argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: софтуерни технологии или бизнес информатика с английски език  (Прочетена 2500 пъти)

latrel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Здравейте! Сега завърших ТУ със специалност автоматика информационна и управляваща техника и се чудя с коя от горе изброените специалности да продължа. Прегледах учебните планове и като цяло са идентични първата година. Разликата е, че втората година в ст се учат предмети свързани с информатиката, докато другата специалност икономически предмети. Пределно ми е ясно, че от кота 0 няма да стана програмист за 2 години така, че няма да си давам кой знае колко зор. От канцеларията разбрах, че се учи само събота и неделя което ме устройва перфектно и затова искам в ПУ а не в ТУ където са всеки ден ..... Някакви насоки, мнения коментари ?
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Ако питаш коя от двете специалности е по-лесна - не мога да ти помогна. Аз навремето завърших магистратура по софтуерни технологии и смея да кажа, че натоварването не беше голямо. От друга страна пък аз никога не съм имал проблеми с програмирането и нямам никаква идея колко тежко би било на човек, който тръгва от "кота 0", както казваш.

Мога обаче от опит да ти кажа, че с каквато и диплома да излезеш от който и да било университет, на работа те наемат според уменията, които имаш. В IT средите дипломата по-скоро се води за някакъв плюс, но изобщо не е от решаващо значение.

Кажи по-конкретно - какво те интересува? Искаш да завършиш по-лесно, искаш да научиш качествени знания или искаш да станеш добър програмист? Или пък и трите? Или пък нещо друго?
Активен

kom6u

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121

Е в АИУТ не би трябвало да си толкова на кота 0 в програмирането, след като се учи С и бегло С++. Ако не си го карал съвсем през просото, принципа е един и същ и ще можеш да навлезеш в другите езици.
Активен

sincere_anyuta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Ако питаш коя от двете специалности е по-лесна - не мога да ти помогна. Аз навремето завърших магистратура по софтуерни технологии и смея да кажа, че натоварването не беше голямо. От друга страна пък аз никога не съм имал проблеми с програмирането и нямам никаква идея колко тежко би било на човек, който тръгва от "кота 0", както казваш.

Мога обаче от опит да ти кажа, че с каквато и диплома да излезеш от който и да било университет, на работа те наемат според уменията, които имаш. В IT средите дипломата по-скоро се води за някакъв плюс, но изобщо не е от решаващо значение.

Кажи по-конкретно - какво те интересува? Искаш да завършиш по-лесно, искаш да научиш качествени знания или искаш да станеш добър програмист? Или пък и трите? Или пък нещо друго?

Сега съм на тази тема: избор между двете специалности, а също така по-конкретно - "искам да науча качествени знания и да стана добър програмист".. Разбирам, че всичко зависи от мен, но не знам откъде да започна
Активен
To live а creative n successful life we must lose our fears of being wrong..

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Сега съм на тази тема: избор между двете специалности, а също така по-конкретно - "искам да науча качествени знания и да стана добър програмист".. Разбирам, че всичко зависи от мен, но не знам откъде да започна

Кажи какво ти е нивото в момента и ще се опитам да ти дам по-конкретни насоки от къде да започнеш.

Питам какво ти е нивото, защото има разлика между напълно начинаещ човек, който не знае какво е компилатор и човек, който има някакви познания по програмиране.
Активен

sincere_anyuta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Сега съм на тази тема: избор между двете специалности, а също така по-конкретно - "искам да науча качествени знания и да стана добър програмист".. Разбирам, че всичко зависи от мен, но не знам откъде да започна

Кажи какво ти е нивото в момента и ще се опитам да ти дам по-конкретни насоки от къде да започнеш.

Питам какво ти е нивото, защото има разлика между напълно начинаещ човек, който не знае какво е компилатор и човек, който има някакви познания по програмиране.

Смятам, че имам някакви познания. Обаче повърностни. Учих информатика в училище и икономическа информатика в университета. Винаги разбирах и харесах тази дисциплина и съжалявам, че не ми стигна акъл и упоритоста да избира тази специалност още след училище. Сега ще се опитам да поправя грешката си. Ще се запиша в магистратура. Същевременно искам да се самообучавам. С какво да започна? и кои ресурси да ползвам?

Благодаря, че обърнахте внимание
Активен
To live а creative n successful life we must lose our fears of being wrong..

sincere_anyuta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Може би да започна от "един език (например C++), едно API (например Havoc) или дори една конкретна платформа (например .NET)"  ?  :-) Остава въпрос с материали за обучение
Активен
To live а creative n successful life we must lose our fears of being wrong..

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!

Може би да започна от "един език (например C++), едно API (например Havoc) или дори една конкретна платформа (например .NET)"  ?  :-) Остава въпрос с материали за обучение

Аз лично не те съветвам да минаваш по точно този път. :)

По-скоро започни така:

1) Разгледай обявите за работа в IT сферата. Обърни внимание какви езици за програмиране се изискват и какви технологии се използват.

2) Харесай си конкретен език за програмиране, с който да започнеш. Дали ще е C, C#, Java, PHP или друг език - това не е от толкова съществено значение.

3) Научи основните конструкции на езика и как да ги използваш. Целта е да знаеш всички запазени ключови думи в какъв контекст се използват и как точно се използват.

4) Научи повече за платформата, върху която се програмира със съответния език. За Java това е JavaEE, за PHP това е Apache/Zend, а за C# това е .NET/IIS.

5) Тясна специализация - след като можеш да боравиш свободно с конкретен език и конкретна платформа, въпрос на личен избор е накъде ще решиш да се профилираш.

За първа точка си има специализирани сайтове за търсене на работа, а за втора точка мога да ти препоръчам Google или ето това:

http://books.bgzin.com

Засега няма как да ти дам по-конкретен план, а въпросът 'от къде да започна' много зависи от отговора на друг въпрос:

Накъде искаш да се развиваш и искаш ли да ставаш професионален програмист и с това да си изкарваш прехраната?
Активен

sincere_anyuta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Благодаря за съвети. Ще се вслушам  :bow:
Активен
To live а creative n successful life we must lose our fears of being wrong..