argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Кое е по-добре Руска филология или Български език и руски език?  (Прочетена 3321 пъти)

dare7o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Активен

ultraviolet

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Разбира се,че Руска филология.специалността Български и руски е педагогическа,ако не се лъжа.ако завършиш БЕРЕ -излизаш учител по 2-та езика,а РФ-филолог.
Активен

Клара

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

dare7o, бих те посъветвала да запишеш двойната специалност, защото ще си компетентен кадър по два езика след като завършиш, което е супер - ако кандидатстваш за преводаческо място, например, ще е от голяма полза фактът, че си наясно с нормите и правилата на родния си език, за да можеш коректно да превеждаш... А това, че в дипломата няма да пише "филолог", а "учител" мисля, че не е от голямо значение (общо взето това е формалност) - важното е какво можеш да правиш, защото в днешно време малко хора си работят точно по специалността; дори и "професор" да ти пише, важното е какво и как умееш, а ако не си годен изхвърчаш. И ще ти е далеч по-интересно и полезно, защото ще имаш база за сравнение между двата езика и така може би по-лесно ще учиш, ще си правиш изводи и т.н  :-), да не навлизам в подробности...пък и дисциплините по чуждия език на хибридните специалности са почти еднакви с тези на чистите филологии. Успех във вземането на решение! :y:
Активен

polq_

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 130

това,че някой ще ти каже какъв/каква ще ставаш - учителка ли?? е много обидно.Защото БЕРЕ е специалност бакалавър,така че след завършен 4-ти курс можеш да запишеш каквато си поискаш магистратура.Така че шансовете с БЕРЕ са ти по-големи,отколкото с обикновена филология.
Активен

sweetnight

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

Български език и руски език е много трудна специалност. Хибрид ли е, не ми го хваляй... Завърших я, но не питай как. Не искам да те отказвам от решението ти, избери това, което е по-ползотворно за теб. Вярно е, че конпетентността на БЕРЕ по отношение на родния език е много добра, но е трудно, защото учиш двете неща едновременно. Много малко разлики има, а държиш двойно повече изпити. Аз лично се разочаровах, защото кандидатствах с руски език, исках да уча руски, а се наложи да прекъсвам основно, защото не успявах да се подготвям качествено по всичко. Е, за хора с отлична памет всички тези аргументи не са от значение, така че просто успех.
Активен

joro.vin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 142
    • http://managerteams.com/

Здравей,аз тъкмо завършвам БЕРЕ останаха ми само държавните и макар че наистина е доста трудно,мога да ти кажа,че и за мен си е много по-добре БЕРЕ от чистата Руска,поради същите причини,които изказаха и хората преди мен.Изучаваш две филологии наведнъж и така когато завършиш и запишеш и магистратура ще си с три специалности вместо само с 2.Плюс това мотивацията в нашата специалност е много по-голяма и доста от хората,които четат повечко получават и стипендия,специално някои от моите колежки,които са отличничките в курса никога преди това не се бяха занимавали с Руски,но с труд и четене стигнаха до отлични успехи,а и какво от това,че ще ти пише учител в дипломата,да учител,но владеещ собствения си език книжовно и Руски също...и най-вече в БЕРЕ има много повече готини хора :P хаха,така че за мен БЕРЕ си е много по-добре и не защото го завършвам,а защото според мен 2 винаги е повече от 1,нали...?Пожелавам ти успех в решаването на въпроса! :-) :wink: :y:
Активен

dare7o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Благодаря ви за мненията :bow: Записах БЕРЕ,защото не само вие но и приятелите ми ме посъветваха да запиша тази специалност.Надявам се да не е много трудно,но пък и да е трудно.....ще си дам малко зор  :-)
Активен

samotnata_x

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 102
  • Там, където има покрив няма криле.
    • Мислите на една жена...

И аз съм тази специалност :) И когато прочетох това най-малкото, което мога да кажа е, че настръхнах ... Не съм си мислила, че ще се "размина" с трудното, но ... някак си притеснението ми идва в повече :)
Активен

dare7o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Искам също да питам за този така известен доц.Чобанов.Всички в форума говорят за него като...... :evil: в ПУ.Защо е толкова страшен?И в моята специалност ще ми преподава ли по нещо и по какво точно?
Активен

polq_

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 130

Да ще ти преподава езикознание в първи курс...И нас ни плашеха много,то и до 4-ти курс има хора,които не са си го взели изпита,но не смятам,че Чобанов е толкова страшен,колкото го описват хората с думите си :-)
Активен

joro.vin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 142
    • http://managerteams.com/

хаха ами страшен си е човека какво да се прави,особено ако не си учил както аз в първи курс  :blush: :roll: :hihi:и след това все не стигах да се явя при него и чак тази година зимния семестър успях да го взема,а отбелязвам,че аз съм сега на държавен изпит=4-ти курс,но не съм се явявал при него през другите години,впрочем явих се един път,но той ме върна,защото книжката ми я нямаше с мен,а тя беше при друг преподавател,но той не искаше да разбере изобщо и ме върна  :-P а имаше колеги,които се явяваха много пъти и ги късаше,според мен е на моменти,на настроения,но ако седнеш да научиш нещата както трябва ще се справиш,дисциплината не е толкова трудна,колкото е голям страха от Чобанов,а и доколкото разбрах нещата не са толкова затегнати вече при него щом и позволява да се освободиш от изпита,така че пожелавам ти успех с този изпит и не само с него разбира се....ако знаеш как ти завиждам,че сега започваш :-P :-) :blush:
Активен

Ваня

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

:roll: :roll: :roll:


За съжаление, ти пишеш, че си избрала това, което са искали приятелите ти. Не си събрала достатъчно информация, за да решиш сама!
 Въпросът е многостранен. Всеки човек е различен. А това е важен въпрос, защото е много различно филология от БЕРЕ. Аз също кандидатствах преди  години от първите БЕРЕ. Моят случай е много различен, за да ти го натрапвам. Аз предпочитам руски. Там съм израснала, беше ми лесно. А за РФ се  кандидатстваше с български!  :-D
 Но напрежението е излишно голямо. Т рябва наистина да имаш основания да запишеш тази специалност, за да се подложиш на него!
 Моето мнение е, че основната причина е, че става сблъсък на интереси между българисти и русисти преподаватели. Почти ни закриха специалността, така се състезаваха върху гърбовете ни. Даже имаше от една група 16 души около 14 двойки по един изпит в 1 курс, егати тъпанарите сме ;) ! Аз не бях от тях само с късмет!!! Луд късмет. А от същите 16 души във втори курс продължихме 3-ма. АЗ пък луд късмет!!!!!!!!!! :hihi:
 Неоправдано е напрежението, ако не държиш да учиш ей така и двете.
 Иначе с Руска филология си по-специалист. Към тях се подхожда по-сериозно. Не са толкова натоварени. С две дини под мишница.........

 Лично аз завърших руска филология и съм доволна. А българската тя се учи цял живот. Свързани са. И ако нямаш истинска причина да се натоварваш стресът БЕРЕ е излишен. А и по-сериозно се обучават филолозите - БФ, Рф. Втори чужд език запълва картинката. Провери някоя агенция за подбор на персонала какво се търси, попитай за евентуални прочени на икономическата политика в бъдеще и виж, какво върви! Не може без западен език!!! :-)
Активен

joro.vin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 142
    • http://managerteams.com/

:roll: :roll: :roll:


За съжаление, ти пишеш, че си избрала това, което са искали приятелите ти. Не си събрала достатъчно информация, за да решиш сама!
 Въпросът е многостранен. Всеки човек е различен. А това е важен въпрос, защото е много различно филология от БЕРЕ. Аз също кандидатствах преди  години от първите БЕРЕ. Моят случай е много различен, за да ти го натрапвам. Аз предпочитам руски. Там съм израснала, беше ми лесно. А за РФ се  кандидатстваше с български!  :-D
 Но напрежението е излишно голямо. Т рябва наистина да имаш основания да запишеш тази специалност, за да се подложиш на него!
 Моето мнение е, че основната причина е, че става сблъсък на интереси между българисти и русисти преподаватели. Почти ни закриха специалността, така се състезаваха върху гърбовете ни. Даже имаше от една група 16 души около 14 двойки по един изпит в 1 курс, егати тъпанарите сме ;) ! Аз не бях от тях само с късмет!!! Луд късмет. А от същите 16 души във втори курс продължихме 3-ма. АЗ пък луд късмет!!!!!!!!!! :hihi:
 Неоправдано е напрежението, ако не държиш да учиш ей така и двете.
 Иначе с Руска филология си по-специалист. Към тях се подхожда по-сериозно. Не са толкова натоварени. С две дини под мишница.........

 Лично аз завърших руска филология и съм доволна. А българската тя се учи цял живот. Свързани са. И ако нямаш истинска причина да се натоварваш стресът БЕРЕ е излишен. А и по-сериозно се обучават филолозите - БФ, Рф. Втори чужд език запълва картинката. Провери някоя агенция за подбор на персонала какво се търси, попитай за евентуални прочени на икономическата политика в бъдеще и виж, какво върви! Не може без западен език!!! :-)
Здравей,аз тази година мога да се похваля,че завърших БЕРЕ,не знам кога ти си завършила,но нещата вече не са така както са били преди,да може би е по-престижно да завършиш РФ и мотивацията може и да е била по-голяма,а и наистина зора в нашата специалност е по-голям...но мога да ти кажа,че завършихме седем човека от деветимата,който стигнахме до 4-ти курс,мотивацията ни беше много по-голяма от тази на РФ,защото те си знаеха Руския и караха по през пръсти нещата и повечето преподаватели хвалеха нашата специалност,защото ние повече се стараехме...така че това дали ще ти пише филолог или учител в дипломата е малко незначително,важното е какви качества си придобил,какви умения имаш,какво си научил...и да се говори коя специалност е по-престижна е сложен въпрос,аз пак ще кажа,две винаги е повече от едно и хората в БЕРЕ,заради двойната специалност учат вече много по-сериозно!!!
Активен