argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпрос относно педагогическата насоченост на Психологията в ПУ  (Прочетена 1537 пъти)

VaniaYordanova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравейте! Аз тази година кандидатствам в ПУ с първо желание специалност Психология. Прочетох няколко подобни теми с подобни въпроси на моя, но никъде не намерих отговор. Тъй като Психологията е в Педагогическия факултет и явно е с педагогическа насоченост, искам да попитам учещите тази специалност дали педагогиката стои наистина в основата на специалността или се учи такава психология, каквато се учи във всички университети в България? Също така има ли часове по практика и къде се провеждат те?

Благодаря предваритело!
Активен

M-Manolov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Мила, нещата никога не се случват според очакванията.
Това не се дължи на липса на късмет, а на големите надежди, с които завоалираме реалността.
За редовното обучение не мога да ти кажа почти нищичко спрямо практиките, защото до колкото знам имат някакви още във втори курс.
За задочното обучение мога да ти кажа, че чак след 3-ти курс мисля, че би трябвало да има нещо, което може да се нарече практическо, но както и да е, нека не те заривам с недостоверна информация.
Психологията, която ще учиш е с педагогическа насоченост до толкова, до колкото 2-рия семестър на 3-ти курс започваш да учиш "Методики в преподаването.....", и прочие, и прочие.
Но се учи, това което се учи във всички ВУЗ-ове в страната, разбира се никъде програмите не са напълно еднакви, но.. истината е, че без магистратура отвсякъде, където и да го учиш това излизаш със звание "Учител по психология"...
И тук е ред да кажа, че не в очакванията ти от това, какво излизаш.. а от желанието ти да се развиваш зависи това, което ще научиш и това, над което ще наблегнеш...
Надявам се да не съм ти досадил, ако има нещо друго питай ...
 :-)
Активен

VaniaYordanova

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Много ти благодаря за информацията! А знаеш ли къде изобщо се провеждат тези часове по практика? Защото след като се учи "Методика на преподаването", както казваш ти, си представям, че те карат да преподаваш в час по психология в някое училище. Има ли нещо такова, или греша?
Активен

M-Manolov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Логично би било, практиките да се провеждат или в "Стефан Караджа", където са умствено изостанали деца, (става въпрос, като упражнения...) или в психиатрията, за да се наблюдават случаи.
Методиката, почти съм сигурен, че може би в това ще се състои и стажа ни..
Но, мисля, че ще ти интересно.. Все пак, не вярвам да останеш без специализация, като магистратура.
Така...
В сряда в 19 и 30, ще си направим среща, някои хора, които не се познаваме, но искаме да направим нещо подобно на клуб... или организация ли, нещо такова, ако искаш заповядай.. Погледни повече в темата "Клуб на психолога", във форума..
Активен