argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За С++ обучението във ФМИ  (Прочетена 9131 пъти)

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
За С++ обучението във ФМИ
« -: 01.09.2005, 16:29:02 »

Дайте сега малко по-сериозна тема.

Аз влязох специалност Инф. с изпит по информатика (в който има задача за програмиране, която изисква знания до структури). Когато бях в 1 курс се учудих много, че уча пак същите неща. Ама нищо не казах, защото нали и другите дето са влезли с матем. трябва да ги научат, пък и нали бях заек и кой ще ме чуе. После, постепенно успях да дръпна с С++ и ми беше много скучно година, година и половина.

Та основните питания са:
1) Защо за хората който са влезли с изпит по информатика не се направи ускорен курс или ако искат да се освободят от упр? С нищо да стана видно, някой да го вълнува, че има хора влезли с това което ще учат. Защото аз се чувствах все едно никой не го е гража (както може си беше),че някой се пънал да учи повече от това, което се учи в училище и че влиза вече знаейки нещо.
2)Защо по принцип (настрана от т.1) не се направи курс за напреднали по С++?Мисля че има хора, които ще се зарадват ако могат още в трети семестър да започнат да учат vectors и maps, а във втори курс threads и примерно VC++. Има избираема "Визуално програмиране с Borland C++ Builder 5", предполагам, че е добра, но тя е специфична.

Горе долу същото важи и за Java.

Е, к`во мислите?
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #1 -: 01.09.2005, 22:47:11 »

за Java не говори може пък да се изненадаш че много ще научиш ще имам грижата :)
сега сериозно за C++
няма кои да го предава може  би ??? :) замислял ли си се кои знае VC++ даже в Microsoft не го знаят ;))
така де MFC e самоУБИИСТВО кои да го предава супер ще е ако примерно някои го научи и ми го предаде ама да седна да го уча ооооо дааааа успех .
C++ Builder наистина е добре не съм карал избираемия ама знам че е хубав. и Builder е толкова специализиран колкото и MFC / VC++

сега какво ме издразни мен и каква е моята история когато влезнах в FMI мн се биах накефил че ще уча Ц++ така че хванах наи евтината книжка от 5и50 и прочетох 1вите 100 страници още септември оказа се че 1вите 100 страници се изучаваха 2 семестара !!!! което беше супер зле аз бих ги предал за 5 лекции и все пак доиде 3ти семестър класове ООП оки заинтригува ме прочетох аз още 100 страници и си зех изпита за съжеление без да искам бях прочел и това което щеше да ми трябва по Структури от данни и програми което маи беше грешка :+) другите предмети до 2ри курс поне информатиките бяха зле LIsp / Prolog както каза един колега от 5ти курс "има една фирма в италия дет пише на пролог маи има и една в софия и това са маи в света" :+) нензам колко е прав ама може да се каже пък ЛИСП не ми се коментира оо да учих и Word и Excel както и разбрах че Мишката е периферно устроиство по "въведение в информатиката" (1ви курс 1ви семестър).

забележките са ми : защо подяволите 200 страници се предават 4 семестъра :+) отговора според мен е "може би няма кои да предава другите 2 000 страници " или "може би защото когато някои е научил нещо сам макар и малко му е скъпо да го сподели с тези на които преподава на готово ".
иначе от 3ти курс всички предмети бяха супер разбиващи и съм съпер супер доволен научих адски важни неща и определено 3ти курс си струва изтъпяването в 1ви .:)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #2 -: 01.09.2005, 22:51:12 »

бтв и все пак знам че всичко идва с средното ниво ако постигнат бъдещите поколения високо средно ниво на знания и желание ще станат и по добре нещата които се предават по C++

НЕЩО КОЕТО ВСЕ ОЩЕ МЕ ИЗУМЯВА че нестига че учихме 200 страници 4 семестъра още имам колежки и колеги които са си взели изпитите но които биха объркали как се пише for а да не говорим че си нямат и идея какво е полиморфизам как се реализира ооо та да не говорим че незнаят и какво е рекурсия е може би ще кажат ам една функция се вика сама ама ако им зададеш контра въпроса "т.е.?" ща има шах мат
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #3 -: 02.09.2005, 09:51:46 »

Виж сега - за да учиш да правиш GUI (и за Windows) приложения не ти е нужно само и единствано MFC, щото MFC-то стъпва на API функции.
Може да пишеш и с API.
А какво значи няма кой да го води - тука за к`во става въпрос - за ФМИ или за основното училище в село Горно Нанагорнище, където посмъртно не може да се намери учител по английски например или ако има учител той знае по-малко и от JOke (а повярвайте това наистина е малко).  :wink: - не се обиждай пич.
Ми да се обяви конкурс и да се опита ФМИ да намери други преподаватели, АКО няма кой да води advanced C++. Щото иначе се спъва развитието на такива хора като Найден, които ако имаше кой да ги занимава с С++ сериозно сега щяха да знаят много, много, а не 2 години да се чуди какво да учи - С++ или Java. И сега като се спря на второто, ще каже "ми аз сам се научих", вместо да каже - "ФМИ ме научи". И после за какво алумни си говорим. Ми нали една образователна институция работи и инвестира в себе си като прави студентите си по-добри. Това предполагам са мислите и на доц. Мекеров, но мисля че студентите трябва да скочат и да кажат - "Ние си плащаме и искаме да видим дили не МОЖЕ да стане това и това", на което ФМИ да отговори - "да, това може, второто също може, но не е разумно да се прави, а за третото не трябва да се променя" и т.н. Абе въобще трабва да се правят неща за да се събудят студентите - може би някои имат нужда от малко раздрусване за да открият в себе си талантлив програмист или сисадмин да речем. Ей затва искам да пишем ОС във ФМИ, щото иначе можехме да се съберем 10 души и да си я пишем вкъщи.
Та така де. Лошото ме няма кой да види и коментира това. Дано поне г-н Мекеров каже какво мисли. То и него трябва да се говори де.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #4 -: 02.09.2005, 09:53:31 »

BTW мислиш ли че Илиев няма да може да води API.
Ама айде да не го превръщаме в диалог щото това двамата можем да си го говорим и на кафе. Даже и Севелина ще се включи.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #5 -: 02.09.2005, 10:39:30 »

аа btw vchera zabraih da ti kaja beshe spomenal uprajneniqta te ne sa zadyljitelni tai che nqma osvobodjdavane moje da ne se hodi :)

сега по въпроса АЗ СЪМ СУПЕР ПРОТИВ ТВА ДА СЕ УЧИ Advanced C++ което е свързано с Win32 API ili MFC кви са тия глупости няма да се обрързвам с микрософт я тва да не е микрософт академия подготовката по Java в ФМИ според мен е супер добра първо от факултативен курс ме зариби Манчев които курс беше супер добър ся в 3ти курс пак има Java научих много неща по комп. графика правих проекта си на Java от кадето научих супер много цялата магистратура е яко Java което е супер добро и са супер добри предмети .

та ФМИ ме научи точно на това какво да уча което е добре защото не те обрързва с някви API-та ами те учат на технологии примерно SQL не се обръща внимание на Microsoft SQL въпреки че упражненията са на него всъщност зима се само 1 заявка която е уникална за него а се обръща внимание на SQL-92 като стандарт и неща които поддържа всяка база данни.
или изкуствен интелект на лекции не ми дават C++ код и аз като пиша на Java да се чудя кво да правя ами ми дават обяаснения както и неща на Псевдокод за да разбера смисъла
или по Комп. Графика не ми предаваха как да си направя проекта на МФЦ ами в руководството пише за OpenGL(които е преносим бтв на сякви платформи) .

та пак казвам не учим в Микрософт Академия поне за сега друг е въпроса че според мен

Вместо Лисп и Пролог трябва да се учи Питон и Ruby on rails ли как се води вместо 4 семестъра C++ трябва да се учи 2 + 2 семестъра за PHP , но сигурно няма хора дето са навити а и както казах явно има спънки в закони и глупости така че ако се надявам някои ден да има факултативни поне по тези работи :+)

примерно неможе да се учи сичко и аз искам да уча C programing for Unix/Linux or System Programing for Linux / Unix на C/C++ ама ... нещата не седят толкова лесно а и неможе да се направи маи конкурс кои да води даже маи има някъв закон в българия че преподавателите трябва да са доценти и някви такива хави поне така съм чувал тъи че неможе Сулио и Пулио да предава


п.п. (НЕ Е ПО ТЕМАТА )видео картата тръгна ве то имало портче за захранване допълнителен кабел такъв като на хард лудница е и свети в синио уникална е вчера се разглобих да играя доом 3 :+)))
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #6 -: 02.09.2005, 11:21:28 »

И според мен проблема е, че няма преподаватели, които да искат да водят нещо за по-напреднали. Предполагам има такива, които знаят доста, но съвсем друг е въпроса дали имат желание да го преподават. А когато едно нещо се върши без желание, то не е особено качествено. И все пак учебния план по информатика от 2002 година е малко по-добър. Аз учих по този от 2001 и при нас нещата в първи курс бяха повече от трагични. Сега преподаването на основите на C++ е горе-долу задоволително, но има още много неща, които трябва да се преподават, студентите трябва да се въдеждат и в по-новите технологии базирани на С++ и да не се гледа средното ниво на курса, защотото ако един преподавател си води материална на средно ниво, то това средно ниво на курса никога няма да се качи. Поне това е моето мнение, базирано на опита ми от курсовете, който съм водил по Java. А относно преподаването на Java в бакалавърската програма, положението е още по зле от това по С++. Преди когато Николай Манчев водеше факултативни дисциплини по Java, можеше човек да научи нещо и аз съм щастлив, че бях там и научих:) В магистърската програма нещата седят доста по-добре.
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #7 -: 02.09.2005, 11:45:27 »

Kas: за С++ каквото написа съм напълно съгласен, че е така, но пак казвам - това не е основното училище в село Горно Нанагорнище - трябва да са мотивирани преподавателите - нали не са някоя учителка по български дето е дъвкала едно и също 40г. и сега чака да се пенсионира.
За Java не знам - надявам се JOke, който ще води упражниния да преподава добре.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #8 -: 03.09.2005, 19:49:50 »

Аз дебъгнах първата си програма на С++ в Унгария. Там за пръв път писах и програма на този език с повече от 100 реда (програмите с GUI не се броят).

Интересно ми е, че всички дискутират комерсиални компилатори на М$ и Борланд. Защо никой не казва нищо за GCC или LCC (от последното съм много доволен и това ми е предпочитаният компилатор на С/С++)

За ФМИ - да, прави сте. Според мен решение на този прблем е още в началните курсове студентите да работят по реални проекти (вместо да пишат някакви глупави примерни програми).

За Лисп и Пролог - не сте прави. Особено за Лисп. Немислимо е някой да се занимава с изкуствен интелект и да няма понятие от Лисп и Пролог. Курсовете на ФМИ по тези езици ми помогнаха с това, че вече имам понятие от тях.

И още нещо.  Ако ви интересува някаква технология или С++, който не е просто някаква технология (Вечният въпрос за програмистите: To C or not to C; That's the question... ;)) никой не ви пречи да го правите във ФМИ. Университетът не е просто училище, той е място, където се срещат хора със сходни интереси. За това често преподавателите се обръщат към студентите с 'колеги'.

поздрави:
Атанас Чанев
Роверето, Италия
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #9 -: 06.09.2005, 12:11:55 »

за AI i prolog sam saglasen ama toq lisp za nikade.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #10 -: 06.09.2005, 19:51:20 »

JOKe,

Lisp се използва повече в AI поне по мое наблюдение. Напоследък често ми се налага да го ползвам. А в центъра за ресърч, където работя, на стълбището има два архаични компютъра с табели: Lisp Machine

Ще се радвам и Phyz да се включи тук, защото той е почитател на Лисп. Също и sasquach.

Наложи се да ползвам Лисп и за компилиране на един интерфейс на Емакс за една много добра програма за спел чекинг - ispell. За жалост не успях да се справя от първия опит да наглася правилния Емакс, с правилния интерфейс, правилната версия на ispell и грешната операционна система. Но продължавам с опитите ;)

поздрави:
Атанас Чанев
Роверето, Италия

Между другото компилатор на Лисп е интегриран в Емакс и можеш да си надграждаш редактора по твое желание чрез Лисп.
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #11 -: 08.09.2005, 12:11:46 »

Dobre e da se uchi Lisp i Prolog!Mnogo e verqtno nqkoga da ti se naloji da pishesh neshto, koeto se bazira na semantikata,leksikata,che dori i sintaksis zalojeni v tezi ezici i ako nikoga ne si gi chuval shte gledash kato tele:) Az lichno sym dovolen ot disciplinata po ligichesko i funkcionalno programirane. Mislq che nqkoga vse shte ti se nalogi da prilojish takyv tip mislene! A pyk da ne govorim, che imashe mnogo hora, koito neznaeha kakvo e rekursiq i blagodarenie na tazi disciplina vseha da vyrzvat kakvo e:)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #12 -: 08.09.2005, 13:51:44 »

a ve dano ne mi se naloji :)))

p.s. tva s rekursiata da naistina e taka ;+)) ama tva che znaqt kvo e rekursiq sasem ne znachi che biha si q napisali na C++ ili JAVA :)
Активен

Smurfette

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #13 -: 12.09.2005, 22:00:06 »

м`да ..
има какво още да се желае за подобряване на обучението ...
но мисля, че с всяка година програмата по Информатика става по-добра...

Все пак .. за човек като мен, който влезе без да е програмирал дори ред ... а сега прави скинове на MFC .. мисля, че FMI все пак ми даде нещо ...

иначе .. математиката определено трябва да се учи от друг ъгъл .. от връзката и с програмирането ..
някакви по-приложни проектчета ... свързани с програмиране ...
щото иначе .. просот изглежда напълно ненужна и излишна ...

а бе .. има какво да се научи ... сами трябва да се интересува човек и да пита ... има доста точни асистенти .. дето могат да помогнат и да дадат насока ...
Активен
Iveta Georgieva (Smurfette(r))
software engineer,  Musala Soft Ltd.
36, Dragan Tsankov blvd.
Tel. +359 (2) 969 5821
Fax. +359 (2) 969 5822
GSM +359 (88)108 088
www.musala.com

VooDooMaN

  • Гост
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #14 -: 13.09.2005, 10:57:10 »

A pyk da ne govorim, che imashe mnogo hora, koito neznaeha kakvo e rekursiq i blagodarenie na tazi disciplina vseha da vyrzvat kakvo e:)
Добре че са разбрали какво е рекурсия и вече са печени кодери.
Вярно има и такива трагици, ама какво да се прави - проблематиката на големите курсове и парашутните полкове :).
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #15 -: 13.09.2005, 18:14:49 »

Добре че са разбрали какво е рекурсия и вече са печени кодери.

За печени кодери едва ли може да се говори във втори курс:) Освен да знаеш много и да завършиш с отличен ФМИ, трябва и да се попечеш поне една година в реални проекти и вече може и да станеш печен кодер:) А пък ако си се пекал добре може по-нататъка да се печеш и на "team leader"-ския стол, слънцето там е по-близко до теб и се хваща по-добър загар:)
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #16 -: 16.09.2005, 13:36:41 »

Joke, не съм съгласен за LISP и PROLOG двата езика имат място в ФМИ, но за сажаление хората които си мислят че ги преподават маи нямат място в ФМИ визирам наи вече Сомова.
А иначе въобще не са само 2 фирми в целия свят. Ако не знаеш цялото управление на "Буран" беше поверено на пролог (което е един от наи големите проекти в историята на космонавтиката) освен това през 80-те Японците искаха да създадат компове от 5-то поколение също на базата на пролог - ама маи нещо се укелпиха. Иначе и до ден днешен това са основните езици за изкуствен интелект, а не JAVA. A това де се учи ИИ на JAVA за мен е голяма глупост. Просто JAVA не е за това......
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #17 -: 20.09.2005, 17:06:45 »

ИИ се учи на java за да може поне да научиш една java с която да може да си намериш работа апак ти като научиш алгоритмите по ИИ никъв не ти е проблема да си ги напишеш на пролог нали ?
ако си забелязал лекциите сичко е на псевдо код така че никои не те учи на Java там
упражненията са на Java за да може като завършиш 3ти курс примерно да може да кажеш ето наясно съм с OOП с Java с тва кво е полиморфизъм кво е рекурсия и как мога да намеря наи късия път между 2 точки в граф .

а не да кажеш
знам синтаксиса на c или маи беше C++ маи не съм ползвал библиотеките от 98ма година никога аа знам и пролог мога да ви кажа че Иван обича Мариа но Мариа обича сладолед или пък знам Лисп и мога да ви намеря факториел от нензам си колко  с няква рекурсия .
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #18 -: 21.09.2005, 11:34:22 »

JOKe явно си върл привърженик на JAVA (това е хубаво) но не забряваи че всеки език е тясно специализиран и няма такав на които да можеш да направиш всичко( като изклчлючим  бинарния  :wink:) , недеи да се отнасяш така към другите езици 'някакъв си С или С++' , да не забравяме че и твоята любима JAVA е тръгнала от С++ (мн хора все още я възприемат просто като още един диалект на С). А и все пак за да станеш истински програмист не е важно на какав език пишеш, а това как мислиш.

peace :-)
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #19 -: 21.09.2005, 17:16:56 »

deviser: като цяло съм съгласен, освен с едно (най-важното)
нека да имаш перфектното програмистко мислене и да знаеш някакъв супер крив език и като идеш на интервю и те питат:
"Душко, знаеш ли С++?"
Ти: "Не."
"А Java?"
"Не!"
"А кво знаеш?"
"Ада" - ги застрелваш ти - "Ама много я знам и имам много яко програм. мислене"
А те:


Тъй че....
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?