argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Относно Лингвистика с ИТ  (Прочетена 1270 пъти)

Blitzkrieg

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
  • Лингвистика с ИТ (английски с немски)
Относно Лингвистика с ИТ
« -: 25.02.2012, 17:05:16 »

Здравейте! Четох за въпросната специалност и може да се каже, че ме заинтригува. Обаче не мога да намеря информация какъв бал се изисква, колко места има и пр. Като цяло се очертава да имам слаба диплома - около 4 и нещо.

Също така ме интересува какъв материал се обхваща от инфомационните технологии. Информацията, която намерих не ми бе достатъчна, а се съмнявам, че с тази специалност ще мога после да работя в някоя софтуерна компания или нещо подобно. Ще съм много благодарен на този, който ми разясни как стоят нещата по зададените от мен въпроси.
Активен

A_S_T_R_A

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Относно Лингвистика с ИТ
« Отговор #1 -: 26.02.2012, 11:21:50 »

Здравей :)
Не съм учила тази специалност, но от наблюдения мога да кажа, че каквато и специалност да си завършил, перспективите ти зависят от теб самия. Когато си мотивиран и работиш с професионално отношение, обикновено ставаш добър специлист и лесно си намираш работа в сферата. А компютъризирането на света със сигурност ще създаде възможности за специалнисти с ИТ, тук обаче имаш и плюс – два чужди езика.
В този pdf можеш да намериш специалността, която те интересува, и да разбереш какво се учи. (http://slovo.uni-plovdiv.bg/files/2011/07/Uplans2011-last20110704_print.pdf). Ако нещо не ти е ясно, пиши – ще потърся повече информация.
На този адрес пък се публикува всичко, което е важно за кандидат-студентите. Можеш да се информираш за дати за изпити, за балове (http://slovo.uni-plovdiv.bg/?page_id=1126). За избраната от теб специалност в образуването на бала участва само оценка от изпит по английски език или пък от матура по английски език. Общ успех от диплома не се изисква. Наблягай на английския и ще си сред студентите през есента :)
Активен

Blitzkrieg

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
  • Лингвистика с ИТ (английски с немски)
Re:Относно Лингвистика с ИТ
« Отговор #2 -: 26.02.2012, 19:34:06 »

По-скоро тук се изучават английски и немски/френски + малко ИТ... Името на специалността е подвеждащо. Дефакто "информационните технологии", които изучават студентите по тази специалност, нямат нищо общо с това, което учат студентите по информационни технологии във факултетите по математика и информатика.

Като цяло специалността не е лоша, но според мен това "със ИТ" трябва да го заменят с нещо друго - подвеждащо е.

И все пак ще съм ти благодарен ако можеш да разпиташ насам-натам. :)
Активен

A_S_T_R_A

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Относно Лингвистика с ИТ
« Отговор #3 -: 26.02.2012, 21:20:04 »

В никакъв случай ИТ не е като във ФМИ. Тук тези технологии са предназначени по-скоро за сферата на хуманитаристиката. Всичко зависи от теб самия, какво ти се учи, дали си настрен да учиш филологически профил, или не. Не забравяй, че след бакалавърската степен следва магистратура, с която можеш да се профилираш в друга сфера. Ще питам утре по-подробно :)
Хубаво е да ти отговори някой, който в момента изучава тази специалност. Той би ти дал инфо "от кухнята" :)
Активен

beni_1991

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Относно Лингвистика с ИТ
« Отговор #4 -: 02.04.2012, 22:13:56 »

Аз уча тази специалност вече втора година и мога да ти кажа какви предмети съм имала до сега по ИТ:
Компютърна лингвистика
Езикови технологии
Дигитални библиотеки
ИТ в хуманитаристиката
Операционни системи
Езици за програмиране
Офис програми
Електронно-образователни среди (Moodle)
:) Дано съм била полезна
Активен