argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Какви избираеми дисциплини искате да слушате  (Прочетена 4828 пъти)

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Здравейте,

доста дискусии се заформят около избираемите дисциплини и ми стана интересно според вас конкретно на какви теми трябва да има избираеми/факултативни дисциплини?

Какво се търси в момента, какво би представлявало интерес за вас и колегите ви?

Поздрави
             Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

gocev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
  • Will code .NET for Food.

.Net Framework - Въведение в C#, WPF ,WF ,Console, XAML. За хората с интереси в WEB - ASP и Silverlight.
Активен
(\__/)
(='.'=)
(")_(")

Help Bunny by Copying and pasting him! Help him gain world domination.

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions

Нещо, което да е актуално.

Специално за web - html5, css3, jQuery, rails... - неща, които напълно отсъстват.
Активен

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517

А по математика какво ви се слуша, колеги? :-) Например нещо, свързано с геометрията на Вселената, би ли представлявало интерес за вас?
Активен

Владо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33

Java
JavaSE(I/O, Collections, Generics, Concurrency(Threads), Sockets, RMI, JDBC, Swing )
JavaEE(Servlets, JSP, JSF)
+ евентуално Hibernate или JDO

Това мисля, че ще е от ГОЛЯМА полза за колегите
« Последна редакция: 05.03.2010, 11:56:21 от Владо »
Активен

ioan_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38

.Net Framework - Въведение в C#, WPF ,WF ,Console, XAML. За хората с интереси в WEB - ASP и Silverlight.

+1  :y:
Активен

Владислав

  • Гост

А по математика какво ви се слуша, колеги? :-) Например нещо, свързано с геометрията на Вселената, би ли представлявало интерес за вас?

Да, за мен определено би представлявала интерес такава дисциплина  :-)
Активен

po_taka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24

слуша ми се за шаблоните за дизайн (Design Patterns)
след като вече има 2ра дисциплина за ПХП за начинаещи, ще се радвам ако се направи една и за напреднали
ако има дисциплина за СЕО ..... мхмм яко  :bravo:

и нещата споменати от Breathe
Активен
ggggggggggggggggggggggggg

SG

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

.Net Framework - Въведение в C#, WPF ,WF ,Console, XAML. За хората с интереси в WEB - ASP и Silverlight.
  :y: :beer:
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!

Нещо, което да е актуално.

Специално за web - html5, css3, jQuery, rails... - неща, които напълно отсъстват.
+1
Активен
Everybody Lies.

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions

А по математика какво ви се слуша, колеги? :-) Например нещо, свързано с геометрията на Вселената, би ли представлявало интерес за вас?

Да, за мен определено би представлявала интерес такава дисциплина  :-)
Да, и за мен би представлявала :-)
Активен

ShitHappen

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Здравейте,
с лек риск да прозвуча странно ще кажа ,че трябва да спре "производството" на курсове от тип "Програмиране с еди кой си език" или "Уеб програмиране с друг си някой език". Трябва ли му на някой да знае как се пише for/while цикъл на 5 различни езика или му трябва да знае как се пише правилно/смислено for/while цикъл. Трябват ли ни курсове "Програмиране с ASP" , "Програмиране с PHP" , "Програмиране с J2EE" , "Програмиране с Rails" и т.н. , когато отсъстват курсове като : Design & Implementation of multi thread (multi core) applications ( Basic и Advanced нива ) , Design & Implementation of object-oriented applications ( Basic и Advanced нива ) , Design & Implementation of web applications ( Basic и Advanced нива ) , Design & Implementation of algorithms ( Basic , Advanced нива , по възможност и още разклонения ) , курсове по логическо мислене/подходи за решаване на проблеми в компютърните науки, разлики между компилираните и интерпретираните езици ( с разглеждане на такива които ползват виртуални машини с just-in-time компилатори ) , функционални и логически езици ( продължение на предмета който се изучава в 3ти курс Информатика ) , програмиране на много ниско ниво (assembly language) и проблеми с "преносимостта" на програмите под различни операционни системи, допълнителни курсове по "Теория на вероятностите" и дискретна математика , анализ и оценка на сложността на алгоритмите.
Това е моето скромно мнение :) .
Поздрави,
Венелин.  
« Последна редакция: 05.03.2010, 21:41:10 от ShitHappen »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Ми хубаво, ама виж как се оплакват пък от дисциплината АСД, пък на избираема PHP се избиват да се запишат?

Знам че е просто прието да се казва "слушам избираема дисциплина", но ми се иска да е "уча избираема дисциплина" (в смисъл уча наистина, не само да слушам)!
Активен

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213

Лично на мен би ми било интересно курс от рода на - добри практики при създаване архитектурата на едно приложение(като се дават конкретни примери, разгелжда се пътя до стигането на дадените решяние и тн...). Лошото е, че се навъдиха много "спретвачи", които и идея си нямат как всъщност трябва да се създаде едно приложение... И следователно е нормално една такава дисциплина да не бъде оценена както трябва.

boh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
  • турбу идиот

мрежово/системно програмиране. разработка база данни, паралелно програмиране ( особено за физиците .. ама това лято гледах едни физици.. тъй че няма да им хареса особено) и съпътстващите го.
в крайна сметка студентите са незаинтересовани, особено ако иде реч за математика. (я тоже). та @енков не се учудвай за пхп-то - идеята е че ще ти дадът занаят.. "пхп драскач" термина май се ползва с случея.
трябва да се води политка за показване/доказване смисъла/реализацията/ползата от дадена дисциплина.
предполагам знаете че 80 процента от фми са имали мокри сънища за специалност Информатика :)
Активен
пръвуписан селянин, трол, ламер, ФМИст (за жалост/радост)

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Здрасти,

много добри идеи.

Колкото до алгоритмичните дисциплини - не знам дали е всеизвестен факт, но всеки понеделник се събираме от 4:30PM в 535 и разглеждаме алгоритми. Последния път разглеждахме червено-черни дървета и като цяло балансирани дървета. Разглеждахме стандартни структури от данни и комбинаторни алгоритми преди това. Ако някой, проявява интерес ще се радвам да се видим ;)

Поздрави
              Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Trainer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

А по математика какво ви се слуша, колеги? :-) Например нещо, свързано с геометрията на Вселената, би ли представлявало интерес за вас?
Дисциплината „Геометрични модели на Вселената“, която Грибачев води преди 2 години е една от най-хубавите, които съм посещавал (официално не съм се записвал за нея). Интересна също беше и „Синоптична метеорология“ - водиха ни в метеорологичните станции. Да, за ФМИ говоря.

Съгласен съм с S**tHappen, освен за теорията на вероятностите.

В университета трябва да се учи това, което не може да се научи вкъщи.

Като си отворя php.net и там намирам абсолютно всичко, което ми трябва за езика. Да не говорим за html - научиш как се отваря и затваря таг и другото си е един стандарт. Какъв смисъл има да се учи в университет някакъв стандарт, който след 1 година ще е променен? Ами просто отиваш на сайта на организацията, която стандартизира html, отваряш си най-новата версия и виждаш, кое как е. Какво има да му се учи? За разлика от него си е доста по-трудно да научиш функционално програмиране сам вкъщи. Или пък как да създаваш големи приложения, писани от група хора. Това може да се направи в университета - на група от 5-6 човека се дава задача да направят голям проект, като предварително им се обясняват някои методи за координиране и организация на работата в екип. Ако се справят - чудесно. Ако не успеят вече ще знаят (ще могат да почувстват) каква е ползата от шаблоните за дизайн и софтуерното инженерство. Особено биха усетили ползата ако в по-горния курс им се даде задача да добавят нови функционалности към проекта, който са писали преди една година.

Трябва ли му на някой да знае как се пише for/while цикъл на 5 различни езика
И да му потрябва за 5 минути може да разбере.

Ако някой желае да знае много езици може да погледне презентациите, които са правили колегите миналата година по Езици за програмиране -> http://trekto.info/ep/exportList.php Този списък е малко от сорта „Не правете като тях, за да не ставате за смях“, но има и хубави.
Активен

pustinqk

  • Гост

Моето мнение по въпроса за информатичните дисциплини, клони към това на колегата Венелин.
Ако се направи нещо такова - там съм по всяка вероятност.(ако става и за по-дървари като мен, разбира се)
Примерно, като чуя червено дърво, се сещам по-скоро за Секвоя. ;]

Мисля, че трябва да има и не само инф./мат. дисциплини във ФМИ, но надали това ще се приеме добре от колегите, така че няма да задълбавам тук. Не е неприложимо, СУ предлагат такива - не съм се интересувала каква им е посещаемостта, обаче. Даже тоя семестър дали не бяха пуснали и философия(това вече е прекалено!).

Геометрия на Вселената, за съжаление, нищо не ми говори.
Активен

chemi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132

...
Мисля, че трябва да има и не само инф./мат. дисциплини във ФМИ, но надали това ще се приеме добре от колегите, така че няма да задълбавам тук. Не е неприложимо, СУ предлагат такива - не съм се интересувала каква им е посещаемостта, обаче. Даже тоя семестър дали не бяха пуснали и философия(това вече е прекалено!).

Геометрия на Вселената, за съжаление, нищо не ми говори.

Може би имаш предвид като провежданите  във ФМИ-Пловдив през последните 7-8 години избираеми дисциплини:
Философия и математика за безкрайността, Гражданско образование, Езикова култура, Теоретична и приложна психология, Културологични и социални проблеми на математиката и информатиката, Обучение в ефективно родителство, Синоптична метеорология, Еволюция на представите за Вселената, Основи на борсовата търговия, Основни проблеми на макро- и микроикономическите науки, Инвестиции във финасови активи, Митническо и патентно право, Мениджмънт и финанси, Управление на фирмата и бизнес комуникации, Европейска бизнес среда, Академично писане нa английски, Бизнес комуникации нa английски език, Английски език в официалните документи на ЕС,  Английски език в управлението на проекти, Английски език за пътуване и туризъм, Английски език в маркетинга,

както и свързаните с математиката и информатиката приложни дисциплини като

Геометрия на Вселената, Компютърните технологии в предприемачеството, Теория на хаоса и компютърни приложения, Математиката и поведението на природата, Приложение на математиката в икономиката...
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Здрасти,

много добри идеи.

Колкото до алгоритмичните дисциплини - не знам дали е всеизвестен факт, но всеки понеделник се събираме от 4:30PM в 535 и разглеждаме алгоритми. Последния път разглеждахме червено-черни дървета и като цяло балансирани дървета. Разглеждахме стандартни структури от данни и комбинаторни алгоритми преди това. Ако някой, проявява интерес ще се радвам да се видим ;)

Поздрави
              Ники

Като бивш възпитаник на ФМИ и като настоящ професионалист в областта на софтуерните технологии и в частност телеком услугите, заставам с две ръце зад Ники и разглеждането на алгоритми.

Защо ли? Защото наскоро в работата ми се наложи да имплементирам решение за един клиент, свързано с Cisco и Huawei рутери и суичове, където два поредни месеца се побърках да пиша алгоритми за "multiple trees in multiple trees selection", парсери на текстови данни, парсери на дървовидни структури и още няколко академични "глезотии". Ако не бях на "ти" с дърветата, графите, тяхното създаване и оптимално обхождане, парсерите, основните алгоритми и структурите от данни (АСД), сигурно щях да умувам половин година или още по-вероятно - нямаше да измисля нищо.

Ще се опитам да обясня на теория за какво става дума. Не мога да кажа съвсем конкретно, тъй като имам подписана клауза за спазване на конфиденциалност, но на теория нищо не ми пречи да обяснявам. И така:

Имаме като даденост текстова структура, която много (но не напълно) напомня дървовидна структура. Само че не едно дърво, а n на брой дървета в подреден списък. Възлите-деца, обаче на тези дървета не са подредени, така че дървото (A, (B, C)) е абсолютно аналогично на дървото (A, (C, B)).

Сега идва наред друг списък с дървета, които също са подредени и възлите-деца не са. Номерът е да се съпоставят тези два списъка и да се намери имаме ли в първия списък точен отрязък, който да отговаря 100% на втория списък, при зададен някакъв критерий за сравняване на възли като не е задължително вторият списък да съвпада с първия, броейки от ниво "0" при обхождане в широчина.

Така че в случая не става въпрос за просто сравняване на дървета, а за сравняване на множество дървета с друго множество от дървета при произволна начална дълбочина на сравняването (казано по-обобщено).

Бих могъл да го обясня и много по-просто като кажа какъв е бизнес сценарият, но не това е важното. Важното е, че в нашия международен екип от 20 човека, аз бях единственият, който можа в дадения срок да сведе бизнес сценарият до адекватен алгоритъм, да "преведе" алгоритъмът до софтуерна имплементация и да "свърже" софтуерната имплементация с това, което междувременно останалите хора в нашия екип бяха сътворили и накрая да предоставим решениетокато част от целия software solution на клиента. Бих казал една не лека академична/бизнес задача, допълнително усложнена от фактора "време" (тук не мисля алгоритъм за себе си, а за клиента, който плаща за всеки час) и съобразяване с другите колеги и другите задачи, които междувременно имах.

За пълнота нека спомена, че конкретната задача включваше и реализация на сравнително прост "custom made" markup език, чрез който се дава възможност потребителят сам да описва структурата на втория подреден списък от дървета и да дефинира критерият за сравняване на възлите в дърветата, съответно парсер за езика и алгоритъм за "превеждане" на резултата от парсването в поредица от дървовидни структури. А първият списък с дървета се получава от друг парсер, който обхожда текстовите данни, както вече споменах. Работа с парсери, как се пишат и реализират оптимално - това също се учи във ФМИ в една много хубава избираема дисциплина в по-горните курсове.

С всичко това искам да кажа, че ученето на алгоритми не е загуба на време, тъй като всеки средно статистически интелигентен ФМИ-ст може да седне и да се научи сам на даден език за програмиране или дадено API, но алгоритмите и тяхната имплементация - това не го пише във всяк книга. А дори да имате подходящите книги - при алгоритмите трябва освен писане и много мислене, както и много решаване на алгоритмични задачи. Не е нужно човек  да се подготвя като за състезание (аз никога не съм ходил на академични състезания), но поне да знае основни алгоритми за създаване и обхождане на дървета, графи, тяхното оптимално претърсване и други подобни.

Така че слушайте Ники, той знае какво говори!
« Последна редакция: 08.03.2010, 16:31:14 от Иван Давидов »
Активен