argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Конспект за държавен изпит - специалност "психология" - бакалавър  (Прочетена 4825 пъти)

Nox

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16

Тука ми попадна конспекта за психология, така че реших да го побликувам, на някой може да му свърши работа или да му е интересно, какво го чака.


1. Същност на психиката. Подходи в изучаването на психичните явления. Изследователски методи. Експериментът като основен метод.

2. Естественонаучни основи на психиката(мозък и психика). Психиката в контекста на социалния живот и поведението.

3.Основните школи в психологията: класическата психоанализа.

4. Основните школи в психологията: неофройдизъм (Алфред Адлер, Карл Юнг, Катрин Хорни (явно са сгрешили имали са предвид КАРЕН Хорни , но ги пиша 1 към 1 ;) )

5. Основните школи в психологията: бихевиоризъм, необихевиоризъм, теория за социалното научаване.

6. Основните школи в психологията: Хуманистичната школа (Ейбрахам Маслоу. Карл Роджърс.

7. Основните школи в психологията: екзистенциална школа (Виктор Франкъл, Роло Мей)

8.Развитието на психиката в жизнения цикъл. Теоретични идеи за развитието и периодизация на психичното развитие.

9.Норма и патология в развитието на психиката. Основни класификатори на психичните разстройства.

10.Развитие на психиката от раждането до 6-7 години. Обяснителни теории и психологическа характеристика.

11.Училищна възраст: психологическа характеристика на началната и средна училищна възраст.

12. Юновеска възраст - психологическа характеристика.

13. Кризи, девиации и загуби в личностното съзряване.

14. Зрялостта. Третата възраст: психологическа характеристика.

15. Когнитивните процеси: усещане, възприятие, внимание.

16.Когнитивните процеси: памет

17.Когнитивните процеси: мислене и интелект

18.Емоционални процеси: базови емоции, видове емоции, разбиране и регулация на емоциите.

19. Социална и емоционална интелигентност.

20. Обучение и развитие; социализиране на личността в училище.

21. Структура на учебната дейност. Мотивация за учене. Стратегии за учене.

22. Развитие на Аз-концепцията; моралното развитие в училищна възраст.

23. Същност на личността; Аз-ът в структурата на личността.

24. Рефлексия и смисъл. Регулация и саморегулация на познавателната дейност и поведението.

25. Основни теории за личността.

26. Психологическа характеристика на децата с обучителни проблеми и трудности.

27. Проблемът за общуването в социалната психология.

28. Малката група и груповите процеси. Влияние, подчинение и комформизъм.

29. Лидерство - теории за лидерството; лидерите в различните групи.

30. Конфликти и стратегии за справяне с тях.

31. Просоциално поведение; форми на антисоциално поведение: агресия, насилие, девиантност и делинквентност.

32. Срес и умора; стратегии, методи и средства за справяне със стреса.
Активен

riana

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

Тези неща съм ги учила в бакалавърската степен по Обща психология,а съм бакалавър по Биология и химия
Активен

Владислав

  • Гост

Това те прави и бакалавър по психология. :haha:
Активен