отварял, (нещо което аз съм направил затова и пиша в темата)
Зеления учебник освен, че е обяснен доста повърхностно е пълен с недоизкусурен примери и то не цели а някакви откаси в който изобщо не ти става ясно нищо, особено ако за първи път се сблъскваш с език за програмиране.... Докато учебника на Herbert Schildt освен, че е обяснен доста по подробно (все пак е над 600 страници) има ацки много ЦЕЛИ примери в който могат да ти станат доста по ясни нещата. Както и че всичко е обяснено ред по ред, нещо доста полезно за начинаещи..
И все пак това си е лично МОЕ мнение с което не искам да ангажирам никой, но разлика от жалките ти опити за нападки над мен, аз се обосновавам. И странича от това да кажа колко са нищожни знанията ти в компютърната информатика, въпреки, че се опитваш да докажеш обратното. Айде със здраве, че доста почнах да се отегчавам като си мерим пи***те с теб
« Последна редакция: 04.03.2010, 19:53:07 от dz3n »
Активен

Владо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #14 -: 04.03.2010, 19:57:05 »

Човек, ти си неграмотен ! Това няма нужда да го подкрепям с аргументи, доказваш го черно на бяло, това е и причината да не разбираш нито мен, нито написаното в учебниците, нито за какво става дума в конкретната тема...
Активен

chemi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #15 -: 04.03.2010, 20:43:39 »


Доста ме расмиваш като чета некомпетентността ти, свързана с учебниците за C++...
И ми стана ясно, че говориш без изобщо да си ги отварял, (нещо което аз съм направил затова и пиша в темата)
Зеления учебник освен, че е обяснен доста повърхностно е пълен с недоизкусурен примери и то не цели а някакви откаси в който изобщо не ти става ясно нищо, особено ако за първи път се сблъскваш с език за програмиране.... Докато учебника на Herbert Schildt освен, че е обяснен доста по подробно (все пак е над 600 страници) има ацки много ЦЕЛИ примери в който могат да ти станат доста по ясни нещата. Както и че всичко е обяснено ред по ред, нещо доста полезно за начинаещи..
И все пак това си е лично МОЕ мнение с което не искам да ангажирам никой, но разлика от жалките ти опити за нападки над мен, аз се обосновавам. И странича от това да кажа колко са нищожни знанията ти в компютърната информатика, въпреки, че се опитваш да докажеш обратното. Айде със здраве, че доста почнах да се отегчавам като си мерим пи***те с теб
Ама ти наистина си МНОГО неграмотен!
« Последна редакция: 04.03.2010, 20:48:52 от chemi »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #16 -: 05.03.2010, 00:02:29 »

Спрете с обидите. Човекът, автор на темата, си каза дори, че предпочита Паскал, макар че ако го приемат Информатика или БИТ, по-добре да си учи С++ отсега. И не давайте самоучители и материали на английски език, освен ако не е завършил езикова гимназия или е ходел на курсове.

По темата: Препоръчвам наблягане на С++. Основните неща. Задачите са простички. Масиви, въвеждане, извеждане, проста сортировка по един или два критрерия. Структури. Масиви от структури. Толкоз! И общите въпроси за теста.

А за С++ - ако знаете какви оферти имам чат-пат за работа и за проекти за големи фирми - Johnson Controls, SAP, Software AG. Но искат хора с опит и завършили вече. Така че не хейтвайте, за всичко си има търсене. За сравнение, аз си вадя парите с Делфи 5.0! Но имам проекти и на С++ и на Асемблер (за микроконтролери).
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #17 -: 05.03.2010, 02:04:58 »

Владо, по-кротичко с обидите.

dz3n, учебника на Христо Крушков по С++ според мен е добър. Да, чел съм го затова не пе митай. Чел съм още два негови учебник - ООП и графично програмиране на pascal и ръководство по програмиране на pascal. Чел съм и двата практически самоучителя на Шийлд. Чел съм и още много друга литература свързана със С и С++. Според мен учебника на Х. Крушков е добър, както и Владо каза, защото те подготвя за точните задачи на изпита. Тук не е въпроса кой какво може да напише на С++, а дали ще получиш хубава оценка и ще си спокоен след КСК.

dz3n, ти замислял ли си се, че не си минал с по-висока оценка, защото много си подбирал по-лесната литература? Няма лошо да се учиш и да ти е приятно да четеш, но това е изпит с изисквания. Ако тръгваш от по-ниско ниво е редно да си дадеш малко повече зор. Решаване на задачи му е майката. Изпита наистина е елементарен и ако ти си учил 1-2 часа на ден и не си изкарал по-добра оценка, следва че не знаеш как да си даваш зор и е много вероятно да даваш грешни съвети в тази тема. Важно е да можеш да си преценяваш възможностите и компетенцията. То и аз мога да кажа спокойно, че за изпита по информатика и 1 минута не съм учил, но няма да е вярно да кажа обаче, че не съм се подготвял. Тези хиляри редове код изписани преди това са достатъчна подготовка за мен (и високата оценка е нормално следствие), но щом ти това нямаш, то би следвало да отделяш повече от 1-2 часа на ден за една седмица.

В обобщение - Шийлд не е книга за подготовка за този изпит. В това съм убеден и го казвам съвсем отговорно. Има още много друга литература, но аз препоръчвам ръководството на Х. Крушков. Ако пък човека е много назад като колегата dz3n, то може спокойно да прочете книгата на Шийлд, за да влезе в час и да премине към ръководство със задачки като това на Х. Крушков. Мисля, че това е супер вариант, но и желание се иска.

Поздрави

Активен
Too short signature limits.

TiL

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #18 -: 05.03.2010, 07:36:22 »

Момчета стига с простотии и заяждания. Интересува ме теста с въпросите а не какъв език да уча. За езика съм го решил ще е паскал понеже в училище сме го учили и доста ми се отдаваше, а и в момента работя и ще ми е малко трудно да се захвана с С. Тъкаче ако можете дадете някакви онлайн тестове или кажете от къде мога да си намера книжка с тестове (до ПУ в книжарницата незнаят).

Благодаря на всички!
 :beer:
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re:С какво да се подготвя
« Отговор #19 -: 05.03.2010, 10:12:40 »

Момчета стига с простотии и заяждания. Интересува ме теста с въпросите а не какъв език да уча. За езика съм го решил ще е паскал понеже в училище сме го учили и доста ми се отдаваше, а и в момента работя и ще ми е малко трудно да се захвана с С. Тъкаче ако можете дадете някакви онлайн тестове или кажете от къде мога да си намера книжка с тестове (до ПУ в книжарницата незнаят).

Благодаря на всички!
 :beer:

В сайта на fmi има даваните тестове от миналите години.
http://fmi-plovdiv.org/index.jsp?id=324&ln=1

Поздрави
              Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth