argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Славянска филология..СПЕШЕН СЪВЕТ ОТ СТУДЕНТИ!  (Прочетена 2213 пъти)

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Здравейте.. от край време се зарибих по специалността..и когато съм на косъм да влезна..нещо се разаколебавам.. И за това искам да ви питам.. тези..които я учите.. Какво мислите за нея.. смисъл..специалността е яка 100%.. но този славянски език.. Примерно аз искам с полски.. труден ли е толкова колкото излглежда в разговорника ми ?  :-D ..Шегата на страна.. Моля за помощ.. защото ще се откажа.. Мислих, че знам какво искам..но.. тая полска граматика нещо ... Доцентите които предават езика.. ще ме научат ли..или само ще си загубя времето и парите?.. Поговорете ми малко..защото много ми се ще.. но този език с граматиката му ще ме откаже..
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Е, ДОБРЕ ДЕ.. ВИЖДАМ, ЧЕ ТЕМАТА СЕ ПРЕГЛЕЖДА.. ЗАЩО НИКОЙ НЕ КОМЕНТИРА НИЩО.. .. МОЖЕ И КАНДИДАТ-СТУДЕНТИ ЗА СПЕЦИАЛНОСТТА ДА КАЖАТ КВО ГИ Е НАКАРАЛО ДА ГО ИСКАТ..
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

grafgin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67

аз не съм от тази специалност, но в потоците сме се засичали многократно с колеги от СФ и не съм чул да се оплакват.знам, че са разделени на групи по чешки, словашки, сърбохърватски, полски. доста обикалят по програма еразъм в страните, чийто език изучават.иначе си учат същите предмети както всички хибриди "български и ... "специалността е магистърска (5 години) и до колкото знам е доста приложима, тъй като завършват като филолози с чужд език. лично мое мнение е, че знанието на един славянски език (не руски) ви првръща в тесен специалист, предвид какта, че сме апетитна туристическа дистинация точно за останалите славянски народи.
Активен

asdf

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

С полски е най-добре в момента. Тоест там ще те научат. Не знам колко съм закъснял де, ама така си е. Аз лично си знам славянския език (чешки) + руски и английски, но практическа полза никаква. Твърде много студенти има, работници не останаха.
Активен

Piliondel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
  • "Every living creature on earth dies alone"

Здравей  :-)
Прочетох въпроса ти и се надявам да ти бъда полезна с информация.
Аз съм  пети курс славянска филология с полски език. Искам да ти кажа, че си си избрала чудесна специалност и не бива да се отказваш от нея  :mmm:
Ако обичаш литературата и да четеш, значи това е твоята специалност, защото се иска яко четене  :?
Относно полският език, да, наистина е дооста труден, но се научава, стига да си упорит. Преподавателките по полски са полякини и мисля, че си вършат много добре работата.Вярно много са строги и изискват доста, но се свиква с всичко.
Освен това по време на обучението си имаш право да заминеш за семестър на обмен по програма Еразъм, което не е за изпускане въобще...даже е задължително да отидеш там поне един път  :-)
Друго не се сещам за сега,освен че полският се изучава в един много симпатичен и уютен кабинет и мисля, че ще ти бъде приятно и интересно.
Ако имаш въпроси, питай  :-)
Активен

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Здравей  :-)
Прочетох въпроса ти и се надявам да ти бъда полезна с информация.
Аз съм  пети курс славянска филология с полски език. Искам да ти кажа, че си си избрала чудесна специалност и не бива да се отказваш от нея  :mmm:
Ако обичаш литературата и да четеш, значи това е твоята специалност, защото се иска яко четене  :?
Относно полският език, да, наистина е дооста труден, но се научава, стига да си упорит. Преподавателките по полски са полякини и мисля, че си вършат много добре работата.Вярно много са строги и изискват доста, но се свиква с всичко.
Освен това по време на обучението си имаш право да заминеш за семестър на обмен по програма Еразъм, което не е за изпускане въобще...даже е задължително да отидеш там поне един път  :-)
Друго не се сещам за сега,освен че полският се изучава в един много симпатичен и уютен кабинет и мисля, че ще ти бъде приятно и интересно.
Ако имаш въпроси, питай  :-)


Ооо, Спасение!!! :) Вие сте просто уникална.. мисля,че ви обичам  :-P може би е от еуфорията след прочита на коментара ви :) ами да имам въпроси..
1. относно този семестър по програма еразъм.. какво представлява.. че 1 семестър ще изкарам в Полски университет???
2. За първа година семестъра ми е по 440лв. с годините ще расте ли?
3. Хванах се да понабутам малко полския от един разговорник.. защото  мисля,че после ще ми е по-лесно като знам поне как се изговарят звуците и как се пишат съчетанията от букви  :-o .. правилно ли постъпвам..
4. Видях някаква програма на I и II семестър от миналата година.. Всяка година еднаква ли е програмата? Интересува ме, за да знам как да постъпя, понеже не съм от Пловдив и да знам дали да пътувам или да си търся квартира.

Специалността много ми допада.. още от последното ми пътуване до Полша, много се ентусиазирах,че ще го уча. И.. от две години на сам.. това е специалността,която гоня. За сега гледам,че все още имам шансове да ме вземат от първо класиране.. нз.. минималния бал е 33.34, а моя е 33.87 .. дали ще влезна?.. Друг е страхът ми.. дали ако влезна живот и здраве.. няма да съм сред някакви ..смисъл..много по-големи от мен хора.. Защото из форума където и да попитах за кандидати, никой не се отзува... :)
Ох, много съм въодушевена, че се намери човек, който да ми обърне внимание.. Казвам ви.. добре,че ми писахте, защото вече бях на ръба да се откажа!!!
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

grafgin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67

Аз ще изпреваря колегата от СФ, като се опитам да отговоря на някои твои въпроси;
1-по Еразъм живееш и посещаваш полски уни и общежитие един семестър.
2- таксите на студентите приети в учебната 2006/7 година са фиксирани и са в пъти по-малки от тези на следващите випуски.това означава, че не е изключено твоята да нараства всяка година.Нашата, за български и история, в 4-ти курс беше 130лв на семестър, а на Сф едва ли е била повече от 200лв.Направи си сметка каква е разликата.
4- по принцип във филологическия факултет за отделните курсове програмата не се изменя внушително през годините, което означава, че ако видиш програмата на 1-ви курс  за миналата година новата ще се покрива на 70-80%. И като за завършек ще ти кажа, че университетските програми не са като гимназиалните и е възможно да имаш по три астрономически часа "дупки" между лекции и упражнения.Аз съм имал случаи, когато започвам от 9 и приключвам в 19 часа.би било хубаво да обмислиш вариант за квартира или общежитие, естествено, зависи и колко далече си от Пловдив.Същото би те посъветвала и колегата от Сф.(ако не се лъжа тя е от Бургас :roll:)
Активен

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Благодаряа Ви изключително много за полезните съвети. Точно от това имах нужда.  :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :)
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

Piliondel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
  • "Every living creature on earth dies alone"

Много се радвам, че аз и колегата дадохме информация, която да ти е от помощ  :-)
Прочетох, че си била в Полша вече и е хубаво, че ти е харесало там...много е важно да имаш мотивация да учиш това, което си приета.Бъди спокойна, мисля, че е почти сигурно, че ще те приемат с твоя бал  :-)
Друго, което мога да ти кажа е, че е добре, че си разгледала полския разговорник, ще си поне малко по-наясно от другите.Но вие започвате от азбуката и основните неща.В началото може и да се отчаяш, но ще видиш как всичко ще си дойде на мястото  :wink:
Не се притеснявай, че може да учиш с по-големи...съмнявам се. Поне до сега почти всички са били на еднаква възраст с малки изключения.
Колегата е прав, че ще трябва да си или на общежитие, или на квартира.Ако ще си търсиш квартира, гледай да е по-отрано...напр. веднага след като се запишеш август.По-късно всички се втурват за квартири  :-)
Питай още, ще се радвам да ти отговоря  :mmm:
Активен

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Хех.. чудесни хора сте! : ) Относно програмата Еразъм.. това.. колко пъти можеш да идеш там.. и от какво зависи дали отиваш?.. Какво представлява.. предполагам вие сте била..и знаете.. разкажете..
 Уу.. и споменахте, че сте последна година.. да ви питам.. дипломата ви..ще се признава ли и в Полша?
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Хех.. чудесни хора сте! : ) Относно програмата Еразъм.. това.. колко пъти можеш да идеш там.. и от какво зависи дали отиваш?.. Какво представлява.. предполагам вие сте била..и знаете.. разкажете..
 Уу.. и споменахте, че сте последна година.. да ви питам.. дипломата ви..ще се признава ли и в Полша?


Също се интересувам, дали случайно не ви се намира някакъв речник.. полско-български? ..на компа става въпрос.. ..
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

Piliondel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
  • "Every living creature on earth dies alone"

Здрасти  :-)
Сега ще ти обясня нещата около Еразъм. Първо имаш право да кандидатстваш след завършен първи курс. Провежда се нещо като интервю, където ако те харесат и имаш успех по полски език над 4 си одобрен. Ние бяхме разпределени в различни градове. Аз бях в Познан. Там си имате много добра стипендия и общежития. Учите си 4 месеца, запознавате се с нови хора и така научавате езика. :-)
За обучение по Еразъм имаш право само веднъж да заминеш, но можеш да отидеш после и на стаж.
Все още не знам дали дипломата се признава в Полша, но предполагам, че да  :mmm:
Относно речника...няма в интернет. Единствено можеш да си ги купиш от някъде на старо...или от някого. Комплектът е около 30 лв.
Ако се сетиш още нещо, само попитай  :-P

Активен

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Ами повечето..са около прог. Еразъм.. но.. други по-различни за сега нямам.. :) но ви благодаря много,че ми обърнахте внимание :)
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Също така, искам да ви питам..дали можете да ми дадете..някакъв скайп? понеже имам въпроси около материала.. и искам да ви питам.. кое е по-вярното.. понеже така и не си намерих речник.. а не искам да уча грешни неща..
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

Piliondel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
  • "Every living creature on earth dies alone"

 :-) Не е нужно да ми пишеш на Вие,не съм много по-голяма от теб  :wink:
Иначе с удоволствие бих ти изяснила всичко около Еразъм и материала, но не влизам в Скайп. Единствено мога да ти дам Facebook, e-mail... или телефон  :-)
Активен

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

фейсбук би било добре.. и да се похваля.. на 100% съм ПРИЕТАААААААААААА!!!! уУОООхооооУ !!! Айде СФ с Полски.. приготви се за нещо новооо!!!  :hihi: :hihi: :hihi: :hihi: :hihi: :hihi:
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..

Piliondel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
  • "Every living creature on earth dies alone"

Супер! Честито и много се радвам за теб  :D :D :D
Ще ти пиша съобщение  :-)
Активен

zavoevanie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 166
  • Славянска филология с полски език

Веднага :)
Активен
Ако минаваш през ада не спирай да вървиш..