argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: кирилица  (Прочетена 4668 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
кирилица
« -: 06.06.2004, 19:58:00 »

някой знае ли някакъв човешки начин за връщане от сървлет на XML страница с код на кирилица (по UTF-16) със стандартните out функции? предполагам, че трябва само да намеря стандарта, който трябва да се цитира в сървлета. моля случайно някой ако го знае, да го постне във форума.

с този пост се надявам и да отворя тема за съвместимостта на ОС и различните технологии с кирилицата, която в много случаи е катастрофална.

поздрави
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
кирилица
« Отговор #1 -: 30.11.2004, 13:06:00 »

Здравейте,

Някой помни ли как се променяха настройките в ХР, така че Notepad да не иска да запамети текстовите файлове, които съдържат кирилски символи като уникод, а да си използва стандартното анси+кирилица в един байт.

Имам и още един въпрос: Знае ли някой човешки начин за кирилизиране на дос конзолата под ХР (под човешки да се разбира без използването на продукти на датекс)

Благодаря много на всички, които отговорят!

поздрави:
Атанас Чанев
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
кирилица
« Отговор #2 -: 30.11.2004, 14:04:00 »

За notepad - поне при мен като дадеш Save As и има настройка encoding откъдето може да се избира ANSI.
Относно конзолата на XP - тя си е кирилизирана по принцип до колкото знам, пък и не става ясно какво точно имаш в предвид под кирилизиране - искаш да пишеш на кирилица вътре или искаш програма да печата текст на кирилица в конзолата?
По принцип може да опиташ следното:
ControlPanel -> Date,Time,Language and Regional Options -> Regional and Language Options -> Advanced -> Language for non-Unicode Programs -> Bulgarian
После рестартираш.
edit: забравих да питам - каква клавиатура ползваш за да пишеш на кирилица - БДС или фонетична? Ако ти трябва фонетична имам един .dll който се инсталира и се появява фонетична клавиатура без да инсталираш FlexType и подобни глупави програми.

[This message has been edited by sasquatch (edited 30-11-2004).]
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
кирилица
« Отговор #3 -: 30.11.2004, 14:40:00 »

Здравейте sasquatch,

Благодаря за обяснението за контрол панела. Точно това ми трябваше. По принцип мога да пиша и с фонетична и с БДС клавиатура. Свалил съм ги от сайта на инжинера.

Интересувам се как може конзолата да изписва текст на кирилица (без флекстайп). Вече пиша в конзолата на кирилица, след като оправих настройките от контрол панела (на италиански btw).

Мисля, че трябва да се инсталира някакъв шрифт, но не знам подробностите. Всякаква информация по темата е добре дошла.

поздрави от Италия:
Атанас Чанев

послепис: Ако пренасоча изхода към файл, няма проблеми с кирилицата. Остава само малкия проблем с изобразяването на кирилски символи в конзолата при стартирането на програма, която пише на кирилица.

[This message has been edited by artanis (edited 30-11-2004).]
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
кирилица
« Отговор #4 -: 30.11.2004, 17:34:00 »

>Остава само малкия проблем с изобразяването на >кирилски символи в конзолата при стартирането на >програма, която пише на кирилица.
Трябва сорса на програмата да е ANSI а не Unicode и би трябвало да се получи, но имай в предвид че тогава пък може да възникнат други проблеми и много внимавай ако конвертираш от UTF в ANSI и обратно, пази си бекъпи.

[This message has been edited by sasquatch (edited 30-11-2004).]
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
кирилица
« Отговор #5 -: 30.11.2004, 18:50:00 »

abe sasquatch ai da go pratish tova .dll-che na mene, pls
angel_hara@yahoo.com
i da kajesh kvo da go pravja, a?
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
кирилица
« Отговор #6 -: 30.11.2004, 19:01:00 »

SodomGomor, това е за теб   http://injinera.bgplus.com/na4alo.htm
Активен

Phyz

  • Гост
кирилица
« Отговор #7 -: 30.11.2004, 19:22:00 »

Проблема с Java та е, че тя пази низовете в Unicode, a конзолата ти разбира от това, което и е казано в Control Panel - т.е. от cp1251 - тфа е 8 битовата кодировка, която се използва масово в БГ. Аз лично съм привърженик на UTF-8.
Едно време и аз го гърчих това нещо позорно много време и стигнах до следното решение:

String blah = "аскдйлхакйхасдлфкйахдсклй кирилица лкасйд";
byte []encoded = blah.getBytes("windows-1251");
System.out.write(encoded, 0, encoded.length);

Това работеше на моята конфигурация под Win2K, обаче си нямам идея как ще се държи при тебе... пробвай... освен тфа е суууупер грозно. На Python става така:

blah = "асд асасдсадасд"
print unicode(blah).encode("cp1251")
Активен

Nikolay

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
кирилица
« Отговор #8 -: 30.11.2004, 19:49:00 »

Здравейте, колеги!
Имате ли идеи, как мога да използвам кирилица под [Solaris OS]?
Клавиатурата ми е немска, има ли начин да се инсталира българска фонетична азбука? Сега за да кирилизирам използвам [www.2cyr.com].
Ще ви помоля обясненията ви (ако има такива) да са разбираеми за неинформатици

С поздрав:
[Nikolay D.]

Активен
Nikolay D.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
кирилица
« Отговор #9 -: 30.11.2004, 20:57:00 »

hm ... neshto informativno.
neznam kak sa kachvani tiq windowsi i kvi gluposti sa kachvani sled tiah nqaam nikva ideq kakvo polzvam as :
Windows Xp/Sp1 ! Sp2 neiskam da vijdam s default BDS poddrajka koito ima toi samiq + oshte edin layout syzdaden s Keyboard Layout Manager mai se kazvashe koito e neshto kato fonetic i koito polzvam.
drugo J2SE 1.4.2 ot java.sun.com
System.out.println("Български"); // тва работи
String neshto="проба";
System.out.println(neshto); //работи.
Socket nqakav=new Socket("irc.lirex.com",6667);
//End
BufferedReader serverIn = new BufferedReader(new InputStreamReader(nqakav.getInputStream()));
String Line = serverIn.readLine();
System.out.println(Line);//raboti
jTextArea1.append(Line);//raboti
Graphics nqakva;
nqakva.drawString(Line,100,100);//raboti ..
neznam kakyv e tochno problema ama spored men ne e v java a v windowsite
p.s. za kirelizirane preporachvam neshto narecheno "injinera" dosta shiroko izvesno e sred studentskite sredi google.com Tyrsene samo v BG "Injinera" namirat se 2 dll-a mislq za BDS/Phonetic +.net Phonetic syotvetno za kodirane na simvoli + Keyboard Layout-i . na site-a ima i link kam programata Kayboard Layout Manager v koqto sam moje da si napravish layout .
primerno pri mene w , v са ми се в. apak й mi e 1   i etc.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
кирилица
« Отговор #10 -: 30.11.2004, 21:11:00 »

da priloja URL za spomenatiq Injinera : http://free.hit.bg/injinera/na4alo.htm
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
кирилица
« Отговор #11 -: 01.12.2004, 19:01:00 »

Здравейте Phyz,

Благодаря за кода на Java и Python. Всъщтност точно за една питонска програма ставаше въпрос, но след като направих, каквото ме посъветва sasquach, вече нямам проблеми с пренасочването на изхода. Колкото до кирилизирането на конзолата, това са полезни съвети, които биха решили проблема на 100% (ако работят. смятам още утре да ги тествам). Благодаря на всички, които се включиха по темата и искрено се надявам Николай скоро да може да пише на кирилица от Соларис-а с който работи.

поздрави:
Атанас Чанев
Роверето, Италия
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
кирилица
« Отговор #12 -: 03.12.2004, 19:48:00 »

Java кодът не става. Аз продължавам да си мисля, че ми трябва някакъв шрифт.

Двата реда на питон като ги изпълних ми даде някаква грешка и ми предложи да видя нещо на един уеб сайт, но точно сега не мога, защото официално сградата затваря след 10 мин.

Пожелавам на всички приятен уикенд.

Атанас Чанев
Активен

;-)

  • Гост
кирилица
« Отговор #13 -: 09.12.2004, 17:16:00 »

Ne razbrah kakvo se poiaviava na izhoda i dali konzolata e kato prozorec ili fullscreen
Активен

Phyz

  • Гост
кирилица
« Отговор #14 -: 09.12.2004, 18:38:00 »

Що не пробваш да компилираш файла така:

javac Blah.java -encoding windows-1251

и да си използваш нормален println()?

Виж си текстовия редактор в кфа кодировка записва файловете и я промени там отгоре ако е друга.

А за Python грешката е моя. Просто съм писал без да мисля... има и по лесен начин:

Като първи или втори ред на сорса:

# -*- coding: cp1251 -*-

и после:

print 'асдасдасдасдасд'

Сигурно обаче и тфа няма да тръгне...
Активен

;-)

  • Гост
кирилица
« Отговор #15 -: 10.12.2004, 10:09:00 »

Вчера писах, но или съм спал или отговора го няма. В какъв режим е конзолата fullscreen или прозорец?
Активен