argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Изпит по практически руски език І курс  (Прочетена 2076 пъти)

peshterska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Колеги, моля някой да ми каже какъв е изпита по практически руски, тъй като съм 1 курс ЗО и ми предстои такъв на 8 май. Ще се радвам, ако някой който го е минал сподели впечатленията си и ми каже горе-долу как протича самия изпит. Доколкото съм запозната всичките 7 компонента ще са при преподаватели, които са ни водили лекциите, в моя случай- Калудова, Петрова, Савова,Косева. :-) благодаря предварително
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #1 -: 11.03.2009, 17:45:40 »

Първо уточни дали си БЕРЕ или РФ понеже изпитите на двете специалности малко се различават. Ами доста си е труден изпита. Първата част на писмения изпит е диктовка. Втората лексико-граматически тест. - Има изречения да се сложат нужните падежи и предлози. Има управление на глагола. Превод от български на руски. Друго не се сещам какво имаше, така че нека някой ме допълни. Ако минеш писмения отиваш на устните изпити - граматика, фонетика, лексика.
Активен

peshterska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #2 -: 12.03.2009, 09:52:08 »

Първи курс руска филология съм, Антония
Активен

imvera

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #3 -: 12.03.2009, 12:27:16 »

Доколкото си спомням,има и определен брой страници от книга за превод от руски на български език-за устната част на изпита-,към която трябва да приложиш и речник с непознатите думи.Мисля,че обемът от страници за първи курс е 50.
N.B.Kнигата задължително да е от РУСКИ автор!
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #4 -: 12.03.2009, 19:15:27 »

Книгата би трябвало да ти я даде преподавателката по руски. Устния по лексика наистина е четене и превод и те изпитва на непознатите думи от речника, който си и дала. Но не мога да ти кажа точно какви са нещата за РФ, но общо взето това е.
Активен

ultraviolet

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #5 -: 12.03.2009, 23:07:02 »

Изпита се състои от 2 части.1-та е диктовка,превод и ако не се  лъжа тест.ако издържиш писмения,отиваш на устен при преподавателите ти по граматика,лексика,аналитично четене и превод.по лексика е нужно да прочетеш книга от руски автор в размер на около мисля 50-60стр. и да направиш тетрадка-речник с непознатите ти думи,и разбира се,да ги научиш.:)Изпита не е лесен,и е решаващ.Преподавателите изискват,особенно доц.Калудова.(страхотен учител и човек)Успех :-)
Активен

peshterska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #6 -: 03.04.2009, 16:14:44 »

Може ли някой от колегите да пише, ако има превод на книжката "Серъожа", тъй като ще ми трябва за изпита по практически руски. Ако някой има превода, моля да го публикува, ще съм адски благодарна :bow:
Активен

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #7 -: 08.04.2009, 15:48:48 »

Нещо повече за тази книжка? Автор и т.н.? Имаш я на руски и я искаш на български или обратното?
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

peshterska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #8 -: 10.04.2009, 13:37:17 »

ще съм благодарна ако ми я изпратиш в какъвто вариант я имаш-било то на бълг. или руски, а ако я имаш и в двата ще е супер, благодаря предварително
Активен

peshterska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #9 -: 10.04.2009, 13:49:32 »

авторката е панова ще чакам да ми пратиш превода на бълг език ако е удобно адреса ми е pepinka_18@abv.bg
Активен

Alisia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Изпит по практически руски език І курс
« Отговор #10 -: 10.04.2009, 16:04:16 »

Общо взето няма да ти стигне само да ти я даде някой готова преведена,а трябва сама да си изкараш непознатите думи в речник,защото после на устния,ще ти поискат речника и по него ще те питат коя дума какво означава.
http://lib.aldebaran.ru/author/panova_vera/panova_vera_serezha/ ето то тук можеш да си я изтеглиш.
Активен