argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Насоки за студентите във ФМИ  (Прочетена 4631 пъти)

kom6u

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Насоки за студентите във ФМИ
« Отговор #20 -: 14.08.2011, 00:37:32 »

Щом не виждате в учебния план на специалностите Информатика и БИТ производствен стаж - значи нямате.
На този етап стаж задължителен няма. Който се уреди самостоятелно - уреди. Ако от фирмата Ви поискат уверение, препоръка или документ, че сте студент - ще Ви издадем.
Ясно, мерси...
Искам да ви попитам и дали знаете какво точно представляват курсовите проекти на БИТ, за да знам предварително да наблегна на нещата, които може да ми потрябват...
Както и разните информационни системи за различните отрасли като "Маркетинг и маркетингови информационни системи" , "Банково дело и банкови информационни системи" и т.н. За които няма грам описание...
« Последна редакция: 14.08.2011, 00:45:20 от kom6u »
Активен

ash_

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
  • Dream Theater
Re:Насоки за студентите във ФМИ
« Отговор #21 -: 19.08.2011, 14:08:32 »

Някой беше питал за КСТ и за микроконтролери. Аз ще пусна избираема Програмиране на микроконтролери с Arduino, а догодина ще пусна за ARM 32-bit.  Това е програмиране на приложни схеми, на С/С++, не е проектиране на FPGA (не е Verilog). Ще ви е интересно.
Ето една чудесна новина! Дали ще успея да се възползвам, при положение, че записах Информатика задочно? Имам скромен опит с AVR и съм изключително запален по темата, ще бъде страхотно, ако успея да се включа и да натрупам малко (всъщност, надявам се, много) знания по темата.
« Последна редакция: 02.09.2011, 23:40:18 от Таньо Иванов »
Активен
Carpe diem

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website
Re:Насоки за студентите във ФМИ
« Отговор #22 -: 19.08.2011, 21:36:51 »

Аз пък научих най-много от факултативните дисциплини и неформалните сбирки които си правихме с колегите(които включваха и неуточнени количества бира). Също така мога да кажа че научих доста по дисциплината Алгебрични структури(защото се явявах един милион пъти на изпита). Общо взето колегите са доста приятелски настроени и винаги си помагат и си дообясняват, а и нали общо взето това е целта на университета - да те събере с хора със сходни на твоите интереси, с които да се доразвиеш като специалист в дадена област..

Иначе на дисциплините за програмиране за ARM съм първи(въпреки че не и записан), а не е лошо да мина един опреснителен курс по някои други дисциплини които едно време не дооцених, а сега ми липсва и  :headbang: :headbang: че съм бил такъв идиот и не съм им обърнал достатъчно внимание.
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

plam80

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Насоки за студентите във ФМИ
« Отговор #23 -: 22.08.2011, 21:58:09 »

Извинете ме за малкия оф-топик, но ще подкрепя мнението на Г-н Давидов - във ФМИ наистина (по мое и на мои колеги мнение) младите "преподаватели" наистина могат да дадат повече и по-качествени знания, отколкото някои... хайде да не ги класифицирам други по-възрастни. Наистина са по в час със съвременните технологии, начина на предаване на материала/упражнения е доста по-различен като стил и за мен лично мога да кажа е по-лесно усвоеваем.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Насоки за студентите във ФМИ
« Отговор #24 -: 02.09.2011, 12:51:50 »

Директно по темата, ще дам пример за това как не трябва да се държи един студент по време на изпит:

През 2006г. водих една факултативна дисциплина с мощното наименование "SQL технологии и разпределени бази данни" (SQL technologies / distributed databases). Продължителността на изпита беше колкото продължителността на едно пълно занятие, т.е. няколко астрономически часа (не помня колко точно).

Близо два часа след започването на изпита, вратата на залата се отвори, с бодра крачка при мен дойде един студент, който нито се представи, нито нищо и с нахакано поведение ми заяви, че минавал оттук само да му впиша оценката и да си ходи. Същият точи пич присъстваше като име в протокола, но за един цял триместър не го бях видял нито веднъж.

Казвам ви, за пръв път в живота ми мозъкът ми завъртя празен цикъл и не знаех това шега ли е, скрита камера ли е или човекът наистина е сериозен и иска ей така от нищото да му напиша оценка, различна от двойка, без да е идвал на упражненията, без да полага изпит и без дори да прояви малко уважение към мен (като преподавател) и към колегите си (които бяха дошли навреме за изпита).

Сами си правете извод ако постъпите така каква оценка ще получите...

Друга подобна случка, която ще помня цял живот е как вече като завършил магистър вече се бях пренесъл да живея и работя в София и един ден получих обаждане по телефона от един мой бивш студент. Та той щял да ми прати по пощата индивидуалния си протокол за дисциплината "Въведение в Microsoft.NET" (това съм го преподавал през далечната 2005г.), аз да му нанеса оценка в протокола(!!!) и да му го пратя обратно по пощата, защото през 2005г., когато водих тази дисциплина, той по някакви технически причини не могъл да се яви на изпита.

От моя гледна точка ангажиментите ми като преподавател във ФМИ на ПУ бяха приключили и то доста отдавна, така че това беше втория път в живота ми, когато мозъкът ми започна да върти на празни обороти и да се чудя в кой свят живея.

В "Нов Български Университет" беше горе-долу същото. През 2008г., когато един семестър водих дисциплината "Мрежово програмиране с Java", от общо 20 и няколко студента, двама от тях ме търсиха в последствие да им пиша оценки в индивидуалните протоколи, защото са пропуснали изпита. Само че тогава беше с една идея по-лесно, защото и аз и те бяхме на едни и същи географски координати (в София), въпреки че моите ангажименти към НБУ вече бяха приключили.

На база на личния ми опит като студент, че и като преподавател, съветите ми към студентите са два:

1) Уважавайте преподавателите си от чисто човешка гледна точка. Всички сме хора и е редно да се държим културно и възпитано.

2) Оправяйте си изпитите навреме и не оставайте с висящи изпити твърде дълго, защото иначе е трудно да завършиш (за да вземе диплома, студентът трябва да има оценка различна от двойка за всички предмети, които е записал).
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Насоки за студентите във ФМИ
« Отговор #25 -: 02.09.2011, 13:32:55 »

1999-та година, още имахме заверки на упражненията, последната учебна седмица на есенния триместър, май дори беше 1 ден преди студентския празник. Влиза ей така с бодра стъпка една студентка - аз заверявам книжки - 1 куп книжки, поглеждам кой колко има на контролните и дали е идвал поне 50% от занятията - и слага нейната книжка най-отгоре. Поглеждам - не само, че не е присъствала и не е правила контролните, ами и я няма в протокола. И ми заявява - ами мен вчера ме записаха за студентка на ен-то класиране. Викам й - ето ви задача, направете поне едната контролна (най-лесната, по бройни системи и вход/изход и прости променливи на С++) - а, кво е това, кви са тия контролни. Е, това е... Завърши си момичето, м/у другото, оказа се ученолюбиво, стегна се после.
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re:Насоки за студентите във ФМИ
« Отговор #26 -: 02.09.2011, 23:35:33 »

Отговарям ти на въпроса kom6u.

Аз съм втори курс БИТ и минах през Маркетинга и банковото дело.
И аз като теб се чудих какво ще се прави в тези дисциплини.

Значи, по маркетинг не се учи много, дори изобщо  :-D
Курсовия ти проект е да напишеш доклад на Word и да го публикуваш като презентация и сайт, това ти се пада половината от оценката. Другата половина е от изпита.

По Банково дело нещата не стоят така.
Там вече трябва да напъваш доста. Има много за учене, доста теми, формули, онлайн банкиране и др.
Трябва да наблягаш на пресмятането с формули и кредитирането.

Информационните технологии които се използват не са нищо специално, като и за двете дисциплини се работи само с офис пакета.
За банковото дело ще ти трябва много работа с Excel, там ще трябва да запомниш някоя друга формула.
« Последна редакция: 02.09.2011, 23:39:29 от Таньо Иванов »
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.