argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Английска филология  (Прочетена 65968 пъти)

sisilcheto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: Английска филология
« Отговор #140 -: 02.07.2008, 14:46:41 »

Нямам превид, че ще кандитатствам с матурата, а че е балообразуваща... Явно не си схванал - като я споменавам се разбира колко ми е целият бал!
Активен
Радвай се на живота! Един ден настоящето ще е доброто старо време, което много ще ти липсва! ;)

bambinaghost

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Re: Английска филология
« Отговор #141 -: 02.07.2008, 17:12:49 »

Първият семестър е много интересно (макар че аз лично не се кефех на психологията)
Ще изучавате:
Лексика и Граматика на англ. ез.
Преводи от англ. на бълг. и от бълг. на англ.
Писмени упражнения
Увод в общото езикознание при гл.ас. Янков (посещавайте редовно лекции, и ще разберете защо го казвам)
Увод в литературната теория при проф. Сапарев - също ходете на лекции, доста неща ще ви се изяснят. Кръстев на упражненията е просто роден за тая дисциплина, обяснява много добре, питайте за всичко.
Психология при гл. ас. Койчев - за него нищо не мога да кажа, аз на лекции не ходех  :roll:
Странознание на Великобритания при Йордан Костурков - не го ядосвайте и не закъснявайте, много се дразни. А като започне да крещи на нългарски, значи наистина е ядосан  :-D
 Имате 4 изпита - по езикознание, литературна теория, психология и странознание. Стига да си учите редовно, ще се справите. Само по езикознание изпита е устен. По лит. теория не преписвайте, Кръстев ще ви види.
Отделно имате един тест по английски в края на семестъра, който ще влиза в крайната ви оценка.

Втория семестър ще изучавате:
Лексика и граматика
два превода
практическа фонетика - много лесен и приятен предмет
СБЕ (съвременен български език) при доц. Зидарова - жената е много добра, само да и свикнете на темпото. При нас често отсъстваше. Тук имате и упражнения при Дикова.
Латински език - прецакани сте да имате и устен, и писмен. Лекциите са ви при доц. Козарова. Ще чуете какви ли не работи за нея. Все лоши. Но ходете много редовно на лекции. Някои неща няма да ви станат ясни само от учебника. На устния изпит, даже напротив, държа се много човечно. Е, сега... верно, че аз имам 3 при нея... но това е защото не знаех от целия материал само местоименията. Извод: УЧЕТЕ ВСИЧКО!  :-D Когато и казах, че не знам местоимения, тя ми смени въпроса, но каза, че и за 6 да го напиша, няма да ми пише повече от 3. Но не разчитайте само на това. Зависи каква ви е оценката от писмения. Ако е 3, направо ще ви изпрати, та да се видите септември месец  :-P
Отделно, ще изучавате и една фонетика при Марина Самалиева. Много ще се смеете с нея  :mmm: Нищо страшно, изпита е много лесен :)
Имате АВИТО - аудиовизуални технологии, нищо сложно.
Физическо: имате само заверка, без изпит. Можете да се запишете на аеробика, или да посещавате редовните часове.
Отделно, имате и втори тест по английски върху материала от втория семестър, който също ще влиза в крайния.
Избираема дисциплина - всеки си избира една избираема от няколко предложени. Не си избирайте Хейз...  :-X . Накрая имате изпит.
И практически английски - изпит, който е в 2 части - писмен и устен. Писмения изпит се състои само от 2 превода и диктовка. Ако се разберете преди това с преподавателя по писмени упражнения (който обикновено е чужденец), няма да пишете есе на изпита, което много ви улеснява. Ако вземете писмения, отивате на устен. Там, книжката. За нея ще ви обяснят подробно. Ако имате проблеми, обръщайте се къмВесела Койнакова, всичко, каквото може, ще ви каже.
лелеее, цял роман изписах бре!  :-D :-D
Ако някой има въпроси, да ми пише на ЛС, ще помагам с каквото мога :)
Успех на бъдещите колеги  :-P   :y:
Активен

KandidatChe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
Re: Английска филология
« Отговор #142 -: 07.07.2008, 12:58:28 »

Ееее, мерси много за изчарпателния отговор. :y:
Искам да попитам, чувала съм, че се четат доста книги, цели томове на английски писатели и такива подобни, вярно ли е? :-P
Активен

Matrim

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Английска филология
« Отговор #143 -: 09.07.2008, 15:20:07 »

Ееее, мерси много за изчарпателния отговор. :y:
Искам да попитам, чувала съм, че се четат доста книги, цели томове на английски писатели и такива подобни, вярно ли е? :-P

Четат се ако ти се чете. Аз съм 1000000% сигурен, че няма студент, който да е прочел и една трета от книгите, които се изучават. :wink: То човек и да иска ще му е трудничко, а на повечето колеги не им се и иска хич. Аз съм изкарвал шестици като съм писал на изпита за произведение, което не съм чел (но съм чел критика за него, разбира се), така че не се плаши толкова.

Аз съм четвърти курс, само държавният изпит ми остана, и мога смело да заявя, че специалността не е тежка, много колеги почти не ходят на упражнения, да не говорим за лекции, но на изпитите почти винаги скъсаните са доста по-малко от взелите изпита. И не се плашете от големия изпит по практически английски накрая, опитът ми сочи, че човек трябва доста да се "постарае", за да го скъсат на този изпит, особено на устната част, която поне при мен винаги е минавала мълниеносно, даже ме е хващало яд, че толкова съм се занимавал с тази книга, а ме изпитват за пет минути.
Активен

DnD

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re: Английска филология
« Отговор #144 -: 09.07.2008, 18:54:31 »

За специалността може да се кажат доста неща и добри, и лоши. Напоследък лошите са малко повече от добрите. Не очаквайте да получите нечувани знания. От лекциите и упражненията ще научите около 1/3 от материала, който ще ви е нужен за бъдеще, ако искате да се реализирате професионално като лингвист, преводач или литератор. Иначе програмата обикновено не е тежка. Преподавателите са готини в повечето случай, но има и големи ентусиасти от сорта на проф. Дженкинс, които и те самите не знаят какво искат от студентите. За литературата не се тревожете. Тя е една от леките дисциплини, поне нова английска. Не слушайте глупостите, че ще четете 10000 книги. Списъците са големи. Ако прочетете нещо - добре, но иначе си има анализи и резюмета, от които ще научите всичко необходими, за да си вземете изпита с положителна оценка. Педагогиката и практиката са мн. неприятни, но какво да се прави. Общо взето първата година ще се забавлявате и дотам. След това ще ви мине ентусиазмът  :-) Ако искате да усвоите езика на академично ниво ще трябва да се потрудите доста сами. Специалността не може да се сравнява със софийският еквивалент в СУ, но все пак си е висше и дипломата е същата.
Активен

Matrim

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Английска филология
« Отговор #145 -: 10.07.2008, 00:53:58 »

Е, тя педагогическата практика е една такава дълга викаш, на хартия "цели" 11 учебни часа трябваше всеки да преподава при нас, на практика често и по-малко от това. ;)

Теоретичната педагогика обаче е безумие, в учебника има повече чуждици сигурно и от в учебниците по програмиране, да не говорим какви невероятни глупости има вътре. Но поне моят опит показва, че на изпита куцо и сакато преписа, а оценките се пишеха съвсем по случаен принцип и по бързата процедура...
Активен

ppktechno

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Английска филология
« Отговор #146 -: 06.08.2008, 18:24:27 »

Батета и каки(колеги и колежки) :), на 1ви октомври като дойда да ме разведете малко, да ме запознаете, че тоя Пловдив ми е пълна мъгла ;]
Много се кефя, АФ ми беше на първо място и от първо класиране ме приеха :)
Активен

vetseva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Re: Английска филология
« Отговор #147 -: 06.08.2008, 21:00:55 »

Аз имам едно въпросче, къде ще бъдем в Ректората или в Новата сграда ?
Активен

dolly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Английска филология
« Отговор #148 -: 07.08.2008, 23:35:28 »

Ами поне първата година ще имате и в двете сгради, като повечето упражнения са в НС
Активен
“The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do.”

Lady_in_Black

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
  • Just keep on laughing!
Re: Английска филология
« Отговор #149 -: 20.08.2008, 15:33:36 »

Здравейте бъдещи колеги и колежки, и мен ме приеха на първо класиране в АФ и съм много доволна  :-) Проблемът ми е че не познавам абсолютно никой в Пловдив и наистина се надявам хората да са приятелски настроени. Ако има някой новоприет в паралеката, който разглежда форума да пише да се запознаем :wink: Голяма съм мацка да знаете  :-D
Активен
Стреми се към звездите! Може и да не ги достигнеш, но ще се научиш да летиш!

LADY DI

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re: Английска филология
« Отговор #150 -: 21.08.2008, 19:20:39 »

Здравейте бъдещи мои колеги.Приета съм английска филология и сега ще съм първа година.Много се зарадвах,когато разбрах,че съм приета защото мисля,че това ще е специалността,която наистина  ще ми бъде приятно да изучавам през следващите 4 години.Разгледах учебния план доста обстойно и предметите,които ще изучавам през първата година и виждам,че наистина се изисква много четене.Знам го,но това не ме притеснява защото ми харесва да чета книги,особено на английски.Това,което ме притеснява е въпросът с реализацията.Наистина специалността е много интересна,но има ли възможност да се работят други неща освен преподавателската дейност,защото честно казано нямам абсолютно никакво желание да ставам учител.Нека тези,които са вече студенти в тази специалност и като цяло по-опитните от мен, да изкажат мнението си относно реализацията и преподавателите,които предстои да ми водят.Благодаря ви предварително.
Активен

DnD

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re: Английска филология
« Отговор #151 -: 23.08.2008, 16:02:04 »

Здравейте бъдещи мои колеги.Приета съм английска филология и сега ще съм първа година.Много се зарадвах,когато разбрах,че съм приета защото мисля,че това ще е специалността,която наистина  ще ми бъде приятно да изучавам през следващите 4 години.Разгледах учебния план доста обстойно и предметите,които ще изучавам през първата година и виждам,че наистина се изисква много четене.Знам го,но това не ме притеснява защото ми харесва да чета книги,особено на английски.Това,което ме притеснява е въпросът с реализацията.Наистина специалността е много интересна,но има ли възможност да се работят други неща освен преподавателската дейност,защото честно казано нямам абсолютно никакво желание да ставам учител.Нека тези,които са вече студенти в тази специалност и като цяло по-опитните от мен, да изкажат мнението си относно реализацията и преподавателите,които предстои да ми водят.Благодаря ви предварително.

Моме, вземи малко да охладиш страстите :) Нито ще четете толкова, нито ще се занимавате с нещо кой знае какво. Общо взето ще ходиш само, за да се виждаш с колеги, ако си допаднете. Иначе книгите ако искаш си ги прочети всичките, но не очаквай, че ще се разглеждат подробно. За реализация най-много даскалка да станеш. Иначе, ако ти се учи истинска английска филология, бягай бързо в СУ  :wink:
Активен

LADY DI

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re: Английска филология
« Отговор #152 -: 24.08.2008, 00:45:55 »

ееее.защо такава. :cry: аз така се зарадвах като разбрах че съм приета и изведнъж какво разбирам.А ти между другото от къде знаеш за това? Студедентка ли си в аф и  найстина има ли разлика между аф в пу и аф в су?
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re: Английска филология
« Отговор #153 -: 24.08.2008, 01:04:51 »

Ще започна с малко оф-топик. Нека модераторите са благосклонни и не ми трият мнението :-)
Относно казаното от DnD - останала съм с впечатлението, че едно 75-80% от студентите в ПУ са на мнение, че едва ли не това е най-западналият ВУЗ в България. Тези хора винаги безкрайно са ме учудвали - защо като ПУ е толкова "западнаднал", все още учат в него :roll:

@LADY DI: сладурче, по време на цялото ти следване в Университета ще срещаш негативизъм, но не се оставяй на хората да ти развалят хубавата нагласа :wink: :-) Като започне учебният процес и сама видиш как стоят нещата, ще прецениш за себе си дали си струва или не това, което учиш :wink:

А що се отнася до реализацията - никъде не е казано/написано, че от филологиите на ПУ излизат само учители :-)
« Последна редакция: 24.08.2008, 01:12:27 от Καθαρός »
Активен

dolly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Английска филология
« Отговор #154 -: 24.08.2008, 14:38:13 »

Хей, не плашете новите колеги  :roll: напълно съм съгласна с Καθαρός  нека не бъркаме предагогиката с филологията  :mmm: естествено, че с филологията имаш доста по-големи възможности за реализация
Активен
“The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do.”

DnD

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re: Английска филология
« Отговор #155 -: 24.08.2008, 15:27:03 »

Така, драги колеги и колежки :) Нямам никакво намерение да осуетявам ентусиазма на първи курс, а точно обратното - първата година е най-готина. Радвайте се, ходете по студентски партита и общо взето се наслаждавайте на студентския живот :)
До LADY DI: Първо, не съм колежка, а съм колега  :wink:
Не се притеснявай. Ще си прекарвате много добре с колегите и няма за какво да съжаляваш. Проблемът тук е следния: Четете в интернет програмата на специалността и си мислите, че по цял ден ще седите с наведени глави над материалите и че преподавателите ще ви пълнят главите със знания на готово. Няма такова нещо. Програмата е лека и нещата се разглеждат доста повърхностно, но това зависи от преподавателя, който ще ви се падне. На кратко - ще получиш 1/3-та от необходимите знания по специалността, но останалото ще трябва да научиш сама. В това лошо няма, защото от една страна ще имаш много свободно време за себе си. За СУ няма какво да ти обяснявам. Там нещата са доста различни.
До Καθαρός: ПУ е университет с педагогическа насока. Това ще ти го каже всеки, който го е завършил. Ще ти дам един малък пример: Педагогиката в АФ в СУ е избираема дисциплина и преди няколко години отмениха и практиката. Не че има нещо лошо в предмета, но да се занимаваш с хоспитиране и т.н., извинявай, но има много по-важни дисциплини, които се пренебрегват. Никой не е казал, че е "западнал" университетът, но не случайно всички се стремят към СУ, УНСС и т.н. Общо взето всичко си зависи от студента, въпреки че има случай разни случай, които не искам да коментирам в момента.
Учете си, кефете се и не обръщайте внимание на простотиите, които ви предстоят.
Активен

missparker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Английска филология
« Отговор #156 -: 24.08.2008, 15:42:30 »

Здравейте колеги :-)Чета ви мненията за специалността и мисля, че ако целта на човек е да става преподавател(което далеч не е срамна работа :wink:) ПУ е един добър избор. Аз също кандидатствах тази година и бях приета и в СУ и в ПУ; отначало бях решила да се запиша в ПУ защото обожавам града :-P, но съвсем случайно попаднах на програмата за АФ и забелязах, че Хоспитирането и педагогическата практика за задължителни :-o Това беше и главната причина, поради която се записах в СУ :-) Но според мен всеки трябва да си подреди приоритетите и да реши сам за себе си :wink:
Активен
A prayer for the wild at heart kept in cages...

VeSseLina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 87
  • АФ
Re: Английска филология
« Отговор #157 -: 26.08.2008, 22:09:22 »

Здравейте и от мен. :) Аз искам да попитам къде мога да видя програмата, че явно съм леко....заблудена и не мога да я намеря  :?
Активен
Just smile!

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re: Английска филология
« Отговор #158 -: 26.08.2008, 23:52:43 »

Здравейте и от мен. :) Аз искам да попитам къде мога да видя програмата, че явно съм леко....заблудена и не мога да я намеря  :?

Още е рано за програмата на редовните, някъде към средата на септември трябва да излезе в сайта :-)
« Последна редакция: 27.08.2008, 00:22:05 от Καθαρός »
Активен

VeSseLina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 87
  • АФ
Re: Английска филология
« Отговор #159 -: 27.08.2008, 12:13:49 »

Здравейте и от мен. :) Аз искам да попитам къде мога да видя програмата, че явно съм леко....заблудена и не мога да я намеря  :?

Още е рано за програмата на редовните, някъде към средата на септември трябва да излезе в сайта :-)

Благодаря. :) Аз се зачудих заради мнението на missparker, но тя явно е гледала нещо предишно.
Активен
Just smile!